Позачергові вибори до парламенту 2019-2023 років — які аграрні обличчя «посіємо» і що пожнемо?
Позачергові вибори до парламенту 2019-2023 років — які аграрні обличчя «посіємо» і що пожнемо?

29 червнякрайній термін, коли Конституційний Суд України має поставити крапку у питанні (не)законності оголошених Володимиром Зеленським позачергових виборів до парламенту на 21 липня. Як стверджують мої джерела, мовчазна тиша у стінах Феміди зумовлена тим, що у її стінах з’явився документ із 226 голосами членів коаліції. Якщо це так, то ситуація і справді пікантна: народ хоче перевиборів і підтримує рішення новообраного президента розігнати Раду, а з іншого — букву закону ніхто не відміняв! Може бути й третій (далеко не ідеальний) варіант: помилки при розпуску є, але процес уже не зупинити, тож… Який із трьох правильний — за тиждень дізнаємося.

А поки що AgroPolit.com відвідав партійні з'їзди основних політсил та вивчив їхні списки на предмет представників агросектору. 

Читати до теми: Рейтинг ефективності депутатів аграрного комітету за 2014-2019 роки

З’ясувалося, що реальних знавців агроринку у прохідних частинах списків — як кіт наплакав. Якщо відкинути непрохідні партії, і того менше. З мажоритарниками ситуація інша: там багато старих облич із чинного парламенту, чи будуть нові — можна сказати після 20 червня, коли завершиться термін подачі заявок кандидатів до ЦВК. Є нова регіональна партія-новачок, яку фінансує середній агрохолдинг.  

Тож загалом AgroPolit.com нарахував 43 особи, з яких половина — за списками (із прохідної частини — лише 7). Решта — мажоритарники, які уже засвітилися, або раніше оголошували про плани балотуватися.

Рейтинги — п’ятірка лідерів

Охочих потрапити до парламенту багато. Місць — 450 (по 225 за списками і мажоритарними округами). Нагадаю, що перевибори до Ради відбуватимуться за старим виборчим законом (за пропорційною системою)! Прийняти новий (без мажоритарки, зі зниженим прохідним бар’єром до 3% для партій і блоків) у депутатів не вистачило совісті. До 10 червня всі партії, які хотіли взяти участь у виборах, мали провести з’їзди та оголосити свої списки. Мажоритарники мають більше часу на висування — до 20 червня (а 25 червня — крайній термін реєстрації всіх), тобто цей четвер обіцяє бути гарячим у ЦВК.

Читати до теми: AgroPolitДетектор. Аналіз виконання БПП, Народним фронтом, «Батьківщиною», РП та «Самопоміччю» аграрної частини своїх програм

 Які політсили мають найбільші шанси? Безпрограшний варіант — «Слуга народу»: його кандидати (навіть «нульові» й повністю «зелені») на старті перегонів отримують 30% голосів виборців. Загалом, за різними оцінками, 5%-й бар’єр до парламенту проходить 5 партій. Втім, цілком ймовірно, що будуть сюрпризи: як-от об’єднаний «Опозиційний блок» за рахунок двох міст-мільйонників (Харкова та Дніпра) може проскочити. На межі — радикали та Смешко.

Опитування групи «Рейтинг» (за період із 6 по 9 червня):

 • «Слуга народу» — 47,5%
 • «Опозиційна платформа — За життя» — 10,4%
 • «Європейська Солідарність» — 7,9%
 • «Батьківщина» — 7,5%
 • Партія «Голос» — 6,4%
 • «Сила і честь» — 4,3%
 •  Радикальна партія — 2,5%
 • «Громадянська позиція» — 2,4%
 • Інші політсили — менше 2%

Опитування — КМІС ( 26 травня — 7 червня) 

 • «Слуга народу» — 48,5%
 •  «Опозиційна платформа — За життя» — 11,8%
 • «Європейська солідарність» Петра Порошенка —8,1%
 •  «Батьківщина» Юлії Тимошенко — 7,8%
 • «Голос» — 5,6%
 • Партії «Сила і честь» — 3,8%
 • «Радикальна партія» Олега Ляшка — 2,9%

 Словом, нас чекає рулетка.

Читати до теми: Коаліційна безпорадність Кабміну, Ради та президента – угода в частині АПК виконана лише на 30%

Списки — коротка лава аграрних запасних! 

«Слуга народу»

Хоча партійний «вождь» цієї політсили політолог Дмитро Разумков і зарікався показати нові обличчя, але з 200 «зелених спартанців» знавців агро знайшлося аж троє: заступник голови «Української аграрної асоціації» Мар'ян Заблоцький (82), заступник голови ВАР Михайло Соколов (99), співзасновник Українського аграрного холдингу Микола Сольский (125). Причому  новими можна назвати лише першого й третього кандидатів. Очікується, що сотня зайде до Ради за списками. По мажоритарці будуть сюрпризи: один із них уже визначився — у Харківській області по виборчому округу №178 збирається балотуватися екс-регіонал Олександр Літвінов, наближений до харківського аграрного бізнесмена Валерія Деми.

Загалом, хотілося би бачити більше потужніших реальних аграріїв на стороні партії, яка має виправдану претензію на більшість у Раді. Адже саме їй формувати аграрну політику через закони, мінімум на 5 років. А якщо врахувати відкриття ринку землі, то й на десятиліття наперед. Саме земля стане першим успішно вирішеним викликом для Ради, або спусковим гачком для її фіаско. Чи є сьогодні розуміння цієї земельної політики у партійних «верхах»? Немає! Окрім загальної фрази — ринок потрібно відкривати, а як — вирішимо пізніше, повний вакуум. Чи допустять «низи» до формування головної земельної ідеї? Хотілося б: дай Боже нашому теляті вовка з’їсти, бо поки що всі роки було навпаки. Якого ринку землі хочуть самі аграрії і загалом якої політики очікують на наступні 5 років — дивіться у результатах опитування, проведеного AgroPolit.com серед своїх читачів і читачів Latifundist.com та Kurkul.com.

 «Опозиційна платформа — За життя» (Юрія Бойка — Вадима Рабіновича)

У другої за шансами на «портфелі» партії аграріїв немає у першій сороковці. Це партія промисловців. Можливо, вони сховані у мажоритарці. 

Партія «Європейська солідарність» (колишній БПП)

Як і у випадку з попередньою, чистих лобістів агро з 50-ти представлених у списку — нуль! До того ж команда Порошенка втратила аграрія-важковаговика Леоніда Козаченка (він не балотуватиметься до Ради). Загубили по дорозі до ЦВК колишні БППівці й найактивнішого лобіста вільного ринку землі, двоюрідного брата власника агрохолдингу «Кернел» Андрія ВеревськогоОлексія Мушака. Останній, попри успішний відбір на внутрішньопартійному праймеріз, раптово зняв свою кандидатуру зі змагань і заявив про самовідвід. Олексій свою позицію не пояснив, але, за моїми даними, молодий політик вирішив зберегти свою репутацію на майбутнє для участі у рамках іншого, більш вдалого проекту.

А от хто лишився, так це Ніна Южаніна, яка у ролі голови Податкового та Митного комітету запам’яталася аграріям своєю активною позицією з впровадження соєво-ріпакових правок, які мали позбавити більш ніж 10 млрд грн щорічних доходів малих і середніх виробників, та перекласти їх у кишеню великим агропереробникам. Як це було - читайте у матеріалі.

«Голос» Святослава Вакарчука

У списку — прямих аграріїв нуль. Але! Під прапором «Голосу» по списках і мажоритарці ідуть представники регіональної політсили («Українська галицька партія»(УГП), серед фінансистів якої (за офіційною звітністю) є агрохолдинг «Західний Буг» (Юрія Однорога). Тож по списку партії Вакарчука від УГП заявлено 3 кандидати: №15 Роман Лозинський, №36 — Гвоздович Юлія та №51 — Панкевич Богдан.

По мажоритарці УГП складається з 3 осіб-кандидатів (точна цифра буде відома після 20 червня, коли оприлюднять кандидатів мажоритарки): №115Наталія Піпа, №118Галина Васильченко, №119Олег Шиба. Крім того, в №121 окрузі іде власник фермерського господарства «Меринос-Захід» Дмитро Огньов. Це саме той фермер, який ходив до суду з проханням зняти земельний мораторій. Так що цілком ймовірно, що саме у Вакарчука проросте новий «Мушак», який уже з позиції фермерів лобіюватиме питання вільного ринку землі. Загалом наразі політсила висунула своїх кандидатів у 72 одномандатних виборчих округах.

 «Батьківщина»

У першій п’ятірці аграріїв немає, а от у другій і далі — так: колишній віце-прем’єр з питань АПК Іван Кириленко (на 6-му місці), чинний депутат аграрного комітету Вадим Івченко (24-те місце) та «старий» новачок Іван Томич (49-те). Загалом по списку — троє!

Наступні партії та їхні шанси на Раду нового скликання, за останніми рейтингами — під питанням. Втім, голосування покаже. Тож подаємо аналіз їх також.

«Сила і честь» Смешка

До неї за списком увійшов лише один представник агро: колишній аграрний депутат від «Самопомічі» Іван Мірошніченко№4.

«Радикальна партія України»

Представників агро у десятці немає. Чи будуть по мажоритарці — побачимо.

Об’єднаний «Опозиційний блок» (Мураєв, Вілкул, Кернес, Новінський)

Як і у бойківського крила колишнього «Опоблоку», в іншому представників агро по списках у першій десятці — нуль. А от по мажоритарному округ №178 наразі обговорюється повторно висунення Дмитра Добкіна.

 Анатолій Гриценко — «Громадянська позиція»

За списком у першій десятці — нуль.

 «Рух нових сил» Саакашвілі

Прямих представників агро в ТОП-10 — немає, лише дружина нащадка цукроварів, мера Глухова Мішеля Терещенка (іде по мажоритаці від «Самопомочі») — Олена Терещенко.

«Самопоміч» Андрія Садового

Мер Львова Андрій Садовий «завербував» у свої лави за округом №159 Мішеля Терещенка. Водночас він втратив одну з потужних фігур — Івана Мірошніченка, який «мігрував» до Смешка. 

Аграрна партія України

Розпочинали «за здравіє — закінчили за упокій»… Десь приблизно так завершилася реанімація політичного бренду АПУ. Хороший старт оновленої команди, потужні успіхи на місцевих виборах у регіонах, взяті силами реальних аграріїв, буквально за рік «помножили на нуль» через політичні амбіції окремих вождів і виживанням із лав партії аграріїв! Як наслідок, АПУ пішла по руках (читайте історію конфлікту у матеріалі «Бунт в Аграрній партії») й опинилася у співочого ректора Михайла Поплавського. У першій десятці (не рахуючи Поплавського) є такі аграрні обличчя: 2-еЛілія Бортич (член правління Аграрного союзу України) 3-є місце — Денис Марчук (заступник голови ВАР), 6-те — Сергій Гайдай, 8-меСергій Іващук

Партія Володимира Гройсмана — «Європейська стратегія»

Жодних кадрових сюрпризів і в частині агропредставників теж. 

«УДАР» Кличка

Після того як колишній губернатор Міхеїл Саакашвілі дав відкоша Кличкові-старшому, мер вирішив взагалі не виставляти список! Ще б пак, за прогнозами політологів, які робили загальноукраїнський аудит виборчих симпатій до Кличка, й відсотка немає. Тож ставка у чемпіона лише на мажоритарників.

«Сила людей»

Є одненький — на 15-й позиції Роман Михайлов (власник фермерського господарства в Херсонській області).

Мажоритарники

 Після 20-го їх можна рахувати. Наразі можна лише сказати, що більшість депутатів чинного аграрного комітету (результати їхньої п’ятирічної роботи детально дивіться у рейтингу) йтимуть по мажоритарних округах, як і до того. За моїми даними, по своїх колишніх округах готуються подаватися близько 20-ти наявних членів аграрного комітету. Серед них: Олег Кулініч, Сергій Лабазюк, Андрій Вадатурський, Микола Кучер та інші.

По мажоритарці ітиме Станіслав Березкін. За попередньою інформацією, в Раду збирається як самовисуванець директор компанії «Завод Кобзаренко» Анатолій Кобзаренко.

За №63 округом іде генеральний директор СЕТАМ Віктор Вишньов. Нещодавно AgroPolit.com писав у своєму розслідуванні, що в учасників земельних торгів на базі СЕТАМ виникає чимало питань (в тому числі, були натяки на корупцію) до результатів земельних електронних аукціонів з продажу права на державні землі. А сам земельний блокчейн, прозорістю якого так пишаються у цій структурі, зареєстрований Вінницькою міськрадою і, за оцінками IT-експертів, взагалі не може вважатися блокчейном.  

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 липня 2019
Аграрні депутати — претенденти на місце в новий парламент
АgroPolit.com напередодні позачергових виборів проаналізував списки кандидатів в депутати до парламенту та виокремив тих висуванців, які мають...
10 липня 2019
Іван Фурсенко: Дострокові місцеві вибори у 2019-му стануть помилкою, яка відкине країну назад
На шпагаті регіони та все місцеве самоврядування. Це основні 5-річні здобутки розпіареної децентралізації та зміни адміністративного-територіального...
7 липня 2019
У «Слуги народу» по списку мінус один аграрний лобіст – ЦВК подали документи на виключення
Партія «Слуга народу» виключила зі свого списку сімох кандидатів у народні депутати, один із яких – представник агросеткору...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...