Антирейдерський тюнінг — бізнес написав владі план протидії силовим захопленням
Антирейдерський тюнінг: бізнес написав владі план протидії силовим захопленням

Рейдерських атак на власний бізнес в Україні побоюються 74% середніх та дрібних фермерів. Про це свідчать результати опитування, проведеного Центром «Соціальний моніторинг» на замовлення Всеукраїнської аграрної ради та ГО «Бізнес-Варта». Із півтисячі керівників господарств 370 повідомили, що відчувають небезпеку рейдерської атаки. Основними причинами незаконних нападів на власність називають корупцію в органах влади та правоохоронної системи і недосконалість чинного законодавства. Як підвищити рівень безпеки агробізнесу та зупинити навалу рейдерів?  Понад 300 підприємців приїхали до столиці, щоб разом із представниками ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада», ГО «Бізнес-Варта», керівниками Генпрокуратури, губернаторами та нардепами знайти  відповіді під час ІІ Антирейдерського форуму. От, як кажуть, «гвоздя програми», тобто керівництва Мін’юсту, не було, а майже кожне питання, озвучене на форумі, стосувалося  їх.

Читати до теми:  «ТОП-10 найцікавіших матеріалів про рейдерство в АПК за 2017-2018 роки».

Всі учасники одностайні — зростанню кількості випадків рейдерства в Україні сприяє насамперед недосконале законодавство та саботаж із боку правоохоронних органів. Зокрема, після того як в Україні у 2015 році відбулася реформа системи державних реєстрів, припинила роботу централізована державна реєстраційна служба, а її повноваження було делеговано так званим незалежним реєстраторам. Останні — це реєстратори органів місцевої влади, державних, комунальних підприємств, нотаріуси. Доступ до державного реєстру речових прав став публічним. Щоб змінити власника фірми, реєстратору не було необхідності отримувати завірення та підтвердження підписів чи оригінальності документів. Підпис на договорі купівлі-продажу міг поставити хто завгодно. Фактично, з 1 січня 2016 року, коли нові правила реєстрації набули чинності, рейдерам було створено максимально сприятливі умови для махінацій. Після активізації роботи шахраїв та масових звернень аграріїв до органів державної влади, численних звернень до судових органів та прокуратури, Міністерство юстиції та законодавці робили спроби — як практичні, так і декларативні — для того, щоб обмежити узаконену злочинність. Проте рейдерство в Україні й надалі залишається актуальною проблемою. Підіграють букві закону ще й правоохоронні органи, які часто бувають  включені до схем рейдерів.  

Читати до теми: За останні півроку в Україні відбулося 539 рейдерських захоплень — інфографіка

ТРАФАРЕТ РЕЙДЕРІВ: ТРИ  ІСТОРІЇ

Під час ІІ Антирейдерського форуму учасники заслухали керівників підприємств, на яких нападали шахраї, відбирали землю, переоформлюючи документи та захоплюючи ділянки силовими методами. Зокрема й виступ екс-керівника СТОВ «Колос» у селі Малі Пріськи Кагарлицького району на Київщині Андрія Шишацького. Він розповів про випадок захоплення більш ніж тисячі гектарів землі на підставі підробленого рішення суду.

За декілька тижнів до захоплення новий «директор» отримав доступ до реєстру. Після судових звернень ми виграли справу Конфлікт триває вже не рік, однак жодного реєстратора досі не покарано», — розповів він.

Ще одна цікава справа, над якою працюють слідчі, пов’язана з рейдерством на Хорольському молочноконсервному заводі дитячого харчування на Полтавщині. Він працював із закордонними інвесторами та забезпечував продукцією 40% ринку.

Силовий захват підприємства стався у 2016 році. Перед тим відбулася зміна юристів у наглядовій раді та генерального директора, тож під час незаконного засідання наглядової ради було прийнято рішення про передачу майна. Далі — передали торгову марку й обладнання, — розповідає екс-керівник ради директорів підприємства Володимир Почеп. — Зараз відбувається процес банкрутства підприємства. Вирішили передати цю справу у Міністерство юстиції. Ми понад півроку зустрічалися з представниками відомства. Проте це не давало жодних результатів. Тепер відбувається продаж майнового комплексу. Справа обійшла суди, прокуратуру».

Гучна справа стосується рейдерства, яке відбулося у ТОВ «НЕСТ», Братський маслопресовий завод у Миколаївській області. Там оформили право власності на підставну особу, розповідає Василь Доценко.

Справа варварська. Два випадки смерті. За підробленими документами та ксерокопіями протоколу було здійснено переоформлення підприємства на автомийника, раніше засудженого. Створили документ, який назвали «Договір оренди». А через 3 тижні здійснили захоплення підприємства, працівники не змогли зайти на територію. У поліції сказали, що нічого не можуть вдіяти, бо це тепер законні орендатори. В суді лежить справа про вбивство двох фермерів, справу передано до головного слідчого управління», — каже він.

Серед схем, про які розповіли аграрії та які запроваджуються в Україні, — незаконна агітаційна робота. Зокрема, йдеться про випадки, коли група людей ходила по селах та обіцяла, що переоформить їхні землі за сприяння Міністерства юстиції. Потім захоплюють ділянки разом із групами найманих бійців. 

ПРИЧИНИ

Більшість рейдерських афер здійснюються у вкрай короткі терміни. Підроблені документи виготовляються за ніч просто «на коліні», як і незаконні втручання до реєстрів.

Розповідає адвокат, член ради ГО «Бізнес-Варта» Тетяна Козаченко:

Якщо до вас прийшли рейдери, вони переоформлюють документи за години. Хто з вас пробував самостійно продати своє майно? — Скільки мине часу на переоформлення документів. А у рейдерів завод переоформлюється двічі за одну добу, через підставного «мийника», без оригіналів документів, — розповіла Козаченко, — і тільки завдяки тому, що об’єднуються громадські організації, окремі посадовці та депутати, вдається видерти власність».  

Читати до теми: Олександр Герега та Андрій Шинькович пропонують узаконити рейдерство через договори оренди

Справи з повернення законного майна в Україні розглядаються надто довго, хоча в країні є законодавчі та організаційні підстави й можливості для швидкого вирішення проблеми, переконана юрист.

Фото взято з: hyser.com.ua

«На прикладі підприємства «НЕСТ» — судовий розгляд тривав 10 місяців. Як адвокат зі стажем, я вам скажу, щоб відновити власність у реєстрі й повернути власникам, потрібен один день. Порушили кримінальну справу, наклали арешт, передали на зберігання. Скільки аграріїв прокинулися вранці та побачили, що їхні ділянки вже перереєстровані на інших? Сіяли, а прийшли — їхній урожай збирають інші люди. Перевіряйте можливості губернатора, керівника поліції, прокурора, голови служби безпеки. Рейдери купують посадовців, але ми можемо піти тільки законним шляхом, через суд. Варто створити в кожній області комісію, до якої входять 5 представників із керівників та заступників керівників силових структур і влади», —  пояснює  Козаченко.

КОМІСІЇ СПЛЯТЬ — РЕЙДЕРИ ПРАЦЮЮТЬ

Нині в Україні діє 2 комісії, які займаються рейдерством: перша при Міністерстві юстиції, де приймають скарги, друга — при Кабінеті Міністрів України, яка відповідає за прийняття рішень та розкриття злочинів, пов’язаних із рейдерськими захопленнями (так звана комісія Кубіва).

Хто ж  і що робить з цих  комісій? Як кажуть, працюють, але на чию користь.

Присутні дуже хотіли  почути звіт від Мін'юсту за проведену боротьбу. Адже до їхньої комісії — питань море. Втім, звітувати було нікому, адже ніхто не прийшов, хоча запрошували кілька разів. Гідний звіт про проведену роботу.

Читати до теми: Мін'юст дає «зелене світло» для злочинної роботи державних реєстраторів

Про роботу кабмінівської комісії відзвітував перший заступник генерального прокурора України Дмитро Сторожук.

Не можна сказати, що легко, але робота ведеться, — запевнив він, — у рамках Генеральної прокуратури маємо процесуальне керівництво, будемо працювати та реагувати з усією правоохоронною системою. Усі питання, озвучені на форумі, я занотував, тож винесемо їх на найближче засідання комісії, щоб відбулися поступки для тих справ, котрі поки не потрапили на рівень Генеральної прокуратури України. Протягом 2017 року правоохоронною системою направлено до суду справи щодо близько 10 державних реєстраторів, з яких щодо трьох вже винесено вироки за перевищення повноважень. Порушення, які є сьогодні, виникають через прогалини у законодавстві. Ми наполягатимемо, щоб оцінку ганебному явищу дала Генеральна прокуратура, а також свої рекомендації та напрацювання».

Читати до теми: ЄБА просить Мін'юст розібратися в ситуації зі спробою рейдерського захоплення заводу "Еконія"

Представники агросектору висловлювали незадоволення діями поліції, яка або не реагує на напади, або не дає можливості заходити на підприємства, коли об’являються  рейдери з липовими паперами. Натомість радник міністра внутрішніх справ попросив не шукати в поліцейських обличчя ворога.

Усі керівники районних адміністрацій отримали завдання: «Якщо побачите, сповіщайте. Тоді вони, так би мовити, мордою в землю та пакуються». Однак, як правило, рейдери підкопуються в інших місцях, а крайніми лишаються поліцейські. Хоч поліцейські не завжди справляються, я вважаю, що передусім винні реєстратори та питання, які постають в адміністраціях», — сказав присутній на зустрічі радник міністра внутрішній справ України Михайло Апостол.

СПІЛЬНІ ДІЇ

Минулого року було звернення бізнесу щодо боротьби з рейдерством до Президента,  а також створено власну антирейдерську охоронну компанію. До останньої входили спецпризначенці, яких викликали, коли відбирати майно намагалися силовими методами. «Коли треба, кличемо хлопців, вони виїжджають. Приходило багато фермерів, казали, що нема виходу на народних депутатів, тож таким чином вони отримують допомогу. Це актуально, адже з кожним роком аграріїв стає все більше», — нагадав голова ВАР Андрій Дикун.

Цього ж року учасники  форуму запропонували  зробити ще низку кроків, аби зупинити рейдерство.  

Має бути здійснено в Україні 2 речі: перше — запровадження прозорих правил реєстрації, друге – рівні можливості із захисту всіх», — говорить Тетяна Козаченко.

З першою частиною все зрозуміло — це відповідальність усієї виконавчої вертикалі. Іншими словами, як у Достоєвського: за злочином має бути кара. У Мін’юсті про це знають. Але чому не роблять?   

Щодо другого, то  громадськість пропонує свій варіант. Зокрема голова ГО «Бізнес-Варта» Ольга Матвіїва поставила на голосування пропозицію створити спільну мобільну комісію протидії рейдерству, до якої  увійдуть  всі аграрні асоціації та ГО по боротьбі з рейдерство.

Нам потрібна робоча група при комісії, яка була б мобільною та могла би мати штаби антирейдерських атак. Щоб представники знали, як чинити коли відбувається захоплення, а потім звітували на засіданнях. Звернення про її необхідність з нашими підписами 6 серпня передається Степану Кубіву, міністрові економічного розвитку та торгівлі України. Це буде великою ефективністю. До неї долучаться юридичні компанії, які спеціалізуються на боротьбі з рейдерством», — пояснює  Матвіїва.  Підприємці її підтримали.

Невід’ємний елемент антирейдерської боротьби — подолання політичної корупції, говорить присутній на форумі міський голова, ініціатор створення Об’єднання «Самопоміч» Андрій Садовий. «Поки не буде політичної волі боротися з корупцією, це буде велика фікція. В нас політична корупція. Починається все з того, що депутати купують собі округи, а тепер купують територіальні громади. Треба робити все можливе й неможливе, щоб вибори до парламенту відбулися за новим законом, відкритими списками та пропорційною системою. Коли будуть легітимними 3-6 партій, які нестимуть відповідальність, буде з кого питати. Бо нині, коли багато партій і депутатів, важко знайти крайнього за неефективні законодавчі ініціативи та рішення, можна продавати наліво й направо», — пояснює  він.

Садовий пропонує  аграріям гуртом «батька бити» не тільки у цьому питанні, а й загалом відстоювати  інтереси АПК у політичній площині. Для цього «Самопоміч» підписала на тому ж форумі меморандум «Про співробітництво для спільного проведення ефективних реформ у сільському господарстві та забезпечення розвитку сільських територій» спільно з низкою аграрних асоціацій (ВАР, УАК, «Аграрний союз України», ВАФ). «Цей документ підписується вже на напрацьованій базі. Адже більшість законопроектів, які ми виносили на голосування у комітет чи у сесійний зал, погоджували з вами. Якщо щодо них не знаходили консенсусу, то відкладали все у пошуках компромісу», — наголосив депутат, член аграрного комітету Іван Мірошніченко.

БИТИ — В РАМКАХ ЗАКОНУ: ПОВНА КОНФІСКАЦІЯ ТА 10 РОКІВ В’ЯЗНИЦІ

Є багато законодавчих змін, які треба провести через Раду, щоби вставити палиці в колеса рейдерів та нечесних чиновників.

Зменшити ризики корупції вийде тоді, коли губернатори та керівники районів у регіонах не будуть засиджуватися в кріслі надто довго, переконаний голова Миколаївської ОДА Олексій Савченко. Він озвучив сміливу пропозицію щодо перспективи короткострокового призначення своїх колег:

У рамках повноважень голови адміністрацій можуть вирішувати дуже багато питань. Раніше голова ОДА мав прямий стосунок до призначення прокурора, керівників поліції, податкової. Сьогодні таких повноважень немає. Однак люди на посадах керівника регіону повинні працювати максимум три роки. Перший рік людина розбирається, другий чітко виробляє план дій, третій — ефективно працює, на четвертий — іде з посади. Бо якщо останнього не зробить, то зав’язне. Голови адміністрацій також не повинні призначатися з місцевих жителів. Бо є кум, брат, сват... І люди починають працювати не на користь громади».

Фото взято з: podrobnosti.mk.ua

Учасники зустрічі погодилися, що нині існує необхідність посилити відповідальність за рейдерство та причетність до рейдерських злочинів. Запровадити відповідальність у вигляді повної конфіскації майна у рейдерів, які чинять захоплення, або арешт до 10 років, якщо не мають майна, запропонувала присутня на зустрічі народний депутат від «Батьківщини» Олександра Кужель. Депутати Михайло Соколов і Леонід Козаченко мають намір напрацювати законодавчі ініціативи та передати до Верховної Ради, у яких запропонують зміни до Процесуального кодексу та Адміністративного кодексу України, внесення правок до Державного реєстру обтяжень.

Читати до теми: Олена Сукманова: Моя мета на цей рік, щоб антирейдерська комісія припинила своє існування…

Пропоную доповнити Кримінальний кодекс України статтями «За внесення завідома неправдивих відомостей про припинення власності із завідомо неправдивими документами карається штрафом від тисячі неоподаткованих мінімумів або позбавлення волі до трьох років, — запропонував заступник голови ВАР Михайло Соколов. — За дії, вчинені повторно, або за попередньою змовою, караються позбавленням свободи до 5 років та позбавленням можливості займати посади до 5 років».

Сподіваються отримати позитивний вплив на роботу в напрямку боротьби з рейдерством і внаслідок прийняття закону №8121. Він має сприяти усуненню подвійного права на землю. Його прийняла Верховна Рада у першому читанні. Також необхідністю назвали створення онлайн-бази довіреностей з можливістю доступу до них реєстраторів і нотаріусів та запровадження зобов’язання для реєстраторів надавати у електронній формі витяги з Державного земельного кадастру, також актуальною вважають заборону для реєстраторів надавати право на користування земельною ділянкою, якщо номер документа не зазначено у Державному земельному кадастрі. 

ЯКІ РЕЗУЛЬТАТИ ФОРУМУ?

AgroPolit.com попросив їх оцінити голову ради ГО «Бізнес-Варта» Івана Мірошніченка. «Напрацьовані на ІІ Антирейдерському форумі кроки потрібно якнайшвидше втілювати у життя. Нашу зустріч вважаю ефективною та актуальною. На панелі сиділи представники силових структур, перший заступник генерального прокурора, представники МВС. Ми хотіли б, щоб було більше представників МВС, бо там дуже багато служб, які задіяні, не було нікого з податкової, а до них є багато питань, з Мін’юсту взагалі нікого не було, а до Мін’юсту найбільше питань! Звернулися до Президента, який не підписав проголосований закон про всім відомі «соєві правки», який було проголосовано на останній сесії парламенту. До його прийняття у аграрії забрали мільярди гривень ПДВ. У більшості були представлені аграрії, переробники. Ми змогли заслухати представників аграрного бізнесу, допустили до слова тих, котрі побачили поступки та результати у вирішенні справ у боротьбі з рейдерами, від яких постраждали, говорить  він.

За словами  Мірошніченка, Антирейдерський форум став лакмусовим папірцем для багатьох чиновників і відомств. «Хто, як, на якому рівні хоче працювати проти рейдерів. Хто готовий доводити справи до кінця — до покарання усіх винних і тих, хто їм допомагав. Адже статистика рейдерських захоплень лише погіршується. До того ж під час захоплень не лише страждають підприємства та загалом економіка країни, а й гинуть люди! На заході пролунали конкретні імена злочинців і осіб, пов’язаних із ними. Доведені зв’язки, коли одні й ті ж самі особи стоять за різними злочинами у різних регіонах. Добре, що це почули представники Генеральної прокуратури та МВС. Тепер потрібні дії. Наступний форум буде проведено у листопаді. Він буде значно гострішим і суворішим до злочинців. На ньому обговорюватиметься не лише рейдерство, а й інші болючі проблеми, які не дають розвиватися підприємництву чи, взагалі, руйнують його», — підсумував народний депутат.

Оксана Тупальська для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

11 грудня 2019
Аналіз антирейдерського закону №0858 — чи зменшиться земельне та аграрне рейдерство
Попри активні намагання депутатів подолати рейдерство в Україні, суттєвих змін наразі немає. Тому логічним продовженням цієї боротьби стало прийняття...
3 серпня 2018
75% всіх аграріїв очікує рейдерства щодо своїх підприємств
75% всіх аграріїв очікує рейдерства щодо своїх підприємств. Про це йдеться у результатах  опитування, проведеного «Центром соціальний...
2 серпня 2018
З’явилася підбірка «ТОП-10 найцікавіших матеріалів про рейдерство в АПК»
Ви дання АgroРolit.com підготувало підбірку «ТОП-10 найцікавіших матеріалів про рейдерство в АПК за 2017-2018 роки». У ній політики,...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...