SHARE
Міністерство аграрної політики та продовольства офіційно відрапортувало про розподіл держпідтримки за 2018 рік. Якщо послухати чиновників Мінагро, то з дотаціями все чудово — вони працюють (детальні цифри дивіться на інфографіці №2)! У рамках проекту #GoЗаАгроДотаціями AgroPolit.com уважно вивчив ці дані й знайшов три маніпуляції (ми не будемо стверджувати, свідомі вони чи ні, просто покажемо, а висновки робіть самі).

Маніпуляція №1. Скільки ж коштів по факту отримав агросектор, або як виконання мінагрівського плану по дотаціях врятувало парламент.
Мінагро вказує (дивіться інфографіку №1), що загальна сума держпідтримки за минулий рік становить 4,232 млрд грн, від аграріїв надійшли заявки на використання 4,171 млрд грн і фактично перераховано аграріям 4,166 млрд грн. Тобто, за даними Мінагро, за рік невикористаними лишилися 65,784 млн грн. Начебто все так. Але є важливий момент.

У бюджет на 2018 рік від початку заклали 6,354 млрд грн. Логічне питання: а куди поділися 2 з хвостиком млрд грн?

6 грудня депутати проголосували закон 2648-VIII (реєстраційний — №9369) Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», якими забрали у АПК 2,079 млрд грн держпідтримки (про це свідчить пояснювальна записка документа), передавши їх у президентський фонд та на інші статті бюджету. Аби гроші не «згоріли», в уряді вирішили перекинути частину на інші статті бюджету. Обрізати аграрну частину бюджетного пирога вирішили тому, що освоєння коштів Мінагро відбувалося «стахановськими темпами». Це яскраво засвідчив перший аналіз використання цих грошей у рамках проекту «Абетка агродотацій». Як з'ясував тоді AgroPolit.com, за 8 місяців 2018 року АПК отримав менш ніж 10% закладених дотацій, а на 28 жовтня сума зросла до 15,8%. З якими складнощами стикалися агровиробники під час отримання дотацій читайте у #GoЗаАгроДотаціями. Випуск №2 і #GoЗаАгроДотаціями. Випуск №3.

Тож це перша маніпуляція — звітуючи про майже 100% виконаного плану щодо підтримки, Мінагро слід автоматом давати поправку про 2 млрд грн, які забрали!
Маніпуляція №2. Перелік фінансування за держпрограмами, затверджений депутатами змінами до бюджету від 6 грудня, відрізняється від поданих Мінагро за підсумками року.
У графіці № 1 ви можете побачити, скільки від початку року у бюджеті закладали на всі програми в АПК, як змінилися ці цифри після «обрізання» аграрної частини бюджету в грудні та які цифри подає Мінагро.

Ми бачимо, що депутати в рамках проголосованого закону скоротили фінансування лише за трьома програмами підтримки:

1) фермерів — на 850 млн грн, зменшивши її до 150 млн грн (на 1 січня 2018 року був 1 млрд грн);

2) тваринництва — на 979 млн грн, до 3,021 млрд грн (було 4 млрд);

3) компенсація придбання с/г техніки вітчизняного виробництва — на 250 млн грн, до 695 млн грн (було 945 млн грн).

У фінальних даних Мінагро (дивіться графіку № 2) «перекроїли» всі програми. Причому суми змін (скорочення фінансування чи збільшення) не збігаються із цифрами, які схвалила Рада 6 грудня. Це дивно. Чому? Саме дія закону має найвищу юридичну силу серед усіх документів (після Конституції), цю аксіому ніхто ще не відміняв. З іншого боку, якщо Мінагро якимись своїми документами змінило затверджений депутатами розподіл коштів, то на базі якого документа це відбулося? Де розрекламована прозорість усіх процесів? На жаль, на сайті відомства ми не знайшли інформації про це.
Маніпуляція № 3. Незрозуміло, куди поділися 43 млн грн бюджетних коштів.
Загальний обсяг держпідтримки на рік (з урахуванням проголосованих Радою бюджетних змін) становить 4,275 млрд грн. У Мінагро прозвітували про 4,232 млрд грн. Різниця між цими цифрами — 43 млн грн. Куди поділися ці гроші? І на якому етапі вони загубилися?
AgroPolit.com звернувся за коментарями щодо цих трьох позицій до прес-служби Мінагро. Готові показати їхню відповідь, якщо вона надійде.

Між тим, і без цих коментарів очевидно кілька речей. Якби у профільному міністерстві не чекали з моря погоди, а швидше розгойдувалися, то аграрії по факту освоїли б 6,354 млрд грн, а не на третину менше, у минулому році. Максимові Мартинюку, який кілька днів тому оголосив собі самовідвід із посади в. о. аграрного міністра, потрібно сказати величезне «дякую» депутатам, які вчасно обрізали левову частку держпідтримки і таким чином зняли головний біль із Мінагро стосовно того, як за місяць освоїти 2 млрд грн.
Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com,
Віталій Хворостяний, журналіст AgroPolit.com
Выполнено с помощью Disqus