Ринок землі   — правила продажу та купівлі сільськогосподарської землі в Україні
Ринок землі — правила продажу та купівлі сільськогосподарської землі в Україні

На старті обігу земель сільськогосподарського призначення AgroPolit.com підготував дайджест матеріалів, які стануть у нагоді всім учасникам земельного ринку та громадянам, що лише збираються взяти участь у цьому процесі. Ми підготували зріз всіх етапів підготовки до старту обігу землі сільськогосподарського призначення та правил гри безпосередньо після його відкриття.

У нашому матеріалі ви можете дізнатися про місце України на земельній мапі Європи; отримати актуальні цифри по земельним ділянкам с/г призначення, паям, державним землям та землям у комунальній власності ОТГ. Також аграріям, потенціальним покупцям, інвесторам, та фінансовим установам буде корисна інформація, хто і скільки обробляє землі в Україні, скільки коштує державна та приватна земля. Важливим розділом є динаміка цін на землю в Європі після відкриття ринку.

Громадяни України зможуть купувати землю сільськогосподарського призначення з 1 липня 2021 року. З 2024 року набувати право власності зможуть юридичні особи, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є українці. Покупці землі не можуть мати бізнес, зареєстрований за кордоном або у офшорних компаніях.

Земельний довідник

«Земельний довідник України 2020» — це детальна база даних про земельний фонд нашої країни та зручний гід по земельній реформі. Розробниками довідника стала команда AgroPolit.com та Feodal.online (автоматизований сервіс з отримання та моніторингу відомостей про земельні ділянки).

Довідник складається із 23 розділів:

  1. Базові дані про ринок землі в Україні,
  2. Україна на земельній мапі Європи
  3. Загальні дані про землю в Україні
  4. Деградація земель
  5. С/г угіддя
  6. Земельні ділянки с/г призначення в Держгеокадастрі
  7. Структура державних земель
  8. Земельні ділянки (паї), передані в оренду
  9. Землі с/г призначення, передані у комунальну власність ОТГ
  10. Посівні площі у розрізі малих, середніх та великих господарств
  11. ТОП-10 агрохолдингів України за розміром земельного банку
  12. Фермерські господарства
  13. Структура малих фермерських господарств
  14. Факти про мораторій на продаж с/г землі
  15. Нормативно-грошова оцінка с/г землі
  16. Вартість оренди 1 га державної с/г землі
  17. Вартість оренди 1 га приватної с/г землі
  18. Ринок землі в Європі та світі: землі у приватній власності, вартість землі, динаміка цін.
  19. Позиція місцевих рад щодо зняття мораторію
  20. Попит і пропозиція після відкриття ринку землі
  21. Ставлення українців до відкриття ринку землі та необхідні умови
  22. Ставлення до купівлі/продажу с/г землі
  23. Наміри з розпорядження землею після запровадження ринку

Основні положення закону про ринок землі та передумови його відкриття

Земельний мораторій ― плюси і мінуси за 25 років – цікаві факти про мораторій на продаж сільськогосподарської землі. 
Близько 1,2 млн га с/г земель в Україні продано в обхід мораторію – Агросектор України чекає тотальне перезавантаження – таке завдання поставив президент Володимир Зеленський. Земельна реформа, приватизація, демонополізація спиртової галузі, передача державних земель ОТГ та сільрадам, новий поворот у соєвих правках, реорганізація Держгеокадастру і так далі. В умовах відсутності Мінагрополітики, левова частка законодавчого супроводження, а відтак і запровадження цих реформ, лягає на плечі голови аграрного комітету та його членів. Комітет складається із 30 народних депутатів (8 підкомітетів), де більшість – представники партії «Слуга народу». 

В ніч на 31 березня 2020 року Верховна Рада України проголосувала за Закон України № 552-IX (законопроєкт № 2178-10) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який з 1 липня 2021 року має відкрити ринок землі в Україні. Його основні положення – обмеження площ придбання землі в одні руки, заборона на продаж землі іноземцям, пріоритетне право придбання для фізичних осіб, які є громадянами України перед юридичними особами.

 
Детектор аграрних законопроєктів: публічні декларації та реальні голосування депутатів аграрного комітету 2021 – Аналіз роботи та голосування представників аграрного комітету у залі Верховної Ради.

Вільний ринок землі від «А» до «Я» – енциклопедія реформи – це відомості про ціни на землю та законодавство, яке стосується скасування мораторію, експертні оцінки ситуації навколо ринку землі та відомості в цифрах. А ще – досвід країн світу, які раніше відкрили ринок землі.

Аграрна незалежність: ТОП-27 фактів про агросектор України – детальна інформація про показники АПК України.

Сценарії вільного ринку землі — наслідки для власників паїв та потенційних покупців – це реперні точки результатів опитування готовності населення до земельної реформи.

Аграрна Рада – законодавці та лобісти агробізнесу України –  онлайн-рейтинг аграрних депутатів та чиновників, дотичних до законотворчої діяльності та лобізму в АПК. В даному рейтинзі ви зможете побачити закони, законопроекти та постанови від Верховної Ради IX скликання та їх попередників.

Портрет земельного власника та очікувані ціни на землю

Лише 10% українців готові продавати земельні паї (за ціною від $6 тис. до $12 тис.), а купувати – майже половина ($12,5 тис.). Це  ключові точки результатів опитування готовності населення до земельної реформи, проведеного вченими «Інституту аграрної економіки» Національної академії аграрних наук України (НААН) серед 3 тис. власників паїв. На запитання «Яким би ви хотіли бачити у майбутньому обіг земель сільськогосподарського призначення в Україні?» 24,5% опитаних відповіли, що земля взагалі не повинна продаватися і купуватися, 23,1% – за оренду, 10,7% хочуть залишити все як є, 3,9% – прихильники націоналізації усіх чорноземів. 

Ще 5,6% переконані, що землю мають викупити громади. Майже третина (31%) вважає, що потрібно запроваджувати ринковий обіг земель, але лише 3,3% із них виступають за «вільний» ринок. Приблизно 9,4% згодні з купівлею/продажем тільки за умови викупу земельних угідь громадянами України, фермерськими господарствами або бюджетоутворюючими підприємствами за згодою місцевих громад. Для 10,9% власників купівля – продаж земель можливий лише між громадянами України (як фізособами). Ще 7,4% господарів сільгоспугідь згодні на викуп земельних ділянок українцями та фермерськими господарствами.

Fata Morgana — марево про землю. Результати «референдуму» серед громад про зняття мораторію – AgroPolit.com спільно з громадським рухом (ГР) «Кріпак» презентує результати Всеукраїнського земельного опитування серед місцевих рад про необхідність зняття мораторію на продаж земель с/г призначення. Вони відображені у онлайн-форматі — це «Карта громад: земельний мораторій». Міні-референдум, як кажуть про опитування ініціатори, проведено в рамках проекту «Земля: голос громад». «Кріпак» розіслав 2166 запитів до місцевих рад (різних рівнів), щоби з’ясувати їхнє ставлення до мораторію. 

Рейтинг областей України за нормативно-грошовою оцінкою та орендною ставкою с/г земель – Як виглядає Україна в розрізі вартості 1 га землі по регіонах? Через відсутність вільного ринку показати реальні ціни в розбивці по областях наразі неможливо. Однак загальні цінові тенденції сьогоднішні очевидні, як і очікування потенційних покупців/продавців: про них читайте більше у матеріалі «Земельна лавочка відкривається: якою буде ціни продажу й оренди 1 га с/г землі». AgroPolit.com зібрав всю найсвіжішу інформацію про нормативно-грошову оцінку (НГО) с/г землі.

Як вирахувати вартість 1 га землі за новою нормативною грошовою оцінкою — Нормативна грошова оцінка окремої земельної ділянки сільськогосподарського призначення здійснюється за формулою:

Гзд = Σ (Пагр × Гагр) + Пнсг × Гнсг,
де Гзд — нормативна грошова оцінка земельної ділянки сільськогосподарського призначення, гривень;
Гагр — нормативна грошова оцінка агровиробничої групи ґрунтів відповідного сільськогосподарського угіддя природно-сільськогосподарського району, гривень за гектар;
Пагр — площа агровиробничої групи ґрунтів сільськогосподарського угіддя, гектарів;
Пнсг — площа несільськогосподарських угідь (земель під господарськими шляхами і прогонами, полезахисними лісовими смугами та іншими захисними насадженнями, окрім тих, які віднесені до земель лісогосподарського призначення, земель під господарськими будівлями і дворами, земель під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, земель тимчасової консервації тощо), гектарів;
Гнсг — норматив капіталізованого рентного доходу несільськогосподарських угідь на землях сільськогосподарського призначення, гривень за гектар.
Для розрахунку нормативної грошової оцінки агровиробничої групи ґрунтів сільськогосподарського угіддя в методиці також прописана чітка формула:

Гагр = Гу × Багр : Б,

де Гу — норматив капіталізованого рентного доходу відповідного сільськогосподарського угіддя природно-сільськогосподарського району Автономної Республіки Крим, області, м. Києва та м. Севастополя, гривень за гектар;

Багр — бал бонітету агровиробничої групи ґрунтів відповідного сільськогосподарського угіддя природно-сільськогосподарського району;

Б — середній бал бонітету ґрунтів відповідного сільськогосподарського угіддя природно-сільськогосподарського району Автономної Республіки Крим, області, м. Києва та м. Севастополя.

Земельна реформа України: ринок землі, оренда, паї, емфітевзис, передача землі громадам, ціна 1 га — Ринок землі і наведення порядку в земельних відносинах України – один із трьох ключових викликів для агросектору на 2021 рік. Два інші – прозорий Державний реєстр отримувачів дотацій та стратегія розвитку АПК. Найважливіші і найцікавіші матеріали по темі земельна реформа читайте у «Земельному дайджесті 2020» від AgroPolit.com: передача державних земель ОТГ, невитребувані паї, оформлення договорів оренди, переважне право на сільськогосподарські землі, кредити під землю, вартість землі, стан грунтів, позов депутатів-опозиціонерів до Конституційного суду і його наслідки, управління землею громадами, інвентаризація, землі НААН та багато іншого.

П'ять законодавчих кроків до земельної реформи: земельна дерегуляція, податки, кредитування, право користування землею та зміни до системи управління — До кінця поточної сесії народним обранцям необхідно встигнути ухвалити низку аграрних законопроєктів та вирішити питання з ключовими етапами земельної реформи, перед тим як відправитися на канікули.

ОТГ, захист прав, обов’язки та децентралізація

Земельна децентралізація і громади: як зміниться життя ОТГ після запуску ринку землі та закону про геопросторові дані? — Впровадження земельної реформи та децентралізація підняли низку практичних питань, які цікавлять не лише представників ОТГ, але й пересічних землекористувачів: цифровізація, оренда та податки, інвентаризація земель, зміна цільового призначення, розпаювання та інші чутливі питання.

Невирішені питання ринку землі: іпотека, фонд гарантування кредитів, антимонопольне законодавство та контроль за землями — Державне фінансування угод і фонд гарантування кредитів. а також низка інших важливих питань.

Як захистити право власності аграрію та основні схеми аграрного рейдерства — В умовах ринку землі учасники будуть потребувати повноцінного масштабного захисту власності. Я пропоную всім переходити до терміну «захист власності» і менше вживати термін «антирейдерство». Чому? Тому що більшість людей асоціювали рейдерство лише з неправомірною реєстрацією прав власності. Скажу вам, що це хибна думка – вважати захистом власності лише контроль державних реєстраторів. Все значно складніше та глибше.

Антирейдерські запобіжники від Мін'юсту – захист майнових прав та попередження втручання у реєстри — Забезпечити непорушність майнових та корпоративних прав на бізнес, нерухоме майно – це один з основних пріоритетів нашої держави сьогодні. Ми розуміємо, що Міністерство юстиції має здійснити максимум заходів для того, щоб попередити будь-які рейдерські атаки, в тому числі і в державних реєстрах, і захистити права громадян.

Як уберегти власну земельну ділянку чи свій аграрний бізнес від «реєстраційного» рейдерства? —  Профілактика «реєстраційного» рейдерства.

Підвищення ролі громад у будь-яких питаннях, пов'язаних із життям ОТГ – це крок у протилежний бік від корупції — Про готовність громад та пересічних громадян до ринку землі, аграрну реформу, законодавчі зміни та їх наслідки для Держгеокадастру і землекористувачів.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

30 червня 2021
Ринок землі: у Мінагрополітики повідомили, як підготувати ділянку для продажу
З 1 липня власники землі отримають більше можливостей розпоряджатися нею. Для того, щоби реалізувати гарантовані новим законодавством права,...
29 червня 2021
У Мінагрополітики розповіли, чи поширюється ринок землі на прифронтові території
На ринку землі, який стартує 1 липня, можуть реалізовуватися тільки приватні землі підконтрольної Україні території. Про це в ефірі телеканалу...
18 червня 2021
Ринок землі: названо документи необхідні для купівлі-продажу ділянки
1 липня 2021 року в Україні відкриється ринок землі. Вже на першому етапі громадяни України зможуть купляти і продавати земельні ділянки. Про це...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...