Рейдерство в Україні – під прикриттям закону?
Рейдерство в Україні – під прикриттям закону?

Бізнес просить  Президента України,  прем’єра, Генпрокурора, міністра внутрішніх справ та голову СБУ допомогти навести лад із рейдерством в країні. Долучитися  до  цієї  ініціативи закликав усіх аграріїв один з ініціаторів подання, народний депутат «Самопомочі» Іван Мірошніченко. Останнім часом ситуація з силовим  захопленням агробізнесу  активізувалася. Дотиснула вона аграріїв так, що постраждалі від рейдерства зібралися на спільну конференцію  в Києві  під назвою «Причини і наслідки жорстокого побиття поліцією та бійцями Нацгвардії фермерів у селі Бережинка». Її організаторами й учасниками стали підприємці, котрі постраждали від рейдерів, фермери й депутати. У ході заходу вони розповіли про схеми захоплення підприємств, показали фото- та відеоматеріали, а також ініціювали створення організації «Самооборона підприємців».

«AgroPolit.com» пропонує вам ознайомитися із головними тезами учасників прес-конференції.

Дивитися до теми відео з прес-конференції 

ПРО ПОТЕНЦІЙНИХ ЖЕРТВ РЕЙДЕРІВ

Першим слово мав народний депутат («Самопоміч»), член комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Мірошніченко, до якого фермери із села Бережинка звернулися за допомогою. «Я ніколи не думав, що у двадцять першому столітті, після Майдану, у такий складний для України час, ми будемо говорити про узаконений грабіж фермерів і підприємців. Мусимо визнати, що це системна проблема, яка існує не без підтримки влади», – розпочав звернення депутат.

Далі він розповів, що всі підприємства захоплювалися за одним і тим самим сценарієм. «Коли фермери звернулися до нас за допомогою, ми дослідили ситуацію й з’ясували, що під час усіх рейдерських захоплень використовувалася одна й та ж сама схема. Власник підприємства прокидався і дізнавався, що він залишився ні з чим. Захоплений об’єкт швидко перепродували від особи до особи, щоб подалі «відвести» його від справжнього власника. Паралельно на рахунках з’являлися борги. Також відбувалося фізичне входження на підприємство з метою забрати усі можливі ліквідні активи. Найчастіше рейдери захоплюють підприємства розміром від 1500 тис га до 3000 тис га землі. Менші їх не цікавлять через фінансову невигідність, а великі – через те, що можна отримати по зубах», – розповів він.

Читати до теми: Основні вимоги селянського антирейдерського майдану

За його словами, стражі порядку, які мали б негайно реагувати на подібні інциденти, не поспішають надавати постраждалим бізнесменам підтримку.

«Що ми зробили за той час, поки допомагали потерпілим? Зустрілися з власниками, проаналізували й консолідували ситуацію, відправили запити в поліцію, прокуратуру та податкову. Чесно скажу, ми не задоволені зустрічною активністю», – пояснив депутат.

За словами Мірошніченка, єдиний вихід із ситуації – зібрати незалежну комісію, яка гратиме за чесними правилами. Адже рейдерські захоплення не припиняються:

Ми організували мітинг, після якого відправили запити на ім’я прем’єр-міністра, міністра юстиції, міністра МВС та генерального прокурора. Наша вимога проста – створити комісію, яка допоможе законно вирішити дану проблему. У відомствах її «перекидають» один від одного. Усі підприємства захоплювалися за однією схемою, але статус проблем у всіх на сьогодні різний. Хтось уже рік відстоює об’єкт у судах, а хтось – лише декілька місяців. Така комісія, на наш погляд, могла б оптимізувати зусилля усіх структур і вирішити проблему».

Він також додав, що від  рейдерів страждають і іноземні компанії, що  підриває довіру до України як до партнера. «Швейцарська компанія «Рісойл» вклала у наші термінали, заводи, елеватори понад $200 млн. За 6 місяців роботи рейдери декілька разів атакували «Рісойл» на різних підставах, намагалися приписати їй борги, яких не існує. Це нонсенс. Інвестор приніс кошти в країну, а ми хочемо його знищити», – підсумував Мірошніченко.

НЕСПОКІЙНА «НИВА»

Наступним виступав керівник ТОВ «Нива-2010» Микола Трибиненко. Він повідомив присутнім про те, як рейдери захопили його підприємство. Він розповідав, як рейдери намагалися відбити  його  підприємство. Микола Трибиненко зауважив, що пережив цю ситуацію лише завдяки підтримці фермерів Кіровоградщини та селянства. Разом вони відбивали рейдерську атаку. Остання спроба відстояти свої права разом з воїнами АТО  з батальйону «Донбас»,  яких  покликали захистити  бережанців, завершилась  побоями… від  нацполіції.

Нагадаємо, що  поліція  відкидає  ці звинувачення і пояснює, що приїхала на виклик іншої сторони, яка також називає себе власником підприємства. А радник міністра внутрішніх справ Михайло Апостол заявив, що ніяких селян-захисників агрофірми «Нива-2010» із с. Бережинка обласна нацполіція не била, а затримані люди виявилися проплаченими «тітушками»

З огляду на те, що відбувається зараз, Трибиненко переконаний, що його залякують. Він написав заяву в поліцію, але на їхню підтримку не надто розраховує. «Зараз я вважаю, що моєму життю загрожує небезпека. Над будинком щоночі літають дрони, слідкують за територією. Хто знає, що вони можуть підкинути. У селі зараз 100 працівників поліції. За що вони отримують гроші?».

НЕБЕЗПЕЧНА ТЕНДЕНЦІЯ

Не довіряє правоохоронним органам і засновник громадської спілки «Аграрна самооборона України» Юрій Крутько, яку було створено у січні 2017 року після одного з чергових рейдерських захоплень у Бобринецькому районі.

Читати до теми: Ринок землі, або Як не перетворитись на територію без майбутнього

«До влади й поліції у людей довіри немає. На вічі, яке проводилося після Дня Конституції, люди вирішили довіряти охорону своїх підприємств виключно бійцям батальйону «Донбас» чи учасникам АТО. Вражає, що 31 рейдера, яких спіймали місцеві жителі, поліція два дні по тому випустила під домашній арешт. Ми були на засіданні суду, але нас запевнили, що все це законно», – розповів він.

 Засновник фермерської самооборони також  додав, що, на жаль, рейдерство має системний характер. А влада вперто не помічає проблему. «На Кіровоградщині це вже 4-й випадок. Ситуація завжди однакова: людина втрачає все, а поки намагається відвоювати право на об’єкт, втрачає і техніку, й кошти. Так сталося із ПСП «Димитрово». Сьогодні вони повернули підприємство, але від нього нічого не залишилося», – прокоментував Крутько.

РОЗМІР НЕМАЄ ЗНАЧЕННЯ

Постраждав від нападу рейдерів і директор Братського маслопресового заводу Анатолій Доценко. Чоловік бореться із ними вже близько 6 місяців, але поки що результати невтішні.

«13 січня 2017 року державний реєстратор змінила власника нашого заводу. Зміни було зроблено на основі підроблених документів. Так розпочалася ліквідація підприємства з метою заволодіти майном вартістю більш ніж у 100 млн грн. Рейдерами було створено низку штучних боргів. Лише за квітень сума боргів склала понад 60 млн грн. Це відбувається не без допомоги поліції, яка відкрила рейдерам доступ до заводу. 50 злочинців майже тиждень утримували на території підприємства наших працівників як заручників. Поліція у цей час нічого не робила», – розповів Доценко.

Фото взяте з: job-sbu.org

За його словами, правоохоронні органи та суд навмисно не розглядають справу, хоча всі необхідні папери у них є.

Станом на сьогодні ми з’ясували, що всі документи було сфальсифіковано, а фіктивний засновник підприємства надав свідчення, що за роль фіктивного власника отримав 1000 грн, і жодних угод із дійсним директором ніколи не підписував. 17 березня ми довели в судовому порядку, що зміни до протоколів і угод було зроблено незаконно. Ми запропонували Міністерству юстиції України перевірити законність державної реєстрації та розглянути питання про скасування цієї реєстрації. Однак ми отримали відмову й пояснення: «Рішення прийнято відповідно до законодавства», – пояснив директор заводу.

Також він продемонстрував присутнім фото, на яких зображені рейдери, котрі систематично захоплюють підприємства.  

«Через ЗМІ ми дізналися, що рейдерський напад було здійснено і в селі Бережинка. Після зустрічі з власником місцевого підприємства ми з’ясували, що це угрупована банда рейдерів. Їхні імена нам відомі, як і поліції… Тепер я б хотів запитати у Міністерства юстиції України: «Вам замало доказів?», – завершив виступ Доценко.

Читати до теми: Боротьба з рейдерством – працювати над законодавством, а не скаржитися на проблему

Підтвердила думку колег і керівник підприємства ПСП «Богнер» Аліна Нерода. «Схема у всіх випадках однакова. Законний власник продає корпоративні права, є фальшиве рішення засновника про те, що директора звільнено і призначено нового, у нашому випадку, – Михайлова. Підприємство, розмір якого складає 1200 га, продали за 7 тис. грн. Як таке можливо?», – розповіла вона.

Далі досвідом боротьби з рейдерами поділився керівник фермерського господарства «Матвєєв» Ігор Матвєєв:

Рейдери спалили бухгалтерію мого виробництва, намагаючись знищити договори оренди з власникам паїв. Через місяць після цього, у березні, невідомі особи у кількості 10 чоловік побили мене. Внаслідок цього я втратив слух у лівому вусі. А поки лежав у лікарні, нотаріус Задніпряний зайнявся переоформленням моїх земельних ділянок на іншу особу. На щастя, я встиг зупинити його діяльність».

Чоловік вважає, що займатися розслідуваннями ніхто не хоче. Документи перенаправляють із відділення до відділення без будь-яких пояснень. «Я неодноразово звертався у Міністерство юстиції, поліцію, прокуратуру, та крім обіцянок нічого не отримав. Два дні тому справу щодо  підприємства «Матвєєв» відправили в інший район для розслідування. Серед документів,окрім моїх заяв, майже немає матеріалів. Це свідчить про те, що ніхто справою не займався.

«У мене запитання: чому, маючи юридичну освіту, я не можу захистити себе у нашій правовій державі?  І для чого нам така поліція?», – підсумував фермер.

Завершив основну частину прес-конференції голова Асоціації фермерів у Дніпропетровській області Анатолій Гайворонський. Чоловік розповів, що у Дніпропетровській області, як і всюди, теж процвітає рейдерство. «Найсерйозніший випадок у нашій області трапився із фермерством «Дар». У серпні минулого року його власник помер. А вже у вересні державний реєстратор в Одесі переписав «Дар» на безхатька, а той – на рейдера. Тоді нам вдалося відбити захоплення фермерського господарства, дві людини отримали поранення», – пояснив Гайворонський.

Однак у суді довести незаконність рейдерського захоплення не вдалося.

«Перша інстанція позов вирішила на нашу користь, друга інстанція та Апеляційний суд у Києві відмовили. Щодо реєстратора, який переписав підприємство на рейдера, навіть не відкрили справи. Ми тричі зверталися до Міністерства юстиції. Павло Мороз, заступник міністра юстиції, прийняв нас, вислухав і пообіцяв допомогти, але на цьому все закінчилося», – пояснив голова Асоціації фермерів.  Однак, на думку Гайворонського, довіряти владі не має сенсу, оскільки рейдерськими захопленнями керують у «верхах»

МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ – СВІТЛО У КІНЦІ РЕЙДЕРСЬКОГО ТУНЕЛЮ

Далі до присутніх звернулися депутати від партії «Самопоміч», які запропонували підприємцям та фермерам гуртуватися. Адже лише так можна протистояти рейдерам.

Зараз ви кажете:

Аваков, Петренко, Порошенко, допоможіть!». Та це ж вони вас і грабують. Ці люди командують спецпідрозділами рейдерів, сприяють підробці підписів. У мене велике прохання до всіх підприємців: припиніть думати, що це відбувається десь на Марсі, і що такого не станеться з вами. Бо, як правило, коли до людини приходять рейдери, приймати якісь рішення вже пізно.

Випадок у селі Бережинка привернув увагу ЗМІ, і це дуже добре. Але є багато випадків, коли люди залишаються ні з чим, і не мають можливості попросити про допомогу. Тому єдиний варіант – гуртуватися. Підприємці мають силу, гроші й людську довіру. Разом ми будемо вирішувати питання у правовому полі, якщо ж і там не вдасться, будемо фізично захищати своє майно.

Ми маємо поставити перед Президентом, міністром юстиції та міністром внутрішніх справ конкретне завдання: або ви припиняєте те, що зараз відбувається, або завтра вас знімуть із посад», – Єгор Соболєв, народний депутат

«30–40% свого часу я приділяю на те, щоб захистити бізнес від рейдерства і прямих погроз. Кримінальні справи відкриваються і закриваються. Я ніколи б не подумав, що мені доведеться займатися подібними справами. Але я хочу зауважити, що разом ми – сила. Ми й надалі робитимемо свою роботу, але тепер більш організовано й структуровано», – говорить  народний депутат України, член комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Мірошніченко. За його словами,  йдеться про створення міжвідомчої  комісії  у боротьбі  з рейдерством. За словами Мірошніченка, підписи  під  таким зверненням поставили депутати, котрі входять як до опозиційних парламентських сил, так і до коаліції: О. Кулініч («Відродження»), М. Кучер та О. Домбровський (БПП), П. Костенко, О. Данченко та О. Сотник («Самопоміч»).

Тож тепер  слово за Президентом,  прем’єром і силовим блоком.

Тетяна Крисюк для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

22 травня 2018
16 «лозин» для рейдерів – Як законопроект №8121 зупинить правову вакханалію в Україні
Як зупинити земельне рейдерство та захистити право  власності підприємців? «Бізнес-Варта» підготувала свій законодавчий рецепт,...
15 вересня 2017
Євген Шевченко: Коли на твоєму боці поліція чи СБУ, ти можеш брати усе, що тобі сподобається
Цього тижня очікується запуск урядової антирейдерської групи,  яка протидіятиме силовим захопленням бізнесу в країні. Крім того, громадськості...
5 вересня 2017
Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване
Бізнес б’є на сполох: в Україні почастішали випадки аграрного рейдерства. Жертвами вседозволеності стають перспективні підприємства, які...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...