З дотаціями чи без: чим обернеться для агросектору перемога ВАР у суді
Дотації

Аграрії можуть залишитися без держпідтримки з бюджету на 2019 та 2020 роки. Виплати держпідтримки призупинило рішення Шостого апеляційного суду за позовом «Всеукраїнської аграрної ради» (ВАР). Після того як ця інформація набула розголосу, у ВАР запевнили – Кабінет міністрів України має всі можливості, щоби виплатити охочим необхідні дотаційні гроші, тож пропонують уряду укласти мирову. Водночас, опитані AgroPolit.com юристи кажуть, що в уряду через рішення суду немає законних підстав щось комусь виплачувати у 2019 та й 2020 році, інакше – відповідати будуть за нецільове використання коштів. Тож що насправді означає рішення суду за позовом ВАР і чи можливо його відкликати назад без шкоди для сектору. AgroPolit.com розібрався у проблемі.

Історія питання

У серпні 2018 року ВАР звернулася до Окружного адміністративного суду Києва із позовом про скасування трьох урядових постанов, якими розподілялася держпідтримка аграріїв. Це:

1. Постанова КМУ від 07.02.2018 року №107 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва».

2. Постанова КМУ від 07.02.2018 року №106 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств».

3. Постанова КМУ від 07.02.2018 року № 86 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва».

Адмінсуд розглянув справу через 9 місяців – у травні 2019 року, та відхилив позов, чим підтвердив чинність постанов. Однак ВАР не задовольнило таке рішення, тому подали на апеляцію до Шостого окружного апеляційного суду столиці. Ще через 7 місяців, 10 грудня, в апеляційній інстанції винесли рішення та визнали незаконними постанови №106 та №107.

 Чому виник цей позов?

Адже у 2018 році відбувалися значні затримки з виплатою держпідтримки й, за оцінками учасників ринку, механізми програм були прописані настільки складно, що податися за ними було практично неможливо. Нагадаємо, що виписував їх уряд Володимира Гройсмана, де в. о. аграрного міністра був Максим Мартинюк.

Тоді про проблеми з держпідтримкою відкрито заявив від фермерів Іван Слободяник: на 7 серпня 2018 року із виділених  АПК з бюджету 6,326 млрд грн використано тільки 436,165 млн грн.

З казначейських рахунків із 1 млрд грн (так званого фермерського мільярда) перераховано фермерам на сьогодні 0 гривень. А із 1000 опитаних нами фермерів документи на цю підтримку подали тільки 13%, з яких 11% вже отримали відмову у підтримці. Якщо до кінця року фермери використають хоча б 10% держпідптримки, то буде дуже добре, але вже 58% не вірять у неї. Загалом це буде політичний провал керівництва Мінагрополітики. Після таких провалів міністри йдуть у відставку. Про що ми й говоримо. Якщо навіть чинного міністра немає, а тільки  в. о. – Максим Мартинюк», – зауважив Слободяник.

Як порахував тоді в межах проекту #GoЗаАгроДотаціями AgroPolit.com, за 8 місяців 2018 року АПК отримав менш ніж 10% закладених дотацій, а на 28 жовтня сума зросла аж до 15,8%. З якими складнощами стикалися агровиробники під час отримання дотацій читайте у проекті  #GoЗаАгроДотаціями. Випуск №2 і #GoЗаАгроДотаціями. Випуск №3. А підсумки річних досягнень команди Гройсмана&Мартинюка викладені у матеріалі GoЗаАгроДотаціями: Як «розпиляли» 6,3 млрд грн бюджетних коштів у 2018 році.

Тож у таких умовах виник позов ВАР до суду. Відповідь на нього знайшлася в апеляційному суді лиш зараз і викликала ще три важливі для агросектору запитання:

1. Що буде з коштами, які мали отримати аграрії в межах державної підтримки до початку грудня 2019 року?

2. Чи зможуть отримати дотації аграрії до кінця цього року?

3. Чи будуть працювати програми виплати держпідтримки за замороженими судом двома програмами у 2020 році?

Позиція ВАР

Від скандалу з можливістю виплачувати дотації за урядовими постановами передусім постраждали аграрії, бо не отримали важливої підтримки на розвиток. У ВАР тим часом, відсутність виплат називають небажанням влади знайти для цього можливості. 26 грудня ВАР скликає прес-конференцію та заявляє, що вважає незаконними урядові постанови, з якими ходила до судів, проте готова піти на мирову з Кабміном та забрати свої звинувачення, які раніше висувались, і створити умови для виплат.

Є два варіанти – підписати з нами мирову угоду. Тоді все розблоковується. Аграрії, які подавали документи в цьому році на дотації, їх отримують. Але, мабуть, уже в наступному році. Якщо Кабінет міністрів не йде на мирову угоду і вважає, що ми неправі, вони подають касацію… їм ніхто не заважає вчора чи сьогодні зробити новий порядок, затвердити й за новим порядком виплатити кошти підприємствам… Якщо Кабінет міністрів бажає дотриматися слова й надати всім аграрним підприємствам, які подали заявки в цьому році, ще цьогоріч може бути зареєстровано незалежно від рішення касаційної інстанції, підпише чи не підпише з нами мирову угоду», – запевнив голова ВАР Андрій Дикун

Тих аграріїв, які вже отримали кошти, у ВАР заспокоюють – повертати не треба, бо механізму в законодавстві для цього не прописано.

Ми не вимагали повернення коштів, бо це не входить до наших повноважень. Вирішувати – повертати кошти чи ні – має лише уряд. Ми запропонували Кабміну підписати мирову угоду у цій справі, згідно із якою положення постанов залишаються в силі, крім одного – відміни пункту, яким дозволялася виплата коштів у межах держпідтримки понад 150 млн. Тепер рішення за урядовцями», – сказав голова ВАР Андрій Дикун.

Тобто, маємо позицію ВАР: мирова угода зупинить блокування виплат, уряд має всі можливості до нового року сформувати пул дотацій, уряд має відмінити пункт в постанові про надання в одні руки держпідтримки на суму 150 млн грн.

Цікаво, що остання теза про 150 млн грн викликає питання, бо уряд уже це зробив (без нагадування ВАР), постановою №1004-2019-п, від 4 грудня 2019 року «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки тваринництва, зберігання й переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)». Кабмін ще за 3 тижні до винесення рішення апеляційного суду обмежив суму державної підтримки.

Позиція юристів

Тож що ж реально зробити зараз, щоб не допустити зриву виплат з бюджету для агросектору? Ми розпитали юристів про реалістичність всіх озвучених варіантів та наслідків цього рішення.

Перше, з’ясувалося, що підписувати мирову угоду та давати хід назад у діалозі між ВАР та урядом запізно. Виплачувати кошти, як рекомендує ВАР, за постановами №106 та №107 чинні урядовці не мають права. Більше того, за намагання провести розрахунки можуть понести кримінальну відповідальність, кажуть юристи.

Скасування наведених постанов створює умови, за яких проведення платежів стає технічно неможливим з огляду на правила виплат бюджетних коштів. Якщо припустити, що хтось із чиновників, попри скасовані заборони, все ж наважиться виділити кошти відповідно до скасованих постанов, його може чекати кримінальна відповідальність за перевищення влади та повноважень, нецільове використання бюджетних коштів тощо», – розповідає правник, партнер юридичної фірми «Софія» Олександр Поліводський.

Друге — апеляційний суд виніс рішення, що постанови не були належно погоджені, зокрема в Мінекономіки, та на підставі цього визнав документи недійсними. Тому мирова угода з ВАР про те, що прописано у самому документі, не зробить його постанови знову чинними. Про це пояснює адвокат Ростислав Кравець.

У рішенні суду вказано, що порушено порядок прийняття постанов – не було достатньо документів, передбачених регламентом. Про це мали знати члени уряду і профільний міністр. Правоохоронні органи можуть вважати, що кошти, які вже було сплачено шкодою, яка була завдана державному бюджету. Але на цьому етапі навряд чи можливо знову виплачувати кошти... На сьогодні така пропозиція юридично неспроможна», – сказав Кравець. 

Третє, підписання мирової угоди у юридичній практиці розглядають тільки під час чи після розгляду у суді першої інстанції. Однак після апеляції таку практику не застосовують. 

На даному етапі розгляду мирова угода не принесе практичної користі», – сказав юрист Кравець.  

Четверте — уряд може звернутися з касаційною скаргою до суду вищої інстанції. Проте й у цьому випадку, з огляду на тривалість процедури розгляду справ у суді, сподіватися на швидкі виплати не варто. 

Юристи кажуть, що запропонований ВАР варіант можливий, але він значно триваліший у часі та навряд чи спрацює до кінця 2019 року.

Як розповів юрист Ростислав Кравець, від реєстрації до рішення доведеться чекати щонайменше 3 місяці. Відтак, наступні дії уряд зможе планувати наприкінці весни.

У випадку, якщо виконання рішення апеляційного суду зупинить Верховний суд України, постійна комісія Мінекономіки має підготувати реєстр суб’єктів господарювання, за яким зможе продовжити виплати в разі позитивного рішення Верховного Суду, пояснює виданню юрист Олександра Бортман.

Якщо виконання рішення апеляційного суду буде зупинено, то порядки використання бюджетних коштів зможуть застосовуватися до прийняття Верховним Судом рішення по справі. Та відповідно, якщо рішення апеляційного суду буде скасовано, то Порядки знову стануть чинними. Перерахування бюджетних коштів здійснюється на підставі реєстру суб’єктів господарювання, сформованого та затвердженого спеціально утвореною постійно діючою комісією Мінекономіки. Відтак, якщо відповідний реєстр уже сформовано й затверджено, то перерахування коштів аграріям не суперечитиме законодавству та не повинно мати наслідком відповідальність для посадових осіб», – пояснила Олександра Бортман.

П’яте, щоб розблокувати виплату дотації єдине, що може зробити уряд – це видати нові постанови на інші програми, куди зможуть подавати заявки аграрії, відповідно, з документами, прив’язаними до дати нових постанов. З огляду на процедуру підготовки та погодження документа, у швидкі терміни, до кінця 2019 року, як рекомендує ВАР, уряд зробити цього технічно не має можливості.

Щоб виплатити дотаційні гроші, потрібно приймати нові, зовсім інші постанови, які можуть передбачати інший порядок і регламент, але за тими ж напрямами, якщо їх вважають важливими. Надати нові підрахунки – і тільки після цього нові постанови допоможуть отримати кошти тим, хто хотів отримати й звертався за дотаціями у 2018 та 2019 роках. Щоб врегулювати питання підтримки. Але за постановами, дію яких скасовано, видача коштів на підтримку фактично неможлива», – розповідає юрист Кравець.

Позиція уряду

У КМУ кажуть, що знають про проблему і зроблять все, що її вирішити e 2020 році. І нагадують, що Кабінет Міністрів України у 2019 році профінансував усі програми державної підтримки сільського господарства на понад 3,4 млрд грн, але ще майже 1 млрд грн наразі заблоковані у судовому порядку через позов від ВАР до попереднього уряду.

Так, протягом 2019 року із державного бюджету виплачено понад 2,8 млрд грн на розвиток фермерства, тваринництва, садівництва, компенсація за залученими кредитами та компенсація за закуплену сільгосптехніку і обладнання, а 27.12.2019 — понад 270 млн грн за програмою підтримки хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників, а також 337 млн грн за програмою фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів.

До того ж, кажуть у КМУ, аграрії недоотримали близько 1 млрд грн державної підтримки, оскільки виплати за 2 програмами підтримки були заблоковані у судовому порядку. Зокрема, призупинені виплати за програмами «Державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)» (830 млн грн) та «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» (186 млн грн).

В уряді наголосила, що кошти на ці програми передбачені у повному обсязі у бюджеті на 2019 рік та могли би бути виплачені, якби не поданий ВАР позов до суду щодо визнання протиправними та нечинними, прийняті ще у лютому 2018 року, нормативно-правові акти.

Як пояснив на прес-конференції міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, уряд зробив усе можливе, аби забезпечити виконання програм держпідтримки у 2019 році, тож буде відстоювати права аграріїв на отримання коштів, які наразі заблоковані. Тому 26 грудня 2019 року Міністерство юстиції України подало касаційну скаргу до Верховного суду України. 

У 2020 році ми виконаємо усі програми підтримки аграрного сектору в повному обсязі відповідно до затвердженого державного бюджету. Сільське господарство є однією із пріоритетних галузей розвитку економіки та локомотивом, що формує близько однієї п'ятої ВВП та 40% експортної виручки», — зауважив він.

Позиція аграріїв

У секторі тим часом рахують збитки від дотаційного безгрошів’я. Голова «Союзу українського селянства» Іван Томич назвав судовий позов шкідливим для фермерства. Бо через відсутність підтримки низка господарств звернули свою діяльність.

Крок цей на шкоду невеликим фермерським господарствам, які отримували до вересня підтримку. З вересня не отримували ще до рішення суду, бо припинене було фінансування. А тут ще й бальзам на душу владі – рішення суду. Ми з 2016 року зупинили спад фермерських господарств і почали мізерними кроками нарощувати. За підсумками цього року будемо мати реальний спад кількості фермерських господарств знову. Якби були дотації це можна було стримати в 2018 році 3 тис. фермерських господарств отримали держпідтримки. В цьому році набагато менше, а мало б бути більше – до 4 тис. Ми  планували до 10 тис. на рік охоплення фермерських господарств у 2020 році. Якби така політика була, мали б позитивні результати. Але наразі зворотній сигнал – невеликі господарства тікають, ліквідовуються», – заявив Томич.

Як бачимо, поки суди й активісти будуть з’ясовувати правову доцільність постанов, виданих попереднім урядом, фермерам та чинному Кабміну час обговорювати нову форму співпраці та можливостей фінансування, які будуть реалізовані уже наступного року, в межах Бюджету-2020. Варто сподіватись, що обійдеться без скандалів та політичних маніпуляцій.

Оксана Тупальська журналіст AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

6 грудня 2019
Підприємство з іноземним інвестором декларує майже втричі більші зарплати, ніж українські фермери
Підприємство, створене за підтримки іноземного інвестора, декларує на 150% вищу зарплату, ніж український фермер. Про це в інтерв’ю...
26 лютого 2019
Уряд закликали дозволити фермерам отримувати дотації за утримання корів
Голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар закликала Кабмін внести зміни до Постанови, які б дозволили не лише юридичним особам, а...

Вибір редакції

17 червня 2022
Як розвиватимуть агроекспорт і три експортні артерії України – автотранспорт, Укрзалізниця та морські порти
Розблокувати транзит українського продовольства через морські порти і обговорити надання статусу кандидата Україні в члени ЄС – це київське...
22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...