Микола Сольський: Ринок буде мобільний, законний і конкурентний
Микола Сольський голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, народний депутат («Слуга народу»)

Земельна реформа в Україні стартувала – парламент 31 березня 2020 року підтримав у другому читанні законопроєкт №2178-10 про основи вільного ринку землі.  Відтак перший етап для фізичних осіб стартує з 1 липня 2021 року – дозволяється купівля не більше 100 га в одні руки. Другий – із 2024 року для юридичних осіб (не більш ніж 10 тис. га), зареєстрованих в Україні. Іноземні компанії отримають право покупки лише у тому разі, якщо згоду на це дадуть українці на всеукраїнському референдумі. Коли він буде й  чи буде взагалі – наразі важко спрогнозувати. Чи заблокують підписання закону №2178-10 в парламенті опозиційні сили з допомогою п’яти постанов? Скільки сільськогосподарської землі вийде у перші два роки та якою буде ціна? Як зміниться структура ринку? Який пакет земельних законів надалі готує аграрний комітет? Як збирали голоси на підтримку закону про землю й проголосували 700 поправок за пів дня? Про це AgroPolit.com говорив з одним із авторів документа, головою комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, народний депутат («Слуга народу») Миколою Сольським:

 

AgroPolit.com: У Раді зареєстровано п’ять постанов про скасування прийнятого законопроєкту про ринок землі №2178-10. Ваша оцінка наслідків цих постанов. 

Микола Сольський: Закон про ринок землі 2178-10 підпише президент України Володимир Зеленський. Цілком очікувана поява таких постанов. Окремі депутати подають їх і блокують підписання законопроєкту спікером Дмитром Разумковим і президентом. Втім, це не затримає підписання законопроєкту про землю – він набуває чинності з 1 липня 2021 року. Оскільки  достатньої кількості голосів за ці постанови немає, то, вочевидь, вони будуть відхилені, коли збереться парламент і їх поставлять на підтвердження.

Читати до теми: Закон про ринок землі №2178-10. Основні положення

Ринок буде мобільний, законний і конкурентний.

AgroPolit.com: Такої земельної реформи ви очікували спочатку, якщо зараз подивитися на кінцевий варіант прийнятого закону 2178-10?

Микола Сольський: Звичайно, ні. Але зроблено основне: ринок запущено. Хотілося би дещо ліберальнішого, але основне, що перейшли річку з одного берега на інший. Мораторію вже немає. Надалі працюватимемо над іншими моментами земельної реформи.

Я бачу як мінімум три позитиви від прийнятого закону №2178-10. Перший – «сірий» ринок землі зникне і його замінить білий. Друге – запустяться галузі, які потребують більшого інвестиційного періоду окупності аніж рослинництво. Третє – зросте конкуренція та динаміка урожайності й загалом усіх с/г культур по країні.  Ринок буде мобільний, законний і конкурентний.

Читати до теми: Закон про вільний обіг сільськогосподарської землі – реакція аграрного ринку, експертів та чиновників

Варто очікувати збільшення земельного банку у тих фермерів та середніх аграріїв, які обробляють від тисячі до 10 тис. га.

AgroPolit.com: Яким буде ринок землі з 1 липня 2021 року?

Микола Сольський: Ринок землі житиме за ринковими правилами, тобто залежатиме від багатьох факторів: попит і пропозиція на землю, на зернові, аграрну продукцію на внутрішньому та світовому ринках. Основна зміна відбудеться в структурі земельного ринку країни – серед тих, хто обробляє землю. Зросте кількість офіційно зареєстрованих земель, земельний ринок поступово детінізуватиметься. Виграють ті господарства, які підвищуватимуть ефективність ведення агробізнесу. Серед них зросте частка дрібних аграріїв, які стануть власниками землі, тобто у них з’явиться можливість іти в банк та кредитуватися, а відтак – нарощувати інвестиції у своє виробництво, змінювати культуру ведення бізнесу.

Варто очікувати збільшення земельного банку в тих фермерів та середніх аграріїв, які обробляють від тисячі до 10 тис. га. Саме вони найефективніші у вирощуванні зернових. Водночас відкриються нові можливості для розвитку напрямів, які потребують тривалих коштів: зрощення, садівництво, різні нішеві культури.

Читати до теми: Бій за землю переноситься на січень: чи збереться Рада на позачергове засідання, щоби прийняти земельний закон?

Президент Володимир Зеленський в останній розмові зі своєю фракцією врахував всі озвучені спірні моменти земельного закону

AgroPolit.com: Як вдалося зібрати більшість під голосування закону про ринок землі та проголосувати за день 700 поправок?

Микола Сольський: Ми очікували достатню кількість голосів від початку. Президент Володимир Зеленський в останній розмові зі своєю фракцією врахував всі озвучені спірні моменти земельного закону 2178-10. Так з’явилися нові правки від Володимира Зеленського перед фінальним голосуванням. У «Слуги народу» традиційно в сесійній залі було 220-230 голосів. «Голос», як і ЄС, завжди виступали за вільний ринок землі, тому вони дали також свої голоси за №2178-10.  

206 голосів «за» в умовах епідемії коронавірусу та карантину – це й так багато.

AgroPolit.com: Після голосування одразу почали говорити, що монобільшості «слуг» більше немає, бо від «Слуги народу» за землю віддали тільки  206 голосів.

Микола Сольський: Постійно у сесійній залі від нашої політсили було 220-230. Зараз складна ситуація з епідемією коронавірусу, тому частина депутатів почувалися не надто добре, тож вони були відсутні. А щодо цифри, то 206 голосів «за» в умовах епідемії коронавірусу та карантину – це й так багато.

Читати до теми: Сім схем використання держземель агрокомпаніями в умовах «тіньового» ринку землі

AgroPolit.com: Тобто прийняття земельного закону це не початок формування нової більшості та розвалу монобільшості в парламенті?

Микола Сольський: Я про таке не знаю.

 Рада має прийняти пакет земельних законів – близько 10

AgroPolit.com: Які законопроєкти потрібно ще розглянути та прийняти Раді, щоби запустити повноцінний ринок землі?

Микола Сольський: Законопроєкт набирає чинності з 1 липня 2021 року. Тож до того Рада має прийняти пакет земельних законів – близько 10. Частина з них уже напрацьована в аграрному комітеті й зараз перебуває на етапі погодження та передачі у сесійний зал для голосування. Зокрема, це законопроєкти 2194, 2195, 2280, які оновлюють правила роботи Держгеокадастру, вирішують питання передачі державних земель та управління землями громадам, переважне право, дворівневі системи електронних аукціонів та інше.

Читати до теми: Вільний ринок землі від «А» до «Я» — енциклопедія реформи

Окремий великий блок – детінізація сільськогосподарських земель. Наразі в комітеті є три законопроєкти на цю тему (3131 (автори – Микола СольськийОлег ТарасовМар’ян ЗаблоцькийПавло Халімон та інші депутати), 3131-1 (автори – Олег ТарасовІван ЧайківськийДмитро Соломчук) та 3131-2 (ватор – Данило Гетманцев).  Під тіньовим обробітком землі мається на увазі виготовлення с/г продукції на земельних ділянках, які фактично орендуються, але щодо яких не оформляються договори оренди. В такому випадку орендна плата виплачується готівкою, з неї не сплачують податок на доходи фізичних осіб, військовий збір. Як наслідок, вирощена продукція за такою схемою не декларується та не оподатковується, продається теж за готівку. Заробітна плата у цій сфері аналогічно перебуває в тіні. Втрати бюджетів усіх рівнів з 1 га тіньового обробітку експерти оцінюють у 2200 грн. Для розуміння масштабу проблеми: обсяг тіньового обробітку становить від 12 до 16 млн га земель сільськогосподарського призначення.

Земельні відносини – це не лише право власності. Але навіть без прийняття цих законів, маючи лише підписаний 2178-10, ринок землі зможе нормально працювати, бо в чинному законодавстві вже є низка потрібних норм. Зокрема, запрацював антирейдерський закон, прийнятий торік. Мін’юст налагодив уже систему протидії рейдерам.

Читати до теми: Володимир Коваленко — ринок землі вже відкрито: через інститут довірчої власності депутати запустили продаж земель сільськогосподарського призначення

AgroPolit.com: Чому перенесли запуск ринку землі на 1 липня 2021 року?

Микола Сольський: Ми розуміємо, що нині непроста ситуація, тому всі погодилися відкласти запуск на рік. Запускати його навесні 2021 року було нелогічно, бо посівна, тож аграрії думають не про те. А період після збору озимих та очікування доходів від збору ярих культур – набагато комфортніший для виробників.

Протягом перших двох років після запуску ринку землі викупити можуть 1,6 млн га... Середня вартість 1 га землі по Україні становитиме $1000-1500

AgroPolit.com: Яка кількість землі вийде на ринок землі в перші два роки та якою буде ціна?

Микола Сольський: Всі, хто обробляє землю, будуть покупцями. За нинішньої ситуації 1-2% землі вийде на ринок на продаж.  Найперше викуповуватимуться землі під емфітевзисом, тобто ці договори переоформлюватимуться у договори з покупки землі. Замість сірих механізмів оформлюватимуть прозорі договори. Протягом перших двох років після запуску ринку землі викупити можуть 1,6 млн га землі. Це якраз договори емфітевзису та довгострокова оренда. 

Ціна продажу землі коливатиметься у межах плюс 10-30% до нормативної грошової оцінки. Тобто середня вартість 1 га землі по Україні становитиме $1000-1500.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 квітня 2020
Земля України без гриму: основні положення та наслідки закону про вільний ринок
Офіційно вільний ринок землі в Україні стартує з 1 липня 2021 року. Президент Володимир Зеленський підписав закон 552-IX (реєстраційний 2178-10)...
22 квітня 2020
Закон про вільний ринок землі 2178-10: які питання слід далі вирішити уряду та Раді
Законопроєкт про ринок  №2178-10 передано на підпис президенту України Володимиру Зеленському. Тож закон вже майже є, але питань до земельних...
1 квітня 2020
У Раді зареєстровано 5 проєктів постанов про скасування закону про ринок землі
Станом на 1 квітня 2020 року, у ВР зареєстровано п'ять проєктів постанов про скасування рішення про ухвалення в цілому закону про внесення змін до...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...