Ринок землі в Україні: хронологія земельної реформи (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
Ринок землі в Україні: хронологія земельної реформи (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

AgroPolit.com запускає постійний моніторинг подій, пов'язаних із земельною реформою та відкриттям ринку землі в Україні. Ми не пропустимо жодної важливої події, щоб Ви завжди були в курсі усіх політичних кроків та дізнавалися про них із перших вуст.

Ми збираємо усю інформацію, яка постійно оновлюватиметься, щодо запропонованих законопроектів про ринок землі, умов зняття мораторію на продаж землі та відкриття ринку для іноземців й громадян Росії, умов емфітевзису та довгострокової оренди землі, ціни на землю, передачі землі громадам, інвестицій у вільний ринок, долю Держгеокадастру та інше.

II частина хронології відкриття ринку землі в Україні

29 листопада

Голова комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, депутат Микола Сольський повідомив, що до ухваленого у першому читанні законопроєкту про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення №2178-10 подано понад 2 тис. правок.   

Уповноважений уряду із земельних питань Роман Лещенко заявив, ліміт концентрації землі в одних руках буде змінено до другого читання законопроекту 2178-10 про відкриття ринку сільськогосподарських земель.

Народний депутат Мар’ян Заблоцький під час першого Агрополітичного форуму заявив, що у січні 2020 року Верховна Рада може прийняти законопроект №2194, який передбачає передачу земель державної власності за межами населених пунктів у власність територіальним громадам. 

Уповноважений уряду із земельних питань Роман Лещенко заявив, що землі аграріїв прифронтових регіонів на сході України, де розташовані фортифікаційні споруди, будуть звільнені від будь-яких сплат.

На ІІ Саудівсько-українському аграрному бізнес-інвестиційному форум і обговорили як арабський бізнес інвестуватиме в Україну після відкриття ринку землі. 

Голова комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, депутат Микола Сольський розповів про обмеження землі в одних руках.

Голова комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, депутат Микола Сольський повідомив,що до ухваленого у першому читанні законопроєкту про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення №2178-10 подано понад 2 тис. правок. 

28 листопада

Голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський заявив, що створити обмеження по ринку землі, які не спрацюють – це забрати гроші у аграріїв і віддати юристам.

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький повідомив, що Кабінет міністрів України готує аграріям кредити на купівлю землі під 3% річних на 8-10 років.

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький повідомив, що сьогодні понад 2 млн га державних земель в Україні – орендовані. 

Голова комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський повідомив, що після того як в Україні відкриється ринок землі, іноземців до нього не допускатимуть.

27 листопада

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук зустрівся з керівниками 15-ти найбільших агрохолдингів країни, аби обговорити ринок землі та земельну реформу.

Голова асоціації, директор зі стратегії та розвитку компанії з датсько-шведськими інвестиціями Agromino Олексій Сидоров повідомив, що В Україні зареєстровано Асоціацію аграріїв України, яка захищатиме права та інтереси аграрних компаній з іноземним капіталом. .

Радник прем'єр-міністра, активіст земельної реформи, колишній народний депутат Олексій Мушак сказав, що після відкриття в Україні ринку землі під обмеження потрапить не лише іноземний капітал, а й публічні українські компанії. 

26 листопада

Голова аграрного комітету Микола Сольський заявив, що за тиждень розпочнеться розгляд поправок до закону про ринок землі. 

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільсього господарства з питань агрополітики Тарас Висоцький повідомив, що громадам уже передали 1,7 млн га земель с/г призначення.

Посол ЄС в Україні Матті Маасікас заявив, що Євросоюз не вимагає від України відкрити ринок землі для зарубіжних інвесторів, адже в самому Євросоюзі немає єдиних правил купівлі землі іноземцями.

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький повідомив, що у наступному році громадам передадуть 3 млн га землі. 

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільсього господарства з питань агрополітики Тарас Висоцький окреслив можливі податкові ініціативи в межах реалізації земельної реформи.

25 листопада

Уповноважений президента із земельних питань Роман Лещенко  заявив, що результати аудиту землі державної власності показали, що з 10 млн гектарів землі державної власності, залишилось лише 7,6 млн гектарів.

21 листопада Уряд призначив очільника Держгеокадастру.

Тимофій Милованов повідомив, що за 20 років мораторію половину землі вивели із держвласності.

Анонсували зміни до другого читання законопроекту про ринок землі.

У Зеленського назвали дату проведення земельного референдуму.

В уряді назвали ліміт кредиту для фермерських господарств для купівлі землі.

20 листопада Ринок землі в Україні підтримали посли G7.

Власник агрохолдингу МХП («Миронівський хлібопродукт») Юрій Косюк повідомив, що ринок землі не принесе Україні раптове багатство.

Голова спілки «Центр розвитку земельних правовідносин в Україні» Леонід Корейба вважає, що до відкриття ринку землі необхідно вирішити проблему з територіями, забрудненими радіонуклідами.

Тимофій Милованов назвав ТОП-5 областей за обсягом незареєстрованих сільгоспземель.

Голова правління ПАТ «Аграрний фонд» Андрій Радченко вважає, що Україні не потрібна допомога, їй потрібна земельна реформа.

19 листопада У МЕРТ визначилися з сумою держпідтримки на придбання землі на 2021 рік.

Мінекономіки підготувало законопроект щодо обмеження продажу землі іноземцям.

Світовий банк прокоментував питання відкриття ринку землі для іноземців.

18 листопада Тимофій Милованов розповів, що до законопроекту № 2178-10, який у разі ухвалення в другому читанні відкриє ринок землі, можуть бути внесені зміни, що вплинуть на концентрацію гектарів в одних руках.

Партія ВО «Батьківщина» через Конституційний суд спробує заблокувати розгляд у Раді законопроекту № 2178-10 про ринок землі.

В уряді озвучили деталі держпідтримки в рамках земельної реформи.

15 листопада AgroPolit.com зібрав у мережі низку актуальних висловлювань політиків та аграріїв і пропонує вам ознайомитися з реакцією на події в Раді.

Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков повідомив, що провести референдум про доступ іноземців до ринку землі в Україні найближчим часом неможливо. 

Секретар аграрного комітету Іван Чайківський заявив, що перший етап запуску ринку землі повинен тривати 10 років.

Доктор економічних наук, старший проектний менеджер із земельної реформи Офісу реформ Кабінету міністрів України Андрій Мартин повідомив, що законопроект №2194 наблизив країну на крок до ринку землі та земельної децентралізації.

Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов повідомив, що у разі прийняття Верховною Радою закону про ринок землі, українці зможуть брати кредити під 3-5% річних для придбання земельних ділянок.

14 листопада Верховна Рада проголосувала законопроект №2194 про децентралізацію та дерегуляцію у сфері земельних відносин.

Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект про ефективне використання земель оборони.

Представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Ірина Верещук повідомила, що лощу продажу землі в одні руки можуть обмежити до другого читання законопроекту

Секретар аграрного комітету Іван Чайківський заявив, що проти того, щоб українською землею володіли іноземці.

Герой України, кандидат економічних наук, генеральний директор ТОВ «Земля і воля» з Чернігіської області Леонід Яковишин, написав відкритого листа до президента Володимира Зеленського, у якому висловив своє ставлення до проголосованого у Верховній Раді13 листопада 2019 року законопроекту №2178-10  про ринок землі.

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тарас Висоцький повідомив, що Після того, як в Україні запрацює ринок землі, один її гектар буде продаватися орієнтовно за $2200.

13 листопада Зібрано думки фермерів, агрохолдингів та представників аграрних підприємств з іноземними інвестиціями, які працюють в Україні, щодо моделі земельного ринку.

Фермери, агрохолдинги та компанії з іноземними інвестиціями озвучили компромісні рішення про роботу на вільному ринку землі.

Як прозодило онлайн-голосування за закон про ринок землі.

Законопроект про ринок землі — 2178-10 проголосовано парламентом у першому читанні.  Його автор — голова аграрного комітету Микола Сольский та низка народних депутатів.

Міністр фінансів України Оксана Маркарова повідомила, що у Державний бюджет України на 2020 рік заклали 4,4 млрд грн на підтримку кредитування в рамках відкриття ринку землі. 

Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру починає оприлюднювати інформацію про заплановані заходи державного контролю за використанням та охороною земель і їх результати. 

12 листопада Результати соціологічного опитування, проведеного Центром Разумкова свідчать, що у разі проведення референдуму щодо відкриття ринку землі абсолютна більшість проголосувала б за продовження мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення – 63,4% усіх опитаних або 68,3% тих, хто взяв би участь у референдумі. .

11 листопада Голова комітету з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради Микола Сольський повідомив, що до кінця 2019-го в Україні створять електронний реєстр сільгоспвиробників, на основі даних якого держава надаватиме підтримку в кредитуванні купівлі землі після запровадження земельного ринку.

Керуючий директор Європейського банку реконструкції та розвитку країнами Східної Європи та Кавказу Маттео Патроні заявив, що ЄБРР повністю готовий надати підтримку земельній реформі в Україні.

Генеральний директор підприємства з іноземними інвестиціями ТОВ «Краєвид Поділля» Григорій Пуга повідомив, що українські компанії із закордонним капіталом будуть змушені піти з ринку, якщо їм заборонять купувати землю.  

У Представництві Світового банку висловили  цілковиту підтримку запланованому керівництвом України відкриттю ринку сільськогосподарських земель.

Володимир Зеленський заявив, що право іноземців купувати землю в Україні винесуть на референдум.

Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що ухвалення у найкоротші терміни чотирьох законопроектів, які відкриють ринок землі в Україні, мають бути пріоритетними для парламенту в найближчі три тижні роботи.

10 листопада У Держегеокадастрі повідомили, що після старту ринку землі громади можуть отримати понад 7 млн га сільгоспугідь.

9 листопада Визначили області з найбільшою орендною платою за паї.

8 листопада В Україні ініціюють зміни до процедури планування земель.

7 листопада Українські компанії з іноземним капіталом хочуть отримати рівні умови з іншими гравцями на ринку землі.

У НБУ вважають земельну реформу фактором для швидшого зростання економіки.

6 листопада Микола Сольський заявив, що через два-три тижні буде реформа земельного податку.

Держгеокадастр завершить інвентаризацію державних сільгоспземель до кінця року.

У Києві пройшов черговий раунд земельного віче.

Зеленський доручив створити електронний реєстр інженерів-землевпорядників до відкриття ринку землі.

5 листопада Мінекономіки запроваджує систему моніторингу обігу земель.

В Україні внесли до кадастру дані про 30,4 млн га сільськогосподарських земель.

1 листопада Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов вважає, що 1% відрахунків від надходжень від продажу землі можна направити на підтримку фермерів.  

25 жотвня Нацбанк говоритиме з МВФ про бюджет та ринок землі.

24 жовтня У Гончарука не очікують підвищеного інтересу іноземців до купівлі сільгоспземель.

Держгеокадастр відкрив дані про геонадра.

Агрохолдинги просять законотворців створити умови для збереження масивів землі.

Власники паїв вимагають у президента відміни мораторію на продаж землі.

23 жовтня Микола Сольський озвучив нові межі земельного податку.

Дослідили, скільки землі обробляють холдинги, фермери та ОСГ в Україні.

Гончарук розповів, як збирається побороти корупцію в земельній сфері.

Розмір земельного податку пропонують збільшити до вартості орендної плати за 1 га сільськогосподарської землі, що наростить надходження до місцевих бюджетів до $6,3 млрд на рік. 

22 жовтня Микола Сольський розповів про механізми передачі земель поза населеними пунктами у власність ОТГ.

У Києві пройшло земельне віче.

У Мінекономіки заговорили про відтермінування і видачу грантів за купівлі державних с/г земель.

Держгеокадастр у Київській області очолив Дмитро Бабак.

21 жовтня Микола Сольський заявив, що міністерство надасть плани зміни системи управління земельними ресурсами уряду, зокрема й тих земель, які належать державним підприємствам.

AgroPolit.com підготував матеріал про 9 важливих моментів про ринок землі в Україні.

Представники селищних рад попросили Зеленського збільшити мінімальну орендну плату за землю.

19 жовтня Голова парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський пропонує віддати 15% державних земель, які отримають у користування громади на паї для воїнів АТО. 

Голова комітету з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України Микола Сольський розповів про деталі реалізації переважного права викупу землі при відкритті ринку землі в Україні. 

Голова комітету з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України Микола Сольський повідомив, що законопроект про ринок землі, підтриманий аграрним комітетом, ніхто не відміняв і рішення комітету є чинним.

18 жовтня На думку екологів, погоджений аграрним комітетом альтернативний законопроект про ринок землі №2178-10 не захищає с/г угіддя її від експлуатації. 

Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України на ранковому засіданні відхилив проект закону №2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».

Держгеокадастр опублікував у себе на сайті перелік незареєстрованих земель за межами населених пунктів в розрізі областей, району та рад.

Керуючий партнер юридичної фірми Kosovan Legal Group Анатолій Косован розробив рекомендації особистим селянським господарствам, фермерам та холдингам щодо підготовчих дій до відкриття ринку землі в Україні. 

16 жовтня На сайті Президента зареєстрована петиція про проведення референдуму про ринок землі — у ній 8 питань для голосування. 

Відкриття ринку землі фіналізує передачу громадам державних земель незрозумілої якості, тому голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба пропонує спочатку провести аудит цих земель і пройняти план продитії подальшій деградації грунтів. 

15 жовтня Голова громадської організації «Прозора земля» Володимир Коваленко запропонував новий формат доступу іноземців на український ринок землі – продавати право оренди, а не власності.

Голова фракції Слуга народу у Верховній Раді України Давид Арахамія анонсував земельні тури Україною, де представники Кабміну спільно з народними депутатами пояснюватимуть людям деталі земельної реформи.  

Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський пропонує не виставляти земельні ділянки на торги, якщо вони перебільшують 20 га.

Голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський розповів, що в депутатському законопроекті №2195 про ринок землі передбачено механізм запобігання фінасновим спекуляціям на електронних аукціонах.

Результати опитування Соціологічної групи «Рейтинг» свідчать, що 73% українців – проти відкриття ринку землі.

Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький заявив, що до 1 серпня 2020 року всі сільгоспземлі будуть внесені в Держгеокадастр.

14 жовтня. Голова профільного комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський розповів про те, що формуватиме вартість землі на ринку.

Аналітик EasyBusiness Дмитро Ливч розповів, що ціна покупки одного гектару землі в Україні сягне $5 тис через 10 років після відкриття ринку. 

Радник прем'єр-міністра України, активіст земельної реформи Олексій Мушак назвав 5 кроків, які необхідно зробити урядовцям, депутатам та представникам об’єднаних територіальних громад для передачі державної землі в ОТГ.

13 жовтня. Заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики Тарас Висоцький заявив, що до 1 серпня 2020 року в Україні інвентаризують 1,5 млн га державних земель.

12 жовтня. У парламенті зареєстрували оновлений законопроект про ринок землі № 2178-10, який регулюватиме доступ до ринку землі іноземців. 

До Земельного кодексу України внесуть граничні обмеження, які визначать, скільки землі варто віддавати в одні руки одному аграрію, який закоче купувати паї після відміни мораторію.

11 жовтня В Земельний кодекс готують зміни про контроль за монополіями за концентрації земель в одних руках.

Голова комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський заявив, що за два тижні у парламенті розроблять єдиний законопроект про ринок землі.

Депутат від партії «Голос» Юлія Клименко надала 5 рекомендацій щодо процедури відкриття ринку землі.

У Держгеокадастрі обговорили питання інвентаризації земель державної власності.

У Верховній Раді зареєстрували альтернативний до урядового законопроект №2178-10 про вільний ринок землі. 

На офіційному сайті парламенту з’явився текст зареєстрованого проекту постанови з пропозицією проведення парламентських слухань на тему: «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення» (4 грудня 2019 року).

10 жовтня Президент України Володимир Зеленський анонсував заборону продажу землі іноземцям після відкриття вільного ринку. Про це він повідомив під час прес-марафону. Також він заявив, що українські сільськогосподарники у пріоритеті на ринку землі.

У Верховній Раді зареєстрували 10-й альтернативний законопроект про ринок землі № 2178-6 авторства Сергія Лабазюка.

На зустрічі із аграріями Андрій Богдан заявив, що відкриття ринку землі в Україні дасть поштовх до залучення міжнародних інвестицій в аграрну галузь.

9 жовтня Урядовий законопроект про ринок землі викликав бунт у лавах депутатів-мажоритарників «Слуга народу», які відмовляються голосувати за допуск іноземців та концентрацію в одних руках 200 тис. га землі.

У Мінекономіки заявили, що аграріям виділять до 5 млн грн держпідтримки для придбання земельних ділянок.

Аграрний комітет переніс розгляд законопроектів про ринок землі на 16 жовтня.

Зеленський та аграрії домовилися про зустріч щодо законопроекту про ринок землі.

У законопроект про ринок землі авторства Кабміну депутати від «Слуги народу» готуються внести дві правки – заборонити доступ іноземців до придбання землі та зменшити кількість, яку можна буде зосередити в одних руках, до 20 тис. га. уть — ні іноземціям та 20 тис. га в одні руки.

8 жовтня За результатами опитування Соціологічної групи «Рейтинг», 73% українців виступають проти зняття мораторію.

Оприлюднено аналіз 9 законопроектів про запуск ринку землі.

7 жовтня З'явився аналіз 27 основних положень комплексного законопроекту про ринок землі.

На сайті Верховної Ради України з'явився повний текст законопроекту №2194 про вільний ринок землі. 

У Зеленського розповіли, як буде реалізовуватися земельна реформа у Криму.

Голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Драбівського району Валерій Перепелиця заявив, що законопроект про ринок землі написаний на користь олігархів та транснаціональних компаній.

4 жовтня Разумков пояснив, чи вплине ринок землі на сільгосппереробку сировини.

Аграрії протестували проти продажу землі іноземцям.

Голова «Української асоціації молодих фермерів» Дмитро Мічурін розповів про фермерський погляд на ринок землі.

3 жовтня У Києві відбулася третя частина земельного віче на тему  «10,5 млн га державної землі — як ефективно розпорядитися територією розміром з Болгарію?».

Озвучено три шляхи розпорядження державною землею після відкриття ринку.

Радник прем’єр-міністра, активіст земельної реформи Олексій Мушак заявив, що об'єднаним територіальним громадам передали 1,6 млн га землі.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук розповів, якою буде процедура отримання землі після відкриття ринку.

Конституційний суд роз'яснив, як отримати 2 га с/г землі на безкоштовній основі від місцевої влади.

2 жовтня AgroPolit.com започаткував нову рубрику «Піймали на брехні»,  де будуть опубліковані викриття неправдивих висловлювань політиків про аграрну галузь та її розвиток, а також обіцянки, які виявилися мильними бульбашками.

1 жовтня Разумков, заявив, що владі не відомо скільки землі знаходиться у власності держави.

В Україні з’явився уповноважений із земельних питань – Роман Лещенко.

Олексій Гончарук заявив, що уряд зробив перший крок до здешевлення кредитів на купівлю сільгоспземлі.

30 вересня Стали відомі основні положення зведеного земельного законопроекту № 2178.

Голова громадської організації «Прозора земля» Володимир Коваленкоі заявив під час земельного віче, що мінімальну вартість землі варто встановити на рівні $5 тис. за га.

29 вересня У Держгеокадастрі заявили, що половина перевірок виявила порушення земельного законодавства.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

2 грудня 2019
Хронологія відкриття ринку землі в Україні (частина II)
AgroPolit.com продовжує постійний моніторинг подій, пов'язаних із земельною реформою та відкриттям ринку землі в Україні. Тут у зручному форматі...
14 листопада 2019
Іван Чайківський: Я – єдиний «агент» Аграрної партії в парламенті
Секретар аграрного комітету Іван Чайківський – один із небагатьох депутатів Верховної Ради, який не входить до однопартійної більшості зі...
13 листопада 2019
Як парламент відкривав ринок землі в Україні — онлайн-трансляція голосування за 11 земельних законопроектів
Парламент розпочав розгляд 11-ти законопроектів про ринок землі, які запускають вільний ринок в Україні. AgroPolit.com проводить онлайн-трансляцію...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...