Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване
Сергій Шабовта, президент Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки

Бізнес б’є на сполох: в Україні почастішали випадки аграрного рейдерства. Жертвами вседозволеності стають перспективні підприємства, які потрапили в поле зору місцевих ОЗГ. У владних кабінетах розводять руками. Мовляв, я не я — і хата не моя. Окремі депутати намагаються відновити справедливість і відстоюють інтереси людей. Але й на них надії немає. Українці вже звикли, що покладатися можуть тільки на себе. Як боротися  з рейдерством? Чи досягнуло воно вже масштабів національної загрози? Та хто  «кришує» в політиці? Про це та багато іншого в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповів президент Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки Сергій Шабовта:

AgroPolit.com: Останнім часом Україну почала накривати хвиля аграрного рейдерства. Яскравий тому приклад — ситуація в с. Бережинка на Кіровоградщині, яку AgroРolit.com висвітлював із самого початку. З чим це пов’язано?

Сергій Шабовта: Сучасне рейдерство вже не таке, яким ми його бачили навіть кілька років тому. Воно має настільки потужний захист з боку держави, що ніхто не боїться бути викритим. Більш того, головний бандит сьогоднішньої України — це чиновник. Із його владою, контрольованою правоохоронною системою і цілковитою лояльністю з боку судів.

Ситуацію ускладнює той факт, що аграрний сектор — дуже незахищена ланка. Ринок землі є одним із найпривабливіших корупційних виходів, який за кілька років стане частиною міжнародних продажів.

Тому неймовірне пожвавлення рейдерських захоплень та інших злочинів у агросекторі — це, швидше, закономірність економічного та кримінального життя держави, аніж випадковість.

AgroPolit.com: Окремі експерти кажуть, що точка кипіння пов’язана із сезоном жнив. Бачите зв’язок між цими процесами?

Сергій Шабовта: Звісно, локально ці процеси можна розглядати саме так — заліз, забрав урожай і прощаєшся до наступного року. Але говорити про це в масштабах країни було б наївно. Захоплення урожаю є злочином суто економічним, але він завжди має на меті більш стратегічне завдання — захопити господарство. Це й повне поглинення підприємства, і зміна керівництва, і зміна власників, щоб навіть у судовому порядку не можна було встановити істину та повернутись до первинної ситуації.

Читати до теми: Рейдерство в Україні – під прикриттям закону?

Хвиля рейдерства може дійти до кожного успішного агропідприємства в Україні

AgroPolit.com: За словами окремих народних депутатів, схема, замовники й виконавці рейдерських захоплень різних підприємств по всій України ті ж самі.  Чи є підстави вважати, що в Україні й справді формується рейдерське ОЗГ?

Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване. Злочинна влада функціонує понад 25 років. «Сім’я» Януковичів була далеко не першою та аж ніяк не останньою.

Теперішня влада теж злочинна. Понад те, вона як ніколи раніше екзальтована навколо того, щоб захопити все, що тільки можна. У цьому плані нинішній склад ВРУ, його «якість» і потенційна злочинність є неймовірно високими.

Для мене очевидно, що південь України (Полтавщина, Кіровоградщина, Миколаївщина) мучить клан під головуванням народного депутата Юрія Берези. Навколо нього сформовані спеціальні фахові підрозділи. Це й куплені чиновники Мін’юсту, і ціла купа державних реєстраторів, які у порушення усіх законодавчих норм роблять перереєстрації тощо.  Також залучено низку нотаріусів, які завжди зможуть підробити вам документи. І, звичайно, це ті люди, які беруть на себе сміливість ставати новими власниками «віджатих» підприємств. Як правило, це — злочинці, які вже мають судимість і руки яких по лікоть у крові. Але це нікого не зупиняє.

Найстрашніше, що влада на місцях замовчує факти порушень, нахабно закриваючи на них очі. А нова поліція настільки жваво та активно співпрацює зі злочинцями, що навіть не приховує їхньої з ними змови. Безкарність збільшується у геометричній прогресії. Варто очікувати, що скоро ці злодіяння дійдуть до кожного успішного аграрного підприємства в Україні.

Вартість роботи однієї «тітушкогодини»  складає $200. Це — неймовірні бюджети

AgroPolit.com: Окрім Берези , які ще прізвища можете назвати?

Сергій Шабовта: З ім’ям Берези я багато разів стикався. Щодо всіх інших — достовірно не скажу, не маю доказів, але це, передусім, представники «Народного фронту». Це й чернівецька команда, від дій якої «стогне» вся Буковина та більша частина Західної України. І до того ж дніпровський клан, який під прикриттям депутатських мандатів (привіт СРСР), жорстко тисне на Кіровоградщину й Полтавщину. Саме там, до речі, розташовані найбагатші землі. У світі, причому.

AgroPolit.com: Тому там рейдери?

Сергій Шабовта: Так, у перспективі тамтешня земля буде дуже дорогою.

Читати до теми: На Кіровоградщині — ще один випадок рейдерства агропідприємства

AgroPolit.com: Хто очолює це ОЗГ?

Сергій Шабовта: Думаю, це більше питання кланового розподілу. Зважаючи на те, що злочини рейдерів однаково покриваються всіма гілками влади, розподіл іде між Президентом і прем’єром.

Та й суми там «гуляють» немалі. Мені, наприклад, відомо, що вартість роботи однієї «тітушкогодини»  складає $200. Це — неймовірні бюджети.

Протидіяти рейдерству можна лише за умови суспільного тиску

AgroPolit.com: Виходить, пікет, який відбувався у Кіровоградській області, в селі Бережинка, де було 30 тітушок — обійшовся у $ 6  тис. доларів за годину роботи? А вони ж там стояли цілий день...

Сергій Шабовта: Так, але це — ніщо у порівнянні з тим, які гроші стоять на кону. Там йдеться про мільйони.

AgroPolit.com: Іван Мірошніченко на форумі в Одесі озвучив ідею створення Платформи протидії рейдерству. Сюди закликають приєднуватися всіх — і депутатів, і представників бізнесу. Як вважаєте, чи готовий сьогодні бізнес до кінця відстоювати свої права?

Сергій Шабовта: По-перше, неозброєним оком помітно, що люди починають себе захищати. Якщо влада цього не зрозуміє, межу буде перейдено й почнуться самосуди, аж до фізичного знищення. Коли на противагу 20—30 тітушкам вийде усе село, протидіяти людям стане складно.

По-друге, я переконаний у тому, що необхідність створення принципово іншого громадського інструменту, який би займався питаннями атирейдерської боротьби, — абсолютно на часі.

Тому так, думаю, люди готові до змін.

AgroPolit.com: Як ставитеся до постаті самого Мірошніченка. У ситуації з тією ж Бережинкою, він — єдиний із аграрних депутатів,  який приїхав допомагати людям.  Був ще Семенченко,  але від  аграрних — більше нікого.

Сергій Шабовта: Я із ним знайомий, але знаю не надто добре, перетиналася по роботі в кількох проектах. Але по тому, що бачу, — це людина порядна, яка хоче змінити справи в галузі на краще. Думаю, він зараз на своєму місці.

Читати до теми: Депутати відправили Порошенкові та Гройсману звернення з вимогою приборкати рейдерство в Україні

AgroPolit.com: Озвучена ним на тому форумі ініціатива, вона повинна йти «знизу» — від людей, чи «згори» — від тих же депутатів?

Сергій Шабовта: Звичайно, це має бути суспільна ініціатива. І такі ініціативи вже є. Навіть під куполом ВРУ є нормальні депутати, які хочуть покінчити із рейдерським свавіллям влади.

Можливо, літо якраз стане періодом для формування ідей, будівництва самої структури.

Та ж правоохоронна система сама себе не виправить, вона продається. Протидіяти цьому ми зможемо лише за умови, що суспільство буде тиснути. Зокрема, своїми діями.

AgroPolit.com: Нещодавно низка депутатів підписала лист-звернення на ім’я Президента та прем’єра із 8-ма пунктами-вимогами щодо ситуації навколо рейдерства в Україні. Ваш прогноз: чи дослухається влада до депутатів?

Сергій Шабовта: Ні. Сьогодні відбувається криза влади: вони намагаються у будь-який спосіб зберегти себе при владі. Проблеми людей їм не цікаві. Плюс — вони також у «ділі» і є частиною тих процесів, так само отримують із них гроші.

Та й депутати — не святі. Їхня проблема в тому, що вони критикують владу. Та й один одного, обережно. Чи не кожен із них хоче побачити себе у наступному скликанні.  

Право на рейдерство у нас дає саме влада

AgroPolit.com: Як повинна виглядати та громадська структура, яка зможе ефективного боротися з рейдерством?

Сергій Шабовта: Треба розуміти, що право на рейдерство у нас дає саме влада. Тому має бути створений сучасний, незалежний, гарно технічно обладнаний центр. Люди повинні знати, що спочатку треба звертатися туди, а вже потім у поліцію.

У цьому центрі мають бути пропрацьовані певні алгоритми дій додзвону до чергових у СБУ, Нацполіції, інших структур.

Наша найголовніша зброя — це гласність

AgroPolit.com: На сайті Kurkul.com є проект «Полювання на рейдера». Це онлайн-карта, де нанесено  інформацію про всі випадки, які фермери називають рейдерством. Кожен читач  може проголосувати:  так це, чи ні,  ознайомившись із викладеною на сайті інформацією,  яку надсилають  обидві сторони  конфлікту (якщо того бажають).

Сергій Шабовта: Так, це саме той формат, про який я кажу. Не знав, що існує така ініціатива. Я переконаний, що наша найголовніша зброя — це гласність. Потрібно говорити, говорити, і ще раз говорити. Вони ж думають, що працюють у темряві, а коли їх з усіх сторін починають освітлювати прожектори, то вони вже інакше себе почувають. Повинна існувати жорстка протидія.

AgroPolit.com: Є міжнародні аналоги таких організацій?

Сергій Шабовта: Ні,такого беззаконня нема ніде. Це наше ноу-хау.

Нинішня влада втратила здатність об’єктивно оцінювати реальність

AgroPolit.com: Назвіть ознаки того, коли підприємство збираються «рейдернути»…

Сергій Шабовта: Насправді вони не такі очевидні. В основі кожного рейдерства має бути якась нібито зміна власника — це головне завдання. Фахівці шукають вразливі місця у тому чи іншому господарстві, статутних документах, спілкуючись із достатньо великим колом людей, наближених до потрібної інформації. Тому, щоб цього уникнути, слід чітко прорахувати коло таких людей і самому бути в курсі, про що говорять у контексті підприємства. Також варто виключити фізичну можливість знаходження основних документів

Читати до теми: Івченко «штормить» Петренка через рейдерське захоплення «Нива-2010»

AgroPolit.com: Зважаючи на це, мабуть, частина рейдерських захоплень відбувається і через неправильне оформлення документів?

Сергій Шабовта:  Так, правова грамотність у нашій країні є не дуже високою. Часто в документах є помилки, а рейдерам тільки дай за що зачепитися.

AgroPolit.com: Куди звертатися, коли на твоє підприємство напали?

Сергій Шабовта: На жаль, нічого іншого, крім звертання до чергових до відповідних управліннях Нацполіції, СБУ (ознаки терористичної події), прокуратури, звернень до місцевої влади (хай вона і не діє) — не існує.  

AgroPolit.com: Якщо жодна з чотирьох ланок не реагує на зауваження людей, як ми могли спостерігати у Бережинці, наприклад (3 години чекали люди на приїзд правоохоронців), що б ви порадили робити?

Сергій Шабовта:  Найбільша помилка — залишатися на рівні місцевої влади. Треба виходити на оперативних чергових відповідних міністерств, телефонувати до СБУ, Генпрокуратуру й завжди мати під рукою номери нардепів, помічників, які працюють у регіоні.

Рейдерство — це коли приходять до тебе в дім, плюють в обличчя, кажуть, що ти ніхто й забирають все нажите

AgroPolit.com: У момент виникнення конфліктної ситуації, як людям довести, що дії злочинців проти них насправді злочинні?

Сергій Шабовта:  Документи зазвичай зроблені непогано, тому це не допоможе. Треба фіксувати акти насильства (часто вони використовують силу), намагатись захищати себе фізично та не дозволяти захоплювати своє силою. І не бійтеся давати відсіч: треба виходити разом і відстоювати своє.

Анонімність цих дій також підігріває ситуацію. Країна має знати своїх «героїв», тому фотографуйте, знімайте відео, пишіть.  Влада нині втратила здатність реально оцінювати ситуацію, в якій перебуває. Рейдерство — це коли приходять до тебе в дім, плюють в обличчя, кажуть, що ти ніхто й забирають все нажите. Але людське терпіння не вічне, і цей гнів обов’язково переросте у щось більше.  І якщо цього не розуміють ті, хто зараз при владі, — це їхня велика помилка.  

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 вересня 2017
Названо парламентських "кришувальників" аграрного рейдерства
Сучасне рейдерство має потужний захист з боку держави, а головний бандит сьогоднішньої України — це чиновник із його владою, контрольованою...
25 липня 2017
Комісія при Мін’юсті «кришує» рейдерів – аграрій
Директор агрофірми «Перлина Поділля» Сергій Іващук звинуватив Комісію у сфері державної реєстрації при Мін’юсті у сприянні...
25 липня 2017
Мін’юст відтягує запуск антирейдерської комісії на осінь
Міжвідомча комісія по боротьбі з рейдерством ймовірно почне працювати з вересня поточного року. Про це повідомив міністр юстиції України Павло...
21 липня 2017
На Кіровоградщині — ще один випадок рейдерства агропідприємства
Ситуація зі спробою рейдерського захоплення ПСП ім. Димитрова, що в с. Добре на Кіровоградщині, загострилася. У середу 19 липня знову виник конфлікт...
7 липня 2017
Порошенка просять зупинити рейдерство — звернення бізнесу
Народний депутат від Об'єднання «Самопоміч» Іван Мірошніченко закликав учасників форму GrainUkraine підтримати його звернення на ім'я...
4 лютого 2017
Аграрна партія заявляє про рейдерське захоплення регіональної організації
У Миколаївській області відбувається спроба рейдерського захоплення регіональної організації Аграрної партії. Про це повідомила керівник юридичного...
28 грудня 2016
Kurkul.com оголошує новий проект — «Полювання на рейдерів»
Втомилися спостерігати за рейдерством чи самі стали жертвою таких дій? Давайте разом боротися із беззаконням. Сайти Kurkul.com, Latifundist.com...
13 вересня 2016
Рейдерів «кришують» правоохоронні органи
За словами народного депутата та члена аграрного комітету Верховної Ради Вадима Івченка рейдерські захвати «покривають» правоохоронні...
30 березня 2016
Найтралізовано рейдерський захват ПАТ«Аграрний фонд» — СБУ
Співробітники Служби безпеки України попередили збитки держави на більше ніж півмільярда грн через спробу рейдерського захоплення продукції...
10 травня 2018
Ростислав Кравець: Мін'юст повинен навести порядок зі своїми реєстрами
У Мін'юсті заявили, що антирейдерські аграрні штаби, які зараз відновили роботу, будуть діяти стільки, скільки потрібно для забезпечення безпеки...
7 травня 2018
Олена Сукманова: Моя мета на цей рік, щоб антирейдерська комісія припинила своє існування…
Прийшла весна – пора сіяти й «віджимати» агробізнес! Саме цього бояться аграрії, для яких минулий рік став урожайним на випадки...
13 жовтня 2017
Олена Сукманова: Я прийшла надати нового поштовху в боротьбі з рейдерством
У липні 2017 року уряд звільнив з посади заступника міністра юстиції з питань державної реєстрації Павла Мороза  і  призначив на цю посаду...
15 вересня 2017
Євген Шевченко: Коли на твоєму боці поліція чи СБУ, ти можеш брати усе, що тобі сподобається
Цього тижня очікується запуск урядової антирейдерської групи,  яка протидіятиме силовим захопленням бізнесу в країні. Крім того, громадськості...
1 лютого 2017
Вадим Івченко: Підлаштувати ринок землі під когось одного – не вийде!
Аграрний комітет парламенту як правило завжди працює синхронно при прийнятті важливих для галузі рішень. Це дозволяє проводити через Раду часто...
14 вересня 2016
Михайло Апостол: Рейдерство дійсно захлиснуло нашу державу, і не тільки в аграрній сфері
В Україні створюють громадський Комітет по боротьбі з рейдерством в АПК. Його очільником на Раді Асоціації фермерів і приватних землевласників...
3 травня 2016
Сергій Білан: Приблизно третина зернотрейдерів грішить тіньовими оборудками під час закупівлі й експорту зерна
Міністр фінансів закликав якнайшвидше ліквідувати податкову міліцію, яка є "ворогом №1" для бізнесу, та прискорити створення Служби фінансових...
11 липня 2017
Рейдерство в Україні – під прикриттям закону?
Бізнес просить  Президента України,  прем’єра, Генпрокурора, міністра внутрішніх справ та голову СБУ допомогти навести лад із...
13 вересня 2016
Фермери VS рейдери ― хто кого?
Тінізація та корупція в сфері земельних відносин збільшила кількість рейдерських захоплень врожаю, майна і землі, призвела до викрадень та вбивств...
7 липня 2017
Звернення бізнесу на ім'я Президента України щодо боротьби з рейдерством
Народний депутат від Об'єднання «Самопоміч» Іван Мірошніченко закликав учасників форуму Grain Ukraine 2017 підтримати звернення на...
28 червня 2017
Кіровоградський конфлікт селян з рейдерами переріс у сутичку учасників АТО з Нацполіцією
Після того, як селяни у понеділок відбили атаку «тітушок», в ніч з 27 на 28 червня стався ще один інцидент. Поліція затримала кілька...
15 листопада 2016
Основні вимоги селянського антирейдерського майдану
Підписання Президентом України антирейдерського закон №1666-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення...
7 листопада 2016
Боротьба з рейдерством – працювати над законодавством, а не скаржитися на проблему
Минулого тижня аграрний комітет парламенту на своєму засіданні відхилив два проекти постанов, пов’язаних з проблемою рейдерства —...

Вибір редакції

15 березня 2019
ТОП-7 експортерів м'яса птиці (бройлерів) за 2018 рік
Україна поставила на зовнішні ринки у 2018 році 326,793 тис. т м’яса бройлерів, тоді як у минулому році було 269,484 тис. т. Тобто за рік...
18 березня 2019
Експортний агроатлас — птахівництво заробило для України $503 млн валютної виручки у 2018 році
Українські птахівники заробили за 2018 рік для країни $503,015 млн, експортувавши на зовнішні ринки 329,253 тис. т м’яса птиці. Такі дані...
13 березня 2019
Наслідки «соєвих правок» — чи почують депутати експортерів?
У загальній посівній площі частка олійних культур, передусім соняшнику, а також сої та ріпаку, динамічно зростала, сягнувши у 2017 році близько 40%....