Сергій Коновалов назвав 5 легальних схем обходу мораторію на продаж землі
Сергій Коновалов назвав 5 легальних схем обходу мораторію на продаж землі

5 легальних схем обходу мораторію на продаж землі в Україні назвав директор консалтингової компанії Земельний Фонд України Сергій Коновалов AgroNews.UA.

Першою схемою, за його словами є спадок, обмін, вилучення (викуп) для суспільних потреб.

«Заборона купівлі-продажу за допомогою іншого способу відчуження земельної ділянки, яка перебуває у власності громадян та юридичних осіб, для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв). Передбачено право передавати такі землі у спадщину, обмінювати одну земельну ділянку на іншу – договір міни. Фактично договір міни є легальним способом відчуження земель, оскільки законом не встановлено обов’язкові вимоги обмінюватись рівнозначними земельними ділянками», – розповів Коновалов.

Ще однією схемою директор консалтингової компанії Земельний Фонд України назвав договір оренди земельної ділянки.

За законом орендар не має права розпоряджатись земельною ділянкою на відміну від власника. Однак сторони можуть укласти договір оренди землі з правом першочергового викупу земельної ділянки після завершення мораторію, – каже Коновалов.

Також, як зазначає експерт, в Україні збільшилась кількість випадків відчуження земельних ділянок шляхом укладання власником довіреності на іншу особу.

Ще одна схема – договір емфітевзису.

У 2019-2020 роках цей спосіб був найчастіше використовувався. Зараз майже всі його знають і розуміють. За цим договором власник на довгостроковій основі (до 50 років) передає своє право користування земельною ділянкою. Але мінусом цього способу є те, що законодавством України не визначено долі зазначених земельних ділянок після спливу терміну дії договору емфітевзису, – наголосив Коновалов.

Застава, як додає Коновалов, – один з найпоширеніших способів відчуження земель. «Відповідно до нього заставодержатель має право у разі невиконання заставодавцем зобов’язань задовольнити свої вимоги за рахунок заставного майна», – додав він.

Нагадаємо, користування земельною ділянкою без договору оренди підвищує вірогідність рейдерства. В Україні укладено 5 млн договорів оренди землі.
 
 
 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 лютого 2021
Більше половини українців в жодному разі не продадуть свій пай після відкриття ринку землі – результати опитування
59% українців наголосили, що ні в якому разі не продадуть свій пай, якщо надійде пропозиція купівлі. Про це свідчать результати соціологічного...
4 лютого 2021
Що нам дасть запровадження ринку землі
Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення з’явився у жовтні 2001 року....
13 січня 2021
До Держкадастру внесено відомості про 22,5 млн земельних ділянок загальною площею 43,8 млн га
Станом на 11 січня 2021 року до Державного земельного кадастру внесено відомості про 22,5 млн земельних ділянок загальною площею 43,8 млн га (за...

Вибір редакції

18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...
11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...