Обіцянки аграрних депутатів – членів аграрного комітету підтримувати лінію партії та робити все від них залежне для втілення у життя земельної реформи на практиці не завжди збігаються з результатами голосування за відповідні законопроєкти.
Аналізуючи роботу та голосування представників аграрного комітету у залі Верховної Ради, вдалося виявити досить цікаві моменти, а саме: протягом 2020 року та на початку 2021 року актуалізувалися конфлікти інтересів не тільки між представниками різних фракцій під час обговорення земельних питань та інших дражливих тем, але й всередині найбільшої групи аграрного комітету від «Слуги Народу».
Наприклад, у 2020 році ми могли спостерігати за боротьбою між союзом «Батьківщини» і ОПЗЖ та аграрними представниками від «Слуги Народу», які билися не на життя, а на смерть за старт ринку землі сільськогосподарського призначення. Тоді «слуги» виступили єдиним фронтом і відбилися від претензій. Однак вже у 2020 році почали з'являтися ознаки внутрішніх конфліктів між представниками аграрного комітету, які входять до лав монобільшості. І ці конфлікти можуть поставити під загрозу нормальну роботу законотворчого органу, відповідального за аграрний напрямок у країні.
Якщо раніше спільна позиція з ключових питань дозволяла комітетчикам від «Слуги Народу» опрацьовувати важливі документи, то сьогодні цей процес, якщо і не опинився під загрозою блокади, то, як мінімум, став предметом торгу всередині самого комітету.
AgroPolit.com спробував розібратися у ситуації, аналізуючи голосування членів комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики.
Нагадаємо, що найчисленніша група комітету складається з представників політичної сили «Слуга Народу» – 19 нардепів. Далі йде депутатська група «Партія «За майбутнє» – 3 народні обранці (30 березня 2021 року один з членів комітету вибув зі складу нардепів – Ігор Колихаєв). По два представники в аграрному комітеті мають: Фракція політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА-ЗА ЖИТТЯ» (ОПЗЖ) та депутатська група «Довіра». Один нардеп в комітеті представлений від політичної партії «Європейська солідарність» та ще один з позафракційніх народних депутатів. Жодного представника від партії «Голос» до аграрного комітету не було делеговано.
В цьому матеріалі ми не будемо брати до уваги те, що хтось із членів аграрного комітету – виходець з аграрного бізнесу чи має відношення до співпраці з аграрними холдингами і теоретично може лобіювати їхні інтереси. Ми продемонструємо лише факти: участь у створенні законопроєктів, голосування за аграрні ініціативи та присутність на таких заходах. Висновки робіть самі.
Хто кому законотворець в аграрному комітеті?
Переглянувши активність народних обранців у залі Верховної Ради, з'ясувалося, що під час голосування за надважливі законопроєкти траплялися випадки, коли навіть самі автори цих законопроєктів не голосували за свої дітища, що вже казати про пересічних членів фракції, які часто були відсутні чи просто не голосували, перебуваючи при цьому в залі Верховної Ради.
Наприклад, голосування за законопроєкт 2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» показало, що з 19-ти депутатів від «Слуги народу» (представників у аграрному комітеті) не проголосували за законопроєкт 2194 аж 12 депутатів (у другому читанні). Наголосимо, що цей законопроєкт – один із тих, ухвалення яких обіцяв сам Президент Володимир Зеленський для запуску земельної реформи. Тобто не проголосувавши, 12 слуг автоматично саботували ініціативу свого ж лідера і проігнорували його обіцянку! До того ж навіть серед авторів цього законопроєкту виявилися ті, хто у залі ВР відмовився за нього голосувати:
Цікавою виявилася позиція Артема Нагаєвського – голови підкомітету з питань земельних відносин Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики. Він знайшов більш важливі справи, ніж голосування за проєкт закону, який прямо стосується роботи його підкомітету.
Також під час голосування за проєкт закону №3012-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)» один з авторів цього законопроєкту, більш того – голова підкомітету з питань ціноутворення та розвитку зовнішньоекономічної діяльності в агропромисловому комплексі Андрій Богданець просто не голосував за власний прожект. Не варто робити якісь поспішні висновки, але факт залишається фактом: беручи участь у створенні документу, коли дійшла справа до голосування, щось завадило автору проголосувати за власний «витвір мистецтва».
Аналогічна ситуація відбулася під час голосування за закон №1033-IX (законопроєкт №3672) «Про безпечність та гігієну кормів», коли ще один з авторів цього законопроєкту, представник «Слуги Народу» Микола Кириченко утримався від голосування за власний проєкт закону. Щось пішло поза планом?
Ще один приклад – голосування за закон №1115-IX (проєкт закону №3656) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції». Третина представників аграрного комітету – просто відсутня у залі, а співавторка закону Тетяна Грищенко хоч і перебувала у залі, але не голосувала за власний проєкт.
Звісно, якщо потрібно зменшити шанси на позитивний результат, зацікавленому депутату можна просто не з'явитися на голосування, чим і користуються деякі обранці. Хоча дивлячись об'єктивно – під час пандемії ніхто не застрахований від різних негараздів, тож вагомі причини можуть завадити нардепу виконати свою роботу через хворобу та інші причини. Але можна цим і скористатися…
Варто зауважити, що в аграрному комітеті не все так погано, є навіть привід для невеличкого свята чи навіть корпоративу. За два роки роботи в аграрному комітеті представники ОПЗЖ Вадим Столар та Федір Христенко втратили «комітетську цноту» і вперше проголосували за профільні законопроєкти. Вперше за два роки роботи в комітеті! Столар проголосував один раз, Христенко – двічі.
Тож, далі ви можете ознайомитися із проголосованими законопроєктами та скласти власне бачення процесів, які відбуваються в аграрному комітеті та у залі Верховної Ради.
Ознайомитися з активністю нардепів аграрного комітету у 2020 році ви можете у матеріалі: Аграрний рік у Верховній Раді – скільки аграрних законів вдалося ухвалити 2020 року
1) Законопроєкт №2194 (включено до порядку денного 02.02.2021) «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Ухвалено у першому читанні 14.11.2019. Передано на повторне друге читання 02.12.2020. Прийнято 28.04.2021.
2) Законопроєкт №2195 (включено до порядку денного 02.02.2021) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони». Ухвалено у першому читанні 14.11.2019.
3) Законопроєкт №2289 (включено до порядку денного 02.02.2021) «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України». Ухвалено у першому читанні 02.12.2020.
4) Законопроєкт №3012-2 (Включено до порядку денного 02.02.2021) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)». Ухвалено у першому читанні 13.07.2020.
5) Закон №985-IX (Законопроєкт №3295) «Про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» та інших законів України щодо функціонування Державного аграрного реєстру та удосконалення державної підтримки виробників сільськогосподарської продукції». Повернуто з підписом президента 02.12.2020.
6) Закон №711–ІХ (Законопроєкт №2280) «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель». Повернуто з підписом президента 22.07.2020.
7) Законопроєкт №2805 (Передано на доопрацювання аграрному комітету 19.05.2020) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок». Доопрацьовано аграрним комітетом 19.11.2020.
8) Закон №678 – ІХ (Законопроєкт №3398) «Про внесення змін до Розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин». Повернуто з підписом президента 19.06.2020.
9) Закон №1033 – ІХ (Законопроєкт №3672) «Про внесення змін до прикінцевих положень Закону України «Про безпечність та гігієну кормів» з метою стабілізації ринку кормів». Повернуто з підписом президента 24.12.2020.
10) Законопроєкт №3318 «Про ветеринарну медицину та благополуччя тварин». Закон ухвалено 04.02.2021. Направлено на підпис президенту 24.02.2021.
11) Закон №1115 – ІХ (Законопроєкт №3656 ) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції». Повернуто з підписом президента 23.02.2021.
12) (Закон №1117 – ІХ ( Законопроєкт №3987) «Про внесення змін до деяких законів України щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про державний кордон України». Повернуто з підписом президента 23.02.2021
13) Законопроєкт №0850 (Включено до порядку денного 02.02.2021) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об'єкта нерухомості)». Ухвалено у першому читанні 08.12.2015. Ухвалено у другому читанні 02.02.2021.
14) Законопроєкт №2064 (Включено до порядку денного 02.02.2021) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку виноградарства в Україні». Ухвалено у першому читанні 16.06.2020.
15) Законопроєкт №5104 (Проголосовано у першому читанні 27.04.2021) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення правового регулювання страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою».
Голосування представників аграрного комітету
Варто зауважити, що всі результати голосування нардепів за законопроєкти, які ще не стали законами, подані у картках за результатами другого читання, крім законопроєктів №2195, №2289, №3012-2, №2805, №2064, які голосувалися лише у першому читанні. Прізвища представників аграрного комітету подано в алфавітному порядку.