Аграрний експорт України — 2018-2020 роки: сировина, харчова продукція, зерно, рослинництво, молочка, тваринництво
Аграрний експорт України — 2018-2020 роки: сировина, харчова продукція, зерно, рослинництво, молочка, тваринництво

Аграрний експорт України за 9 місяців 2020 року у грошовому вимірі зменшується у порівняні з 2019 роком, але його частка у загальній експортній структурі лишається незмінною. Так, зовнішньоторговельний обіг харчової та аграрної продукції сягнув більше половини минулорічного показника і становить $ 15,5 млрд, що дорівнює 44,2% у загальній структурі українського експорту. Нагадаємо, що за 2019 рік аграрний експорт України був $22,1 млрд при, тобто 44,2% у загальній структурі українського експорту.

Читати до теми: Експортний агроатлас України за 2018 рік

Такі ексклюзивні дані отримав AgroPolit.com у відповідь на свій запит від Мінекономрозвитку. Зокрема, ми  звернулися до МЕРТу з проханням розкрити деталі експорту  продукції агромислового комплексу та харчової промисловості України та країн світу за 2018-2020 роки.  

Читати до теми: Агросектор обітований, або Що принесе співпраця з Ізраїлем?
 

Що ми побачили? Даємо аналіз цих даних і тенденції.


Кількість українських компаній-експортерів агропродукції на зовнішні ринки

Висновок: У 2019 році 9 905 українських компаній експортували агропродукцію на зовнішні ринки світу! 

 

Структура експорту АПК та харчової продукції за 2018-2019 роки та січень-вересень 2020 року 

Як і чим торгувала Україна за останні три роки (2018-2020) — у ексклюзивній інфографіці далі:

агросировина:

 • зернові культури — пшениця, ячмінь, соняшник, насіння соняшнику, олія, плоди олійних рослин
 • насіння
 • цукор
 • горіхи
 • какао та продукти з нього
 • овочі
 • продукція борошномельно-крупяної промисловості
 • алкогольні напої
 • продукти переробки овочів
 • різні рослинні продукти
 • кава, чай

Читати до теми: Мінагро провалило агроекспортну стратегію для малого та середнього бізнесу. Причини й наслідки

агропродукція:

 • жири тваринні
 • м'ясо та субпродукти
 • м'ясо птиці
 • готові продукти із зерна
 • кондитерські вироби
 • молоко та молочні продукти
 • яйця птиці
 • натуральний мед
 • риба і ракоподібні
 • продукти з риби
 • інші продукти тваринного походження

живі тварини. 

Читати до теми: Ціни на зернові — прогнози на 2021рік: кукурудза, пшениця, соняшник, ячмінь
  

 

Структура аграрного експорту України 2019 рік

Висновки:

1. Частка аграрного експорту у загальній структурі всього експорту України за підсумками 2020 року однозначно виросте, бо за 9 місяців вона вже зрівнялася із показниками 2019 року: 44,2%.

Але: тут є великий суттєвий мінус у порівняні з 2019 роком — вартість аграрного експорту. Так от: темпи продажів вказують на те, що вартість наторгованого українськими компаніями за агросировину та агропродукцію зменшується. Причини є різні. За офіційними даними, за 9 місяців 2020 року ми наторгували за агропродукцію $ 15,5 млрд, а от за весь 2019$22,1 млрд. Звісно, ще варто врахувати за підсумками року зерновий експорт. Однак ми знаємо, що він буде однозначно менший, та й побачені у динаміці темпи не надто обнадійливі!

Читати до теми: Уряд просять ввести державне регулювання на кукурудзу – відкритий лист уряду та РНБО від трьох асоціацій тваринників

2. Структура — і далі переважає сировинний характер аграрного експорту. Тобто курс на додану вартість агросектору України зростає дуже поступово і в цьому питанні потрібно додати оперативності, якщо ми не хочемо і далі бути «базаром» для всіх країну світу, де купують переважно сировину, із якої потім вдома готують продукцію з доданої ватості і вже її продають у закордонних супермаркетах покупцям. Відтак і додаткові прибутки (читай додана вартість) осідаює у бюджетах інших країн, а мала б — в Україні, бо ми кузня агросировини та продукції. Цей виробничий ланцюг уже замкнуло в середині країни чимало аграрних компаній, але їх число має зростати. Як це зробити? Задача для уряду. Починати слід було б доступних кредитів та нової експортної стратегії. Адже Україна провалила більшість фронтів торговельної роботи за всі 29 років — і тепер намагається виправити косяки попередників, що є,безумовно, похвально. Виключення можна зробити лише по напрямку ЄС: там ми бачимо позитивні зрушення — про них розповімо пізніше. 

Читати до теми: Богдан Шаповал: В експортній структурі залишиться тотальна перевага великих компаній

А поки що радимо двом міністрам уряду Дениса Шмигаля (економіки та аграрки) та й самому прем' єру не завадило б почитати (щоб знімати звух локшину, яку йому навішують про невпинні реформи), які ж ринки наразі знаходяться на торговельнмоу горизоні України та як їх не прогавити у матеріалові «Недописана експортна стратегія: як Україні використати аграрний потенціал і не втратити ринки Китаю, ЄС, США, Канади та Ізраїлю». Важливо,  що з моменту написання цього тексту Україна спромоглася і запустила дві важливі торговельні угоди в дію з 1 січня — із Великобританією та Ізраїлем. 

 

 

 

 

Структура експорту аграрних товарів (групи 1-24 УКТ ЗЕД) за регіонами-партнерами

Висновки: ТОП-три основних міжнародних торговельних партнерів за 2019 та 2020 роки, куди Україна продавала агросировину та агропродукцію, залишилися незмінними.

ТОП-3 виглядає так:

 1. Азія
 2. ЄС
 3. Африка.

Тобто ніякого кардинального прогресу в міжнародній торгівлі та проривів за окремими її напрямками, як мінімум за два останні роки не відбулося. 

 

 

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com

 

 

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

11 лютого 2022
На межі зупинки – за пів року імпорт продовольства та живих тварин в Україну може стати
Імпорт харчових продуктів та живих тварин до України може повністю зупинитися з 5 липня цього року. Це вдарить по бізнесу, який використовує імпортні...
15 січня 2021
Україна експортувала понад 27 млн т зернових
З початку 2020/21 маркетингового року, станом на 15 cічня, українські сільгосптоваровиробники експортували 27,203 млн тонн зернових та зернобобових з...
13 січня 2021
Попит на українське зерно зросте після заборони експорту з Росії та Аргентини, — торгпредставник України
Введення обмежень на експорт зернових культур з боку Росії та Аргентини може призвести до збільшення попиту на українське зерно. Про це заявив...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...