Парламентські вибори-2019: аналіз аграрної частини політичних програм 22 партій
Парламентські вибори-2019: аналіз аграрної частини політичних програм 22 партій

AgroPolit.com проаналізував програми політичних партій, котрі обиратимуться до Верховної Ради IX скликання на дострокових парламентських виборах-2019, які відбудуться 21 липня. Основні критерії, на які ми спиралися під час дослідження — аграрна складова у програмах кожної політичної сили.

Читайте до теми: Аналіз виконання аграрних обіцянок різними політсилами

Нагадаємо, раніше ми вже досліджували «аграрних гравців» у лавах кожної політсили й оцінювали, наскільки партії забезпечені профільними фахівцями.

За нашими підрахунками, у складі політичних партій, які будуть боротися за місця в парламенті, нараховується 43 кандидати з аграрним досвідом, з яких половина — за списками (із прохідної частини — лише 7). Решта — мажоритарники, які вже засвітилися, або ж раніше оголошували про плани балотуватися. Серед них у своїх колишніх округах готуються подаватися близько 20 наявних членів аграрного комітету: Олег Кулініч, Сергій Лабазюк, Андрій Вадатурський, Микола Кучер та інші. По мажоритарці ітиме Станіслав Березкін, Анатолій Кобзаренко та генеральний директор СЕТАМ Віктор Вишньов. По мажоритарці також ідуть: директор Інституту луб’яних культур НААН України (інститут коноплярства) Ігор Маринченко  по №159-му виборчому окрузі на Сумщині; голова ГО «Асоціація фермерів та приватних земле­власників Сумської області» Іван Дейнека і директор виробництва «Ukrlandfarming» Василь Лобода, які балотуються на №158 окрузі з центром у Білопіллі, що на Сумщині. Як самовисуванець у Раду збирається директор компанії «Завод Кобзаренка» Анатолій Кобзаренко.
Варто зауважити, що не всі депутати вдало розпочали свій політичний сезон. Так, приміром, політична партія «Голос» Святослава Вакарчука вирішила відкликати свого аграрного кандидата у народні депутати в одномандатному окрузі №121 Львівської області Дмитра Огньова, а ЦВК відмовила в реєстрації миколаївському аграрному депутатові Аркадію Корнацькому.

Читати до теми: Порядок денний для Президента Зеленського від аграріїв

Більшість політсил, які мають реальні шанси зайти до парламенту, не оминули своєю увагою проблему з відкриттям земельного ринку, та лише одиниці чітко формулюють покрокову програму реалізації аграрного майбутнього країни. Провести ефективну земельну реформу, започаткувавши ринок землі та впорядкувавши земельні відносини, обіцяють одиниці, наприклад, «Сила людей», «Голос» та «Європейська Солідарність». У свою чергу, розібратися із земельним питанням, але категорично заборонити відкриття земельного ринку, обіцяють «Батьківщина», ВО «Свобода» та Радикальна партія Олега Ляшка.

Найбільш очікувані сподівання на політичну активність у вирішенні аграрних питань від партії «Слуга народу» залишаються примарними, адже їхня позиція щодо АПК представлена у програмі одним реченням, з якого нічого конкретного не зрозуміло, окрім того, що вони будуть шукати фахівців, які на цих питаннях знаються.

Читайте до теми: 10 завдань від агробізнесу Володимиру Зеленському та новому парламенту

Варто зазначити, що конкретику у фінансових питаннях в агропромисловій галузі можна знайти у програмах “Батьківщини” та, як це не дивно, Опоблоку. Вони декларують активну увагу на державній підтримці малих і середніх фермерських господарств і сільськогосподарських підприємств.

Переважна більшість партій декларативно підтвердили, що вони чули про проблеми аграріїв та більш-менш знаються на тенденціях, та відзначили у своїх програмах позицію навколо мораторію на продаж с/г земель, податково-кредитну програму для АПК та інших актуальних питань. 

Зараз на ваш розсуд буде винесена аграрна частина програми кожної партії, які мають намір зайти до парламенту, а також конкретика (чи її відсутність) у декларативній частині документів.

Фото взяте з: erudyt.net

«Батьківщина»:

Головною стратегією аграрної політики стане державна підтримка малих та середніх фермерських господарств і сільськогосподарських підприємств.

Мораторій на продаж сільгоспземлі буде продовжено. Але фермери, малі та середні сільгоспвиробники, які живуть і працюють на землі, зможуть викупити свою землю без аукціонів за рахунок пільгових кредитів. У людей, які захочуть продати свої паї, держава розпочне їх викуповувати за ринковою вартістю. 

Буде прийнято закон про введення для аграріїв єдиного податку на гектар землі.

Опоблок:

Кредитування основних фондів АПК — зменшення експорту зернових, зростання експорту продуктів тваринництва.

«Сила і честь»:

Провести ефективну земельну реформу, започаткувавши ринок землі та впорядкувавши земельні відносини з урахуванням інтересів громадяни України. Ухвалити Закон України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», а також ініціювати створення Державного земельного банку і його відділень у регіонах;

Запровадити заміщення сировинних пріоритетів економіки технологічною переробкою на кінцеві продукти з системною рекультивацією та екологічним відновленням територій.

Політична партія «Патріот»:

Ми вважаємо, що майбутнє України за спроможними й потужними громадами, які мають усі можливості стати істинними господарями землі та ресурсів, традиційних і новітніх креативних потенціалів, особливо з позиції четвертої промислової революції.

Ми виступаємо за беззастережне збереження права власності українського народу на землю, надра, водні та інші природні ресурси, які розташовані в межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони. Для забезпечення цього партія вважає необхідним: провести повну інвентаризацію земель, надр, водних та інших природних ресурсів України; створити Державні реєстри прав на природні ресурси та забезпечити їхні відкритість і прозорість; заборонити в Україні торгівлю землею сільськогосподарського призначення.

«Сила людей»:

Запровадження цивілізованого ринку земель с/г призначення 

Запровадження ринку землі потребує здійснення цілого комплексу змін. 

Реформу доречно проводити не поетапно, а одномоментно, оскільки, як показує зарубіжний досвід, поетапність реформи може мати наслідком сусідство реформованих і нереформованих земель, застосування різних правил до їхнього обігу й використання, а це, ймовірно, призведе до формування додаткових корупційних ризиків. 

Пропозиції щодо впровадження моделі регульованого ринку 

Забезпечити чітке державне регулювання ринку землі, створення системи податкових важелів впливу та кількісних обмежень з боку держави на ринковий обіг землі (комбіноване регулювання). 

Запровадити перехідний період щодо можливості придбання с/г землі іноземними громадянами та компаніями, наприклад, на 5 років (як це було в країнах Центральної та Східної Європи). 

З огляду на практичну відсутність в Україні на теперішньому етапі ринкового ціноутворення, недоцільно використовувати інструменти встановлення мінімальних/максимальних цін продажу земельних ділянок. Треба брати до уваги, що цінове регулювання практично не застосовується в жодній із країн Центральної та Східної Європи, які пройшли період формування ринків с/г земель. 

Задля уникнення надмірної фрагментації доцільно визначити мінімальний розмір земельної ділянки, яка може перебувати у власності однієї особи (з диференціацією на юридичних і фізичних осіб). 

Передбачити в земельному та цивільному законодавстві заборону поділу успадкованих с/г ділянок між спадкоємцями; встановити критерії, за яких земельна ділянка повністю переходить у власність одного зі спадкоємців, та механізм компенсації іншим спадкоємцям або можливість продажу цілісної ділянки третій особі. 

Для уникнення ризику розсіювання земельної власності необхідно визначити в законодавстві максимальну відстань від фермерського центру, у межах якої може бути придбана/орендована земельна ділянка. Це також може запобігти концентрації землі в одних руках. 

Закріпити в земельному законодавстві мінімальний і максимальний строки оренди земельних ділянок, щоби збалансувати інтереси власників та орендарів; передбачити кратність таких строків кількості сівозмін і тривалості відновлення ґрунтів після відповідних культур. 

Регулювати обіг земель, які перебувають у державній власності, для врівноваження попиту й пропозиції на ринку землі (якщо на ринку буде присутня велика пропозиція приватних земель, державі не варто виходити на ринок, щоб запобігти падінню цін). 

Очікувані результати скасування мораторію на обіг і формування повноцінного ринку земель с/г призначення мають сприяти: залученню в товарне с/г виробництво земельних ділянок, котрі нині не обробляються; оптимізації структури с/г землекористування. 

Концентрація земельних наділів дасть змогу впроваджувати прогресивні агротехнології та сучасні технічні засоби, підвищить раціональність використання земель, продуктивність угідь; сприятиме залученню інвестицій в агропромисловий комплекс України, можливості нарощування іпотечного кредитування завдяки запровадженню механізму відчуження земельної ділянки; підвищенню ефективності та продуктивності с/г підприємств, як наслідок  — зміцненню продовольчої безпеки країни, посиленню конкурентоспроможності українського аграрного експорту; зменшенню практики екологічно ризикованого використання земель, підвищенню культури землеробства через збільшення внесення добрив і засобів захисту рослин від шкідників і хвороб, впровадженню меліоративних та інших заходів з відновлення й підвищення родючості ґрунтів; новому розвитку орендних земельних відносин. 

Завдяки можливості продажу земельної ділянки орендодавцем орендар буде змушений ефективніше використовувати земельну ділянку та сплачувати значно більшу орендну плату; очікується задоволення соціальних та економічних інтересів окремих власників земельних ділянок передпенсійного або пенсійного віку, які отримають можливість реалізувати право розпорядження земельною ділянкою на свій розсуд; вирішення проблеми «нічийних» земельних паїв, які належать сільським жителям, котрі не мають спадкоємців, або ж їхнім спадкоємцям, які не проживають у сільській місцевості.

«Опозиційна платформа — За життя»:

Розширимо державну підтримку сільському господарству. Повернемо пільговий режим оподаткування аграріям. Впровадимо ефективні та рішучі заходи боротьби з рейдерством.

Зупинимо розкрадання природних багатств України. Збережемо землю у власності українських селян. Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення — виключно за результатами загальнонаціонального референдуму!

Партія зелених:

Захист земельних, водних і лісових ресурсів-питання національної безпеки.

За повну заборону експорту необробленої деревини, інтенсивне відтворення лісів і збільшення їхньої площі до 20%, а об’єктів ПЗФ — до 30% території України, законодавче закріплення статусу морських охоронюваних районів.

За розвиток аграрного сектору на засадах невиснажливого господарювання, підтримка фермерства, протидія свавільному пануванню агрохолдингів, сприяння бджільництву, як чиннику екологічної та продовольчої безпеки, суворий контроль за використанням пестицидів та агрохімікатів, дотриманням правил сівозміни та тримання земель під паром, передача полезахисних лісонасаджень у власність територіальних громад за умови здійснення заходів з догляду та відновлення.

«Зелені» — за підготовку до запровадження ринку земель з урахуванням всього комплексу екологічних, соціальних та економічних чинників.

ВО «Факел» — 0

Об'єднання «Самопоміч»:

Формування сучасного українського села як архетипної цінності та одного з основних джерел ідентичності. Розвиток екологічного землеробства, садівництва та тваринництва.

Експорт продуктів харчування, а не лише агросировини. та становлення України як світового еталону якості у цій галузі. 

Перетворення землі сільськогосподарського призначення на актив українського селянина, аби він міг залучати інвестиції і розвивати своє господарство. 

«Європейська Солідарність»:

Основними принципами економічної політики є невтручання держави в економічну діяльність суб’єктів господарювання. Управління економікою переходить від моделі регулювання до моделі нагляду за законністю. 

Аграрний сектор — це стратегічна галузь української економіки, яка забезпечує Україні потенціал для глобального лідерства. Українська аграрна індустрія має перейти від виробництва та експорту сировини до виробництва та експорту готової продукції із високою часткою доданої вартості. Формування прозорої та швидкої процедури сертифікації сільгосптоварів відповідно до міжнародних стандартів відкриє для виробників зовнішні ринки. Розвиток фермерських господарств, малих і середніх виробників сільськогосподарської продукції є пріоритетом розвитку аграрного сектору. 

Необхідні спеціальні дотаційні програми, а також вільний доступ таких виробників на ринки та залучення іноземного капіталу. Ключове завдання реформи сільського господарства — формування прозорого ринку землі. Це відкриє нові можливості для надходження інвестицій в аграрний сектор та активного виходу української продукції на міжнародні ринки. Землі, розташовані за межами населених пунктів (окрім тих, де розташовані державні об’єкти), повинні перейти до комунальної юрисдикції. Вони мають стати предметом солідарної відповідальності місцевих громад та економічним інструментом їхнього розвитку. Упорядкування лісового господарства — це питання екологічної безпеки. Незаконна вирубка лісів як підприємствами, так і приватними особами, мусить каратися кримінальною відповідальністю. Посилення контролю над використанням лісових ресурсів дозволить покінчити з хаотичною вирубкою лісів. Державний орган, який здійснює контрольні функції, має обов’язково співпрацювати з громадськими організаціями, активістами та місцевими громадами.

«Українська стратегія Гройсмана»:

Передача фермерам у власність земель, які раніше були в постійному користуванні.

«Громадянська позиція»:

Мораторій на вивезення лісу-кругляку буде продовжено. Після подолання економічної кризи, стабілізації фінансово-кредитної системи та надійного захисту права власності ми перейдемо до запровадження в Україні цивілізованого ринку землі сільськогосподарського призначення після виконання двох головних умов. 

Всі земельні відносини мають бути унормовані. Для цього необхідно на 100% наповнити Державний земельний кадастр та повністю узгодити його з Реєстром майнових прав. Також має бути створена система запобігання земельному рейдерству. Запрацюють запобіжники від скуповування землі іноземцями та компаніями-нерезидентами. 

Село вироблятиме не сировину, а готову продукцію. Це дозволить створити нові робочі місця та сприятиме розвитку соціальної сфери. Дешеві кредити фермерам — запорука розвитку села! 

«Соціальна справедливість»:

«Соціальна справедливість» поставить надійні перепони на шляху ганебної практики:

  • перетворення «новими українськими феодалами» селян на рабів;
  • розбазарювання створеного багатьма поколіннями українців народних надбань — газотранспортної системи, ефективних державних підприємств, виробничих і сільськогосподарських комплексів;
  • хижацького використання природних ресурсів.

Ми захистимо національних виробників і чесний бізнес, жорстко поклавши край будь-яким шахрайським та корупційним схемам, створивши умови для відновлення промислового потенціалу та розвитку сучасних секторів економіки.

«Слуга народу»:

Запровадимо електронне маркування дерев для протидії незаконній вирубці лісів. Проведемо національний економічний аудит країни із залученням вітчизняних і міжнародних компаній.

«Сила права» — 0

Радикальна партія Олега Ляшка:

Не продаж сільськогосподарських земель, а захист селян!

Як Еміратам Господь дав нафту, так Україні — землю. Ми могли б годувати весь світ, а самі ходимо з простягнутою рукою, просимо кредити. Влада хоче змусити селян віддати землю за безцінь, щоб потім продати її транснаціональним корпораціям та зробити українців батраками. Але новим власникам не треба буде в селі ні корова, ні школа, ні дорога, ні лікарня — їх цікавлять лише швидкі прибутки від технічних культур, які тільки занапастять наш чорнозем. Продати землю можна лише один раз, а що далі? Що ми залишимо дітям? Тому продавати треба продукцію, вирощену на землі. Ми ініціювали зміни до Конституції, якими назавжди закріпимо землю за українськими селянами та зробимо основою аграрного устрою країни фермерські господарства. Щоб повернути в село корову — дамо дотації, мінімум 5000 гривень на худобину. Мій законопроект «Рейдерству стоп» захистить аграріїв та не дозволить бандитам відбирати в них землю та майно. Чесні люди будуть спокійно спати, а боятися будуть «чорні нотаріуси», які вночі переписують землю на сторонніх осіб. У мене вони не втечуть від відповідальності!

Коли в кожному селі буде агропереробка, хлібний, ковбасний завод, тоді у селян буде робота, до села повернеться молодь, життя і дитячий сміх.

Земля — головне, але не єдине наше багатство. Є ще ліс, газ, вугілля, бурштин. Та нинішня влада не цінує, а розбазарює все це. Замість того, щоб давати роботу львівським, волинським, павлоградським шахтарям, купує вугілля в Африці, Америці та Росії. Замість того, щоб збільшувати видобуток власного газу, запасів якого вистачить на мільйон років, купує його в країни-агресора. Замість того, щоб розвивати вітчизняну деревообробку, хоче зняти наш мораторій на заборону вивозу лісу-кругляку на догоду МВФ.

Партія Шарія — 0

«Голос»:

Ми створимо чесний та прозорий земельний ринок, на якому агрохолдинги не зможуть за копійки орендувати землю у її власників-селян. Для цього ми забезпечимо якісне наповнення та роботу електронного земельного кадастру, правила користування землею, а малим фермерам надамо пільгові кредити для купівлі землі та розвитку бізнесу. Після запуску ринку землі державні та комунальні землі будуть продаватися та надаватися в оренду через відкритий електронний аукціон. Інформація буде доступною онлайн. 

Аграрна партія України:

Земля має бути в руках лише громадян України. 

Аграрний сектор. Ключовий важіль впливу на розвиток національної економіки. Підтримати становлення й розвиток сімейних фермерських господарств та інші малі й середні суб’єкти господарювання, що є основою інтеграційних процесів міста і села; посилити участь територіальних громад в управлінні земельними ресурсами, що сприятиме зміцненню матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування; забезпечити дієві механізми реалізації прав власності на землі сільськогосподарського призначення їхніми власниками на користь територіальних громад і місцевих фермерів; обмежити площі земельних угідь, котрі можуть перебувати у користуванні однієї особи (групи пов’язаних осіб) з метою уникнення монополізму відповідній території з урахуванням природно-ресурсного потенціалу та регіональних особливостей; провести інформаційно-просвітницьку кампанію до запровадження цивілізованого обігу земель шляхом загальнодержавного обговорення етапів його реалізації, забезпечення громадської підтримки; створити умови для захисту права власності й унеможливлення рейдерства в Україні, реального наповнення національної кадастрової системи; створити належні умови для розвитку переробної галузі й виходити на світові ринки з кінцевим продуктом споживання, стимулюючи зокрема розвиток сільськогосподарських кластерів, особливо в сільській місцевості; стимулювати виробництво й попит на екологічно безпечну, органічну продукцію, що суттєво поліпшить здоров’я населення та позитивно вплине на вирішення соціальних проблем села.

ВО «Свобода»:

Заборонити в Україні продаж землі сільськогосподарського призначення. Надавати її у довгострокове володіння українським громадянам із правом родинного успадкування. Визначити законом підстави припинення такого володіння в разі використання землі за нецільовим призначенням чи в разі погіршення її продуктивності.

Дозволити особам, які законним способом набули право власності на сільськогосподарські угіддя (під час розпаювання), продавати ці земельні наділи лише державі. Не визнавати право власності на сільськогосподарські угіддя, набуте в результаті боргових розписок.

Зобов'язати громадян, які бажають отримати у користування землю сільськогосподарського призначення у розмірі, більшому ніж середній розмір селянського земельного паю, скласти кваліфікаційний іспит.

Дозволити право власності на землю лише на присадибні земельні ділянки та ті, які перебувають під житловими будинками й іншою нерухомістю. Не дозволяти право власності на землю іноземцям та особам без громадянства.

Заборонити зміну цільового призначення сільськогосподарських земель, за винятком державних потреб. Повертати у державну власність землі, які не використовуються за цільовим призначенням. Створити відділ внутрішнього розслідування у Державному комітеті земельних ресурсів України.

«Рух нових сил» Михайла Саакашвілі 

Цивілізований ринок землі

  • припинити корупційні схеми купівлі-продажу земельних ділянок
  • забезпечити переважне право викупу землі фермерським господарствам
  • ліквідувати бюрократичні земельні процедури

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 липня 2019
Аграрні депутати — претенденти на місце в новий парламент
АgroPolit.com напередодні позачергових виборів проаналізував списки кандидатів в депутати до парламенту та виокремив тих висуванців, які мають...
10 липня 2019
Іван Фурсенко: Дострокові місцеві вибори у 2019-му стануть помилкою, яка відкине країну назад
На шпагаті регіони та все місцеве самоврядування. Це основні 5-річні здобутки розпіареної децентралізації та зміни адміністративного-територіального...
7 липня 2019
У «Слуги народу» по списку мінус один аграрний лобіст – ЦВК подали документи на виключення
Партія «Слуга народу» виключила зі свого списку сімох кандидатів у народні депутати, один із яких – представник агросеткору...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...