Мушак Олексій Петрович

Радник Прем'єр-міністра Олексія Гончарука, активіст земельної реформи, колишній народний депутат (БПП)
Вік: 42 роки

Профіль в Соц. мережах

Народився у м. Києві.

Освіта:

Закінчив Український фізико-математичний ліцей при Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.

Закінчив Інститут прикладного системного аналізу (ІПСА) КПІ. Тема дипломної роботи — «Вступ України до ЄС: перспективи та ризики».

Кар’єра:

Працював в аналітичних структурах фінансових, спортивних, політичних компаній і організацій.

2005-2007 рр. — політичний експерт Інституту національної стратегії.

Займався підприємництвом — організував бізнес у сфері роздрібної торгівлі, мав проекти в сфері майнінгу кріптовалюти Bitcoin. 

2016 р. — брав участь в Українському сніданку на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі (Швейцарія). 

Співпрацює з європейськими програмами технічної допомоги України, зокрема, TWINNING для розвитку аграрного сектора. 

27 листопада 2014 — 29 вересня 2019 рр. — наймолодший народний депутат (БПП) у складі аграрного комітету. Пройшов за списокм — №60. Член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин. Входить до між фракційного об’єднання Євроооптимісти. «Єврооптимісти».

Наразі є активістом земельної реформи в Україні.

Результати його парламентської роботи: за 8-му сесію можна подивитися тут, а включно з 7-ю подано в аналітичній інфографіці далі.   

Декларації:

 

Стиль життя:

Без Гриму. Олексій Мушак — Аграрний Франкенштейн

Погляди:

Про прихід  у політику і завдання

Я завжди знав, що буду в політиці. З дитинства дуже нею цікавився. У 2005 році працював із політтехнологами Станіславом Білковським та Костею Бондаренком. Я з ними починав: ми розмовляли, аналізували, робили певні «розклади». До Майдану я займався різними соціальними проектами. Добре виходило створювати «соціальний капітал». Під час Майдану досить багато грошей генерував на його підтримку: коли розпочалася війна, 5 березня ми відправляли перші рації військовим у Крим. За 2014 рік зібрали близько $2 млн допомоги армії. Коли стартувала історія з парламентськими виборами, там було все дуже просто. Я так розумію, що вимагалася «нова кров», і з'їзд БПП сказав, що я гідний бути в Раді. Єдиний спосіб потрапити до БПП —з'їзд тебе має вибрати. І він мене затвердив.

Мені пропонували у політику «заходити» ще до другого Майдану — у 2009 році надійшло кілька серйозних пропозицій. На той час у мене було багато екологічних проектів. Наприклад, Партія зелених пропонували йти з ними. В 2012-му запрошували іти по мажоритарці, але я відмовився. 

Я хотів сконцентруватися на економіці: запроваджувати на практиці економічні права та свободи. Є три речі, які прагну зробити. Одну вже виконав — закон «Про електронні довірчі послуги» (в частині електронного підпису, що прибирає питання стосів макулатури, паперів). Закон про електронні довірчі послуги дозволяє все це вивести в онлайн, тож із «папірцями» більше не повинні будемо ходити. Ще з корисних речей — закон «Про дерегуляцію», яким ми прибрали до 15 млн дозвільних документів. Зокрема й монополію Фірташа на міндобрива, і ціна стала такою, як у світі. Хоча зараз він знову її відіграв. В мене ще є дві речі, які я хочу зробити в цій Раді: зняти мораторій та легалізувати криптовалюту.

Про вплив і відносини з двоюрідним братом Андрієм Веревським

Андрій — також виборець. Він міг сказати, що це хороша кандидатура. Але, знову ж таки, рішення остаточне ухвалює з'їзд БПП, а він не є членом партії.

Я ним пишаюся. У мене немає жодної історії, де хтось би не сказав, що «це ти робиш в інтересах свого брата».

Я працюю не тільки в аграрній, а й в інших сферах. Час усе розставить на свої місця. Всі, хто розуміється на темі ринку землі, не кажуть, що я це роблю для Kernel. Але вільний ринок холдингам сьогодні не потрібен, їх влаштовує довгострокова оренда. Оскільки я роблю те, що вважаю правильним, то жодна «тінь» мені не заважає.

 Про земельний мораторій 

Та агроолігархи боротимуться за збереження мораторію до останнього. Вони казатимуть, що закон якийсь не такий, чи ще щось. 

Що ж до скасування земельного мораторію, то він «фіктивний», бо земля купується і продається. Тільки дешевше, не сплачується жодних податків і, що найголовніше, немає жодного додаткового стимулу для довготривалого розвитку аграрки.

Якщо мораторій не зняти, то точно будуть рішення ЄСПЛ щодо компенсації майнових втрат. Уряду варто готуватися платити по 5 тис. євро власникові паю за порушення його права власності, тобто, в середньому 35 млрд євро потенційних збитків.

Ринок землі ми запускаємо не першими. Не треба ж нікого відправляти на Марс. Уся послідовність достатньо зрозуміла на прикладі інших країн. Щодо тих, хто вже його запускав, це стало позитивом для держави. Тому всі, хто кажуть, що треба подумати, вони просто бенефітять із цього. Говорять, що ринок землі потрібен, але ще треба трошки почекати. І так 19 років.

Ми 17 років обманювали людей тим, що мораторій — це добре, і ви ще не готові продавати землі. А зараз ми будемо дискредитувати їх за те, що не даватимемо право купувати юрособам. Ми натягували пружину несправедливості, коли 17 років обманювали українців, що вони не мають права купувати і продавати землю. А зараз ми хочемо сказати — ок, ви маєте право купувати, але замість повноцінної ціни ви будете отримувати удвічі менше. Ну, нехай на 30 % менше. Чому? Тому що ми вважаємо, що станеться щось погане, якщо юрособи також зможуть купувати.

Про особисте

Я дуже поважаю батька, і я дійсно певний період хотів бути науковцем, як він. Цікавився наукою, певними дослідженнями, люблю вдаватися до деталей, але життя по-іншому повернулося. Хоча іскру до науки я не втратив — вона є. Від батька я взяв схильність до роздумів, звичку говорити правду. Батько ніколи й ні перед ким не «прогинався», він уміє казати те, що вважає за потрібне. Я цим дуже пишаюся. А від мами (вона у мене така активна жінка) — свою активність.

Я не із «золотої молоді» в тому плані, щоби бездумно витрачати гроші. Якщо ти подивишся на мій стиль життя, то він чітко відповідає декларації. Це не є якимись мегавеликими коштами. До депутатства я жив на цьому рівні, так зараз і живу. Єдине, що раніше частіше їздив за кордон.

Громадська діяльність:

З 2007 р. — здійснює благодійну діяльність як координатор фонду «Україна! Я за тебе!».

2010-2014 рр. — очолював правління Фонду. Активний учасник Революції Гідності з перших днів протестів.

З початку військової агресії проти України в Криму та на Сході України Фонд одним з перших волонтерських організацій розпочав надання допомоги Збройним Силам, зокрема, передав  навігаційне обладнання для Повітряних сил ЗСУ, надав допомогу військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, працівникам спецпідрозділу СБУ «Альфа».

Допомога військовим ведеться у рамках проекту «Повертайся живим». Мета проекту: збір коштів на засоби безпеки, одяг, технічне обладнання, продукти харчування, ліки, засоби гігієни, та інш. українським військовим та інш. силовим структурам, які беруть участь в АТО у східних регіонах України.

За волонтерську діяльність нагороджений почесним знаком від Генерального штабу ЗСУ «За заслуги перед Збройними силами України» та медаллю «За службу і сумлінне виконання заходів мобілізації».

Для допомоги учасникам АТО було зібрано  18 914 796,00 грн. у т.ч. 13 552 236 грн. у вигляді матеріальних цінностей. Проект триває.

Цікава інформація:

12 грудня 2017 р. — підтримав законопроект, яким скасовувалося експортне ПДВ для виробників соняшнику, сої та ріпаку і завдавало збитків аграріям. Більше про історію соєво-ріпакових правок у парламенті читайте тут. Ініціатором цих поправок була так звана група зерновиків у парламенті, яка орієнтувался на бізнес-інтереси компанії двоюріного брата Мушака Андрія Веревського (власника агрохолдингу «Кернел»). 

У червні 2018 р. в період тихого кадрового бунту в аграрному комітеті приєднався до тих, хто підтримував введення четвертого заступника, на роль якого розглядали і його (ще два претенденти — Олег Кулініч та Микола Лушняк).

Його називають «мотором БПП» законодавчого зняття мораторію в парламентських стінах. Під час розгляду у сесійній  залі парламенту законопроекту про продовження дії мораторію ще на рік, саме він, зазвичай, подає два альтернативні документи, аби не робити цього. Мушак ініціював збір підписів від імені 55 депутатів у лютому 2017-го та передав до Конституційного Суду подання щодо визнання мораторію неконституційним. Згодом його  відхиляють. Спроба знову повторюється. Він – найактивніший критик ухваленого у лютому вже цього року рішення КСУ відмовити у відкритті відповідного конституційного провадження. На його думку, КС постійно залишає незмінним своє рішення, бо в його основі — політичні мотиви і традиційне небажання щось змінювати в країні. Саме Мушак повторно зареєстрував земельний законопроект Тимошенко 2008 року і цим публічно «драконить» лідерку червоно-сердечних, адже вона хотіла це зробити на посаді прем’єра.

26 грудня 2018 р. — Російська Федерація включила його до списку українців, на які поширюються санкції.

Захоплюється грою  в баскетбол, має спортивний розряд по плаванню.

 

Законопроекти

0854 | Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель
9355-П | Проект Постанови про скасування рішення Верховної Ради України від 20 грудня 2018 року про прийняття в першому читанні за основу та в цілому проекту Закону України «Про внесення змін до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу
9355-2 | «Проект Закону про внесення змін до пунктів 14,15 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України»
9162 | Проект Закону про основні засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку
8626 | Проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо здешевлення електричної енергії
8449 | Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії
2496-VIII | Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції
2496-VIII | Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції
8171 | Проект закону про основні засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку

До теми

21 листопада 2018
Олексій Мушак розповів про вплив свого двоюрідного брата Андрія Веревського на його політичну кар’єру
Двоюрідний брат власника агрохолдингу «Кернел», народний депутат Олексій Мушак розповів про те, як потрапив у велику політику, вплив на...
3 листопада 2018
Олексій Мушак: Рішення Конституційного суду щодо земельного мораторію — ганебне
Нардеп Олексій Мушак назвав рішення Конституційного суду щодо земельного мораторію ганебним. Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebok. ...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...