«Земельний довідник України 2020» – база даних про земельний фонд країни
Земельний довідник України

З’явився «Земельний довідник України 2020» — це детальна база даних про земельний фонд нашої країни та зручний гід по земельній реформі. Розробниками довідника стала команда AgroPolit.com та Feodal.online (автоматизований сервіс з отримання та моніторингу відомостей про земельні ділянки) за підтримки компаній Arzinger та Ощадбанк.

Мораторій на продаж землі сільгосппризначення в Україні продовжували 10 разів. За 28 років впровадження земельної реформи по цій темі накопичилося дуже багато розрізненою інформації. Ми систематизували та зібрали у зручному форматі інфографіків все, що треба знати по цій темі. Це особливо важливо напередодні запуску ринка землі в Україні», — зазначила головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова.

У довіднику можна дізнатися про місце України на земельній мапі Європи; отримати актуальні цифри по земельним ділянкам с/г призначення, паям, державним та землям у комунальній власності ОТГ. Також аграріям, потенціальним покупцям, інвесторам, та фінансовим установам буде корисна інформація, хто і скільки обробляє землі в Україні, скільки коштує державна та приватна земля. Важливим розділом є динаміка цін на землю в Європі після відкриття ринку.

 В Україні дуже багато говорять про ринок землі, політики часто маніпулюють цифрами по цій темі. При роботі над «Земельним довідником України 2020» ми ретельно збирали та перевіряли дані Держстату, Держгеокадастру, AgroPolit.com, Feodal.online, Latifundist.com, Kurkul.com щоб мати чітке розуміння ситуації в агросекторі та відповісти на численні запитання аграріїв», — розповів засновник сервісу Feodal.online Андрій Дем’янович.

Довідник складається із 23 розділів:

 1. Базові дані про ринок землі в Україні,
 2. Україна на земельній мапі Європи
 3. Загальні дані про землю в Україні
 4. Деградація земель
 5. С/г угіддя
 6. Земельні ділянки с/г призначення в Держгеокадастрі
 7. Структура державних земель
 8. Земельні ділянки (паї), передані в оренду
 9. Землі с/г призначення, передані у комунальну власність ОТГ
 10. Посівні площі у розрізі малих, середніх та великих господарств
 11. ТОП-10 агрохолдингів України за розміром земельного банку
 12. Фермерські господарства
 13. Структура малих фермерських господарств
 14. Факти про мораторій на продаж с/г землі
 15. Нормативно-грошова оцінка с/г землі
 16. Вартість оренди 1 га державної с/г землі
 17. Вартість оренди 1 га приватної с/г землі
 18. Ринок землі в Європі та світі: землі у приватній власності, вартість землі, динаміка цін.
 19. Позиція місцевих рад щодо зняття мораторію
 20. Попит і пропозиція після відкриття ринку землі
 21. Ставлення українців до відкриття ринку землі та необхідні умови
 22. Ставлення до купівлі/продажу с/г землі
 23. Наміри з розпорядження землею після запровадження ринку

Читайте до теми: Ринок землі в Україні: хронологія земельної реформи (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Окремі розділи «Земельний довідник України 2020» дивіться далі. Повну версію довідника можна завантажити за посиланням.

Як свідчать відомості, які є в розпорядженні AgroPolit.com, нині українці обробляють близько третини ріллі, яка є на території Європи, або 32,7 млн га. Також на одного жителя України  у статистичних відомостях припадає вдвічі більше, як на одного європейця.

Враховуючи, що у більшості країн ЄС відкриті ринки землі, в країнах існують різні підходи до обігу земель. У країнах Західної Європи (Австрія, Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Франція, Швейцарія) ринок землі є лібералізованим та відкритим, відсутні повні абсолютні обмеження щодо іноземного капіталу. Проте у Франції, Бельгії та Австрії переважна більшість угод купівлі-продажу розглядаються та стверджуються локальними державними органами, на кшталт SAFER у Франції. Це значно ускладнює та затягує процес купівлі та продажу, що негативно позначається на привабливості та динаміці ринку (наприклад, ціна с/г землі у Франції складає всього $7,450). Для країн Скандинавії (Данія, Фінляндія, Швеція) характерними є значні екологічні податки та масштабна державна підтримка с/г виробників. 

У структурі власності угідь основна кількість земель перебуває у приватній власності, це близько 31 млн га, у державній та комунальній власності перебувають 10,4 млн га. При цьому близько третини землі, 32,7 млн га є під ріллею.

Слід зазначити, що за даними МЕРТу за час дії мораторію на продаж землі більш ніж 3 млн га були виведені з державної власності. 

Читайте до теми: Приватизація аграрних державних підприємств: які активи підуть з молотка

Найбільше сільськогосподарських угідь обробляється у Одеській, Запорізькій та Харківській областях по більше як 2200 тис га. Найменше земель у розпорядженні жителів Закарпатської та Чернівецької областей, менше за 500 тис га.

Варто зазначити, що за результатами досліджень науковців Інституту аграрної економіки, найвища вартість оренди одного гектара сільськогосподарських угідь державної власності зафіксована на Кіровоградщині – 8,4 тис. грн, а найнижча – 0,9 тис. грн – на Закарпатті.

Читайте до теми: Земельна реформа 2020 — план дій на рік уряду Гончарука, парламенту Разумкова та президента Зеленського

Станом на початок 2020 року, коли не було передано на приватизацію держпідприємства, за даними Держгеокадастру у структурі держвласності перебувають 10,4 млн га земель. З них на окупованих територіях перебувають 0,7 млн га земель, це 7%. На всій території України 1,7 млн га або 16% передано до ОТГ.

За планами уряду за два роки буде продано понад 100 аграрних підприємств. За даними в.о. міністра економрозвитку Павла Кухти загалом у країні понад 3700 державних підприємств, з яких тисячу визначено на приватизацію, 530 – передано торік у Фонд держмайна.

За даними опитування, яке провела ГР «Кріпак», проти відміни мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення в Україні 375 місцевих рад, 10 місцевих рад повідомили, що швидше підтримують відміну мораторію.

Парламент уже розглянув близько 3300 поправок до законопроекту №2178-10, який має відкрити ринок землі в Україні. Загалом депутати подали 4500 поправок до документу.

Дослідження «Інституту аграрної економіки» НААН показало, що після запровадження ринку землі в України продати паї планують 13% українців, які отримали землю у спадок та 5% тих, що отримали паї за місцем роботи. Започаткувати власне фермерське господарство та залишити для власного використання мають намір 22% власників успадкованої землі та 13% власників паїв, які отримали за місцем роботи. Передати в оренду планують 38% успадкованої землі та 48% перших власників ділянок. 

Читайте до теми: Держпідтримка аграріїв 2020. Кредити, тваринництво, фермерство, техніка, садівництво

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 січня 2021
Назвали 5 легальних схем обходу мораторію на продаж землі
5 легальних схем обходу мораторію на продаж землі в Україні назвав директор консалтингової компанії Земельний Фонд України Сергій...
10 березня 2020
Ринок землі створить додатково 350 тис. робочих місць
Запуск вільного ринку землі залучить в Україну $3 млрд інвестицій та створить близько 350 тис. робочих місць. Про це під час публічних...
10 березня 2020
Колишній радник Кабміну назвав дату голосування за законопроєкт про ринок землі
Верховна Рада може ухвалити у другому читанні законопроєкт №2178-10 про ринок землі 19-20 березня, депутатам залишилося розглянути 720 правок. Про це...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...