Аналіз 9 законопроектів про запуск ринку землі
Ринок землі

У Верховній Раді зареєстровано 9 законопроектів про запуск ринку землі. Один із них урядовий, два – від аграрного комітету і три альтернативних до одного з них, решта – від окремих депутатів. AgroPolit.com проаналізував тексти всіх законопроектів про ринок землі та пропонує ключові положення. Очікується, що на цьому тижні депутати разом з аграріями розглянуть їх під час засідання комітету з питань аграрної та земельної політики.  

1. Комплексний Миколи Сольського №2194 

1 жовтня 2019 року подано на розгляд парламенту. Автори проекту Закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» – голова профільного комітету Микола Сольський та інших 11 народних обранців. Ключові його положення коротко викладені у презентації

Проект розроблено на основі законопроекту №2178, запропонованого урядом та з урахуванням побажань експертів аграрного ринку. Документ визначає правила обігу с/г земель в Україні.  Серед його ключових положень:

 • Передати землі державної власності за межами населених пунктів (окрім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад.
 • Встановити на законодавчому рівні чіткий, організаційно простий і незатратний механізм порядку встановлення і фіксування у Державному земельному кадастрі меж громад, зокрема об’єднаних.
 • Надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності.
 • Надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо затвердження планів детального планування території за межами населених пунктів.
 • Відмовитися від спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері земельних відносин, із передбаченням існування натомість центрального органу виконавчої влади, котрий реалізує державну політику у сфері кадастрової діяльності та геопросторових даних.
 • Скасувати повноваження Верховної Ради України стосовно погодження зміни цільового призначення особливо цінних земель, вилучення земельних ділянок для розміщення та обслуговування будівель і споруд дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій.
 • Виключити з Земельного кодексу заборону для іноземців купувати вільні від забудови землі несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.
 • Спростити землевпорядну документацію та її дублювання у друкованому та електронному вигляді, залишивши лише електронну.
 • Надати повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель: обласним державним адміністраціям (які в перспективі, після завершення реформи децентралізації, будуть трансформовані у префектури), виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
 • Закріпити за центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний контроль за у сфері охорони навколишнього природного середовища, функцію контролю за дотриманням природоохоронного законодавства.
 • Скасувати інститути державної експертизи землевпорядної документації та агрохімічної паспортизації земель.
 • На законодавчому рівні встановити правило, за яким зміна цільового призначення вказаних земельних ділянок не впливає на особливий режим використання земель у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також земель, на яких розташовані пам'ятки культурної спадщини.
 • Скасувати погодження із Кабінетом міністрів України продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення державної і комунальної власності іноземним юридичним особам.
 • Виключити із Земельного кодексу України норми, які обмежують можливість іноземців та іноземних юридичних осіб придбавати вільні від забудови земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.
 • Встановити правило, за яким особливий охоронний статус земель, де розташовані об'єкти культурної спадщини або об'єкти чи території природно-заповідного фонду, поширюються на землі будь-якого цільового призначення

Більше про інші його пункти читайте у матеріалі «Комплексний законопроект про ринок землі — 27 основних положень документа». 

Читайте до теми: Фермерський погляд на ринок землі: хто виграє і програє

До цього законопроекту іншими депутатами не було запропоновано альтернативних проектів законів, які стосуються дії або відміни мораторію на продаж землі.

2. Урядовий №2178 

Законопроект, автором якого є міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, власне, визначає відкриття ринку землі. Проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» має такі основні пункти:

 • З 1 жовтня 2020 року скасувати заборону на відчуження земель сільськогосподарського призначення усіх форм власності;
 • Дозволити отримувати у власність землю громадянам України та українським юридичним особам. Особам з іноземним громадянством та без громадянства дозволяється успадковувати землю з правом відчуження протягом року.
 • Встановити мінімальну ціну землі не нижче від нормативної грошової оцінки
 • Ввести обмеження для однієї особи мати у власності не більш як 15% с/г земель області та не більше від 0,5% с/г земель України
 • Переважне право на купівлю ділянки віддати її орендарю
 • Забезпечити право на викуп ділянок для ведення господарства, які їм належать на праві постійного користування та довічного успадкованого володіння з розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці.
 • Запровадити санкції на набуття у власність земельних ділянок для громадян та іноземних держав, визначених у ЗУ «Про санкції».

Читайте до теми: Піймали на брехні: Тимошенко & Висоцький — був чи ні земельний закон про вільний ринок?

У відповідь на поданий урядовий законопроект до парламенту надійшли ще 3 альтернативних, які стосуються ринку землі.

3. Альтернативний Юлії Тимошенко №2178-2 

Пропонується відкласти відміну мораторію та винести це питання на Всеукраїнський референдум. Також документ визначає, що у дійсних умовах право на оренду землі обмежується:

 • громадянами України, які мають сільськогосподарську освіту або досвід роботи у сільському господарстві;
 • юридичними особами України, які мають установчі документи з позначкою про ведення с/г виробництва; 
 • юридичні особи, котрі виробляють с/г продукцію або надають с/г послуги, обсяг яких становить не менш як 50% від загального обсягу виробленої продукції чи наданих послуг упродовж одного календарного року;
 • держава, в особі уповноваженого Кабінетом міністрів України органу;
 • територіальні громади.

4. Альтернативний Вадима Івченка №2178-3

Запроваджується заборона на емфітевзис (право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб) до відміни мораторію на продаж землі. А від уряду до 1 січня 2022 року вимагається забезпечити проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності та внесення відомостей про такі земельні ділянки до Державного земельного кадастру. 

Читайте до теми: Андрій Мартин: Левову частку земель державних підприємств колишнього Мінагрополітики доцільно розпаювати серед місцевого населення

5. Альтернативний Оксани Савчук №2178-4

Продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2022 року пропонує законопроект «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Документ забороняє передавати у користування землю с/г призначення особам без громадянства та іноземцям, а особам з українським громадянством – виключно у спадок та до Державного земельного банку.

Окрім основного блоку у Верховній Раді України зареєстровано ще 4 законопроекти. Це такі, як:

6. Миколи Сольського №2195 

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» авторства голови профільного комітету парламенту Миколи Сольського та 10 інших депутатів. Документ передбачає проведення земельних аукціонів на єдиній інтернет-платформі та в режимі реального часу. На торгах розглядаються пропозиції купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки. Торги проводяться за наявності хоча б двох потенційних покупців, які внесли гарантійний внесок не менш ніж 30% стартової вартості ділянки.  

7. Юлії Тимошенко №2183 

Пропонує винести питання відміни мораторію на ринок землі на Всеукраїнському референдумі.  

8. №1101 Вадима Новинського 

Законопроект «Про внесення змін до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо заборони відчуження сільськогосподарських земель до проведення та встановлення результатів Всеукраїнського референдуму стосовно купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення», як і попередній, виносить питання відкриття ринку землі на Всеукраїнський референдум. А після відміни мораторію — викуп земель державою в особі уповноваженого Кабінетом міністрів України органу. Водночас має встановлюватися ринкова вартість з урахуванням цін у ЄС та за методикою, затвердженою урядом України.

Читайте до теми: Земельне віче — як бачать цивілізований вільний ринок землі в Україні: ризики/можливості, присутність іноземців та доступ до кредитів

9. №1124 Нестора Шуфрича

Законопроект «Про приватизацію та порядок виділення громадянам України в натурі (на місцевості) земельних ділянок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в державній власності». Його суть – передати шляхом приватизації усі с/г землі державної власності громадянам України та заборонити приватизацію с/г землі іноземцям.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

4 жовтня 2019
Разумков пояснив, чи вплине ринок землі на сільгосппереробку сировини
Розвиток переробки с/г сировини пов'язано із загальною ситуацією і змінами в економіці, а ринок землі є одним із кроків для створення умов для...
18 вересня 2019
Ринок землі запустять у другому півріччі 2020 року
Заступник міністра економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький вважає, що ринок землі доцільно запустити в другому півріччі 2020...
23 серпня 2019
Вільний ринок землі може принести до $50 млрд інвестицій
Вільний ринок відкриє вікно інвестиційних можливостей для галузі. Як результат, загальна сума інвестицій в АПК становитиме...

Вибір редакції

21 червня 2022
Ольга Шевченко: Експортери зерна отримали спрощення оформлення фітосанітарних заходів та процедур
Санітарно-ветеринарний контроль за експортом українського зерна в умовах війни, мораторій на перевірки бізнесу та виключення із цього правила,...
24 червня 2022
Микола Сольський: Існує великий ризик скорочення, як мінімум на 30% посівних площ під озиму пшеницю
Війна і агросектор – як в умовах військової агресії годують країну та світ сільгоспвиробники та чого чекати їм надалі? Про це в ексклюзивному...
29 червня 2022
Алгоритм державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень під час війни
Як проводити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно в умовах війни - розяснює начальник відділу розгляду скарг у сфері державної...