Андрій Дем’янович: Feodal.online – захистити свій земельний банк та підготуватися до відкриття ринку землі
Андрій Дем’янович засновник та керівник онлайн-сервісу Feodal.online

Після відміни мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення  вкрай необхідною для аграріїв буде можливість проводити аудит власного земельного банку та мати вдосталь механізмів для запобігання рейдерству. Онлайн-сервіс Feodal.online уже сьогодні має досвід понад року допомоги аграріям в автоматичному та оперативному відслідковуванні змін прав на земельні ділянки, які обробляють, або мають намір придбати представники агробізнесу, а також надає можливості антирейдерського захисту, якими оперують агровиробники України. У якому режимі працює унікальний сервіс, про його діалог з користувачами, та готовність до відкриття ринку з липня 2021 року AgroPolit.com розпитав його засновника та керівника Андрія Дем’яновича.

 

AgroPolit.com: Уже більш ніж рік сервіс Feodal.online допомагає представникам аграрного бізнесу доступним онлайн-сервісом, що дозволяє наводити порядок на полі від визначення прогалину масивах орендованих земельних ділянок, до засобів для запобігання рейдерству. Що вважаєте головним досягненням за цей час роботи?

Андрій Дем’янович: Зараз сервісом користуються близько 2,5 тис. користувачів. Хто активніше, хто пасивніше. Серед цих користувачів є фермери, великі компанії, агрохолдинги, кредитори та постачальники засобів захисту рослин. Також – інвестори, які перевіряють своїх підопічних. Сервіс дає можливість отримати актуальну інформацію про земельні ділянки, зокрема їх власників та користувачів.

Сервіс поділяється на дві основні частини. Перша застосовується у випадку потреби проведення автоматизованого глибокого аудиту земельного банку, як моніторинг інформації про земельні ділянки у розрізі власників та користувачів, обмеження, обтяження тощо, тобто детальний аудит, і другий функціонал – блок, де інформацію користувачі можуть отримувати за кодом ЄДРПОУ або ІПН, наприклад, відомості про земельний банк підприємства. Другий блок також передбачає можливість моніторингу відомостей та надає стислу інформацію про зембанк: кадастрові номери, загальну площу в розрізі адміністративних одиниць, місце розташування тощо. Таку інформацію, як правило, використовують для того, щоб досягти своїх цілей щодо поверхневого аудиту земельного банку, якщо мають тільки код ЄДРПОУ або ІПН.

Читайте до теми: До відкриття ринку землі фермерам радять провести аудит земельних ділянок


У фермерів невеликий земельний банк, вони не ведуть чіткого обліку договорів оренди, не мають достатньо працівників, які можуть його контролювати, технічні обмеження. Тому радо сприймають можливість скористатися сервісом, який працює замість людини.

AgroPolit.com: В орендарів в Україні є серйозна проблема, коли вони не можуть обробляти суцільний масив, бо мають поле у вигляді «шахматки», розділене паями, які орендують інші аграрії. Яку практичну користь отримують ваші клієнти у вирішенні такого питання?

Андрій Дем’янович: Фермерам, холдингам, великим і маленьким компаніям ми допомагаємо закривати дірки у їхніх масивах. Нині «шахматка» по всій країні. Ми вирішуємо це питання в автоматичному режимі. Щоб можна було максимально закрити масиви, користувач вводить межі свого поля на карті у спеціальній групі моніторингу, а система сама знаходить перелік кадастрових номерів, та надає за ними відомості про земельні ділянки. Після проведення моніторингу та експорту відомостей, користувач  може побачити, що, скажімо, такого-то договору оренди немає, треба додатково укласти, і після цього проводиться детальний аудит полів у розрізі речових прав на земельні ділянки. У нас кейсів дуже багато – від перевірки інформації кредиторами під час видачі аграрних розписок, моніторингу цілих районів, до роботи з маленьким землевласником, який моніторить, чи його договір оренди зареєстрований.  

Найбільше таким сервісом користуються фермери. У фермерів невеликий земельний банк, вони не ведуть чіткого обліку договорів оренди, не мають достатньо працівників, які можуть його контролювати, технічні обмеження. Тому радо сприймають можливість скористатися сервісом, який працює замість людини. Адже, як правило, фермер сам і землевпорядник, і трейдер, і директор підприємства, а його секретарка виконує купу функцій – від отримання листів до роботи куховарки. Стандартний моніторинг часто цікавий малим і середнім підприємствам, які хочуть навести порядок у своїх масивах. Бо й вони не мають програм, а про існування багатьох технічних рішень можуть не знати. Ми спростили процес аналізу до трьох кнопок, і завдяки цьому мінімально діджиталізовані люди мають можливість проводити аудит у себе на полі.

AgroPolit.com: Скільки коштує користування вашими функціоналами для споживачів та наскільки оперативно проводиться такий моніторинг земельних ділянок?

Андрій Дем’янович: Вартість отримання стандартного набору відомостей про земельну ділянку складає 90 копійок за один запит. Але цей внесок рівнозначний одному врятованому паю, який не відібрали конкуренти. Таким чином, якщо ти представник бізнесу, ти навів лад у себе на полі та заплативши 90 копійок зекономив, скажімо, 3 га землі. Тому доцільно вкласти ці 90 копійок, щоб провести раз на місяць моніторинг, і бути певним, що ніхто не переоформив спадщину чи уклав договір оренди з конкурентом. По продуктивності ми маємо можливість забезпечити користувача 2 тис. запитів на годину. Тобто аудит в 500 ділянок може зайняти до 20 хв.

Додатковий функціонал відображення земельного банку по коду ЄДРПОУ або ІПН коштує 4,9 тис. грн на місяць та дає можливість отримати інформацію про земельний банк 1 тис. підприємств або фізичних осіб на місяць без обмежень за кількістю кадастрових номерів.

Хочу звернути увагу на те, що ми надаємо тільки актуальну інформацію на момент запиту.

Автоматизований аудит показує, які договори на земельні ділянки незареєстровані, надає відомості про їхніх власників – прізвище, ім’я, по-батькові. Це дозволяє з’ясувати, з ким потрібно додатково підписати та зареєструвати договори оренди.

AgroPolit.com: У перші дні карантину через небезпеку коронавірусу міністр юстиції Денис Малюська розповів, що в Україні активізувалися рейдери. Мовляв, за тиждень було зафіксовано стільки ж випадків рейдерства, як за 4 місяці до того. Які запобіжники від втручання у бізнес аграрія має ваш онлайн-сервіс?

Андрій Дем’янович: Наш ресурс допомагає, запобігти рейдерству та виявити початки рейдерських захоплень. Перше завдання – запобігти. Найпростіший крок до запобігання рейдерській атаці – попередити можливість комусь влізти до тебе у масиви. Проведення аудиту свого земельного банку та реєстрація прогалин у земельних ділянках на полі – це найкращий запобіжник появи конкурентів чи пайхантерів. За допомогою нашого сервісу представник бізнесу може перелік кадастрових номерів або намалювати поле на карті, та отримати інформацію про всіх власників і користувачів земельних ділянок, виявити прогалини та провести відповідну роботу з орендодавцями. Автоматизований аудит показує, які договори на земельні ділянки незареєстровані, надає відомості про їхніх власників – прізвище, ім’я, по-батькові. Це дозволяє з’ясувати, з ким потрібно додатково підписати та зареєструвати договори оренди. Таким чином, користувач захищає себе від захоплення, створюючи конкурентність на полі – це ідеальний варіант запобігання рейдерству. Але, щоб це зробити, має бути бажання землекористувача. А якщо є бажання –  це як посів на полі. Хто не сіє – не отримує урожай, а хто посіяв – збирає жнива.  

Другий варіант: аби виявити перші ластівки чорних перереєстрацій, слід постійно проводити автоматизований моніторинг інформації про орендовані земельні ділянки на Feodal.online. При періодичному моніторингу користувач отримує на електронну адресу звіт, де порівнюється інформація з моніторингом попереднього періоду, зазначено, у яких ділянках змінився власник чи, наприклад, зареєструвався новий договір оренди.

.Читайте до теми: Про зміну власника земельної ділянки можна дізнатися онлайн

Найважливіше – якомога раніше побачити  факт рейдерської атаки. Її набагато простіше вчасно зупинити, втративши, наприклад, перших 5 га, а не втратити все поле.

AgroPolit.com: Як працює моніторинг інформації по коду ЄДРПОУ у реальному житті?

Андрій Дем’янович: Фермер має 3 юрособи, заплатив підписку, отримав доступ до додаткового функціоналу на Feodal.online, вводить усі 3 коди ЄДРПОУ для моніторингу, і кожного дня отримує звіт на електронну адресу, бачить динаміку зміни свого земельного банку. Якщо якогось дня вона стає гіршою, він застосовує активні дії для заборони реєстраційних дій, або на протидію запитам до НАБУ, прокуратури тощо. Чинить дії по запобіганню рейдерству, заздалегідь до того, коли станеться зупинка техніки на полі і доведеться посилювати охорону. Найважливіше – якомога раніше побачити  факт рейдерської атаки. Її набагато простіше вчасно зупинити, втративши, наприклад, перших 5 га, а не втратити все поле. Це краще, ніж опинитися на фініші з підприємством, але без землі, розуміти, що ти вже нічого не зможеш виправити.


Читайте до теми: Фермери отримали доступ до автоматичного аудиту земельних ділянок


Холдинги нерідко моніторять землі за своїми та сусідніми сільськими радами, отримують інформацію, на підставі якої приймають рішення, розширятися до меж цієї сільської ради чи не розширятись, отримують оцінку підприємств, які купують.

AgroPolit.com: Які послуги найбільше у попиті у великих агрохолдингів на відміну від фермерів?

Андрій Дем’янович: Великі холдинги потребують великих об’ємів інформації. Вони часто використовують нашу API – це протокол спілкування з сервісом без участі людини на програмному рівні. Бачу, що в основному холдинги контролюють інформацію своїх юридичних осіб і проводять розвідку. Розвідка їм важлива для прийняття важливих рішень. Холдинги нерідко моніторять землі за своїми та сусідніми сільськими радами, отримують інформацію, на підставі якої приймають рішення, розширятися до меж цієї сільської ради чи не розширятись, отримують оцінку підприємств, які купують. Бо часто доводиться швидко приймати рішення щодо купівлі певного підприємства, а проводити детальний аудит у ручному режимі – це довго, дорого й неефективно. Тому часто оцінюють земельний банк і вирішують, чи далі розглядати придбання підприємства.   

Читайте до теми: Продемонстровано структуру всіх сільськогосподарських земель України

AgroPolit.com: Чи така прозорість не буде шкідливою для конкурентів – коли інформацію про господарство чи фермера хтось вивчить, а вони, може, не хотіли б?

Андрій Дем’янович: На початку роботи сервісу нам говорили, що ми відкриваємо багато інформації, яка може бути використана конкурентом. Але я завжди кажу, що це дуже добре. Тому що якщо конкурентні сторони користуються сервісом, вони передовсім наводять лад у себе на полях. А від цього виграє держава, котра, як мінімум, отримує ПДФО і військовий збір, а як максимум – зменшення тіньового обігу с/г продукції, виграє підприємство, яке не переживає за свої посіви і не боїться сусідів та пайхантерів. Третє – виграє орендодавець та власник землі, який офіційно уклав угоду, має гарантії виплати орендної плати, має хоч якісь юридичні гарантії, що його земельна ділянка не буде знищуватись, збереже родючість своєї землі, яка не потрапить до чужих рук. Якщо всі конкуренти будуть користуватися Feodal.online, землевпорядний світ і світ агровідносин стане кращим і мирнішим, не буде дірок на полях, зменшиться кількість рейдерських атак. Як наслідок  – це вплине на добробут фермера й держави.  

AgroPolit.com: Як із добробутом вашої команди  – як добираєте команду програмістів, щоб могли працювати у такій вузькій спеціалізації, надаючи послуги для аграрного бізнесу?

Андрій Дем’янович: Команда Feodal.online на 90% складається з технічного відділу. У нас переважно програмісти та програмісткині. Вони ще рік тому абсолютно не знали, що таке агро, що таке речові права, зараз круто розбираються в агросвіті та світі землевпорядкування. Ідеї часто приходять ззовні, з ринку. Дуже важливі ідеї приходять від наших партнерів. Ринок нам диктує свої вимоги, бажання, і ми ці бажання втілюємо в життя. 

Читайте до теми: Законопроєкт про ринок землі №2178-10 проголосували у другому читанні

Коли законопроєкт про мінімальний податок пройде, принаймні, перше читання, і ми зрозуміємо, що це документ, який буде у перспективі ухвалено, візьмемося за планування та шукатимемо можливості технічної реалізації.

AgroPolit.com: Нещодавно депутати Верховної Ради заявили про необхідність виводити фермерів з тіні та запропонували низку законопроєктів, якими буде запроваджено мінімальний податок – чи плануєте рахувати податок для аграріїв та допомагати їм у плануванні доходів і видатків?

Андрій Дем’янович: Коли законопроєкт про мінімальний податок пройде, принаймні, перше читання, і ми зрозуміємо, що це документ, який буде у перспективі ухвалено, візьмемося за планування та шукатимемо можливості технічної реалізації та будемо робити зручний сервіс для наших клієнтів. Ми дуже оперативні у прийнятті своїх програмних технічних рішень, із досить гарною динамікою все вдосконалюємо. Наш девіз – бути корисними, адже робити сервіс, який не буде корисним, немає жодного сенсу. Допомагати аграрію розвиватися – наше внутрішнє завдання. За час роботи ми вже промоніторили 4 млн земельних ділянок і ростемо в арифметичній прогресії, працюємо по всій території України. Ми надаємо тільки актуальну інформацію, відкриті та закликаємо ринок диктувати нам нові вимоги. А ми з ними впораємося.   

Оксана Тупальська журналіст AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

8 квітня 2020
З'явилася унікальна можливість проведення аудиту земельних ділянок онлайн у короткий термін
Онлайн-сервіс Feodal.online має можливість забезпечити користувача 2 тис. запитів на годину. Тобто аудит в 500 земельних ділянок може зайняти до...
28 березня 2020
До відкриття ринку землі фермерам радять провести аудит земельних ділянок
Аудит земельних ділянок, які обробляє підприємство, особливо цінний напередодні відкриття ринку землі в Україні. Таку думку висловив засновник...
27 березня 2020
Фермерам став доступний автоматичний аудит земельних ділянок
За допомогою сервісу Feodal.Оnline фермери можуть отримувати і моніторити відомості про земельні ділянки онлайн. Також завдяки веб-ресурсу...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...