Сергій Коновалов назвав 5 легальних схем обходу мораторію на продаж землі
Сергій Коновалов назвав 5 легальних схем обходу мораторію на продаж землі

5 легальних схем обходу мораторію на продаж землі в Україні назвав директор консалтингової компанії Земельний Фонд України Сергій Коновалов AgroNews.UA.

Першою схемою, за його словами є спадок, обмін, вилучення (викуп) для суспільних потреб.

«Заборона купівлі-продажу за допомогою іншого способу відчуження земельної ділянки, яка перебуває у власності громадян та юридичних осіб, для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв). Передбачено право передавати такі землі у спадщину, обмінювати одну земельну ділянку на іншу – договір міни. Фактично договір міни є легальним способом відчуження земель, оскільки законом не встановлено обов’язкові вимоги обмінюватись рівнозначними земельними ділянками», – розповів Коновалов.

Ще однією схемою директор консалтингової компанії Земельний Фонд України назвав договір оренди земельної ділянки.

За законом орендар не має права розпоряджатись земельною ділянкою на відміну від власника. Однак сторони можуть укласти договір оренди землі з правом першочергового викупу земельної ділянки після завершення мораторію, – каже Коновалов.

Також, як зазначає експерт, в Україні збільшилась кількість випадків відчуження земельних ділянок шляхом укладання власником довіреності на іншу особу.

Ще одна схема – договір емфітевзису.

У 2019-2020 роках цей спосіб був найчастіше використовувався. Зараз майже всі його знають і розуміють. За цим договором власник на довгостроковій основі (до 50 років) передає своє право користування земельною ділянкою. Але мінусом цього способу є те, що законодавством України не визначено долі зазначених земельних ділянок після спливу терміну дії договору емфітевзису, – наголосив Коновалов.

Застава, як додає Коновалов, – один з найпоширеніших способів відчуження земель. «Відповідно до нього заставодержатель має право у разі невиконання заставодавцем зобов’язань задовольнити свої вимоги за рахунок заставного майна», – додав він.

Нагадаємо, користування земельною ділянкою без договору оренди підвищує вірогідність рейдерства. В Україні укладено 5 млн договорів оренди землі.
 
 
 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 лютого 2021
Більше половини українців в жодному разі не продадуть свій пай після відкриття ринку землі – результати опитування
59% українців наголосили, що ні в якому разі не продадуть свій пай, якщо надійде пропозиція купівлі. Про це свідчать результати соціологічного...
4 лютого 2021
Що нам дасть запровадження ринку землі
Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення з’явився у жовтні 2001 року....
13 січня 2021
До Держкадастру внесено відомості про 22,5 млн земельних ділянок загальною площею 43,8 млн га
Станом на 11 січня 2021 року до Державного земельного кадастру внесено відомості про 22,5 млн земельних ділянок загальною площею 43,8 млн га (за...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...