STOP-кран рейдерства – ключові положення нового законопроекту
STOP-кран рейдерства – ключові положення нового законопроекту

Рейдерам України готують сюрприз – новий законопроект із протидії силових захоплень бізнесу. За задумом авторів, заткнути основні «дірки» та лазівки рейдерів допоможуть 15 законодавчих змін, прописаних  у цьому документі. На старті підготовки документу їх було значно більше. Як  уже писав AgroPolit.com, свої пропозиції подали аграрні депутати, Держгеокадастр, Мін’юст. Ворушитися урядовців змусило наростання лавини випадків аграрного рейдерства в країні.  Так, за оцінками одного з авторів документа, співзасновника громадської платформи з протидії рейдерству «Бізнес Варта», нардепа Івана Мірошніченка, в Україні зафіксовано 700 таких випадків. А спусковим гачком стало силове протистояння людей та рейдерів у с. Бережинка. Завдяки розголосу цієї ситуації, власникам ТОВ «Нива-2010» вдалося відвоювати 35% свого майна, та українська Феміда так і не дала відповідь щодо кричущого факту побиття людей: била нацполіція бережинців чи,  навпаки,  селяни-«тітушки» відлупцювали правоохоронців? Доки відповіді немає, список людей, які «кришують» такі випадки, озвучили представники громадськості. Про ці та інші прізвища розповідає голова ГО «Бізнес Варта» Ольга Матвіїва,  вона та постраждалі говорять на засіданнях антирейдерської міжвідомчої урядової комісії, але результату поки немає, а сама робота комісії  саботується. Тож великі надії покладаються саме на оновлення законодавства, хоча автори розуміють — на всіх рівнях  відбуватиметься спротив його прийняттю.  

Читати до теми: Депутати відправили Порошенкові та Гройсману звернення з вимогою приборкати рейдерство в Україні

Чим тепер збираються лікувати рейдерство у масштабах  країни? AgroPolit.com отримав копію проекту Закону «Про захист майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств у аграрному секторі економіки», проаналізував його та пропонує вам ознайомитися з ключовими положеннями.

Головні положення законопроекту: зобов’язання реєстраторів

Насамперед документ розмежовує інформацію, яка вноситься та зберігається у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Буде створено два різних потоки документів — з метою уникнення плутанини. Відтак принцип роботи реєстраторів повністю зміниться.

Фото взято з: vinbober.blogspot.com

Державні кадастрові реєстратори зможуть у режимі он-лайн отримати доступ до відомостей, які зберігаються у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. А державні реєстратори матимуть онлайн-доступ до відомостей, котрі містяться у Державному земельному кадастрі.

Законопроектом скасовується необхідність отримувати паперові витяги власникам та користувачам земельних ділянок. Державні реєстратори прав зобов’язуються складати в електронній формі необхідні витяги про земельні ділянки з Державного земельного кадастру, аналізуючи та вивчаючи реєстраційні дії, які відображаються у Реєстрі прав.

Також на них буде покладено відповідальність за перевірку достовірності інформації, яка потраплятиме у реєстри. Так, у 5 та 6 пункті законопроекту прописано:

Державні реєстратори прав зобов’язані перевіряти, що особа, яка звернулась із заявою про вчинення реєстраційних дій, має право на їхнє здійснення;

Державні реєстратори прав зобов’язані перевіряти наявність зареєстрованої у кадастрі ділянки із присвоєним їй кадастровим номером, а також наявність інформації у відповідних реєстрах:

 • єдиному реєстрі довіреностей;
 • спадковому реєстрі;
 • державному реєстрі актів цивільного стану громадян;
 • єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (у реєстрі юридичних осіб — перевірити, хто має право від імені юридичної особи вчиняти певні дії);
 • єдиному державному демографічному реєстрі.

Читати до теми: Євген Шевченко: Коли на твоєму боці поліція чи СБУ, ти можеш брати усе, що тобі сподобається

Усі запити, котрі надходитимуть до реєстрів, та отримана з них інформація, неодмінно повинні зберігатися в електронному вигляді для підтвердження правомірності дій державного реєстратора. У випадку, якщо до державного реєстратора прав надходить заява про реєстрацію на нерухоме майно без кадастрового номера, він має право відхилити її чи залишити без розгляду.

Також державні реєстратори реєструватимуть зміни, які стосуються складу засновників (учасників) юридичної особи. Інформація щодо відчуження частки учасника товариства має бути встановлена таким учасником одностороннім правочином або укладеним ним договором та нотаріально завірена.

Відомості щодо обов’язкового нотаріального посвідчення правочинів щодо відчуження частки учасника товариства з обмеженою відповідальністю вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як і у випадку з реєстрацією земельних ділянок та їхніх кадастрових номерів, під час проведення реєстрації змін до складу засновників (учасників) юридичної особи, Державний реєстратор зобов’язаний перевірити, чи має право особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, на вчинення даних дій.

Фото взято з: ecoindustry.pro

Він повинен перевірити наявність відповідної  інформації у відповідних реєстрах:

 • єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань (у реєстрі юридичних осіб — перевірити, хто має право від імені юридичної особи вчиняти певні дії);
 • єдиному реєстрі довіреностей;
 • спадковому реєстрі;
 • державному реєстрі актів цивільного стану громадян;
 • єдиному державному демографічному реєстрі.

Вирішення земельних проблем 

Законопроект дає власникам земельних ділянок самостійно визначати чи є необхідність при реєстрації договору оренди, сервітуту, емфітевзису, суперфіцію, суборенди посвідчувати його нотаріально. У разі потреби він надсилає засвідчене нотаріусом повідомлення, котре реєструватиметься у Реєстрі прав як обтяження.

Продовження дії договору оренди земельної ділянки буде здійснюватися відповідно до умов пролонгації (поновлення), прописаних у договорі. Так у документі розмежовуються строкові договори оренди та договори із заявою:

Строкові договори оренди — у договорі вказується строк припинення договору оренди. У цьому випадку для продовження договору оренди необхідно укласти новий договір, попередній договір втрачає чинність у встановлений у ньому строк;

Договори із заявою. У даному випадку власник земельної ділянки повинен подати державному реєстратору заяву про продовження договору оренди земельної ділянки. У разі відсутності такої заяви договір вважається припиненим із моменту закінчення строку його дії.

Відомості про ціну на нерухоме майно та речові права на нього вносяться до Реєстру прав за відповідними правочинами.

Відповідальність — Держгеокадастру

У законопроекті сказано, що «Держгеокадастр» несе відповідальність за організацію та забезпечення внесення у строк до 1 січня 2019 року до Державного земельного кадастру наявної інформації про всі земельні ділянки, сформовані до 1 січня 2013 року, із присвоєнням всім ділянкам кадастрових номерів та зазначенням наявності або відсутності координат кутів повороту меж земельних ділянок для подальшого їх визначення при переоформленні прав.

Відтак, за два наступних роки, Держгеокадастр має поновити інформацію про стан та статус  земельних ділянок, які було сформовано, починаючи із 2013 року.

Окрім цього, законопроектом пропонується ввести страхування діяльності кадастрових реєстраторів та підвищити їхню відповідальність за порушення законодавства. Також є наміри безкоштовно підключати органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування до Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Зокрема, шляхом надання їм можливості безперервного використання відповідних відомостей у власних інформаційних системах.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

9 серпня 2018
Антирейдерський тюнінг — бізнес написав владі план протидії силовим захопленням
Рейдерських атак на власний бізнес в Україні побоюються 74% середніх та дрібних фермерів. Про це свідчать результати опитування, проведеного Центром...
3 липня 2018
Страховка від рейдерів, або чому невідкладно потрібно прийняти законопроект №8121
Не можна назвати законодавство в аграрній галузі досконалим. І над виправленням дискримінаційних норм та прогалин працюють юристи, депутати, аграрії,...
5 червня 2018
Ольга Матвіїва: Павлові Петренку треба піти…
Про це в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com  розповіла керівник ГО «Бізнес-Варта» Ольга Матвіїва: AgroPolit.com: Скоро...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...