Євген Шевченко: Коли на твоєму боці поліція чи СБУ, ти можеш брати усе, що тобі сподобається
Євген Шевченко, ветеран батальйону «Донбас», власник охоронного підприємства.

Цього тижня очікується запуск урядової антирейдерської групи,  яка протидіятиме силовим захопленням бізнесу в країні. Крім того, громадськості показали й чорновий план протидії рейдерам. Тож  влада начебто починає вирішувати питання. Результат обіцяють уже скоро. Тим часом AgroPolit.com вирішив перевірити, чи є зрушення довкола агропідприємства в с. Бережинка, де протистояння селян із рейдерами влітку «поставило на вуха» всю країну.  Нагадаємо, що ситуація з рейдерами-«тітушками» посилилася і втручанням нацполіції, яка, за словами представників батальйону «Донбас», побила людей і захисників селян. Щоправда, місцеве керівництво  нацполіції  заперечило цей факт і все пояснило викликом іншої сторони  конфлікту. За даними AgroPolit.com,  у цю п’ятницю для з’ясування обставин мають запросити  й учасників «бережинської справи». Напередодні ми поговорили про ситуацію довкола розслідування фактів побиття у с. Бережинка та про рейдерство в масштабах країни з ветераном батальйону «Донбас», власником охоронного підприємства Євгеном Шевченком, який першим підняв тему побиття людей правоохоронцями на своїй сторінці у ФБ.

AgroPolit.com: Нещодавно відбулася корпоративна конфліктна ситуація в селі Бережинка з агропідприємством «Нива-2010». Ви писали у своєму пості на ФБ, що Ваших побратимів із батальйону «Донбас» затримали, коли вони намагалися допомогти людям протистояти рейдерам. Потім була ситуація із втручанням у конфлікт Нацполіції, а пізніше начальник поліції регіону запевняв, що селян ніхто не бив, а правоохоронців викликала інша сторона.

Чим закінчилася ситуація?

Євген Шевченко: По-перше, я б не назвав цю ситуацію корпоративним конфліктом. У Бережинці відбулося типове рейдерство. І таких випадків останнім часом дуже багато. Зазвичай, рейдерські атаки відбуваються під прикриттям силових або політичних структур. У даному випадку йдеться конкретно про Юрія Березу — депутата від партії «Народний фронт». Усі рейдерські атаки в Бережинці здійснювала охоронна компанія «Борисфен», якою керує син Берези та яку неодноразово використовували в інших рейдерських захопленнях, одне з останніх — це маслозавод у Миколаївський області, де фіктивним новопризначеним директором була та ж сама особа, що і в Бережинці.

Щодо того, як закінчилася ситуація. Настільки мені відомо, то перша справа щодо ТОВ «Нива-2010» розслідується. Сподіваюся, що найближчим часом її завершать і право власності родини Трибиненків на агропідприємство відновлять. 

Читати до теми: «Ниві-2010» повернули 35% захопленого рейдерами підприємства 

Інша справа, про перевищення повноважень представниками Нацполіції та Нацгвардії, нанесення тілесних ушкоджень та пограбування селян і активістів розслідується не так швидко та якісно, як би нам хотілося, але то й зрозуміло — Аваков до останнього буде захищати своїх «шакалів».

AgroPolit.com: Тобто Ви й досі не знаєте, хто був задіяний у нападі на селян та ветеранів  із «Донбасу» та в якій кількості?

Євген Шевченко: Ми знаємо все: хто був задіяний і хто керував нападниками. Це одіозні особи. Наприклад, підрозділом НГУ керував колишній начальник особистої охорони Вілкула Олександр Голяков, який за часів Революції Гідності очолював Криворізький «антимайдан», безпосередньо керував нападами «тітушок» на прихильників «Євромайдану» як у Кривому Розі, так і в Києві. Підрозділами МВС керував Роман Пицків — довірена особа Авакова та колишній кандидат до ВРУ за списками партії «Народний фронт». Також маємо повний перелік тих, хто брав участь у побитті та незаконному затриманні бійців. Але слідство має завершитися й оприлюднити істину.

AgroPolit.com: Чи зверталися Ви за коментарями до правоохоронців?

Євген Шевченко: Так, звісно, зверталися. Сьогодні є заява, яку підписали близько 10 депутатів із різних політичних партії та рухів щодо цього ж. Вони також просили пояснити, що сталося.  Відповіді поки немає.

AgroPolit.com: Ви кажете, що працівники Національної поліції перевищили свої повноваження. З іншого боку, керівник Кіровоградського відділення Нацполіції запевняв, що його підопічні приїхали на виклик другої сторони цього конфлікту, котра теж називала себе власником агропідприємства. Тобто, усе було законно. Чому Ви впевнені, що це було саме перевищення повноважень правоохоронців?

Євген Шевчекно: Якби вони просто приїхали й законно затримали наших хлопців, питань не було б. Для цього у них повинна бути ухвала суду чи слідчого, або ми мали порушувати громадський порядок чи ще щось таке… Тоді вони б могли повідомити нам про скоєний злочин або про те, що ми заарештовані у зв’язку із підозрою скоєння якогось злочину, і склали б протокол арешту. Але цього не було. Вони приїхали, оточили й без будь-яких пояснень наказали усім заходити в автобус із незрозумілими номерами зеленого кольору. Тому говорити про законність їхніх дій підстав у нас немає жодних.

AgroPolit.com: А хто покликав представників батальйону «Донбас» захищати село Бережинка?

Євген Шевченко: Їх про допомогу попросили власники фермерств, які ще три місяці тому звернулися до народних депутатів Івана Мірошніченка та Єгора Соболєва. Вони були зі скаргами на дії рейдерів у Києві, також скаржилися на повну бездіяльність із боку Міністерства юстиції, що зрозуміло, бо міністр Петренко є однопартійцем міністра Авакова, тож вони діють спільно. Ще тоді фермери про це говорили народним депутатам від партії «Самопоміч». І нардепи приїжджали до Бережинки, з’ясовували усі обставини, намагалися запобігти свавіллю. Та коли людям не вдалося захистити своє майно і вирішити ситуацію мирним шляхом, тоді вже довелося долучатися нам — тим, хто пройшов і війну, і Майдан.

Читати до теми: Наступної п’ятниці аграрних рейдерів викличуть "на килим" до Степана Кубіва

AgroPolit.com: Скажіть, будь ласка, от рейдерство зараз швидко поширюється. У чому причина?

Євген Шевченко: Причина зростання рейдерства банальна — тотальна економічна й політична корупція. Влада корумпована, посадові особи — продажні. Коли на твоєму боці стоїть поліція чи СБУ, ти можеш брати усе, що тобі сподобається. Усе відбувається поетапно, та загалом усього за два тижні можна підготувати повний пакет фіктивних паперів, які дають тобі право позбавляти власників того чи іншого підприємства корпоративних прав і ставати новим, начебто справжнім, добропорядним господарем.

AgroPolit.com: Кількість рейдерських захоплень зросла лише цього року чи так було завжди?

Євген Шевченко: Рейдерство в Україні було завжди, але з 2014 року воно набуло більшої активності, тому що до влади, на превеликий жаль, потрапила велика кількість звичайних пройдисвітів та шахраїв. Якщо брати за приклад Юрія Березу, то він, потрапивши до Ради, отримав певні політичні ресурси, які сьогодні дають йому змогу монетизувати цей політичний капітал та партійні зв’язки й контролювати увесь процес рейдерства згори. Зараз він разом із спільниками активно «працює», і люди це бачать. Зрештою, усе це й для нього, й для Авакова та інших завершиться дуже погано. Навіть не знаю, на що їм сподіватися і куди потім бігти, бо єдина країна, яка їх не видасть, — це Росія, де їм зовсім не будуть раді.

AgroPolit.com: Радник Авакова написав у ФБ, що сьогодні під рейдерство намагаються замаскувати все, що завгодно: і, власне, рейдерство, й корпоративні конфлікти. Що скажете?

Євген Шевченко:  Це той самий радник Авакова, який запевняв Україну, що у Бережинці немає ніякого рейдерства, а усі селяни, котрі повстали на захист своєї землі, то є проплачені «тітушки». Але ж це просто смішно, бо уся країна бачила відео тих подій.

Та в будь-якому разі корпоративний конфлікт і типове рейдерство нескладно відрізнити. Розвести ж рейдерство і корпоративні сутички можна через спеціальний торговий суд, як у Європі, де, наприклад, взагалі існує такий термін, як «медіація» — це досудове врегулювання конфлікту юридичних чи фізичних осіб. Але в Україні у нинішніх корупційних умовах запровадити досудову медіацію майже неможливо. З іншого боку, суспільству в будь-якій цивілізованій країні світу взагалі не відомий термін «рейдерство». Так і живемо — з різними термінами по житті. І рейдерські атаки ще довго будуть нашою реальністю.

AgroPolit.com: Чому будуть?

Євген Шевченко:  Відсутня прозора судова система. Нотаріуси продажні, рішення судів також купуються, як і внесення змін до Єдиного державного реєстру або залучення Державної виконавчої служби — ніхто взагалі не переймається: це корпоративний конфлікт чи рейдерство. У державних органах всім на все наплювати, працюють за принципом «спасіння потопаючих — справа рук самих потопаючих».

Читати до теми: Вартість роботи одного "тітушки" на рейдерських захопленнях — 6 тисяч гривень за годину

AgroPolit.com: Чи можна сьогодні швидко змінити ситуацію?

Євген Шевченко: Швидко цей процес подолати не вдасться. Принаймні поки не зміниться система вдали. Адже сьогодні силовики отримують свою частку від того чи іншого бізнесу й не несуть жодної відповідальності за порушення закону! А безкарність породжує уседозволеність. Та якщо зміниться провладний режим, зміняться правила гри, буде політична воля вищих посадових осіб держави, то ситуацію загалом в усій країні можна буде змінити за два, максимум — три роки.

AgroPolit.com:Треба очистити судову систему?

Євген Шевчекно: Очистити потрібно й судову систему, і поліцію, й Національну  гвардію,  прокуратуру, СБУ. Мусить почати працювати закон і справедливе невідворотне покарання, особливо для тих поганців, які порушують закон, прикриваючись мандатом депутата чи погонами полковника.

AgroPolit.com: Хто або що сьогодні в Україні є фактором, який стримує боротьбу з рейдерством?

Євген Шевченко: Боротьбу стримують ті, хто отримує від наявного беззаконня та безладу надприбутки, тобто чинна влада.

AgroPolit.com: Є хтось один, хто керує усіма?

Євген Шевченко: Ні, не думаю. Кожен уриває собі шматок і якомога більший — поділили країну на фінансові потоки й розібрали їх за партійними квотами «БПП», «Народного фронту» чи той самий Опоблок — усі в темі.

AgroPolit.com: Чому саме АПК стало мінним полем, на якому «підриваються» рейдери?

Євген Шевченко: Тому що є підтримка селян, які почали чинити супротив. Вони згуртувалися і вийшли проти озброєних рейдерів, а це було небачено. Далі підключилися інші.

AgroPolit.com: Тобто с. Бережинка сколихнуло Україну?

Євген Шевченко: Так. Люди побачили, що можна повстати проти рейдерів і потрібно це робити, особливо, якщо у громаді є добровольці, ветерани визвольної війни за Незалежність, люди з активною громадянською позицією.

Читати до теми: Рейдерську ОЗГ вже сформовано — деталі

AgroPolit.com: Як ставитеся до тези, що учасники АТО теж є рейдерами. Чи дійсно вони такі чесні, якими хочуть здаватися?

Євген Шевченко: Звісно, казати, що абсолютно усі учасники АТО є хорошими порядними людьми не можна — завжди є прикрі винятки. Я особисто знаю випадки того, як на війні учасники АТО чинили злочини, починаючи від мародерства й закінчуючи «конфіскацією» у мирного населення майна та навіть вбивствами. Тож, на мій погляд, доречно розглядати кожен випадок окремо.

AgroPolit.com: Як підприємству захиститися від рейдерства та як розпізнати, що на нього готується «напад»?

Євген Шевченко: Зазвичай такі ситуації не виникають на порожньому місці. Їм передують пропозиції, «від яких неможливо відмовитися», або певні сутички,  котрі одна зі сторін не хоче вирішувати нормальним цивілізованим шляхом. Для того, щоб унеможливити напад рейдерів на підприємство, потрібно створювати штучний конфлікт і накладати на майно арешт. Це досить дієвий спосіб, бо в разі накладання арешту неможливо внести зміни в Держреєстр і провести фіктивну зміну власників.

AgroPolit.com: Але що робити людям, до яких у гості несподівано навідалися рейдери?

Євген Шевченко:  Людям потрібно гуртуватися, щоб протистояти рейдерству і, хоч як це прикро, — завжди бути до цього готовим. Наприклад, нещодавно було створено організацію Аграрної самооборони. Це, фактично, спілка фермерів усієї України, які готові швидко допомагати один одному, залучаючи до вирішення ситуацій депутатів і громадськість.

Читати до теми: Названо парламентських "кришувальників" аграрного рейдерства

AgroPolit.com: На Ваш погляд, у Верховній Раді багато сидить тих, хто готовий прикривати рейдерство?

Євген Шевченко:  На мою думку, 90% тих, хто сидить у Раді, готові відстоювати лише приватні бізнесові інтереси. Державотворців з усіх 450 депутатів там не більше 50 осіб.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 вересня 2017
Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване
Бізнес б’є на сполох: в Україні почастішали випадки аграрного рейдерства. Жертвами вседозволеності стають перспективні підприємства, які...
26 липня 2017
Міністр юстиції щодо рейдерського нападу на «Перлину Поділля»
Директор агрофірми «Перлина Поділля» Сергій Іващук звинуватив Комісію у сфері державної реєстрації при Мін’юсті у сприянні...
12 липня 2017
Аграрні депутати викликають на килим правоохоронців через рейдерство в галузі
У вересні цього року депутати запросять представників правоохоронних органів на аграрний комітет з питань протидії рейдерства. Таке рішення вони...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...