16 «лозин» для рейдерів – Як законопроект №8121 зупинить правову вакханалію в Україні
16 «лозин» для рейдерів: Як законопроект №8121 зупинить правову вакханалію в Україні

Як зупинити земельне рейдерство та захистити право  власності підприємців? «Бізнес-Варта» підготувала свій законодавчий рецепт, щоби  зупинити нинішню  вакханалію з дотриманням законодавчих права бізнесу в Україні на майно та землю, і подала його у рамках законопроекту «Про захист майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств у аграрному секторі економіки». Частина наших пропозицій лягла в основу даного документу.

Що саме ми пропонуємо та чому вважаємо, що це спрацює?

 1. Внести зміни до Цивільного кодексу України права власника  нерухомого майна, в односторонньому порядку на власний розсуд встановити вимогу нотаріального посвідчення договору, предметом якого є нерухоме майно чи його частина, а також скасувати таку вимогу (окрім випадків, коли відповідно до вимог закону такий правочин підлягає нотаріальному посвідченню).
 2. Застосування даної норми при державній реєстрації юридичної особи, змін до відомостей про юридичну особу та засвідчення справжності підпису учасника (учасників) під час прийняття ним рішень із питань діяльності відповідної юридичної особи та правочини, предметом яких є частка учасника у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді).
 3. Внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якими зобов’язати державних реєстраторів прав перевіряти не тільки відомості з Державного реєстру прав, а й здійснювати перевірку за кадастровим номером земельної ділянки наявність відомостей про неї у Державному земельному кадастрі та документів, які посвідчували право власності на ділянку до 01.01.2013 року.
 4. Внести зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», які передбачали б механізм внесення запису про припинення права оренди земельної ділянки на підставі договору на управління спадщиною за заявою спадкоємця, котрий прийняв спадщину.
 5. Зміни щодо обов’язків державних реєстраторів, відповідно до профільних законів про реєстрацію, під час проведення реєстраційних дій є обов’язок перевірити, чи має право особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, на вчинення даних дій, а також наявність інформації щодо об’єкту реєстрації у відповідних реєстрах:
  • Єдиному реєстрі довіреностей; 
  •  Державному реєстрі судових рішень; 
  • Державному реєстрі актів цивільного стану громадян; 
  •   Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (у реєстрі юридичних осіб слід перевірити, хто має право від імені юридичної особи вчиняти певні дії); 
  • Спадковому реєстрі;   
  • Єдиному державному демографічному реєстрі.
 6. Зобов’язання реєстратора перевіряти відповідні реєстрів, а всі запити до реєстрів та отримана з них інформація повинні зберігатися в електронному вигляді у державному реєстрі для підтвердження правомірності дій державного реєстратора.
 7. Встановити жорсткіші кваліфікаційні вимоги до осіб, які можуть бути державними реєстраторами та можуть здійснювати таку діяльність, внісши відповідні зміни до профільних законів щодо реєстрації бізнесу та майна та акредитаційних вимог до суб’єктів державної реєстрації.
 8. Посилення відповідальності держреєстраторів, розширивши перелік порушень та зловживань, за які він повинен нести відповідальність: за здійснення реєстраційних дій на підставі  підроблених документів, неналежно завірених копій документів, документів, які відсутні у відповідних державних реєстрах (судових рішень), внісши відповідні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України.

Окрім того, ми пропонуємо детальніше розглянути пропозиції змін до профільного законодавства, яке застосовується у сфері реєстрації майна, прав на нього та бізнесу. Ми вважаємо, що назріла реальна необхідність врегулювання роботи та діяльності державних реєстраторів.

Читати до теми: Олена Сукманова: Моя мета на цей рік, щоб антирейдерська комісія припинила своє існування…

Наші пропозиції сформовані, виходячи виключно з реальних проблем та живих ситуацій, з якими постраждалі від «рейдерства» звертаються до громадської організації.

 1. Встановити порядок дій державного реєстратора, який, перевіривши відповідні державні реєстри, встановив наявність у поданих документах ознаки підробки, зокрема, передбачити блокування можливості доступу до даного розділу Державного реєстру, з повідомленням територіального управління юстиції та правоохоронних органів.
 2. Внести зміни до законів, які регулюють проведення реєстрації бізнесу та прав на майно, які стосуються роботи комісії Мін’юсту з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, передбачити чіткий (суворо відрегульований) перелік підстав для відмови у прийнятті скарги, відмови в її задоволенні чи поверненні заявникові. Чітко описати порядок призначення засідань комісії та інформування зацікавлених осіб і заявників.
 3. Визначити  у документі, що відмова комісією Мін’юсту у розгляді скарги з підстав наявності судового спору, пов’язаного з оскаржуваною реєстраційною дією чи діями державного реєстратора, допускається за наявності судової справи, учасниками якої є скаржник-заявник і реєстратор, дії якого оскаржуються, водночас судова справа має бути призначена до розгляду по суті в суді.
 4. Визначити у законопроекті чітку послідовність дій державного реєстратора (відрегулювати) за отримання судового рішення від заявника для проведення щодо нього реєстраційних дій, змін до даних, котрі містяться в Державному реєстрі.
 5. Встановити законопроектом чітку послідовність дій державного реєстратора (відрегулювати), який, провівши перевірку відповідних державних реєстрів, встановив у поданих для проведення реєстраційної дії документах дані, які не відповідають встановленим та виявленим під час перевірки реєстрів (зупинення розгляду документів, звернення до правоохоронних органів, звернення до територіального органу юстиції, блокування доступу до відповідного розділу тощо).
 6. Визначити положення законопроекту, обов’язок Кабінету Міністрів України - забезпечити організацію розробки положення та порядку, які б регулювали та описували процедуру встановлення факту захоплення земельних ділянок сторонніми особами без належних на те прав, із розробленням спільного наказу МВС та Держгеокадастру. Окрім того, необхідно розробити дієву методику розрахунку, в такому випадку, збитків і втрат, зокрема й упущеної вигоди.
 7. На законодавчому рівні розробити механізм страхування цивільно-правової відповідальності державних реєстраторів/суб’єктів реєстрації, із реальною виплатою збитків та нанесеної шкоди внаслідок неправомірних дій реєстраторів, із моменту скасування та визнання таких дій незаконними, в передбаченому законом порядку.
 8. Передбачити законопроектом (розробити окреме положення Кабінету Міністрів України) створення та роботу гарантійних фондів страхування діяльності державних реєстраторів, при суб’єктах державної реєстрації, органах місцевого самоврядування чи державного гарантійного фонду, розробити правові механізми, за рахунок якого відбувалися б компенсаційні виплати внаслідок незаконних дій реєстраторів.

Читати до теми: Іван Мірошніченко: Рейдерство сьогодні — це узаконений грабіж, який може зачепити кожного

На нашу думку, перераховані пропозиції мінімізують негативні фактори у сфері реєстрації бізнесу й майна і дозволять захистити бізнес та майно від «рейдерства».

Андрій Наход, адвокат, консультант ГО «Бізнес-Варта» для Agropolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

11 липня 2018
Завод «Каховка Протеїн Агро» знову запрацює після рейдерського захоплення
Наприкінці минулого тижня співробітники заводу потрапили на свої робочі місця після піврічного простою через блокування підприємства та захоплення...
11 липня 2018
Рада прийняла важливий законопроект, який захистить аграріїв від рейдерства
Верховна Рада України 232 голосами прийняла за основу законопроект №8121 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших...
19 червня 2018
Антирейдерський закон розглянуть у парламенті на цьому тижні
На цьому пленарному тижні Верховна Рада України включила до порядку денного законопроект, щодо протидії рейдерству №8121. Про це пише заступник...
9 червня 2018
Чи стане законопроект №8121 панацеєю від рейдерства?
Законопроект №8121 "Про внесення змін щодо протидії рейдерству" посилить захист аграріїв від рейдерських нападів. Про це розповіла керівник ГО...
16 травня 2018
Експерт назвав умови, які допоможуть захистити землевласників від рейдерства
Відсутність нормального ринку землі завдає власникам паїв 86 млрд грн збитків. Про це у блозі Економічної правди заявив член Ради НБУ...
11 травня 2018
Мін’юст за рік планує позбутися рейдерства
Протягом 2018 року Мінстерство юстиції хоче викорінити в Україні аграрне рейдерство.  Про це в інтерв’ю АgroРolit.com розповіла заступник...
10 травня 2018
Ручний режим роботи земельного кадастру провокує рейдерство та крадіжки в агросекторі, – адвокат
Ручний, а не автоматичний та погоджений режим роботи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру)...
13 жовтня 2017
Олена Сукманова: Я прийшла надати нового поштовху в боротьбі з рейдерством
У липні 2017 року уряд звільнив з посади заступника міністра юстиції з питань державної реєстрації Павла Мороза  і  призначив на цю посаду...
11 серпня 2017
Іван Мірошніченко: Рейдерство сьогодні — це узаконений грабіж, який може зачепити кожного
В Україні запустили платформу з  захисту бізнесу від рейдерства та тиску — ГО «Самооборона підприємців». Ініціатор її...
11 липня 2017
Рейдерство в Україні – під прикриттям закону?
Бізнес просить  Президента України,  прем’єра, Генпрокурора, міністра внутрішніх справ та голову СБУ допомогти навести лад із...
7 липня 2017
Звернення бізнесу на ім'я Президента України щодо боротьби з рейдерством
Народний депутат від Об'єднання «Самопоміч» Іван Мірошніченко закликав учасників форуму Grain Ukraine 2017 підтримати звернення на...
26 липня 2018
Чому бізнесу варто прийти на антирейдерський форум 3 серпня у Києві
3 серпня 2018 року у Києві відбудеться великий Антирейдерський форум. Його організовують ГО «Бізнес-Варта», Всеукраїнська аграрна рада...
7 листопада 2016
Боротьба з рейдерством – працювати над законодавством, а не скаржитися на проблему
Минулого тижня аграрний комітет парламенту на своєму засіданні відхилив два проекти постанов, пов’язаних з проблемою рейдерства —...

Вибір редакції

15 березня 2019
ТОП-7 експортерів м'яса птиці (бройлерів) за 2018 рік
Україна поставила на зовнішні ринки у 2018 році 326,793 тис. т м’яса бройлерів, тоді як у минулому році було 269,484 тис. т. Тобто за рік...
18 березня 2019
Експортний агроатлас — птахівництво заробило для України $503 млн валютної виручки у 2018 році
Українські птахівники заробили за 2018 рік для країни $503,015 млн, експортувавши на зовнішні ринки 329,253 тис. т м’яса птиці. Такі дані...
13 березня 2019
Наслідки «соєвих правок» — чи почують депутати експортерів?
У загальній посівній площі частка олійних культур, передусім соняшнику, а також сої та ріпаку, динамічно зростала, сягнувши у 2017 році близько 40%....