Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване
Сергій Шабовта, президент Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки

Бізнес б’є на сполох: в Україні почастішали випадки аграрного рейдерства. Жертвами вседозволеності стають перспективні підприємства, які потрапили в поле зору місцевих ОЗГ. У владних кабінетах розводять руками. Мовляв, я не я — і хата не моя. Окремі депутати намагаються відновити справедливість і відстоюють інтереси людей. Але й на них надії немає. Українці вже звикли, що покладатися можуть тільки на себе. Як боротися  з рейдерством? Чи досягнуло воно вже масштабів національної загрози? Та хто  «кришує» в політиці? Про це та багато іншого в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповів президент Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки Сергій Шабовта:

AgroPolit.com: Останнім часом Україну почала накривати хвиля аграрного рейдерства. Яскравий тому приклад — ситуація в с. Бережинка на Кіровоградщині, яку AgroРolit.com висвітлював із самого початку. З чим це пов’язано?

Сергій Шабовта: Сучасне рейдерство вже не таке, яким ми його бачили навіть кілька років тому. Воно має настільки потужний захист з боку держави, що ніхто не боїться бути викритим. Більш того, головний бандит сьогоднішньої України — це чиновник. Із його владою, контрольованою правоохоронною системою і цілковитою лояльністю з боку судів.

Ситуацію ускладнює той факт, що аграрний сектор — дуже незахищена ланка. Ринок землі є одним із найпривабливіших корупційних виходів, який за кілька років стане частиною міжнародних продажів.

Тому неймовірне пожвавлення рейдерських захоплень та інших злочинів у агросекторі — це, швидше, закономірність економічного та кримінального життя держави, аніж випадковість.

AgroPolit.com: Окремі експерти кажуть, що точка кипіння пов’язана із сезоном жнив. Бачите зв’язок між цими процесами?

Сергій Шабовта: Звісно, локально ці процеси можна розглядати саме так — заліз, забрав урожай і прощаєшся до наступного року. Але говорити про це в масштабах країни було б наївно. Захоплення урожаю є злочином суто економічним, але він завжди має на меті більш стратегічне завдання — захопити господарство. Це й повне поглинення підприємства, і зміна керівництва, і зміна власників, щоб навіть у судовому порядку не можна було встановити істину та повернутись до первинної ситуації.

Читати до теми: Рейдерство в Україні – під прикриттям закону?

Хвиля рейдерства може дійти до кожного успішного агропідприємства в Україні

AgroPolit.com: За словами окремих народних депутатів, схема, замовники й виконавці рейдерських захоплень різних підприємств по всій України ті ж самі.  Чи є підстави вважати, що в Україні й справді формується рейдерське ОЗГ?

Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване. Злочинна влада функціонує понад 25 років. «Сім’я» Януковичів була далеко не першою та аж ніяк не останньою.

Теперішня влада теж злочинна. Понад те, вона як ніколи раніше екзальтована навколо того, щоб захопити все, що тільки можна. У цьому плані нинішній склад ВРУ, його «якість» і потенційна злочинність є неймовірно високими.

Для мене очевидно, що південь України (Полтавщина, Кіровоградщина, Миколаївщина) мучить клан під головуванням народного депутата Юрія Берези. Навколо нього сформовані спеціальні фахові підрозділи. Це й куплені чиновники Мін’юсту, і ціла купа державних реєстраторів, які у порушення усіх законодавчих норм роблять перереєстрації тощо.  Також залучено низку нотаріусів, які завжди зможуть підробити вам документи. І, звичайно, це ті люди, які беруть на себе сміливість ставати новими власниками «віджатих» підприємств. Як правило, це — злочинці, які вже мають судимість і руки яких по лікоть у крові. Але це нікого не зупиняє.

Найстрашніше, що влада на місцях замовчує факти порушень, нахабно закриваючи на них очі. А нова поліція настільки жваво та активно співпрацює зі злочинцями, що навіть не приховує їхньої з ними змови. Безкарність збільшується у геометричній прогресії. Варто очікувати, що скоро ці злодіяння дійдуть до кожного успішного аграрного підприємства в Україні.

Вартість роботи однієї «тітушкогодини»  складає $200. Це — неймовірні бюджети

AgroPolit.com: Окрім Берези , які ще прізвища можете назвати?

Сергій Шабовта: З ім’ям Берези я багато разів стикався. Щодо всіх інших — достовірно не скажу, не маю доказів, але це, передусім, представники «Народного фронту». Це й чернівецька команда, від дій якої «стогне» вся Буковина та більша частина Західної України. І до того ж дніпровський клан, який під прикриттям депутатських мандатів (привіт СРСР), жорстко тисне на Кіровоградщину й Полтавщину. Саме там, до речі, розташовані найбагатші землі. У світі, причому.

AgroPolit.com: Тому там рейдери?

Сергій Шабовта: Так, у перспективі тамтешня земля буде дуже дорогою.

Читати до теми: На Кіровоградщині — ще один випадок рейдерства агропідприємства

AgroPolit.com: Хто очолює це ОЗГ?

Сергій Шабовта: Думаю, це більше питання кланового розподілу. Зважаючи на те, що злочини рейдерів однаково покриваються всіма гілками влади, розподіл іде між Президентом і прем’єром.

Та й суми там «гуляють» немалі. Мені, наприклад, відомо, що вартість роботи однієї «тітушкогодини»  складає $200. Це — неймовірні бюджети.

Протидіяти рейдерству можна лише за умови суспільного тиску

AgroPolit.com: Виходить, пікет, який відбувався у Кіровоградській області, в селі Бережинка, де було 30 тітушок — обійшовся у $ 6  тис. доларів за годину роботи? А вони ж там стояли цілий день...

Сергій Шабовта: Так, але це — ніщо у порівнянні з тим, які гроші стоять на кону. Там йдеться про мільйони.

AgroPolit.com: Іван Мірошніченко на форумі в Одесі озвучив ідею створення Платформи протидії рейдерству. Сюди закликають приєднуватися всіх — і депутатів, і представників бізнесу. Як вважаєте, чи готовий сьогодні бізнес до кінця відстоювати свої права?

Сергій Шабовта: По-перше, неозброєним оком помітно, що люди починають себе захищати. Якщо влада цього не зрозуміє, межу буде перейдено й почнуться самосуди, аж до фізичного знищення. Коли на противагу 20—30 тітушкам вийде усе село, протидіяти людям стане складно.

По-друге, я переконаний у тому, що необхідність створення принципово іншого громадського інструменту, який би займався питаннями атирейдерської боротьби, — абсолютно на часі.

Тому так, думаю, люди готові до змін.

AgroPolit.com: Як ставитеся до постаті самого Мірошніченка. У ситуації з тією ж Бережинкою, він — єдиний із аграрних депутатів,  який приїхав допомагати людям.  Був ще Семенченко,  але від  аграрних — більше нікого.

Сергій Шабовта: Я із ним знайомий, але знаю не надто добре, перетиналася по роботі в кількох проектах. Але по тому, що бачу, — це людина порядна, яка хоче змінити справи в галузі на краще. Думаю, він зараз на своєму місці.

Читати до теми: Депутати відправили Порошенкові та Гройсману звернення з вимогою приборкати рейдерство в Україні

AgroPolit.com: Озвучена ним на тому форумі ініціатива, вона повинна йти «знизу» — від людей, чи «згори» — від тих же депутатів?

Сергій Шабовта: Звичайно, це має бути суспільна ініціатива. І такі ініціативи вже є. Навіть під куполом ВРУ є нормальні депутати, які хочуть покінчити із рейдерським свавіллям влади.

Можливо, літо якраз стане періодом для формування ідей, будівництва самої структури.

Та ж правоохоронна система сама себе не виправить, вона продається. Протидіяти цьому ми зможемо лише за умови, що суспільство буде тиснути. Зокрема, своїми діями.

AgroPolit.com: Нещодавно низка депутатів підписала лист-звернення на ім’я Президента та прем’єра із 8-ма пунктами-вимогами щодо ситуації навколо рейдерства в Україні. Ваш прогноз: чи дослухається влада до депутатів?

Сергій Шабовта: Ні. Сьогодні відбувається криза влади: вони намагаються у будь-який спосіб зберегти себе при владі. Проблеми людей їм не цікаві. Плюс — вони також у «ділі» і є частиною тих процесів, так само отримують із них гроші.

Та й депутати — не святі. Їхня проблема в тому, що вони критикують владу. Та й один одного, обережно. Чи не кожен із них хоче побачити себе у наступному скликанні.  

Право на рейдерство у нас дає саме влада

AgroPolit.com: Як повинна виглядати та громадська структура, яка зможе ефективного боротися з рейдерством?

Сергій Шабовта: Треба розуміти, що право на рейдерство у нас дає саме влада. Тому має бути створений сучасний, незалежний, гарно технічно обладнаний центр. Люди повинні знати, що спочатку треба звертатися туди, а вже потім у поліцію.

У цьому центрі мають бути пропрацьовані певні алгоритми дій додзвону до чергових у СБУ, Нацполіції, інших структур.

Наша найголовніша зброя — це гласність

AgroPolit.com: На сайті Kurkul.com є проект «Полювання на рейдера». Це онлайн-карта, де нанесено  інформацію про всі випадки, які фермери називають рейдерством. Кожен читач  може проголосувати:  так це, чи ні,  ознайомившись із викладеною на сайті інформацією,  яку надсилають  обидві сторони  конфлікту (якщо того бажають).

Сергій Шабовта: Так, це саме той формат, про який я кажу. Не знав, що існує така ініціатива. Я переконаний, що наша найголовніша зброя — це гласність. Потрібно говорити, говорити, і ще раз говорити. Вони ж думають, що працюють у темряві, а коли їх з усіх сторін починають освітлювати прожектори, то вони вже інакше себе почувають. Повинна існувати жорстка протидія.

AgroPolit.com: Є міжнародні аналоги таких організацій?

Сергій Шабовта: Ні,такого беззаконня нема ніде. Це наше ноу-хау.

Нинішня влада втратила здатність об’єктивно оцінювати реальність

AgroPolit.com: Назвіть ознаки того, коли підприємство збираються «рейдернути»…

Сергій Шабовта: Насправді вони не такі очевидні. В основі кожного рейдерства має бути якась нібито зміна власника — це головне завдання. Фахівці шукають вразливі місця у тому чи іншому господарстві, статутних документах, спілкуючись із достатньо великим колом людей, наближених до потрібної інформації. Тому, щоб цього уникнути, слід чітко прорахувати коло таких людей і самому бути в курсі, про що говорять у контексті підприємства. Також варто виключити фізичну можливість знаходження основних документів

Читати до теми: Івченко «штормить» Петренка через рейдерське захоплення «Нива-2010»

AgroPolit.com: Зважаючи на це, мабуть, частина рейдерських захоплень відбувається і через неправильне оформлення документів?

Сергій Шабовта:  Так, правова грамотність у нашій країні є не дуже високою. Часто в документах є помилки, а рейдерам тільки дай за що зачепитися.

AgroPolit.com: Куди звертатися, коли на твоє підприємство напали?

Сергій Шабовта: На жаль, нічого іншого, крім звертання до чергових до відповідних управліннях Нацполіції, СБУ (ознаки терористичної події), прокуратури, звернень до місцевої влади (хай вона і не діє) — не існує.  

AgroPolit.com: Якщо жодна з чотирьох ланок не реагує на зауваження людей, як ми могли спостерігати у Бережинці, наприклад (3 години чекали люди на приїзд правоохоронців), що б ви порадили робити?

Сергій Шабовта:  Найбільша помилка — залишатися на рівні місцевої влади. Треба виходити на оперативних чергових відповідних міністерств, телефонувати до СБУ, Генпрокуратуру й завжди мати під рукою номери нардепів, помічників, які працюють у регіоні.

Рейдерство — це коли приходять до тебе в дім, плюють в обличчя, кажуть, що ти ніхто й забирають все нажите

AgroPolit.com: У момент виникнення конфліктної ситуації, як людям довести, що дії злочинців проти них насправді злочинні?

Сергій Шабовта:  Документи зазвичай зроблені непогано, тому це не допоможе. Треба фіксувати акти насильства (часто вони використовують силу), намагатись захищати себе фізично та не дозволяти захоплювати своє силою. І не бійтеся давати відсіч: треба виходити разом і відстоювати своє.

Анонімність цих дій також підігріває ситуацію. Країна має знати своїх «героїв», тому фотографуйте, знімайте відео, пишіть.  Влада нині втратила здатність реально оцінювати ситуацію, в якій перебуває. Рейдерство — це коли приходять до тебе в дім, плюють в обличчя, кажуть, що ти ніхто й забирають все нажите. Але людське терпіння не вічне, і цей гнів обов’язково переросте у щось більше.  І якщо цього не розуміють ті, хто зараз при владі, — це їхня велика помилка.  

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

10 травня 2018
Ростислав Кравець: Мін'юст повинен навести порядок зі своїми реєстрами
У Мін'юсті заявили, що антирейдерські аграрні штаби, які зараз відновили роботу, будуть діяти стільки, скільки потрібно для забезпечення безпеки...
7 травня 2018
Олена Сукманова: Моя мета на цей рік, щоб антирейдерська комісія припинила своє існування…
Прийшла весна – пора сіяти й «віджимати» агробізнес! Саме цього бояться аграрії, для яких минулий рік став урожайним на випадки...
13 жовтня 2017
Олена Сукманова: Я прийшла надати нового поштовху в боротьбі з рейдерством
У липні 2017 року уряд звільнив з посади заступника міністра юстиції з питань державної реєстрації Павла Мороза  і  призначив на цю посаду...

Вибір редакції

29 вересня 2020
Молочна галузь України та її майбутнє через 10 років: проблеми, національна програма розвитку та державна підтримка
У 1994 році Україна виробляла 24,5 млн т молока і посідала 6-те місце з виробництва у світі, а сьогодні статистика дає нам показник у близько 10 млн...
28 вересня 2020
Бюджет України-2021: завдання вижити – пошук ресурсів для покриття дефіциту
Уряд ухвалив проєкт закону про держбюджет на 2021 рік. У Мінфіні проєкт назвали «бюджетом можливостей для розвитку». Але аналіз змісту...
23 вересня 2020
Бюджет 2021 року: для агросектору заклали «дулю з маком»
У 2017-2021 роках із держбюджету щороку (відповідно до Бюджетного кодексу України) мають виділяти на державну підтримку сільськогосподарських...