Держпродспоживслужба: агроекспорт України – основні досягнення 2022 року
Держпродспоживслужба: агроекспорт України – основні досягнення 2022 року

Агросектор та вихід на нові експортні ринки в умовах війни – як все відбувається? Річні підсумки заступник голови Держпродспоживслужби Ольга Шевченко в рамках вебінару «Торгівля під час війни: потенціал виходу України на зовнішні ринки». AgroPolit.com вибрав найцікавіше зі сказаного нею і пропонує вам.

Читати до теми: Експортна стратегія – як Україна має реагувати на втрату ринків
 

Агроекспорт України – нові експортні ринки

Українська продукція може бути поставлена майже на кожному континенті. До неї поступово звикають у світі і фактично немає жодної категорії товарів (в тому числі й живі тварини і корми), які б не експортувалися. Агроекспорт сьогодні є і іміджевою складовою поруч з економічною, яка забезпечує стабільність агропідприємств та регіонів.

 За 2023 рік відкрилося більше 8 товарних позицій і майже 10 країн. Зокрема, це такі товари:

  • м’ясні напівфабрикати призначені для споживання людиною та м’ясні продукти у Чорногорію;
  • молоко та молочні продукти до Домініканської Республіки та Кенії;
  • корм для домашніх тварин у Сінгапур;
  • ентомофаги (комахи, які створюють біотичний бар'єр захисту для сільськогосподарських культур) у Польщу;
  • жувальні предмети для домашніх тварин, шкіри та шкури, декоративні прісноводні риби та живі кролі до Ізраїлю. 

Це дуже добре, враховуючи відсутність можливості проведення в живу аудитів при відкритті таких ринків. В час війни жодна країна світу не приїхала до України з аудитом, бо це було не реально. Натомість ми організовували онлайн-аудити та багато онлайн інспекцій.

Читати до теми: Курс на Європу – що робить парламент для лобіювання інтересів агросектору?
 

Ринок ЄС

Основний аспект, який вплинув на нього, – логістика. Завдяки фактору логістики ринок ЄС став цікавий більшій кількості українським підприємств. Активне його відкриття розпочалося з березня і до сьогодні більше 15 підприємств вже отримали експортні дозволи... Дозволи ЄС надає за 1-2 дні після подачі українськими підприємствами потрібного пакету документів. Україну підтримують. Коли говоримо про якість та безпечність продукції – тут поблажок немає. Стандарти ЄС досить високі. Отримавши статус кандидата на членство в ЄС – Україна підтвердила автоматично перехід на європейські високі стандарти якості.

Європейському ринку цікаві наша молочна, м’ясна, рибна продукція, мед. Є нішеві продукти – гірчиця, майонези. Вже звична європейцям органічна продукція.

Читати до теми: Аграрний експорт України — 2018-2020 роки: сировина, харчова продукція, зерно, рослинництво, молочка, тваринництво
 

Ринок Великобританії та Канади

Перегляд квот та цікаві експортні можливості – це все про ринок Великобританії. Ця країна також має європейські стандарти, тому якщо український виробник  може постачати до ЄС, то він може постачати до Великобританії.

Активно цікавиться українською агропродукцією Канада. Там найбільша українська діаспора. Зараз проходимо акредитацію птахівництва, яйця, були також запити на готову продукцію (ковбасні вироби). Слід розуміти, що позиції по тваринництву не відкриваються дуже швидко, бо з нею пов'язаний найбільший ризик для здоров’я людей. Вихід може тривати або від кількох місяців і навіть до 5 та більше років.

Є специфіка по експорту халяльної продукції в Ізраїль та арабські країни. Ведеться робота з Китаєм.

Читати до теми: Держпродспоживслужба формує список експортерів зернових та олійних до Китаю
 

Українська тваринницька продукція експортується в треті країни транзитом через ЄС

Зараз ті категорії тваринницької продукції на яку маємо дозвід на поставки у ЄС, також експортується через територію єврозони  до третіх країн. Це наприклад, молочка та риба. Важко везти через ЄС, яка не може поставлятися туди. Щоправда вже є ряд компромісів і процедуру як експортувати через порти ЄС свинину, яловичину, живу худобу. Узгоджено можливості окремих транзитних кейсів через Румунією, зараз говоримо із Польщі. Тобто поступово розширюється географія для тих видів продукції, яка не могла вивозитися з України нічим, окрім портів.

Читати до теми: Агросектор обітований, або Що принесе співпраця з Ізраїлем?

Поради експортерам

Користуйтеся сайтом ДПСУ – там вся наявна експортна інформація по країнам, які доводять  вимоги по окремих товарах та країнах. Вимоги країн, зразки сертифікатів – на сайті ДПСУ. Плюс користуйтеся регіональним.

Форми сертифікатів опубліковано на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби у розділі «Міжнародне співробітництво» («Ветеринарія та безпечність») «Сертифікати на експорт з України».


Плануємо наступного року запустити інтерактивну мапу, де можна вибираючи окремий товар і побачити можливу географію його експорту та вимоги до експортера.   

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

20 вересня 2022
Сольський запропонував країнам ЄС субсидіювати виробництво зерновозів для покращення агроекспорту з України
Через російську агресію та погрози заблокувати українські порти, назріла актуальна потреба розвивати наземні маршрути з України й необхідно...
21 червня 2022
Ольга Шевченко: Експортери зерна отримали спрощення оформлення фітосанітарних заходів та процедур
Санітарно-ветеринарний контроль за експортом українського зерна в умовах війни, мораторій на перевірки бізнесу та виключення із цього правила,...
23 квітня 2020
Ольга Шевченко: Завдання Держпродспоживслужби в період карантину – убезпечити населення від неякісної продукції
Третина скарг споживачів до Держпродспоживслужби у період карантину із запобігання коронавірусу стосуються роботи торговельних мереж. Про основні...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...