Демонополізація та роздержавлення спиртової галузі: наслідки прийняття закону №318-IX для ДП «Укрспирт» і ринку
Демонополізація та роздержавлення спиртової галузі: наслідки прийняття закону №318-IX для ДП «Укрспирт» і ринку

З 1 січня почав діяти закон про демонополізацію спиртової галузі №318-IX «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності у сфері виробництва і обігу спирту етилового». AgroPolit.com розібрався у темі та з’ясував, що він означає для ринку, галузі та споживача.

10 млрд грн назад у бюджет

В Україні є лікеро-горілчані заводи, які виробляють горілку у великих обсягах, але офіційно практично не закуповують спирт, а частка тіньового обігу спирту за останні 12 років у країні зросла з 10 до 55%. Такі дані  наводить в. о. голови ДП «Укрспирт» Сергій Блескун

«Я хочу подякувати президентові України Володимиру Зеленському, Міністерству економіки, а також економічному комітету ВР за те, що було прийнято важливе рішення демонополізувати спиртову галузь. Відповідний законопроект №2300 вже прийнято. І сьогодні Україна має всі шанси успішно провести детінізацію спиртової галузі, яка десятиліттями була під тиском різних «кланів» чернігівських, львівських угруповань — так званих «Льошиків», «Пупсів». Вони, як п'явки, сиділи на потоках у спиртовій галузі за принципом «усі доходи — собі, а всі витрати та проблеми залишаємо держпідприємству». І склалася досить серйозна ситуація. Зараз бюджет України щороку недоотримує від 8 до 10 млрд грн від тіньового обігу спирту», — зазначив він. 

Чиновник каже, що монополія на виробництво спирту —  це обмеження, яке призводить до корупції.  «Державі потрібно не виробляти спирт, а контролювати якість, жорстко карати порушників та збирати податки», —  наголосив Блескун.

Читати до теми: «Укрспирт» подвоїв плани з реалізації спирту через детінізацію галузі

Зараз на державних спиртзаводах встановлюють камери, які в режимі онлайн транслюватимуть усе, що відбувається на виробництві. Найближчими днями ДП  «Укрспирт» також підпише меморандум з фіскальними органами. Уся інформація з камер спостереження буде оброблятися їхніми співробітниками. І в разі порушень, вони повинні будуть оперативно реагувати.

Директорів тих заводів «Укрспирту», яких підозрюють у роботі на «чорний ринок», нині звільняють.

У директорів заводів є низка показників ефективності. Це собівартість продукції, яку випускає підприємство, а також виконання місячних планів. Якщо не виконуються ці показники, є ймовірність, що завод працює на чорний ринок. І з такими директорами ми прощаємося», —  заявив Блескун. 

Натомість оголошено конкурс на пошук нових директорів, водночас розглядаються й кандидатури не з галузі. Нещодавно на підприємстві було завершено технічний аудит — з 1 січня 2018-го до вересня 2019 року.

Заводи «Укрспирту» найближчим часом будуть виставлені Фондом держмайна на продаж. Частину їх можна буде продати під виробництво біоетанолу.

Це дуже важливий момент, оскільки в Україні питання біоетанолу законодавчо не врегульовано. Зараз, як мені відомо, готується законопроект, який закріпить обов'язкове використання до 10% біоетанолу у паливі. Якщо це станеться, то ми на близько $500-600 млн на рік менше купуватимемо у Росії бензину», —  каже Блескун. 

Він заявив також, що завдяки демонополізації галузі перед українськими виробниками відкриється можливість експорту спирту, що має великий потенціал.

Результати технічного аудиту ДП «Укрспирт»

Що змінює закон?

Деталі прийнятого закону проаналізували юристи ETERNA LAW. Ось ключові зміни документа.

Виробництво та продаж.  Спирт зможе виробляти та продавати будь-який суб’єкт господарювання, за умови одержання відповідної ліцензії. Зауважимо, що законом передбачено одну нову особливість ліцензування діяльності з виробництва спирту: обов’язковою умовою для отримання відповідної ліцензії є наявність на підприємстві цілодобової системи відеоспостереження за виробництвом та відпуском продукції. Відключення вказаної системи відеоспостереження є підставою для відмови у ліцензії або відкликання ліцензії.

Читати до теми: Через держмонополію на спирт його вартість завищена у 2 рази

Експорт та імпорт. Імпорт і оптова торгівля алкогольними напоями здійснюються суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії на оптову торгівлю. Експорт алкогольних напоїв здійснюється суб’єктами господарювання всіх форм власності на підставі ліцензії на виробництво або ліцензії на оптову торгівлю.

Торгівля з медичними або ветеринарними цілями. Оптова торгівля спиртом етиловим на медичні та ветеринарні цілі може здійснюватися за наявності ліцензії на право оптової торгівлі закладами охорони здоров’я та суб’єктами господарювання (організаціями) зооветеринарного постачання незалежно від форми власності.

Читати до теми: Милованов розповів про стан конкурсного відбору на посаду керівника «Укрспирту»

Є низка важливих відправних дат у цьому законопроекті, зокрема:

  • з 1 липня 2021 року дозволяється введення в експлуатацію та надання дозволів на будівництво нових підприємств з виробництва спирту етилового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового (далі по тексту – спирт);
  • до 1 липня 2021 року особи, які придбали майно ДП «Укрспирт», а також підприємства концерну «Укрспирт» або уклали договір у межах державно-приватного партнерства щодо такого майна, мають взяти на себе зобов’язання щодо збереження видів діяльності та не менш ніж 70% штатних одиниць персоналу, що задіяний у виробництві станом на 1 січня 2020 року;
  • до 1 січня 2024 року імпорт спирту здійснюється лише державними підприємствами (організаціями), спеціально уповноваженими на це КМУ;
  • до 1 січня 2024 року виробництво алкогольних напоїв для реалізації на території України здійснюється з використанням спирту етилового ректифікованого, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового та виноградного дистиляту спиртового, що мають статус українських товарів відповідно до Митного кодексу України.

Згідно з баченням МЕРТ, приватизацію ДП «Укрспирт» планують завершити до 1 липня 2021 року, тобто орієнтовно за півтора роки від дати прийняття закону.

Тепла ванна для «своїх», або Чи зможуть отримати зиск усі інвестори від роздержавлення?

Втім, разом із такими змінами, Україна також прийняла для себе нові виклики щодо підвищення  інвестиційної привабливості України, каже радник юридичної фірми ETERNA LAW Артем Кузьменко.

«Очікувані надходження від приватизації становлять 2-3 мільярди гривень. До того ж, враховуючи те, що вже з 1 липня 2021 року зацікавлені особи зможуть отримати дозвіл на будівництво нових підприємств спиртової галузі та побудувати більш сучасні заводи. Тож, відповідно, слід зазначити, що приватизація підприємств ДП «Укрспирт» може бути не такаю привабливою для інвесторів, що вплине на надходження до бюджету від приватизації. Попри те, що ринок спирту в Україні буде поступово відкрито, скористатися перевагами, що їх надає закон, зможуть не всі», — пояснює він.

Яка буде реакція інвесторів на такі виписані правила законом №318-IX?

Очікувано, що сьогодні в очах іноземних інвесторів український спиртовий ринок — це здебільшого про корупцію, схеми ухилення від оподаткування та навіть кримінал. Щоб змінити таке бачення, необхідно буде докласти чималих зусиль. Враховуючи те, що закон набуває чинності 1 січня 2020 року, вводиться в дію з 1 липня 2020 року, а видача дозволів та ліцензій на будівництво приватних заводів почне здійснюватися не раніше 1 липня 2021 року, очевидно, що за умови проведення швидких конкурсів щодо приватизації активів ДП «Укрспирт» інвестори, які придбають такі активи, будуть фактично півтора роки мати монополію на виробництво спирту, і, відповідно, матимуть конкурентні переваги перед новими гравцями на ринку, які планують будувати нові спиртові заводи», – пояснює Артем Кузьменко.

Читати до теми: Названо 3 етапи роздержавлення ДП «Укрспирт»

 Окремо слід зазначити, розповідає радник юридичної фірми ETERNA LAW, що значний потенціал для інвестицій в спиртову галузь буде також з моменту повної лібералізації ринку (1 липня 2021 року), що дасть можливість багатьом іноземним інвесторам отримувати ліцензії на виробництво та продаж спирту й будувати нові спиртові заводи.

Україна може стати досить цікавою країною для розвитку спиртового виробництва для іноземних інвесторів в тому числі з Європи з огляду на декілька причин: нижча вартість трудових ресурсів; оптимальне податкове навантаження; зручне географічне розташування. Відповідно потенціал для розвитку ринку спирту та іноземних інвестицій досить потужний, а його реалізація залежатиме від ефективності та швидкості проведення приватизації заводів ДП «Укрспирт». Для забезпечення прозорої й ефективної приватизації потрібно залучити якомога більше учасників, зокрема іноземних, а відтак необхідно провести масштабну інформаційну кампанію для залучення іноземного капіталу, що дасть змогу максимально ефективно реалізувати активи ДП «Укрспирт». На завершення зауважимо, що лібералізація спиртової галузі дозволить залучити іноземний капітал на цей ринок, що, як результат, зробить його контрольованим і прозорим. Як наслідок, зменшиться собівартість продукції, розшириться перелік товарів, що виробляються на спиртових заводах, підвищиться конкурентоспроможність українських виробників алкоголю як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. В результаті це дозволить нарешті ліквідувати тіньовий ринок спирту і забезпечити збільшення податкових надходжень до бюджету», — прогнозує Артем Кузьменко.

Вихід із «тіні» та стимул для «крафтових» виробництв

Його доповнила юристка юридичної фірми ETERNA LAW Маргарита Татарова. Вона каже, що  з аналізу іноземного досвіду можна побачити, що держави часто відмовляються від повної монополії, зберігаючи певну позицію держави у ланцюгу між виробником та споживачем (скандинавські країни — Данія, Фінляндія, Норвегія, Німеччина, Азербайджан тощо). «Попри те, що, на наш погляд, закон потребує доопрацювання, передбачений законом механізм демонополізації галузі заклав певну основу для зміни правил регулювання ринку, раніше зосередженого в руках держави», — пояснює вона.

Читати до теми: Приватизація аграрних державних підприємств: які активи підуть з молотка

Татарова розповіла, чи сприятиме він інвестуванню в ринок спирту України з боку приватних інвесторів:

Передусім, держава очікує врятувати ДП «Укрспирт» та забезпечити фінансову стабільність для працівників 41 заводу колишнього монополіста ринку. Частина потенційних інвесторів вже публічно заявили про свою незацікавленість в участі у приватизації «Укрспирту». Це означає, що, оскільки основні засоби, ймовірно, реалізовуватимуть через аукціони, конкуренція буде не надто високою, і стати власником частини єдиного легально працюючого на сьогодні (хоча й з перебоями) спиртового бізнесу в Україні можна буде з певним дисконтом від реальної вартості. Водночас приватні інвестори, які не схильні до ризику та радше почнуть з нуля, ніж вкладатимуть кошти в модернізацію застарілих технологій, матимуть змогу це зробити дещо пізніше — від 1 липня 2021 року, коли буде дозволено введення в експлуатацію та надання дозволів на будівництво нових підприємств з виробництва спирту».

Юристка зауважує, що відкриття доступу на ринок спирту України є перспективним не лише для представників великого бізнесу, однак і для малого та середнього бізнесу. «Так, в останні роки в Україні набуває популярності діяльність так званих «крафтових» виробництв, котрі виробляють якісну продукцію невеликими партіями (наприклад, приватні броварні). За філософією виробників крафтової продукції, якість та автентичність товару, який виробляється, стоїть на першому місці, тож можна сподіватися, що доступ на новий ринок стане поштовхом для масштабування відповідних невеликих, утім якісних бізнесів, та запуску нової продукції. Парламентарі з неабияким завзяттям приймали закон про демонополізацію ринку спирту у першому, а невдовзі після цього — ще й у другому читанні. На нашу думку, це свідчить про те, що представники нової державної влади не налаштовані підтримувати монопольний ринок із величезними обсягами контрафактної продукції та високим рівнем корупції. До всього, ми очікуємо, що перехід від закритої державної монополії до повного лібералізму на ринку спирту буде проміжною ланкою на шляху до становлення ефективної економічної галузі в Україні, що дозволить співіснувати приватним інвесторам, для яких є важливим прибуток, рівень якого залежить від продукту їхнього виробництва, та державі, яка забезпечить ліцензування учасників ринку, контроль якості продукції та спрямування коштів від спиртової галузі у державний бюджет України», — пояснює вона.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

13 січня 2020
«Укрспирт» подвоїв плани з реалізації спирту через детінізацію галузі
Державне підприємство «Укрспирт» в січні збільшило плани з реалізації спирту до 440,6 тис. декалітрів, що майже вдвічі більше, ніж за...
2 січня 2020
Долю «Укрспирту» визначено. Почав діяти закон про демонополізацію спиртової галузі
Закон, який забезпечує демонополізацію спиртової галузі, почав діяти з 1 січня. Це дозволить приватизацію ДП «Укрспирт» і залучення...
29 грудня 2019
Озвучено плюси і мінуси від демонополізації ДП «Укрспирт» – аналітика
Від демонополізації «Укрспирту» галузь отримає ряд «плюсів» та «мінусів». Про них пише LegalHub в опитуванні...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...