Ольга Шевченко: Експортери зерна отримали спрощення оформлення фітосанітарних заходів та процедур
Ольга Шевченко заступниця голови Держпродспоживслужби

Санітарно-ветеринарний контроль за експортом українського зерна в умовах війни, мораторій на перевірки бізнесу та виключення із цього правила, моніторинг цін на пальне і харчі, запровадження закону про ветеринарну медицину та хто з підприємців виграє від скасування квот до ЄС? Про це в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com  розповіла заступниця голови Держпродспоживслужби Ольга Шевченко.

Експорт зерна

AgroPolit.com: Як змінилися вимоги до бізнесу після старту агресії з боку росії?

Ольга Шевченко: До війни щомісяця через українські порти поставляли 6 млн т зернових. Єдиною альтернативою для поставок українського зерна (окрім маленьких партій, що ідуть через порти Румунії) є наземні канали поставок у ЄС. Сьогодні у нас 4 країни-сусідки ЄС, через які здійснюємо транзит: Польща, Румунія, Словаччина та Угорщина. За даними Мінагрополітики, за травень місяць завдяки потужностям УЗ та автотранспорту Україна змогла експортувати 1,8 млн т зерна. Залізниця вивозить зерно вагонами, але наразі бачимо велике скупчення кількості вантажів на кордоні з ЄС.  

Позитивним досягненням за останні три місяці стало відкриття додаткових  пунктів пропуску для експорту зерна та агропродукції в Польщі (один залізничний) та Румунії (один залізничний та ще один автомобільний – Орловка). Ці тимчасові пункти розширили точку входу української продукції в ЄС, яка іде транзитом через ЄС.

Читати до теми: Як розвиватимуть агроекспорт і три експортні артерії України – автотранспорт, Укрзалізниця та морські порти
 

Польща зробила ряд по справжньому дружніх кроків для українського бізнесу. Зокрема, досягнуто домовленості про 24 годинну роботу контролюючих органів для  українського експорту. Це вдвічі прискорило кількість оформлення вантажів. Але черги всеодно зберігаються, бо через західний кордон йде великий потік товарів. До традиційних додалися й ті агротовари, які до війни експортувалися морем (зернові, яловичина, свинина, тощо). У березні-квітні такі поставки яловичини та свинини взагалі були заблоковані, наразі поступово їх вдалося розблокувати.

Великий крок на зустріч українському бізнесу з боку Польщі – скасування у червні всіх видів ветеринарного контролю при транзиті польскою територією кормів рослинного походження для тварин, в тому числі для кукурудзи. Залишили лише митне оформлення. Наразі ведемо перемовини про таке спрощення (скасування всіх видів ветеринарного контролю для транзиту кормів рослинного походження для тварин – Авт.) перетину кордону наразі проводимо із іншими європейськими країнами, як от Румунія. Зробити це автоматом для всіє території Європейсткого Союзу не можливо. Потрібно домовлятися з кожною країною, так як вони здійснюють контроль за такими товарами при їх транзиті.

Принцип  екстериторіальності для експортерів зерна

AgroPolit.com: Яке спрощення отримали експортери зернових?

Ольга Шевченко: На час війни прийнято постанову КМУ № 398 від 01.04.2022 про спрощення оформлення фітосанітарних заходів та процедур та застосування принципу  екстериторіальності для експортерів (первинні документи на завантаження вагонів та траків можна тепер видавати по місцю знаходження елеватора, папери на дослідження зерна – в іншій області по мірі руху зерна, сертифікати – отримувати на кордоні.

Читати до теми: Іван Мірошніченко: З осені щомісячний експорт різними каналами та коридорами зросте до 3-3,5 млн т

З початку війни більше половини звернень (60%) до ДПСУ стосувалися підвищення цін на продукти харчування

AgroPolit.com: Які результати моніторингу цін на соціально значущі продукти?

Ольга Шевченко: Ми контролюємо державне регулювання цін на соціально значущі товари (харчі,  медикаменти, паливо). Найбільше нарікань наразі було в бік пального. Хоч уряд і зняв обмеження націнки на пальне, але декларування про збільшення ціни ніхто не відміняв для АЗС. Ми  за цим слідкуємо.

Результати перевірок ДПСУ виглядають так. З початку введення військового стану до Держпродспоживслужби надійшло більше 2 тисяч звернень щодо підвищення цін.

Більше половини звернень (60%) стосувалися підвищення цін на продукти харчування. На другому місці – ціни на пальне (21%), на третьому – ціни на ліки (2%). Інші звернення стосувалися цін на дитячі товари, оренду житла, послуги перевезення та ЖКГ.

Читати до теми: Дефіцит пального: що обмежувати – ціну на заправках чи прибуток трейдерів?
 

Відміна Європою мит не скасовує вимоги по безпечності та  якості для українського агробізнесу… Тому великої активності бізнесу ми не бачимо.

AgroPolit.com: Чи багато заявок на поставки в ЄС отримали від українських підприємств після відміни ЄС мит на українську продукцію?

Ольга Шевченко: Відміна Європою мит не скасовує вимоги по безпечності та  якості для українського агробізнесу. Вимоги по доступу на європейський ринок мають бути виконані згідно законодавства ЄС. Тому великої активності бізнесу ми не бачимо. Торгівельна лінійка суттєво не розширилася.  Групи товарів із правом дозволу експорту в ЄС лишилися тими ж, що і були: м'ясо птиці, молочка, равлики, мед, яйця, корми для тварин. Щоправда певний приріст ми бачимо у напрямку кількості схвалених заявок у молочній галузі: за останні 3 місяці ЄС схвалила заявки п’яти великих молочних підприємств.  

Але ми очікуємо, що протягом року зросте обсяг поставок в ЄС по м'ясу птиці, молочці та медові. Українські виробники із правом експорту на ринок ЄС дивляться на цей ринок як на альтернативу тим ринкам, транзит до яких серйозно ускладнився через війну.

Якщо Європа  дозволить використовувати модернізовані мінераловози для перевезення зернових – ДПСУ не матиме нічого проти такого рішення

AgroPolit.com:  Як ви ставитеся до ідеї використання мінераловозів для експорту зерна?

Ольга Шевченко: Якщо у них возити фуражне зерно, то робити це слід за вимогами ЄС. Ми не проти, але це має підтвердити своїм дозволом ЄС. Якщо Європа  дозволить використовувати модернізовані мінераловози для перевезення зернових – ДПСУ не матиме нічого проти такого рішення.

Кого перевірятиме Держпродспоживслужба у 2022 році

AgroPolit.com: Що із перебірками бізнесу: мораторій на їх здійснення діє, але чи означає взагалі повну зупинку перевірок з боку ДПСУ?

Ольга Шевченко: Прийнято постанову КМУ №303 – вона забороняє проведення планових та позапланових перевірок на час війни. Виключення становлять лише позапланові перевірки за зверненням суб’єктів господарювання, для відкриття нових виробничих потужностей та релокація виробництв. Рішення по підставам для перевірок в сфері безпечності харчових продуктів затверджує Мінагрополітики. Мінохорониздоров’я теж має право ініціювати такі перевірки нами, але наразі ми не маємо відповідного рішення від МОЗу щодо можливих підстав проведення перевірок у частині дотримання санітарного нагляду. А от виконуючи моніторинг цін на соціально важливі продукти ми діємо під егідою МЕРТу і такі перевірки проводимо регулярно. Це потрібно аби не дозволювати завищувати ціни на соціальнозначущі продукти, медикаменти та пальне, ціни на які регулюється державою.

Читати до теми: На межі зупинки – за пів року імпорт продовольства та живих тварин в Україну може стати

Контроль за імпортом – парламент пролонгував час введення ПІПів на кордоні з ЄС

AgroPolit.com: Що із запуском ПІПів на кордоні України, які мали б запрацювати в повній мірі у середині літа 2022 року? Інакше весь імпорт зупиниться.

Ольга Шевченко: Нещодавно депутати прийняли Закон України від 12.05.2022 № 2246-IX, що набув чинності 27 травня, який пролонгував час введення ПІПів на кордоні з ЄС. Він також дозволив оформлення імпорту через будь-які пункти пропуску та зони митного контролю. Робота з побудови ПІПів триває і продовжується, бо Україна подала заявку на асоційоване членство в ЄС.

Читати до теми: Аграрні закони в умовах війни: продовольча безпека, земля, рейдерство, зрошення

Введення в дію закону про ветеринарну медицину відклали на рік 

AgroPolit.com: Які важливі законодавчі ініціативи ви прийняли в частині ДПСУ за останні 3 місяці для бізнесу?

Ольга Шевченко: Наразі відбувається підготовка до запуску з 2024 року Закону 1206-IX  про ветеринарну медицину, розробляються відповідні підзаконні акти. Депутати прийняли його минулого року, а у 2022 році відтермінували введення вдію на рік.  

Крім цього, на час військового стану було спрощення завезення племінного поголів’я, спрощено процедуру ввезення кормових добавок з ЄС, а також запустилась процедура реєстраціі кормових добавок в Україні.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

26 березня 2023
Ольга Шевченко розповіла, що відбувається із перевірками бізнесу під час війни
В Україні на час дії воєнного стану державні перевірки бізнесу були призупинені, але з цього правила є виключення. Про них розповіла т. в. о. ...
23 березня 2023
Україна планує відкрити для експорту агропродукції ринки Канади, Туреччини, Балкан та інших країн
Україна почала перемовини щодо відкриття нових ринків для збуту своєї аграрної продукції не тільки з країнами ЄС, але й багатьма іншими партнерами....
22 березня 2023
За час війни Україна відкрила 30 нових ринків для експорту власної агропродукції
Незважаючи на війну та часткове блокування портів Україні вдалося відкрити нові ринки для експорту власної аграрної продукції. Про це розповіла т. в....

Вибір редакції

10 грудня 2024
В Україні хочуть ліквідувати фермерські господарства без згоди фермерів
На розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних...
25 грудня 2024
Податки, ціни та пільги: зміни, які чекають землевласників в 2025 році
У 2025 році зміняться ціни на продаж і оренду землі, введуть нову плату за землю, але частина пільг і підтримки буде збережена. AgroPolit.com...
3 січня 2025
Як «Земельний банк» змінює управління державними землями: підсумки 2024  і плани на 2025 рік
Генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський розповів про підсумки минулого року та плани земельного...