Коронавірус атакує український бізнес – наслідки та екстрений сценарій порятунку для аграріїв
Коронавірус атакує український бізнес – наслідки та екстрений сценарій порятунку для аграріїв

Парламент на позачерговому засіданні проголосував антикризовий пакет заходів для запобігання поширенню коронавірусу в Україні та негативних наслідків для бізнесу від цього.  Рада запропонувала вісім основних поступок для підприємців. Втім це не весь набір, який потрібен. AgroPolit.com зібрав коментарі учасників ринку та предстаників влади щодо того, які проблеми слід вирішити та які заходи запровадити, аби ця епідемія пройшла з мінімальними збитками.

Коментарі

Позиція бізнесу і влади 

Павло Кухта виконувач обов'язків міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства 

Експорт товарів з України і карантин.

Санітарний контроль і обмеження на пунктах пропуску будуть, проте з мінімальними обмеженнями для бізнесу. Рішення про остаточний перелік пунктів пропуску де діятимуть обмеження і які це будуть обмеження ще опрацьовується (у тому числі з урахуванням інтересів бізнесу). Варто цих рекомендацій дотримуватися до офіційних комунікацій про ухвалені рішення по обмеженнях. Дякую бізнес-асоціаціям за пропозиції і коментарі, а головне за розуміння ситуації.

Володимир Лапа, колишній голова Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів

 Економічні втрати агросектору від закриття пунктів пропуску для товарів через коронавируса складуть десятки мільйонів доларів щомісяця.

Ідея такого закриття може обговорюватися як одна з можливих заходів, але не повинна розглядатися як реальна опція для втілення на даному етапі. Тим більше виноситися на публічне обговорення. Якщо логіка в тому, що обмеження торговельних потоків не буде (валюта від експорту, бюджетні надходження від імпорту), то не так важливо, через який пункт пропуску проїде вантажівка. Ризик захворювання від цього суттєво не змінюється. Мабуть, навпаки – більше на це може вплинути спілкування водіїв в чергах на кордоні. У випадку з агропродукцією ще складніше, оскільки гіпотетичне закриття терміналу в порту призведе до невиконання контракту вчасно. І покупці із задоволенням візьмуть $15-20 на дисконт на тлі падіння світових цін. Ідею звели до малопотужних пунктів, і це добре. Але чи є розуміння, що інвестиційний клімат – це не тільки і не стільки про інвестиційні нянь?

ЄБРР 

ЄБРР оприлюднив надзвичайний «Пакет солідарності» вартістю €1 млрд, який допоможе компаніям в усіх регіонах впоратися з наслідками пандемії коронавируса.

Це початкова відповідь на кризу, і банк готовий зробити більше, якщо і коли це буде необхідно.

Пропозиції були схвалені акціонерами Банку, який інвестує в підтримку розвитку, особливо приватного сектора в 38 країнах з економікою, що розвивається.

В рамках надзвичайної програми ЄБРР створить «основу стійкості», щоб забезпечити фінансування для існуючих клієнтів ЄБРР з сильними основами бізнесу, котрі відчувають тимчасові кредитні труднощі.

Коментуючи реакцію ЄБРР на глобальну кризу в галузі охорони здоров'я, президент ЄБРР сер Сума Чакрабарті сказав: «Пандемія COVID – 19 і її економічні наслідки представляють безпрецедентну проблему для ЄБРР та країн його операцій».

Він додав: «У відповідь на солідарність зі своїми акціонерами, країнами операцій, партнерами і клієнтами сьогодні Банк створив систему забезпечення стійкості, що включає 1 млрд. Євро нових і додаткових коштів для існуючих клієнтів, включаючи надзвичайну ліквідність, оборотний капітал і фінансування торгівлі. Це перший крок. Банк готовий до подальшого нарощування своїх заходів у відповідь і вживає активних і термінових заходів для перегляду, коригування та розширення своїх інструментів фінансування в партнерстві з країнами операцій, партнерськими міжнародними фінансовими організаціями та міжнародною спільнотою».

Заплановані заходи будуть включати розширення фінансування торгівлі і надання короткострокового фінансування на термін до двох років через фінансові установи, особливо на підтримку малих і середніх підприємств.

Банк буде прагнути надавати короткострокові оборотні кошти на термін до двох років для інших корпорацій і розробників енергії, а також реструктуризацію балансу і підтримку короткострокової ліквідності для муніципальних, енергетичних та інфраструктурних клієнтів.

Він оцінить необхідність реструктуризації існуючих позик, включаючи можливість продовження термінів погашення і зміни інших умов, і буде використовувати його здатність витрачати кошти в національній грошовій одиниці, включаючи можливу конвертацію існуючих засобів в місцеву валюту.

Реакція буде сприяти забезпеченню швидкого реагування на потреби компаній, які страждають від впливу коронавирусу вслід за цим глобальним економічним потрясінням.

При формулюванні свого власного відповіді ЄБРР уважно стежить за заявами своїх основних акціонерів і координує свої дії з іншими багатосторонніми банками розвитку з метою обміну ідеями та зробити висновки з попереднього досвіду.

Цей пакет надзвичайних заходів ЄБРР реалізується в зв'язку з тим, що Банк вже в цілому обіцяє надати серйозну підтримку існуючим країнам його операцій, і в 2019 році він досяг рекордного рівня інвестицій в 10,1 млрд євро.

Економісти ЄБРР очікують, що економічне виробництво буде порушено у всіх регіонах присутності, причому зростання буде сповільнюватися, особливо в Центральній Азії, а також у Східній Європі та на Кавказі, в Росії і Південно-Східній Європі.

Країни, які сильно інтегровані в глобальні ланцюжки поставок і, зокрема, мають пряму залежність від Китаю і Європи, швидше за все, найбільше постраждають від цього вірусу. Індустрія туризму, ймовірно, буде порушена в багатьох країнах ЄБРР.

Недавній спад цін на нафту також вплине на нафтовидобувні країни в регіонах ЄБРР, і очікується, що потік грошових переказів від робочих назад в свої країни також сповільниться.

Ірина Кухтіна, президент Асоціації «Ягідництво України» та голова союзу «Інноваційне фермерство і кооперація»:

Всі очікують на девальвацію гривні, пов’язану зі світовою кризою. З одного боку, це не погано для українського ягідного ринку, адже ми стаємо дешевші у виробництві, а окрім того, якщо кордони будуть зачинені тривалий час, це змусить українських працівників залишатися в межах країни і шукати роботу тут. Нагадаю, що до сезону збору ягід залишилося два місяці.

Що стосується експорту, тут ситуація складніша. Через зачинені кордони можуть виникнути проблеми. Вже зараз зрозуміло, що фінансова ситуація буде доволі складна. Зараз існує проблема, пов’язана із завозом посадкового матеріалу. Через закриття кордонів цей процес значно ускладнився. Тому посадки матеріалу, які планувалися на кінець квітня/початок травня будуть або відкладені, або взагалі скасовані. Варто також не забувати, що нам потрібно виконувати умови річних експортних контрактів, які були укладені раніше.

А у зв’язку з тим, що наша влада грається з кадровими перестановками, сьогодні так і залишаються не підписаними документи, які встановлюють порядок компенсації в садівництві та ягідництві.

Було б дуже непогано побачити ініціативу з боку держави, націлену на зменшення податкового тягаря, наприклад – податкові пільги, як це роблять в інших країнах, коли вводяться податкові канікули на три місяці. Якби таке зробили в Україні – це була б реальна допомога бізнесу з боку держави в скрутні часи. Але поки що можна сказати одне – велика кількість підприємств відчує на собі негативний ефект, пов’язаний з наслідками від коронавірусу.

Реакція Верховної Ради

Олег Кулініч, член Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, голова депутатської групи «ДОВІРА»

Ми б хотіли почути від уряду – як підтримати ті підприємства, які не скорочують людей, які утримують робочі місця

Прогнози економістів на цей рік досить песимістичні, курсові ризики, значний відтік капіталу з України, скорочення виробництва, що призведе до збільшення дефіциту державного бюджету на 15-20%, зниження експорту – як наслідок, скорочення валютних надходжень в державу щонайменше на $5-$6 млрд за підсумками 2020 року. Що треба робити першочергово в оцих надзвичайно складних умовах ми б хотіли почути від уряду – як підтримати ті підприємства, які не скорочують людей, які утримують робочі місця, працюють і виплачують у повному обсязі заробітну плату, як забезпечити планові надходження до бюджету.

Артур Герасимов, член комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, депутат фракції «Європейська солідарність»

Треба негайно готувати рішення РНБО по захисту економіки…

У бюджеті немає навіть грошей на індексацію пенсій. Це пряма відповідальність президента Зеленського… Треба негайно готувати рішення РНБО по захисту економіки… ключовим пунктом є і зниження податків, і відміна драконівських антифопівських, антибізнесових законів, податку на виведений капітал.

Юлія Тимошенко, голова ВО «Батьківщина»

Без зниження податків, без податкових канікул не витримає економіка

Економічні заходи обов’язкові. Треба діяти негайно. Без зниження податків, без податкових канікул не витримає економіка.

Для підтримки громадян та бізнесу потрібен пакет пропозицій у зв’язку з неминучими економічними втратами від цієї епідемії.

Олена Кондратюк, заступник голови Верховної Ради України, депутат ВО «Батьківщина»

Ми очікуємо від уряду пакету стимулюючих податків та фінансових заходів. Для підтримки громадян та бізнесу потрібен пакет пропозицій у зв’язку з неминучими економічними втратами від цієї епідемії. Правоохоронні органи мають дати по рукам та назвати торговців масками, яких немає в країні.

Тарас Батенко, співголова депутатської групи «За майбутнє»

Голова ВР має звернутися до прем’єр-міністра України з невідкладним питанням введення в Україні надзвичайного стану.

Ми повинні законопроект про ринок землі відправити на карантин. Розглянути його тоді, коли прийде на це час і політична воля громадян. Зайнятись порятунком держави. Голова ВР має звернутися до прем’єр-міністра України з невідкладним питанням введення в Україні надзвичайного стану. Тому що нам замало тих умов режиму карантину, в яких сьогодні перебуває країна.   

Михайло Радуцький, голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, фракція «Слуга народу»

Все, що не стосується життєзабезпечення країни, як молоко та хліб – торгівлю цим має бути призупинено.

Для уряду пропонується віднесення карантину до форс-мажорних обставин та створення умов для населення працювати дистанційно. Все, що не стосується життєзабезпечення країни, як молоко та хліб – торгівлю цим має бути призупинено. Законопроектом передбачається зміна деяких статей трудового кодексу на 3 місяці, де людям може бути надана оплачувана відпустка. Має бути проголосовано законопроекти 2538 та 2539 по закупівлі медвиробів і ліків. Бо якщо ці не приймемо, цей законопроект який зараз приймаємо, як невідкладний, теж не буде працювати.  

Олександр Ткаченко, голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політикичлен депутатської фракції «Слуга народу»

Скільки людей пройшли через ринки за ці дні? – Це кримінальна відповідальність…

За 4 дні тільки у Києві відбулось 50 сільськогосподарських ярмарок. Скільки людей пройшли через ринки за ці дні? – Це кримінальна відповідальність… Разом з цим надзвичайно велику вагу мають економічні наративи, економічні поправки, які треба вносити до Верховної  Ради стосовно підтримки економіки країни в цій ситуації.

Дмитро Наталуха, голова Комітету ВР з питань економічного розвитку, член фракції «Слуга народу»

На часі відстрочення виплати податків або їх радикальне скорочення, загальне скорочення ЄСВ, НДС, звільнення від ПДВ транспортних логістичних, курєрських компаній, які забезпечують громадян.

Ми пропонуємо прийняти закон, який буде запроваджувати кримінальну відповідальність за продаж товарів за завищеною ціною. Йдеться про харчову і нехарчову продукцію. Захід буде введено виключно на період проходження епідемії. Також ми напрацьовуємо низку економічних заходів. Ними поділились з колегами з податкового комітету. На часі відстрочення виплати податків або їх радикальне скорочення, загальне скорочення ЄСВ, НДС, звільнення від ПДВ транспортних логістичних, курєрських компаній, які забезпечують громадян. Також необхідні податкові пільги і канікули для підприємств, що працюють у сферах, які зазнали найбільше збитків, відстрочення виплати кредитів для підприємств, та інше. Але ми маємо чудово зрозуміти, який збиток це принесе державному бюджету.

Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, депутат фракції «Слуга народу»

Має бути звільнення від будь-якої відповідальності за порушення, вчинені протягом 2-3 місяців, в тому числі від пені — тобто протягом періоду, який може бути введений, як карантин.

 

Ми працювали на вихідних у комітеті щодо послаблень та підтримки вітчизняного бізнесу. Що вже готово у якості конкретних законодавчих ініціатив. Маємо законопроект, який буде проголосовано Верховною Радою, якщо ми відступимо від регламенту. Має бути звільнення від будь-якої відповідальності за порушення, вчинені протягом 2-3 місяців, у тому числі від пені – тобто,  протягом періоду, який може бути введений, як карантин. Від сплати ЄСВ – звільняємо на 2 місяці самозайнятих осіб від сплати, бо можуть не працювати у цей період, зупинення проведення перевірок до 1.07, декларація фізосіб подається до 1.07, земельний податок та податок на нерухоме майно не сплачується до кінця травня, фіскалізацію – перенести на 3 місяці. Виплати за вимушений простій — бізнес звільняється від ПДФО. Ми вже маємо в якості законопроектів на ранок винести ці рішення до зали.

Нестор Шуфрич, голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова, член фракції «Опозиційна платформа – За життя»

Уряду треба передбачити можливість обмежувати стратегічний експорт, в першу чергу основних продуктів харчування

Сума резервного фінансування має бути не менше 20 млрд грн, і взята з видатків 2-го півріччя. А в разі, якщо гроші збережуться, можна буде повернути. Уряду треба передбачити можливість обмежувати стратегічний експорт, в першу чергу основних продуктів харчування. ВР має отримати інформацію про транспортування товарів першої необхідності в разі, якщо цивільні перевізники будуть обмежені у своїх можливостях. Це має забезпечити міністерство охорони, нацгвардія і держслужба з надзвичайних ситуацій. Маємо отримувати інформацію про держрезерв України.  

 

Микола Кучер, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики:

Негативних наслідків варто очікувати не лише через коронавірус але й через обвал нафтових ринків. Адже ціни на зернові прив’язані до цін на пальне. Це два фактори, які можуть дуже серйозно вплинути на ринок зернових – зменшити ціни, прибутки сільгоспвиробників. Керівництву держави потрібно задіяти протекційні заходи, піти на зустріч сільгоспвиробникам. Я не кажу про пряму підтримку, можливо, це має бути щось, пов’язане з відтермінуванням податків чи щось на кшталт. Потрібно вислухати виробників, дізнатися про їх нагальні потреби в цій ситуації, в залежності від галузі.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

15 квітня 2020
Коронавірус-2020 та харчова безпека: чи буде Україна з продовольством, а бізнес із гривнею
У період карантину через загрозу та поширення коронавірусу, як в Україні, так і у світі постало питання продовольчої безпеки. В умовах зміни політики...
17 березня 2020
До ради з протидії коронавірусу не взяли експертів Держпродспоживслужби
До новоствореної координаційної ради з протидії поширенню коронавірусу не взяли представників Держпродспоживслужби. Про це повідомив у соцмережі...
17 березня 2020
У парламенті ухвалили пакет законів щодо запобігання коронавірусу
У Верховній Раді ухвалили пакет із трьох законів про запобігання коронавірусу. Це №3225 «Закон про тимчасові заходи щодо подолання негативних...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...