Як парламент відкривав ринок землі в Україні — онлайн-трансляція голосування за 11 земельних законопроектів
Як парламент відкривав ринок землі в Україні — онлайн-трансляція голосування за 11 земельних законопроектів

Парламент розпочав розгляд 11-ти законопроектів про ринок землі, які запускають вільний ринок в Україні. AgroPolit.com проводить онлайн-трансляцію засідання і подає найцікавіше. 

Серед цих 11-ти є урядовий законопроект №2178 та 10 альтернативних до нього. Серед десяти альтернативних аграрний комітет визначив як базовий №2178-10, тож він голосуватиметься другим після урядового.

Ключові положення кожного із цих законопроектів про ринок землі читайте у матеріалі за посиланням.

15:22. Депутати проголосували законопроект про ринок землі №2178-10 у першому читанні 240 голосами. «За» віддали 227 "слуг народу" і 13 — позафракційних. Автори цього законопроекту — голова аграрного комітету Микола Сольский та низка народних депутатів.

Законопроектом №2178-10 про ринок землі, підтриманим депутатами, пропонується: 

 1. Зменшити обмеження щодо концентрації земель у межах області з 15% до 8%;
 2. Ввести обмеження щодо концентрації земель у межах ОТГ в розмірі 35%;
 3. Ввести перехідний період до 1 січня 2024 року, під час якого юридичні особи, бенефіціарними власниками яких є іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземні держави, не зможуть набувати у власність землі с/г призначення державної, комунальної власності, а також пайові землі, за винятком тих земель, які на момент набрання чинності законом вже є в оренді, емфітевзисі таких юридичних осіб та за умови, що такі юридичні особи створені не менш ніж 3 роки до набрання чинності законом.

14:51. Голова аграрного комітету Микола Сольский презентує законопроект №2178-10 про ринок землі, підтриманий аграрним комітетом і рекомендований до голосування як основний. 

Я думаю, ні для кого не секрет, що ринок землі працює. Понад 27 млн га землі розпайовані. Чимало земель, проданих через емфітевзис. Близько 1 млн га вже перепродано. Основні питання, які відзначені у законопроекті про ринок землі, й це лише частина реформи – відбілювання ринку землі, а не його стимуляція. На моє переконання, сівозміну повинна визначати не ВР, а фермери. Вони краще за нас з цим справлялися і справляються», – каже він.

Сольський також нагадав, що ключове дискусійне питання про допуск іноземців на ринок землі до придбання с/г землі вирішуватиметься на референдумі, який анонсував Володимир Зеленський, і його результати будуть включені у законопроект про ринок землі до другого читання.

14:46. Конструктиву в залі наразі нуль. Депутати почали розігрувати останні 15 хвилин, розвівши справжні баталії довкола норми регламенту роботи Ради, яка забов'язує депутатів зараз встати й піти на засідання свого комітету, до якого входить кожен депутат. А мали б голосувати закон про ринок землі. 

14:40. Депутати ОПЗЖ та «Батьківщини» хочуть зірвати засідання, блокуючи трибуну. Вони вимагають закрити засідання і піти на засідання комітетів, як має бути за розкладом.

Спікер парламенту Дмитро Разумков не згоден із такими аргументами, вказуючи на те, що 10 хвилин тому депутати продовжили засідання до 15:00. Крім того, на його думку, замість того, щоб розглядати законопроекти, всі блокувальники уже 3 години обговорюють питання і намагаються зірвати земельне засідання.

 14:29.  Перший заступник спікера Руслан Стефанчук поставив на голосування продовження ранкового засідання до 15:00, поки земельне питання буде проголосовано.

 • За: 234
 • Проти: 32
 • Утрималися: 36
 • Не голосували: 81
 • Всього зареєстровано у залі: 383

14:05. Засідання з розгляду земельних законів (до цього за 1,5 години обговорення так і не дійшли) все більше нагадує практичне заняття з риторики. Спікери вправляються у гарних формулюваннях, відходять від теми «ліворуч» і намагаються сподобатися своїм виборцям. Каміння летить у бік «Слуги народу». Зі «слугами» все зрозуміло: вони «зелені», тож їхні помилки чи недогляди ще можна списати на це. Хоча причини можуть бути й інші. А от що робити зі «старими» зубрами парламенту, у яких «рильця» ще в тому земельному пушку? Хочеться просто запитати їх: чому за всі ці роки так не спромоглися зрушити з місця це питання і прийняти зважений, задовільний для всіх варіант земельного ринку? Зробили б, то не було б зараз усіх цих демагогій і взаємних звинувачень.

13:50. Член депутатської фракції «Європейська Солідарність» Олексій Гончаренко кидає у зал із трибуни ремарку:

А чому до зали не прийшов президент Володимир Зеленський, а лише фракція?».

13:45. Доки депутати дебатують, пропонуємо пригадати, хто сьогодні обробляє с/г землі в Україні. AgroPolit.com і сервіс автоматичного аудиту земельних ділянок Feodal.online проаналізували статистичну звітність, подану товаровиробниками трьох категорій — ОСГ, фермерами та холдингами — за 2017-й, 2018-й та на 1 червня 2019 року. Що ми побачили? Кількість усіх с/г земель, які перебувають у легальному обробітку, поступово зростає. Так, у  2017 році загальна площа під посівами сільськогосподарських культур становила 27,046 млн га, у 2018 році — 27,682 млн га і на 1 червня 2019 року — 27,842 млн га. Тобто кількість оброблюваних офіційно земель зростає. Наразі частка ОСГ із цих 27,842 млн га — 8,393 млн га, юросіб — 19,449 млн га та в обробітку фермерів 15,9 млн га. За прогнозами експертів, запуск вільного ринку збільшить кількість легально оброблюваних земель.

Читати до теми: Земельний банк України 2017-2019 роки: скільки землі обробляють холдинги, фермери та ОСГ

13: 40. Народний депутат від «Слуги народу» Мар'ян Заблоцький вносить гострий момент у солов'їний виступ представників «Батьківщини». 

У мене в руках законопроект за авторством Тимошенко, законопроект «Про ринок земель», який був поданий від уряду в 2008 році за підписом Юлії Тимошенко. «Пропонувалося дозволити купувати напряму не те що іноземцям, а іноземним державам!.. Якщо вас не влаштовує поданий у парламент №2178-10, то давайте проголосуємо за поданий раніше Юлією Тимошенко», — резюмує він.

Нагадаємо, що кілька років тому, перебуваючи на посаді прем’єр-міністра України, Юлія Тимошенко пропонувала те ж саме, що й слуги — скасувати заборону на продаж землі й дати доступ усім, зокрема іноземцям. У лютому 2008 року вона внесла на розгляд парламенту законопроект №2143 «Про ринок земель». Він передбачав можливість передавати земельні ділянки державної, комунальної та приватної власності на земельних аукціонах. У документі прописано, що суб’єктами ринку мали стати:

 1. громадяни та юридичні особи України;
 2. територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування;
 3. держава в особі відповідних органів державної влади;
 4. іноземні громадяни та особи без громадянства;
 5. іноземні юридичні особи, спільні підприємства, засновані за участю іноземних юридичних та фізичних осіб;
 6. іноземні держави

Читати до теми: Піймали на брехні: Тимошенко & Висоцький — був чи ні земельний закон про вільний ринок?

13:20. Народний депутат від «Батьківщини» Вадим Івченко говорить, що базовий законопроект треба допрацювати, а також супровідні з ним, бо ними скасовується сівозміна, державний нагляд за станом земель.

Реформа має робитися для фермерів, а не для тих, хто сидить десь на яхті й через супутник стежить за своїми компаніями. Свого часу Латвія наробила помилок і зараз намагається їх виправити, зараз вони змушені орендувати власні землі у Швеції та інших країн», — каже він.

13:05. Депутатка від ОПЗЖ Наталія Королевська теж закликає не голосувати за земельний законопроект, бо так не можна. На репліку із залу когось із своїх колег-депутатів, чому вона та представники її політсили, перебуваючи при владі раніше, так і не провели земельну реформу, не знаходить що сказати. 

!!!!  Доки Королевська говорить, її колега Вадим Рабінович скористався неуважністю залу й сів на місце президента. Цікаво, це він уже нове крісло приміряє для себе?

13:00. Лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко 10 хвилин говорить біля трибуни про те, що не можна продавати землю, слід швидко зняти всі земельні законопроекти з розгляду і провести щодо вільного ринку землі всеукраїнський референдум. Говорить впевнено, красиво, емоційно.

Читати до теми: Чи варто боятися великих грошей на відкритому ринку: батл між фермерами, середніми компаніями та «чистими іноземцями».

12:40. Біля трибуни виступає міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов. Він нагадує, що у проекті бюджету на 2020 рік закладено 4,4 млрд грн на кредитування аграріїв після відкриття ринку землі.

Сьогодні історичний день — у Верховній Раді розглядатимуть земельну реформу. Ми всі знаємо, що ринок землі в Україні є. «Сірий», «чорний», який завгодно, проте не прозорий і не відкритий. Він є, але не для всіх. Для «обраних». Тіньовий обіг землі, зв’язаний мораторієм, не дає країні розвиватися. Його обсяг наразі сягає 10 млрд гривень! Землю передають в оренду на 49 років за договорами емфітевзису. Лише за останні 2 роки під такі умови здано 460 тис. га землі! Українець отримує за це копійки, поки його земля виснажується і стає з часом непотрібною. Бо вона не належить тим, хто на ній працює. Їм байдуже», — зазначив у дописі міністр..

Доки триває серія запитань до Милованова, представники «Батьківщини» уже зайняли почесні місця у ложі спікера, за спиною у Дмитра Разумкова. Навіщо? Якщо для блокування, то чому не блокують? Якщо для картинки, то вдалося.

12:00. За даними AgroPolit.com, на ранковому засіданні фракції «Слуга народу» президент Володимир Зеленський попередньо переконав своїх депутатів дати голоси за базовий законопроект №2178-10. Його аргумент: питання іноземців вирішуватиметься українцями на референдумі, а вже потім отриманий результат у вигляді поправок внесуть до проголосованого у першому читанні документу. До того норму про іноземців із базового №2178-10 буде вилучено, тому вони можуть спокійно натискати на кнопки. Тож попередньо голоси мають бути у складі самих «зелених».

Хоча сюрпризи таки можуть бути: їх може влаштувати група «слуг», підконтрольна Ігорю Коломойському, та частина мажоритарників. Інших союзників для голосування за земельний закон наразі у правлячої партії немає: «Голос» вирішив не голосувати за землю без доступу для іноземців, «Батьківщина» — взагалі проти, ОПЗЖ теж не підтримає.

Наразі у Раді земельна дискусія триває. До депутатів приєднався Зеленський, голова ОП Андрій Богдан і перший помічник Зеленського Сергій Шефір. Намагаються втримати ранкові домовленості перед голосуванням.

11:00. Передбачити в законі про обіг земель сільськогосподарського призначення обмеження для учасників ринку вимагають учасники акції під парламентом, де обговорюють законопроект №2178-10. Ідемо розпитувати людей. 

Як в Польщі, Франції – по 100-200 га в одні руки – не більше. І тільки тій людині, яка хоче працювати на тій землі й буде працювати. А чому нема ціни – бо нема підтримки держави. В Польщі чому ціна нормальна? Тому що там чітка підтримка держави. І фермера, і на придбання землі. Ми не проти ринку землі, нам не подобаються умови. Ми – за, нехай відкриється, реформу треба робити», – сказав Ігор Неофіта, фермер, орендує 2 тис. га землі на Кіровоградщині.

Передати паї у власність ОТГ, аа потім продавати, вимагає фермер Анатолій Тиховод.

«Ми не проти ринку землі. Але на сьогодні ми не можемо ні фізичним, ні юридичним особам продавати землю. Зараз повинні купувати землю тільки сільські громади та сільські ради», — сказав фермер.

Ще одна теза від учасників акції – до відкриття ринку землі забезпечити облік усіх земель сільськогосподарського призначення.

В Україні досі немає кадастру землі завершеного. 20% недоробленого кадастру. Також обіцяють референдум. Але закон про референдум обіцяють прийняти після закону про продаж землі», – Андрій, учасник акції.

Серед аргументів, які наводили фермери – не мають вдосталь грошей, щоб купувати землю, тому бояться, що орендовані ними паї розкуплять до того, як вони назбирають грошей.

Я фермер, працюю 20 років на українській землі. Нема в мене коштів купувати землю. Мені невигідно купити, я її орендую. А в кредит – от щось не вродило, ще щось, а кредит треба віддавати», – Валерій Колоша, орендує 3 тис. га землі.

Прийшли під парламент і власники паїв, які б хотіли продати їх на вільному ринку.

Хай пропишуть нормально закон і за нього проголосують. Бо є багато паїв у людей, які хотіли б продати свій. А старі люди вже повимирали, тож тепер діти їхні хочуть продать, але не можуть. Та хай продають не іноземцям, а нашим. І продають не по 250 га в одні руки, а по 200», – сказала Валентина, власниця паю.  

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

14 листопада 2019
Ринок землі в Україні: хронологія земельної реформи (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
AgroPolit.com запускає постійний моніторинг подій, пов'язаних із земельною реформою та відкриттям ринку землі в Україні. Ми не пропустимо жодної...
13 листопада 2019
Фермери та агрохолдинги озвучили компромісні рішення про вільний ринок землі
Фермери, агрохолдинги та компанії з іноземними інвестиціями озвучили компромісні рішення про роботу на вільному ринку землі. Про це йдеться у...
11 листопада 2019
Ухвалення четвірки законів про ринок землі мають стати пріоритетними для парламенту, – Гончарук
Ухвалення у найкоротші терміни чотирьох законопроектів, які відкриють ринок землі в Україні, мають бути пріоритетними для парламенту в найближчі три...

Вибір редакції

18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...
11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...