Антирейдерські запобіжники від Мін'юсту – захист майнових прав та попередження втручання у реєстри
Ольга Оніщук заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації

Забезпечити непорушність майнових та корпоративних прав на бізнес, нерухоме майно – це один з основних пріоритетів нашої держави сьогодні. Ми розуміємо, що Міністерство юстиції має здійснити максимум заходів для того, щоб попередити будь-які рейдерські атаки, в тому числі і в державних реєстрах, і захистити права громадян.

Чи здійсненна ця місія? Безумовно! Протягом останніх 20 місяців представники міністерства насправді зробили дуже багато кроків для того, щоб наблизити реєстраційні послуги і до міжнародних стандартів, і зробити їх більш безпечними, більш зручними і більш зрозумілими для громадян і для бізнес-спільноти.

Два ключові питання захисту прав агробізнесу від рейдерів 

Перше – це безпека державних реєстрів. Завдяки крокам, які здійснило Міністерство юстиції в 2020 році, нам вдалося повністю убезпечити два основні реєстри нерухомості і бізнесу від кібератак. Яскравим підтвердженням цього факту є те, що протягом майже 5 місяців 2021 року ми не зафіксували жодного повідомлення про несанкціоноване втручання до державних реєстрів. Це дійсно серйозний та важливий крок, оскільки статистика, яку ми маємо, наприклад, минулорічна каже про те, що близько 40% скарг, які надходили до Мін'юсту на незаконні реєстраційні дії, були пов’язані саме з такими несанкціонованими доступами до держреєстрів.

Друге – ми очистили систему реєстрації від недобросовісних кадрів, і не лише тому, що в 2019 році анулювали доступ комунальним підприємствам, колишнім так званим акредитованим суб’єктам до держреєстрів, а ми дійсно зробили справжнє «генеральне прибирання» і в лавах державних реєстраторів, і в лавах нотаріусів через проведення спеціальних перевірок, через анулювання свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю нотаріусам, які систематично порушували закон. І сьогодні ми можемо бачити, що таких зухвалих порушників, які насмілюються здійснювати незаконні реєстраційні дії, практично не залишилося.

Читати до теми: Вільний ринок землі: як захистити право власності аграрію та основні схеми аграрного рейдерства

Звісно, не можу не згадати про діяльність Офісу протидії рейдерству, який був відкритий за підтримки Президента України в грудні 2019 року. Сьогодні в офісі здійснюється експертиза, фахова експертиза оскаржуваних реєстраційних дій як колегіально, так і одноособово. Ми маємо інструмент миттєвого реагування, який дає можливість в одноособовому порядку міністру скасовувати незаконну реєстраційну дію за наявністю очевидних грубих порушень закону державним реєстратором чи нотаріусом протягом однієї доби.

Антирейдерські запобіжники для аграріїв

Наразі ми працюємо на двох напрямках – в законодавчому, а також у технічному полі. Що стосується законодавчого напрямку, то ми чекаємо на ухвалення законопроєкту 3774 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству», який був успішно підтриманий в першому читанні, і ми сподіваємося, що Верховна Рада найближчим часом його ухвалить в цілому.

Наразі цей закон містить в тому числі антирейдерські запобіжники для агарного бізнесу. Наведу приклад. Посилюється безпека правочину договору оренди земельної ділянки, пропонується для юридичних осіб договори про правочини, про припинення оренди земель сільськогосподарського призначення визнати значними, такими, які можуть укладатися виключно за згодою загальних зборів учасників, тобто за згодою власника бізнесу.

Слід зупинитися ще на тому, що надзвичайно важливим буде і запровадження єдиного циклу нотаріального посвідчення договору відчуження корпоративних прав і одночасної держреєстрації прав на бізнес в результаті укладання такого правочину. Ця норма закладена в законопроєкт про реформу нотаріату, який є за своїм масштабом на сьогодні безпрецедентно великим. Наразі цей законопроєкт пройшов майже всі погодження органів центральної влади. Найближчим часом буде внесений на розгляд парламенту. Надзвичайно важливе швидке ухвалення цього законопроєкту, адже саме нотаріат стане гарантом правової чистоти укладення правочинів про відчуження земельних ділянок. Саме нотаріат здійснить найбільшу місію у відкритті ринку землі.

Читати до теми: Як аграрію правильно оскаржити дії рейдерів за трьома оснвоними схемами у Мін'юсті 

Технічні моменти захисту прав власності

Вважливо вибудувати систему в держреєстрах таким чином, щоб держреєстратор, нотаріус, який здійснює таку дію, не мав можливості провести незаконну дію, а технічні інструменти блокували таке проведення. Зараз ми готуємо так звані острівці безпеки, які будуть вже до кінця червня запроваджені в систему державних реєстрів. І на останок, дві практичні поради для власників землі.

Перше правило – подбайте про присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці, який сьогодні є так званим аграрним паспортом. Без такого номеру не можна буде здійснити жодної юридичної операції із землею.

Друге – потурбуйтеся, щоб відомості про ваші речові права перебували не лише на паперових носіях, а були внесені до відомостей держреєстрів. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса або держреєстратора в тому числі через центри надання адмінпослуг.

Варто пам'ятати, що дотримання простих правил сьогодні є вкладом кожного українця в безпеку власності у майбутньому.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

3 червня 2021
Озвучено ризики законопроєкту 3774 щодо удосконалення механізму протидії рейдерству
У Верховній Раді сьогодні є Проект Закону №3774 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії...
31 травня 2021
Ринок землі: озвучено 20 схем аграрного рейдерства
В умовах ринку землі учасники будуть потребувати повноцінного масштабного захисту власності. Про це у блозі на AgroPolit.com повідомляє директор...
6 січня 2021
Однією із головних проблем боротьби з рейдерством є катастрофічно низький рівень притягнення до відповідальності замовників
Однією із головних проблем боротьби з рейдерством є катастрофічно низький рівень притягнення до відповідальності замовників. Так для AgroPolit.com...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...