ТОП-7 меседжів Віктора Шеремети про держпідтримку для фермерів у 2019 році
Віктор Шеремета, заступник міністра аграрної політики та продовольства України

Як зміниться державна політика в частині фінансування розвитку фермерства наступного року? Наразі це питання цікавить багатьох,  як і те,  а скільки ж  уже держбюджет  віддав держпідтримки людям землі. Мінагрополітики мовчить про  суми освоєних фермерами коштів з бюджету в 2018 році. За результатами ж проведеного AgroPolit.com дослідження (у рамках  проекту «Абетка Агродотацій»)  #GoЗаАгроДотаціями, стаом на 20 серпня 2018 року аграріям загалом виділено з бюджету 777,3 млн грн (із 6,3 млрд грн), тобто близько 11%. Раніше представники фермерів публічно заявили про зрив фінансування програми так званого «фермерського мільярду»,  а пізніше і саме Мінагро розписалося у неефективності своєї робот и у цьому напрямку. Чи збережеться такий підхід на 2019 рік? Про це розповів заступник аграрного міністра з  питань  фермерства (колишній власник ФГ «Геркулес») Віктор Шеремета під час дискусійної панелі «Державна підтримка фермерів — що чекати у 2019 році»  у рамках  ІнтерАГРО 2018. AgroPolit.com пропонує  вам найцікавіші тези з його виступу.

1. Держпідтримка-2019: Якщо на поточний рік у бюджеті було передбачено 6,3 млрд грн, то на наступний — 7 млрд грн. Тваринництво так само залишається 4 млрд грн, на фермерів 1 млрд грн так само залишається, але передбачено асигнування на фонд підтримки. Якщо на цей не було передбачено, то на наступний — 200 млн грн. Якби було передбачено на цей рік, було б простіше перекинути додатково сюди ресурс, щоб надати фермерам. Але, на жаль, минулого року у бюджеті це було упущено. Звісно, передбачається знов компенсація за садивним матеріалом, у тому числі для фермерських господарств. Якщо поточного року це було 300 млн грн, то наступного — 400 млн грн. На техніку цього року було 945 млн грн, але, скоріш за все, ця сума не буде використана. Згідно з бюджетним кодексом, 20% повинно спрямовуватися на техніку, але якщо депутати змінять суму — скільки реально можна буде використати. Сьогодні існують думки, що це буде дещо більше ніж 600 млн грн, а інші 600 млн грн направити на компенсацію відсотків за кредитами. Сьогодні вже побачили, що цей напрямок працює, тому ми сподіваємося, що знайдемо підтримку наших планів.

Читати до теми: Бюджетний пиріг-2019 – можливості та виклики

2.Фермерський мільярд на 2019 рік: 200 млн грн — основна сума піде на кредити через держпрограму. На кооперативи — 100 млн грн, на насіння — 100 млн грн, 200 млн грн передбачено на сімейні фермерські господарства. Щодо техніки – де 15%, де 20% — компенсується із загального бюджету, 15% — з фермерського мільярду. Новостворений фермер отримуватиме 3 тис/га. Тут на наступний рік буде невелика сума, будемо дивитись. Якщо цього року новостворені всі використають кошти, то на наступний рік, можливо, більше буде — до 100 млн грн.

Дивитися графіку до теми: Розподіл видатків Державного бюджету у 2018 та 2019 (проект) роках

3. Новий порядок розподілу держпідтримки для фермерів: Ми зараз внесли до порядку дві зміни. Одна — це пряма підтримка на гектар, так само як в Європі €100 (3 тис. грн). Але завжди кажуть, що в нас були обмеження. Зараз це 20 га, тобто фермери можуть отримати 60 тис. грн державної підтримки. Це фермери, які створилися з 1 січня 2016 р, тобто новостворені господарства. Якщо ви завтра зареєструєтесь, попрацюєте, то зможете отримати цю допомогу і наступного року. Зміни будуть опубліковані завтра-післязавтра. Наступний напрямок передбачає дотацію на члена фермерського господарства. Вона становитиме 5,5 неоподаткованих мінімумів заробітної плати, тобто 9,5 тис. грн на члена господарства. Це пряма підтримка, це дотація на працюючого, зареєстрованого члена господарства, але ця сума становить не більше ніж 30 тис., тобто 3 члени господарства отримують цю дотацію. Як правило, невеликі наші фермерські господарства мають у своєму складі не більше 3 членів, якщо більше, то отримують все рівно на 3 членів.

Читати до теми: За 8 місяців 2018 року уряд видав аграріям на дотації менше 10% з обіцяних 6,3 млрд грн

4. Банківське кредитування: Через банки справді важче отримувати, але щоб не виникало корупції у Міністерстві, направили допомогу через банки. А банки – це ж не держслужбовці: хоче працює, не хоче — не працює. Тому загальмувалася державна підтримка, особливо у напрямку кредитування. Але коли я минулого місяця направив листа на керівників банку, вони прозвітували, скільки вони надали кредитів фермерським господарствам, то якщо ПриватБанк за весь період жодного кредиту не виділив за рік і весну, то за вересень вже одразу прийшла нам сотня документів на компенсацію. Але цей напрямок – я вже говорив і на попередній сесії, що щодо кредитів з самого початку було відомо, що він буде слабо працювати, і говорив про те, що банки не охоче дають кредити і фермери не довіряють банкам, тому слабо цей напрямок пішов.

Читати до теми:  Іван Слободяник: ймовірність вибору фермерського мільярду до кінця року – не більше 1%

Всі говорили, що фермери не зареєстровані, вони приховують свою продукцію, немає історії, не надають кредити. Але коли ми подивилися на використання коштів за іншими кредитними напрямками, які у нас є, де тваринництво, де компенсація відсоткової ставки, то там також використання 1%. Тобто умовно великі підприємства, які мають кредитну історію, заставу, також не пішли користуватися кредитами. З цього напрошується питання: чого так сталося? А саме на мою думку, через те, що у нас часто змінюються форми державної підтримки. Цього року дали компенсацію за відсотками, а наступного — не дали.

Тому фермери, підприємці вирішили: якщо брати кредит — цього року компенсують, а на наступний? Бо кредити ж довгострокові. Тому багато не ризикували брати кредити із розрахунку, що буде відкладатися.

 Читати до теми: Державна програма з кредитування фермерів від Мінагро провалилася

5. Державні банки: За попередньою постановою у нас було передбачено 4 банки з державною часткою. Я їх попереджав: будуть працювати, значить, буде конкуренція, ми цією постановою додали всі інші банки, які працюють у державі. Буде конкуренція. І якщо фермер купив в іншому банку техніку, то сьогодні можна подавати документи на компенсацію. І навіть якщо у 2017 році закуплена техніка, хоча програма і не діяла, можна також подавати на компенсацію. Це найбільш значущі зміни.

Читати до теми: Чому фермери закликали в.о. аграрного міністра Максима Мартинюка піти? Деталі.

6. Кооперація: Якщо говорити щодо кооперативів, то у нас була умова, і фермери на цьому наполягали, щоб склад кооператив був щонайменше 30 осіб. Ми зараз побачили, що воно слабо йде, і скоротили у овочевому, ягідному, у плодовому, м’ясному напрямках і в збиранні дикоросів лише до 7 осіб. У молочному, там де люди тримають корів, залишили 20 осіб, бо ми розуміємо, що придбати холодильник на 3 корови — це неправильно.

Читати до теми: Фермери «на шпагаті» — аграрії розповіли Мартинюкові та Шереметі, що їм заважає жити.

7. Дотації на ВРХ: За змінами на наступний бюджет за постановою передбачити дотації на вирощування телиць. Через те, що поголів’я у нас падає. На бичків ми давали, а корова до телиці росте 3 роки, то ми це передбачаємо. Якщо це буде погоджено аграрним комітетом і депутатами, то на наступний рік це буде.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

7 травня 2018
Уряд відновить справедливість, передавши фермерам землі, видані їм на початку 1990-х років, — Шеремета
Уряд має на меті відновити справедливість, направивши до Верховної Ради законопроект, який передає фермерам та їхнім нащадкам виділені їм у постійне...
24 листопада 2017
Віктор Шеремета: Сьогодні у нас є багато супротивників, які не хочуть, щоб кошти дісталися неімущим
Нещодавно фермери України отримали в міністерстві протектора. 4 жовтня Кабмін призначив Віктора Шеремету на посаду заступника міністра аграрної...
4 жовтня 2017
Віктор Шеремета: Механізм дотацій потрібно замінити або доопрацювати, бо малі фермери майже не отримують обіцяної компенсації  
4 жовтня Кабмін призначив Віктора Шеремету на посаду заступника міністра аграрної політики України з питань  фермерства. Нагадаємо, два тижні...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...