18 аграрних законів нового парламенту: держпідтримка, земля, соєві правки та карантин
18 аграрних законів нового парламенту

З осені 2019 року Верховна Рада України ухвалила 18 законів, які повернулися з підписом президента та почали діяти. Це закони економічного та земельного блоків, серія законів, ухвалених після початку карантину для запобігання поширення коронавірусу, а також які стосуються роботи органів місцевого самоврядування та громад. AgroPolit.com пропонує добірку законів, які внесли свої корективи у життя сектора та були ухвалені з вересня 2019 року до кінця травня 2020 року.

Найактивніші депутати ІХ скликання

Як свідчить аналітика  онлайн-рейтингу Аграрна Рада – законодавці та лобісти агробізнесу України, за час роботи парламенту IX скликання кожен із депутатів зареєстрували від 1 до 20 законопроектів, які стосуються життя аграрної галузі. Верховна рада IX скликання ухвалила, а президент Володимир Зеленський підписав найбільше законів таких депутатів:

Микола Сольський4 – 552-IX, 188-IX, 466-IX, 296-IX.

Олег Кулініч3 – 540-IX, 391-IX, 340-IX.

По 2 закони вдалось пролобіювати Артуру Герасимову540-IX, 249-ІХ та Олегу Тарасову391-IX, 466-IX. Також ВР ухвалила 2 закони, запропоновані Валерієм Давиденко540-IX та 340-IX, та Петру Юрчишину 562-IX340-IXНаталія Королевська – 540-IX,  530-IX..

Парламентом було ухвалено 4 закони, запропоновані главою уряду Олексієм Гончаруком. Це 293-IX, 554-ІХ, 348-ІХ, 188-IX. Було проголосовано за 3 закони, запропоновані самим Володимиром Зеленським. Це 581-IX, 436-IX, 318-IX.

Читайте до теми: Аграрна Рада – законодавці та лобісти агробізнесу України

Економічний блок

№ 188-IX Програма діяльності Кабінету Міністрів України

№ 294-IX  Про Державний бюджет України на 2020 рік

№ 293-IX  Закон про внесення змін до Бюджетного кодексу України

№ 436-IX   Закон України Про Державний бюджет України на 2020 рік щодо Фонду розвитку підприємництва

№ 466-IX Закон про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві

№ 318-IX Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального

№ 391-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо покращення адміністрування акцизного податку)

Основними законами економічного блоку  є обов’язкові для розробки та ухвалення закон про бюджет на 2020 рік (№ 294-IX) та програма діяльності уряду (№ 188-IX).  Для аграріїв бюджет 2020 був знаковим у питанні держпідтримки. Бо на 2020 рік замінили графу про обов’язкову держпідтримку не менше 1% аграрного ПДВ на не більше 1% від аграрного ПДВ. Тобто, відповідно до букви закону, держпідтримку у 2020 році аграріям можна не давати взагалі, а якщо розщедритися та виділити більше, як 1% – то це вже буде порушення законодавства. Цю ж зміну закладено до закону №293-IX, який закладав підготовчу базу для закону про бюджет.

Читайте до теми: Бюджет-2020: які зміни очікують АПК та програми держпідтримки

Водночас, на потреби агросектору на 2020 рік відповідно до 294-IX було передбачено 4 млрд грн за 5 програмами. Це здешевлення кредитів (1,5 млрд грн), підтримка галузі тваринництва (1 млрд грн), здешевлення компенсації техніки та обладнання вітчизняного виробництва (1 млрд грн), програма розвитку фермерства та кооперативів (400 млн грн), підтримка садівництва, виноградарства та хмелярства (400 млн грн).

У ході розгляду бюджету пропонували виділити на розвиток АПК 8,5 млрд грн, проте дісталось на виході лише 4 млрд грн.

Була закладена держпідтримка і до урядової програми (№ 188-IX), однак тут йдеться про сприяння покупці землі після відкриття ринку. У цій же ухваленій програмі – створення Фонду часткового гарантування кредитів, скасування мораторію на обіг земель, дерегуляція землеустрою та фінансова підтримка фермерів на придбання 500 га землі. Окремий розділ – у рамках продовження децентралізації розробка генеральної схеми планування території України та створення нової системи надання послуг у межах адміністративних, госпітальних, безпекових, судових, міжмуніципальних округів.

Додатково до бюджетного закону можливість кредитування малого бізнесу було закладено у законі 436-IX. Він має збільшувати надходження до спеціального фонду державного бюджету за рахунок коштів від дострокового погашення векселів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Відшкодування ПДВ аграріям повернув та передбачив закон 466-IX, який відміняє так звані соєво-ріпакові правки.

Верховна рада України IX скликання ухвалила 2 спиртові закони. Перший № 318-IX – про демонополізацію спиртової галузі, який вимагає обов’язкове ліцензування. Закон має повернути до держбюджету близько 10 млрд грн, який випаровувався через тіньовий обіг спирту.

Іншим законом № 391-IX було прописано схему спрощеного електронного ліцензування спирту та пального, а також строки обов’язкового внесення відомостей.

Читайте до теми: Вісім місяців аграрного заступника Тараса Висоцького — що зроблено? Провал за ключовими позиціями

Децентралізація

№ 348-ІХ Закон про внесення змін до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (щодо спрощення процедури затвердження перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей)

№ 562-IX Закон про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»

Законами № 348-ІХ та № 562-IX передбачені кроки у напрямку реалізації реформи деценталізації. Де № 348-ІХ забезпечує затвердження урядом перспективних планів громад та створення ОТГ відповідно до таких планів. Станом на кінець травня відповідно до закону уряд затвердив усі перспективні плани областей. На їх основі планують затвердити і плани ОТГ.  

Закон № 562-IX  дозволяє уряду «нарізати» території громад та визначати населені пункти, які будуть центрами ОТГ, а також визначати порядок ліквідації районів.

Читайте до теми: В Україні почалося масове розчленування успішних об’єднаних громад головами облдержадміністрацій – заява

Впливають на життя сектора

№ 249-ІХ Про внесення змін до деяких законів України (щодо введення заборони на суцільну вирубку ялицево-букових лісів на гірських схилах Карпатського регіону)

№ 581-IX Закон про приєднання України до Схеми сортової сертифікації насіння хрестоцвітих та інших олійних або прядивних культур та Схеми сортової сертифікації насіння цукрового та кормового буряка Організації економічного співробітництва та розвитку

№ 159-IX Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності

№ 643-IX Закон про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів

Вирішення індивідуальних потреб АПК та життя на селі стосувалось обмежене коло законів. Це екологічний закон № 249-ІХ, який має зменшити ризик паводків та стихійних лих у західних регіонах України. Він забороняє проведення будь-яких суцільних рубок ялицево-букових лісів, навіть санітарних на гірських схилах Карпатського регіону, а також несанітарних рубок у національних природних парках, заказниках. Ще один екологічний закон № 643-IX він передбачає проведення національної інвентаризації лісів, до якої входить облік лісів у будь-якому користуванні та власності, визначення породного та вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів, забезпечення державного лісового кадастру та облік власників лісів та постійних лісокористувачів у державному земельному кадастрі.

Також було ухвалено закон № 581-IX, який було розроблено в рамках імплементації українського законодавства до стандартів ЄС. Закон передбачає сортову сертифікацію насіння хрестоцвітих та інших олійних або прядивних культур, а також насіння цукрового та кормового буряка за схемами ОЕСР.

Для запобігання рейдерських захоплень об’єктів нерухомості було ухвалено закон № 159-IX, який підвищує штрафи для позадових осіб за порушення правил реєстрації юридичних та фізичних осіб. а також правил реєстрації майнових прав до 400-600 неоподаткованих мінімумів.  Він також визначає, що не є таємницею відомості, які нотаріуси вносять до державних реєстрів (їх у майбутньому почали вносити до відкритої бази Держгеокадастру) також продовжено норму, що реєстрація об'єкту нерухомості може здійснюватись у будь-якому місці на території України, незалежно від розташування.

Читайте до теми: Дергеокадастр оприлюднив дані більш ніж мільйона документів із землеустрою

Земельні закони

№ 552-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення

№ 296-IX Про внесення зміни до статті 4 Закону України «Про використання земель оборони» щодо підвищення ефективності використання виділених земельних ділянок

№ 340-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству

№ 554-ІХ Про національну інфраструктуру геопросторових даних

Основним законом, який розглядала Верховна рада України IX скликання був закон № 552-IX, який має відкрити ринок землі в Україні з липня 2021 року. Він викликав гострі дискусії у парламенті, депутатами було запропоновано 4500 поправок, які розглядали у профільному комітеті та у сесійній залі, а зараз, після ухвалення, щодо його конституційності є два звернення до Конституційного суду від 101 депутата.  Водночас, закон передбачає відкриття ринку в першу чергу до 2024 року для українських фермерів, а потім має відкрити для представників великого аграрного бізнесу України.

Одночасно перед ухваленням земельного закону та після було ухвалено інші закони, які стосуються обігу земель або власності на землю. Закон № 296-IX передбачив призначення земель, які мають переходити або переходять від міноборони до громад. Вони можуть використовуватись виключно як с/г землі для  вирощування сільськогосподарських культур та випасання худоби.

Також  парламент ухвалив черговий закон про запобігання рейдерству у земельній сфері. Закон № 340-IX передбачив низку заходів для запобігання рейдерству, які  стосуються поновлення договору оренди землі. Зокрема, після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. 

Читайте до теми: Андрій Дем’янович: Feodal.online – захистити свій земельний банк та підготуватися до відкриття ринку землі

Для поліпшення роботи електронних сервісів та кадастрів, які стосуються земельних відносин було ухвалено закон № 554-ІХ, який передбачає створення національної інфраструктури даних. У ньому передбачено безкоштовний онлайн- доступ до даних Державного земельного кадастру у Інтернет. Створюються сервіси пошуку даних, перегляду (візуалізації) даних, аналітичні сервіси та сервіси для вивантаження даних.

Запобігання коронавірусу

№ 530-IX Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)

№ 540-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)

Оголошення урядом карантину для запобігання поширення коронавірусу в Україні запровадило корективи як у роботу Верховної Ради України, так і в життя бізнесу. Усі законопроекти, які можна було б розглянути, відклали та почали голосувати за закони, які мали б допомогти бізнесу в період обмежень. Законом  № 530-IX  запровадили покарання за порушення карантину та недотримання санітарно-епідеміологічних заходів. Порушення правил та норм, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, карається штрафом від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років. Для роботодавців та працівників термін перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний строк.

Наступним законом  № 540-IX.було запроваджено, що  1 березня по 31 березня 2020 року не нараховується плата за землю, а саме земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності. Також запроваджено відтермінування подання звітів, статистичної інформації до контролюючих органів, та розширено підстави для продовження процесуальних строків встановлених судом або законом. Окремо – запроваджено відповідальність за вчинення суспільно-небезпечних дій в умовах карантину,.

Читайте до теми: Коронавірус-2020 та харчова безпека: чи буде Україна з продовольством, а бізнес із гривнею

Законопроекти чекають на розгляд

У парламенті чекають на розгляд низка законопроектів, які мають вплинути на життя сектору.

№ 0856 Проект Закону про сільськогосподарську кооперацію

№ 2804 Проект Закону про засади адміністративно-територіального устрою України

№ 2805 Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок (має розширити коло аграріїв які можуть отримувати та процедуру обігу аграрних розписок)

№ 3205 Про Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві», який має на меті підтримку малих і середніх фермерських господарств

№ 3263 Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки громадян, територіальних громад, малого та середнього бізнесу під час запровадження карантинних заходів (запроваджує зменшення витрат на податки для місцевих бюджетів у період карантину)

№ 3298 Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» (щодо недопущення нарахування штрафів і пені за кредитами у період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19) (який звільнить від банківських штрафів у період карантину)

№ 3429 Проект Закону про статус малонаселених територій (який дозволить отримувати додаткове фінансування на бідні вимираючі села)

№ 3519 Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (щодо державної підтримки сільгосптоваровиробників, які постраждали від засухи) (який дозволить отримувати додаткове фінансування для регіонів, які постраждали від засухи)

Також у ВР зареєстровані три законопроекти, які мають запровадити податковий мінімум на землю. Це:

№ 3131 Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції

№ 3131-1 Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо удосконалення системи оподаткування у сфері земельних відносин і сільського господарства

№ 3131-2 Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання оброблення сільськогосподарських угідь

Оксана Тупальська журналіст AgroPolit.com.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

20 липня 2020
Держпідтримка 2021-2023 рр. очима представників сектора. Які кроки слід зробити уряду
Фахівці Мінекономрозвитку розробили програми держпідтримки аграріїв на 2021-2023 рр. Відповідно до проекту, у наступному 2021 р. на держпідтримку має...
28 травня 2020
У Раді зареєстрували законопроект, який стимулюватиме зменшення скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти
У Раді зареєстрували законопроект № 3543, який передбачає стимулювання водокористувачів до зменшення скидів забруднюючих речовин у водні...
25 травня 2020
Набув чинності закон про боротьбу з ухиленням від сплати податків
Набули чинності більшість норм закону №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...