«Укрзалізницею» займеться Deutsche Bahn. Що отримає агросектор від транспортної реформи?
«Укрзалізницею» займеться Deutsche Bahn. Що отримає агросектор від транспортної реформи?

На 5 лютого заплановано підписання угоди про стратегічне партнерство України з Deutsche Bahn. Меморандум про наміри між Міністерством інфраструктури України і компанією Deutsche Bahn AG щодо подальшої співпраці у транспортній галузі та розвитку Укрзалізниці підписано під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Співпраця з німецькою компанією може привести в Україну нові підходи до розвитку транспортної галузі, забезпечити запровадження новітніх технологій та нових бізнес-процесів, які зможуть принести економічний ефект, який послужить зокрема аграрній галузі. Як відбуватиметься українсько-німецька взаємодія і який зиск можуть очікувати від неї представники аграрного бізнесу, розповіли AgroPolit.com профільні експерти.

Співпраця розпочнеться з експертного аналізу

У межах співпраці з Deutsche Bahn Укрзалізниця залишиться під повним контролем держави, продажу або передання у концесію не буде, розповів в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера» прем’єр-міністр Олексій Гончарук.  

Зараз ми працюємо над текстом стратегічної угоди, яка складатиметься з багатьох раундів. На першому етапі у нас будуть німецькі консультанти, які частково консультуватимуть наш менеджмент або на певному етапі будуть залучені до управління. Йдеться не про те, що ми її віддаємо чи навіть передаємо у концесію»,– сказав Гончарук.

Німецька компанія зацікавлена у співпраці з Україною у питаннях розвитку як пасажирських, так і вантажних перевезень. Як передбачають плани уряду, західна сторона найближчим часом має розпочати вивчення ситуації на УЗ та зробити перші управлінські кроки. Про це розповів член експертної ради при Міністерстві інфраструктури України Валерій Ткачов 

«Маємо на сьогодні рамкову угоду – меморандум, який діятиме 1 рік. В межах меморандуму фахівці Deutsche Bahn приїдуть до нас в Україну, досконало вивчать усі бізнес-процеси, проблематику, а потім разом із нашими спеціалістами розроблять план реформування. Після цього, коли будуть зрозумілими цілі, задачі, інструментарій, тільки тоді близько 15 топ-менеджерів Deutsche Bahn з’являться у нас в управлінні залізницею і будуть керувати процесами. Оцінити, яким саме чином менеджмент DB впливатиме на управління УЗ, поки що рано», – сказав Ткачов.

Очікуваний ефект – порядок і стабільність тарифів

Ефект від співпраці УЗ з німецькою компанією у 10 млрд грн на рік оцінює засновник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа. Він стверджує, що серед проблемних питань УЗ, на його думку, є надлишок персоналу, низькі тарифи на пасажирські перевезення, високі податки на землю, завищений акциз на паливо – це ті питання, підходи до яких німецькі менеджери, швидше за все, переконуватимуть владу змінити.

Основна допомога від німецьких фахівців для УЗ полягатиме в тому, що вони зможуть переконати уряд перетворити її на компанію, орієнтовану на прибуток, з елементу соціального захисту населення… Якби Deutsche Bahn перевозив вантажі та пасажирів за українськими тарифами, то операційний збиток компанії від залізничних вантажо- і пасажироперевезень становив би минулого року близько 4 млрд євро… Якщо наші залізничники та чиновники будуть прислухатися до рекомендацій німецьких фахівців, позитивний ефект для компанії може скласти близько 10 млрд грн на рік», – сказав Мазепа.

Бізнес очікує позитивного ефекту від реформи АТ «Укрзалізниця». Насамперед, за рахунок поділу державного монополіста на три оператори: вантажних перевезень, пасажирських перевезень та оператора залізничної інфраструктури. Після цього ринок сподівається отримати якщо не знижені, то хоча б прогнозовані тарифи. Про це розповів директор GMK Center Станіслав Зінченко.

Досі увесь діалог у відправників вантажів із УЗ зводився до того, що держоператор лобіював щорічне підвищення тарифів, щоби покрити свою неефективність… А вантажовідправники обурювалися. Ми розраховуємо, що прихід німецьких консультантів, дозволить налагодити цивілізований діалог між вантажовласниками та перевізником. Вантажовідправники очікують, що за результатами поділу державного монополіста на три оператори зникне подвійний підхід до типів вантажів і компаній-замовників, запанує клієнтоорієнтований підхід. На жаль, наразі Укрзалізниця поводиться як приватний монополіст. І саме такі потужні компанії, як Deutsche Bahn, можуть допомогти запровадити клієнтоорієнтований підхід. Тоді УЗ працюватиме не як держкомпанія, а як сучасний європейський логістичний оператор. Адже багато вантажовідправників готові сплачувати тарифи УЗ, але за якісну послугу: своєчасне відправлення та безпеку», – сказав Зінченко.

Читайте до теми: Андрій Рязанцев: Ми можемо закотити губу, але тоді всі їздитимуть так, як їздимо і зараз

Він додав, що Deutsche Bahn має дуже зрозумілий для українців досвід реформування. 20 років тому компанії довелося реформувати залізницю Німецької демократичної республіки під західні стандарти.

Вони фактично побудували нову компанію на базі пострадянської залізниці. Тому можна очікувати, що наслідком роботи німецької корпорації в Україні стане підвищення ефективності залізниці та скорочення її операційних витрат. А це, у свою чергу, допоможе отримати доступ до капіталу, до таких бажаних нашою країною інвестицій. Також це дасть можливість модернізувати залізничне господарство. Адже в «Укрзалізниці» базова проблема – постійне недовиконання оголошених інвестиційних програм. Загалом ми очікуємо на раціональний німецький підхід до управління, німецьку виробничу культуру. Але для початку треба зорієнтуватись на ліквідуванні проблеми в ефективності операційної діяльності», – сказав Станіслав Зінченко.

Те, що передусім необхідно зробити на залізниці – це запровадити приватну тягу та відокремити бюджети пасажирського та вантажного перевезення, розповів президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

«У німців значно вища вартість за свої послуги, хоча вони значно менш корумповані, тому фінансовий ефект не буде вражаючим. Також, щоб залізниця працювала краще та безпечніше, треба її реформувати, прийнявши відповідні закони та зробити те, що є в ЄС і США, Японії, де залізниця безпечна і краще працює. Влада ще два роки тому зробила 1-й крок, коли дали право бізнесу мати приватні вагони. Далі потрібні приватні локомотиви, про які 10 років ідуть розмови. Корупція прихована у вагонах і локомотивах. Для сільського господарства, щоб пустити вагон, треба було $200 дати хабара, бо був дефіцит. Це була шалена корупція. Хочете відремонтувати, просили відкат. Зараз приватні локомотиви, вагони, депо, маневрові під’їзні колії, станції – це на 90% унеможливлює корупцію. Магістральні колі мають залишитися в державній власності з точки зору відсутності монополізму приватних компаній та гарантованої Державою безпеки. З цієї ж причини буде краще, якщо пасажирські потяги будуть теж приватними. Потрібно створити між перевізниками конкуренцію у всіх напрямках, щоб забезпечувати кращі ціни, безпеку та високу якість перевезень», – сказав Козаченко.    

Читайте до теми: Підсумки сезону вантажоперевезень Укрзалізницею: локомотивів бракувало, вагонів перебір

Головне завдання перед вантажним перевізником – відсікти корупцію та питання, які стосуються розподілу парку Укрзалізниці, розповідає директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

Питання якості перевезень – швидкості та достатності парку є одним із найбільш важливих для аграрного сектору. Є надія на те, що німці будуть ефективними у подоланні корупції. У них нульовий поріг щодо корупції є однією з корпоративних цінностей компанії. Друге питання – загальна ефективність управління системою, що стосується і управління вантажним рухом, і оновлення фондів локомотивів та вагонів. Допомога Deutsche Bahn може бути як у здійсненні цієї роботи, так і в залученні іноземного інвестування під привабливі для компанії умови, адже тих коштів, які є в АТ «Укрзалізниця», які вона отримує від тарифів недостатньо для оновлення інфраструктури та рухомого складу», – розповів Сергій Вовк.

Для німецької компанії бізнес в Україні принесе бюджетні надходження

Для німецької компанії український ринок перевезень є вигідним завдяки географічному розташуванню та специфіці вантажів, розповів директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

Український ринок є одним із найбільш привабливих, зважаючи, що тут є велика база для вантажопотоку зернових і промислових вантажів. Тому цей сегмент цікавий для DeutscheBahn для розширенні її партнерства з «Укрзалізницею», – сказав Вовк.

Поруч із перевезеннями німецька компанія забере в України виробничий потенціал, бо техніка випускатиметься тепер уже на німецьких підприємствах.

«Deutsche Bahn отримає додатковий ринок вантажоперевезень, близько 300 млн тон, та додатковий пасажиропотік, завантажить свої виробничі підприємства, які займаються виробництвом інфраструктури», – прогнозує Валерій Ткачов.    

Читайте до теми: Стратегія АТ «Укрзалізниця» на 2019-2023 роки

У межах співпраці Україні слід буде прописати не лише спільні кроки, а й вимоги щодо результатів, які мають бути досягнуті у той період часу, котрий буде визначено угодою, розповів Сергій Вовк.

Мають бути визначені КРІ, виражені у фізичних показниках, це може бути швидкість руху, доступність парку, в цілому обсяги перевезень аграрної продукції. Це ті ефекти, які можуть і повинні бути досягнуті досить швидко, результати яких можуть бути відчутними до кінця року. Тариф та інші питання не є предметом цієї угоди і визначатимуться українською владою. Україна зберігає повний контроль за залізницею. Результати, які українська сторона хоче отримати, мають бути зафіксовані на перших етапах співпраці», – сказав Вовк.

План співпраці оголосять 5 лютого

Після підписання угоди про стратегічне партнерство України з Deutsche Bahn 5 лютого відбудеться оголошення конкретних кроків співпраці із західними партнерами. Відомо, що впродовж року до 31 грудня 2020 року DB має підготувати разом із фахівцями УЗ документи, які покажуть форму співпраці, відповідальність та зони впливу з огляду на наявність спостережної ради УЗ та правління компанією. 

«У меморандумі зазначено, що ми плануємо близько 10 років співпрацювати з німецьким оператором та планується передання перевезень пасажирів і вантажів німецькій компанії окрім воєнних вантажів. «Укрзалізниця» перебуває у важкому фінансовому та технічному стані, недоотримує доходи, зношеність інфраструктури в критичному стані, інвестицій для модернізації немає. Стратегічний союз із Deutsche Bahn допоможе вирішити цю проблему. Можливо, відбудеться деполітизація «Укрзалізниці». Прагматичний німецький підхід нам потрібен в управлінні держкомпанією», – розповів член експертної ради при Міністерстві інфраструктури України Валерій Ткачов. 

Оксана Тупальська, AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

9 квітня 2020
Стратегія розвитку транспортної галузі України в умовах карантину: залізниця, порти та автотранспорт
Через карантин основні логістичні засоби наражаються на ризик недоотримання прибутків, що вдарить не лише по галузі, а й по економіці країни в...
13 лютого 2020
Земельний податок для «Укрзалізниці»: хто виграє і програє від його скасування?
АТ «Укрзалізниця» звернулася до парламентарів та уряду з пропозицією відмінити земельний податок. Від початку 2019 року транспортна...
27 січня 2020
Ігор Мазепа розповів, які проблеми Укрзалізниці може допомогти вирішити Deutsche Bahn
Ігор Мазепа, засновник інвесткомпанії Concorde Capital, назвав основні проблеми Укрзалізниці. Про це повідомляє liga.net. «В Укрзалізниці...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...