Держпідтримка агросектору у 2023 році
Прямої підтримки АПК у 2023 році за традиційними програмами в Мінагро не передбачено

Наступного року аграріям доведеться покласти зуби на полиці, міцно стиснути зуби і затягнути паски під горло – грошей на підтримку агросектору держава не виділить. Про це свідчить аналіз проекту бюджету на 2023 рік! В умовах фактично заблокованого морського експорту (зернова угода – це як кіт наплакав у порівняні з цьогорічними обсягами агровиробництва та перехідними минулорічними запасами у аграріїв), держава не виділила жодної копійки на традиційні програми субсидування АПК. «Сльози» розмазали тонким шаром по інших міністерствах: щось – у Мінекономіки, решта – на розсуд та добру волю міжнародників (і під затверджені ними правила отримання цієї допомоги). AgroPolit.com пропонує подивитися до закладених урядом механізмів підтримки АПК.

Державна підтримка АПК – програми Мінагрополітики

За цим ключовим і найбільш дієвим пунктом – повний нуль. Як заявив раніше у коментарі AgroPolit.com аграрний міністр Микола Сольський, грошей на це взагалі немає. Непростий бюджет, війна – режим тотальної економії!

 На розвиток АПК у 2022 році мали виділити 8 млрд грн, з них 4,6 млрд грн (на 100 млн більше, ніж у 2021 році) мало б піти як раз на різні державні. Однак війна сплутала всі карти – і фінальні цифри по тому, скільки аграрії отримали цього року і за якими програмами буде видно вже на початку грудня. Нагадаємо суми держпідтримки АПК з 2018 по 2022 роки:

2021 рік – 4,5 млрд грн

2020 – 4 млрд грн, але пізніше бюджет уточнювали в аграрній частині

2019  – 5,9 млрд грн

2018 — 6,3 млрд грн 

Читати до теми: Агросектор і війна: що підготував уряд і парламент аграріям?
 

Мінекономіки – садівників і тепличників триматимуть в шоколаді?

Хоч якісь гроші (і це ще питання — хто їх виділятиме) декларує на АПК Мінекономіки. Це так звані  кошти на гранти для садівництва та теплиць (відновлення зруйнованих та будівництво нових – 1,36 млрд грн. 

Читати до теми: Податкова реформа — три по десять: податок на прибуток, доходи фізосіб та ПВД
 

Кредитування за програмою 5-7-9

Тут весь процес фінансування деригується Мінфіном – саме він координує Фонд розвитку підприємства. Нагадаємо, що за цією програмою аграрії залучають кредити в розмірі від 100 тис до 90 млн грн під 0-9% (залежно від категорії кредиту та суб’єкта підприємництва).

Як ж частку отримали аграрії отримали цього року?

У цілому за 2022-й рік 30 396 с/г товаровиробник отримали кредити на суму 57 млрд 174 млн грн. З них під посівну кампанію до 1 червня – на суму 38 млрд 551 млн грн. Загалом за програмою портфельних гарантій 80 % видано кредитів на суму в 25 млрд 600 млн грн. 

Міжнародні донори – гранти під відсотки для аграріїв

Розуміючи, що за трьома згаданими напрямками у 2023 році буде майже по нулях (адже економіка – співає романси) уряд через депутатів намагається підстрахувати АПК. Саме тому на сайті Ради з’явився законопроект №8025, який легалізує міжнародну допомогу через різні механізми.

Тож, законопроектом 8025 пропонується:

  • залучення кредитів для будівництва експортної інфраструктури (ЖД-елеватори, авто, перевалки, мультимодальні комплекси та інше) – до 90% облікової ставки і до 50% тіла кредиту;
  • страхування таких експортних об’єктів та часткова компенсація страховикам у разі знищення від 40%;
  • закупівлю зерновозів, причепів та зернових контейнерів;
  • надання права ООН/ФАО бути організатором «мультимодальних перевезень» при експорті української агропродукції.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...