Піймали на брехні: Тимошенко & Висоцький — був чи ні земельний закон про вільний ринок?
Тарас Висоцький проти Юлії Тимошенко

AgroPolit.com започатковує нову рубрику, де будуть опубліковані викриття неправдивих висловлювань політиків про аграрну галузь та її розвиток, а також обіцянки, які виявилися мильними бульбашками. Перший упійманий горобець – висловлювання Юлії Тимошенко про відміну земельного мораторію і вільний ринок землі.   Ми пропонуємо згадати, як це було.

Історія земельного мораторію:

Заборону на купівлю та продаж земель сільськогосподарського призначення було запроваджено Законом України, який парламентарі прийняли 18 січня 2001 року, а також ухваленим 25 жовтня 2001 року Земельним кодексом. Саме ним спинився процес запровадження вільного ринку в країні.

Введений як тимчасовий захід мораторій продовжували 10 разів – у 2004, 2006, 2008, 2010, 2011, 2012 та 2015, 2016, 2017, 2018 роках.

Під дію земельного мораторію потрапили 42,7 млн га землі. Продавати сільскогосподарську землю не мають права 6,9 млн пайовиків. Законодавство дозволяє власникам земельних паїв віддавати землю в оренду, обмінювати на іншу земельну ділянку, а також залишати у спадщину. Однак вільного ринку землі наразі немає. 

Читати до теми:  Перелік прихильників і противників зняття земельного мораторію та вільного ринку землі — 20172018 та 2019 роки.

Земельний закон Тимошенко

Перебуваючи на посаді прем’єр-міністра України, Юлія Тимошенко пропонувала скасувати заборону на продаж землі. У лютому 2008 року вона внесла на розгляд парламенту законопроект №2143 «Про ринок земель». Він передбачав можливість передавати земельні ділянки державної, комунальної та приватної власності на земельних аукціонах. У документі прописано, що суб’єктами ринку мали стати:

  • громадяни та юридичні особи України;
  • територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування;
  • держава в особі відповідних органів державної влади;
  • іноземні громадяни та особи без громадянства;
  • іноземні юридичні особи, спільні підприємства, засновані за участю іноземних юридичних та фізичних осіб;
  • іноземні держави.

Читати до теми: Основні положення зведеного земельного законопроекту — документ

Земельний батл у прямому ефірі

У прямому ефірі програми «Свобода Савіка Шустера» на тему «Земля розбрату» відбуласядискусія між Юлією Тимошенко та заступником Мінекономрозвитку Тарасом Висоцьким. Висоцький нагадав колишній прем’єрці про її власний земельний закон, коли вона почала гаряче відстоювати продовження мораторію на землю та запевняти, що захищає українських фермерів. Закон подавала не про те, ринок землі ніколи не підтримувала, заявила Юлія Тимошенко.  

Дослівно дискусія Тимошенко та Висоцького:

Сказане в прямому ефірі (дивитися від 1.59.00):

Юлія Тимошенко:

Нам не можна сьогодні продавати землю. Чому не можна? – Тому що спочатку нам потрібно зробити так, як у Польщі: мінімум півтора мільйона ферм, фермерських господарств – і малих, і середніх сільгоспвиробництв. А потім, як в Польщі, протягом дев’яти років подивитися, хто господарює. І тільки тим, хто там живе і працює, надати право в розстрочку, як у Франції, на 20 років, купити цю землю. І тоді ми будемо мати з вами середній клас. Тому що це середні клас – це люди, які заробляють. Це фермери, сільгоспвиробники. Ми отримаємо мільйон робочих місць для наших українців, для наших дітей, які сьогодні неприкаяні в своєму рідному домі. Ми будемо з вами мати прибутки. А найголовніше – ми будемо мати якісну сільгосппродукцію, їжу якісну».

Тарас Висоцький:

– Декілька раз було посилання на законопроект, який дійсно вчора уряд вніс у Верховну Раду. Маленький відступ в історію. У мене в руках законопроект…

Юлія Тимошенко:

– У мене теж.

Тарас Висоцький:

Номер 2338/0/2-08 від 28 лютого 2008 року. Вхідний номер апарату Верховної Ради 37571. Голові Верховної Ради Арсенію Петровичу Яценюку поданий прем’єр-міністром України Юлією Володимирівною Тимошенко. Я хотів щодо цього законопроекту нагадати одну статтю. Ви показували статтю про покупців – я думаю, буде чесно показати її також. Стаття 3. Суб’єкти та об’єкти ринку земель, громадяни та юридичні особи України, територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування, держава в особі відповідних органів державної влади, тепер – іноземні громадяни та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, спільні підприємства, засновані за участю іноземних юридичних та фізичних осіб, іноземні держави. Це просто трішки про історію. Про знання, які ви хотіли би нам передати».

Читати до теми: Земельне віче — як бачать цивілізований вільний ринок землі в Україні: ризики/можливості, присутність іноземців та доступ до кредитів

Юлія Тимошенко:

– Можна, я зразу скажу. Тому що Ви бачите, я ж із цим же законом прийшла. Справа в тому, що зараз ми єдина політична сила, яка реально захищає українську сільськогосподарську землю. Зараз, від того, щоб її просто «за фук» забрали у України, зараз, безумовно, на мене шукають компромат. Я хочу сказати, що зі мною тут складно дуже. Тому що я маю великий досвід боротьби з кланами, з олігархією, зокрема міжнародними нашими «братьями». Дорогі друзі, я показую вам цей закон. Це не закон про ринок сільськогосподарської землі. Це закон про ринок земель. Шкода, що іще не всі можуть відрізняти одне від другого. Справа в тому, що ринок земель – це ринок і несільськогосподарських земель. І в нас за Земельним кодексом уже давно, ще з часів отримання незалежності Україною, можна несільськогосподарську землю продавати і іноземцям, і громадянам, і громадянам без громадянства, які можуть купити її. І цей закон про те, щоби несільськогосподарську землю мери не продавали без аукціонів. Тут по суті прописано детально аукціон на несільськогосподарську землю. Для того, щоб не було корупції. І тому не треба, не треба...

Тарас Висоцький:

На жаль, згідно із Земельним кодексом, стаття 82, 83 та 130 історично з моменту прийняття Земельного кодексу іноземцям заборонено набувати у власність будь-яку землю в Україні».

Юлія Тимошенко:

– Готова посперечатися, це неправда…

Тарас Висоцький:

– Ось пан Анатолій, доктор юридичних наук підтвердить – заборонено. Так, заборонено.

Юлія Тимошенко:

– Це неправда У нас тільки сільськогосподарську…

І тут найцікавіше. Нагадаємо, що у пояснювальній записці до законопроекту пані Тимошенко 2143, опублікованому на сайті Верховної Ради України, вказано:

Проект Закону України «Про ринок земель» спрямований на остаточне завершення створення ринкових передумов для залучення земельних ділянок сільськогосподарського призначення до економічного обігу, організацію прозорого ринку земель».

Також у документі зазначено, що після його прийняття до держбюджету будуть у повному обсязі надходити податки від продажу та оренди земельних ділянок. 

AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

11 вересня 2019
Чи зможе Рада скасувати земельний мораторій і запустити ринок — прогноз
Уряд може почати не дуже активний розпродаж державних земель і для іноземних партнерів охрестить такий процес «скасуванням мораторію» (що...
8 серпня 2019
Зеленський: Мораторій на продаж землі в Україні буде знято до кінця року
Президент України Володимир Зеленський пообіцяв відкриття ринку землі в Україні вже до кінця року. Про це він заявив під час офіційного візиту до...
6 листопада 2017
Тимошенко вимагає продовжити мораторій на продаж землі
Фракція «Батьківщина» вимагає розглянути законопроект фракції «Батьківщини» щодо продовження мораторію на продаж землі...

Вибір редакції

19 вересня 2022
Агросектор і війна: що підготував уряд і парламент аграріям?
Агросектор вистояв в умовах військової агресії росії. АПК поступово оговтується і вчиться жити по-новому. Як допомагає та які кроки планує вжити...
21 вересня 2022
Держпідтримка агросектору у 2023 році
Наступного року аграріям доведеться покласти зуби на полиці, міцно стиснути зуби і затягнути паски під горло – грошей на підтримку агросектору...
17 серпня 2022
Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ...