Віктор Вишньов: Я виключаю варіант, що система земельних електронних торгів працює некоректно
Віктор Вишньов, генеральний директор ДП СЕТАМ

Система державних земельних електронних аукціонів в Україні працює вже майже з півроку. Оцінки її роботи зустрічаються різні: як зі знаком плюс, так і — мінус. Організатори кажуть, що все відбувається прозоро, ефективно і ніяких запитань немає. Натомість серед учасників торгів є нарікання на роботу системи під час їх здійснення (зокрема, нам стало відомо про скарги від учасників за лотами №462 та №201). Як працює система електронних земторгів: які її сильні/слабкі сторони та ще багато цікавого читайте скоро на сторінках нашого видання у матеріалі-розслідуванні. Наразі AgroPolit.com пропонує розмову з генеральним директором ДП «СЕТАМ» Віктором Вишньовим про проведення торгів і про те, як він оцінює скарги людей на технічні збої в роботі їхньої системи, на які нарікають учасники двох конкурсів.

AgroPolit.com: Прокоментуйте скарги учасників земельних електронних аукціонів (зокрема, №462 та №201) про те, що вони зіткнулися зі збоями в роботі системи під час проведення електронних земельних аукціонів на базі СЕТАМ. Зокрема, не спрацьовувала кнопка, коли хотіли зробити крок, щоби підвищити ставку по оренді…

Віктор Вишньов: Наші спеціалісти перевірили обидва лоти, про які ви говорите. Можу сказати, що жодних проблем із роботою системи не було виявлено. Майже всі учасники, які зареєструвалися, в процесі торгів робили свої ставки. Тобто, з технічного боку працювало так, як і мало. Щодо моментів оскарження — є для цього виконавець і організатор торгів: якщо у когось є підстави вважати, що торги відбулися із порушеннями, можна оскаржувати до обласного управління Держгеокадастру. Щодо перебігу торгів: за обома лотами відбувалося значне зростання ціни. В Полтавській області лот зріс із 22 тис. грн до майже 73 тис. грн. Торги відбувалися жваво й завершилися більш ніж за півгодини. У Житомирській обл. за стартової ціни у 42 тис. грн ціни зросли до 65-ти. У системі жодних помилок виявлено не було. Чому якісь технічні неполадки можливі в учасників? Можливо, були проблеми з інтернет-з’єднанням в учасників, можливо, щось інше, але ще раз зазначу, що учасники робили ставки не один раз щодо обох лотів.

Читати до теми: Віктор Вишньов: Електронні аукціони збільшать вартість оренди с/г земель на 10-20%

Крім того, стосовно ситуації за лотом у Житомирській області, то я бачу, що остання ставка перевищувала на кілька кроків попередню. Тому, можливо, він (учасник торгів, який заявив про технічний збій системи. — Авт.) намагався зробити її нижчою за розміром, аніж найвища ставка переможця, яку вже була прийнято системою. Цю ставку система могла не приймати, (відповідно, ставка кожного наступного учасника повинна бути принаймні на крок вищою, ніж у попереднього). Якщо учасник робить свою ставку на декілька кроків більшою, то ставка наступного має перебувати над ставкою того, хто на момент останньої ставки подав найвищу пропозицію.

AgroPolit.com: У випадку із лотом №201

Віктор Вишньов: За лотом №201 до нас дійсно зверталися учасники з проханням перевірити його результати на наявність технічних збоїв. З нашого боку перевірку провели та на їхню заяву надали відповідь – у нас немає підстав говорити, що система спрацювала некоректно. Якщо переглянути перебіг торгів, який доступний навіть після торгів для всіх охочих, то можна переконатися, що від кожного з учасників, котрі були допущені до торгів, надходили цінові пропозиції.

Читати до теми: Названо основні плюси та ризики запуску в Україні електронних земельних аукціонів

AgroPolit.com: Чи можуть бути збої у вашій системі?

Віктор Вишньов: Все працює нормально. У нас є результати інших 300 торгів, які аналогічно проводяться із підвищенням ціни. За початкової загальної ціни на лоти в 10 млн грн сума продажу становить 32 млн грн. Тобто, спостерігається приріст ціни у 3 рази. Система електронних земельних аукціонів працює без помилок.

AgroPolit.com: Інакше кажучи, ви взагалі не допускаєте жодного відсотку помилок у вашій системі?

Віктор Вишньов: Так. Я виключаю варіант, що система земельних електронних торгів працює некоректно. Є така річ, як експертиза системи, і це можна перевірити. Технічно система працює правильно, відповідно до правил, визначених спільно із Державним земельним кадастром.

AgroPolit.com: Одна справа — «визначає Держгеокадастр», а інша — техніка може зламатися, так званий форс-мажор.

Віктор Вишньов: Давайте не будемо надто категорично виступати у судженнях.

AgroPolit.com: Я не категорична. А говорю про фактор форс-мажору, який ви не допускаєте навіть.

Віктор Вишньов: Держземкадастр затвердив правила торгів. Система електронних земельних торгів налаштована так, щоб вони всі виконувалися. Але завжди комусь не подобатимуться ті чи інші результати торгів, бо хтось хотів виграти — і не виграв. У нас уже майже 5-річний досвід проведення торгів арештованим майном на базі СЕТАМ, і на перших етапах, коли запроваджували цю електронну систему, вона також багато кому не подобалася. Надходило багато скарг від боржників щодо того, що вони там не могли щось зробити.

У торгах із землею ми запровадили технологію Blockchain, зокрема для того, щоб гарантувати максимальну безпечність торгів. Якщо зараз онлайн-торги запроваджуються в режимі пілотного проекту, то це може багато кому бути не до вподоби, бо раніше багато хто з учасників торгів домовлявся між собою (торги були публічними із використанням молотка). Ми запровадили електронну систему, яка має дуже багато плюсів: відсутність необхідності подавати паперові документи, підписання у системі всіх дій електронним цифровим підписом, торги, відповідно до відкритої процедури. Це може комусь не подобатися, але результати є такими, як є. На електронних торгах виграє той, хто запропонує найвищу ціну. І, судячи з наявних у нас даних, підвищення ціни на електронних торгах у рази вище, ніж це було на звичайних «прилюдних» торгах.

Читати до теми: Як орендувати землю через онлайн-аукціон

AgroPolit.com: Щодо лоту №201: учасники разом із листом-скаргою на технічні перебої в роботі системи СЕТАМ за проведення аукціону, який подавали на ваше ім’я, зробили скрін, де система електронних торгів вибивала помилку та пропонувала їм «повернутися назад» англійською мовою. Ваш коментар.

Віктор Вишньов: Я не можу вам сказати про скрін, чому так сталося. В даному випадку скріншот не є жодною ілюстрацією чогось конкретного, що відбувалося в момент торгів. Малювати вміють багато користувачів і ми також маємо досвід отримання таких «скрінів» за п’ятирічний досвід проведення торгів арештованим майном на базі СЕТАМ.

AgroPolit.com: У якому режимі наразі працює система електронних земельних торгів на майданчику СЕТАМ — у пілотному чи звичайному?

Віктор Вишньов: Кабмін запустив електронні земельні торги в рамках пілотного проекту, бо в Земельному кодексі не зазначено такий вид торгів, як електронні. Відтак уряд прийняв постанову, якою дозволив ці торги у формі пілотного проекту, щоб потім зібрати та обробити результати їхнього впровадження і напрацювати зміни до законодавчих актів. Програмне (технічне) ж забезпечення для проведення електронних торгів, яке використовує СЕТАМ, працює в абсолютному штатному режимі. Тобто, OpenMarketLand — спеціально створена окрема система для торгів правами оренди на земельні ділянки відповідно до чинного законодавства.

AgroPolit.com: Як конкретно впливає на вашу роботу запущений урядом пілотний проект?

Віктор Вишньов: Система OpenMarketLand працює для реалізації даного пілотного проекту, затвердженого постановою КМУ. І ми здійснюємо земельні торги виключно в рамках цієї постанови. За результатами запущеного пілоту він отримає певні результати проведення аукціонів. Спираючись на них, КМУ у випадку позитивних результатів умовно скаже: «Добре, ми внесемо пропозиції щодо змін до земельного законодавства в частині реалізації прав на земельні ділянки через електронні аукціони». А може бути інший варіант: «Ні, дані електронні аукціони не підходять». Як буде — знає лише КМУ. Ми можемо, у свою чергу, надати КМУ конкретні об’єктивні цифри про результати цих аукціонів. Сьогодні реалізовано прав оренди на 300 ділянок, які за початкової загальної вартості у 10 млн грн були продані за 32 млн грн, а це додатково 22 млн грн до місцевих бюджетів.

AgroPolit.com: Чи є заяви до вас про технічні збої під час проведення земельних аукціонів від учасників аукціонів?

Віктор Вишньов: Є. Наприклад, є заяви такого типу: «Чому я, учасник, не був обраний переможцем?». А він був єдиним таким учасником на заявлених торгах, відповідно до правил Земельного кодексу, він не може бути визнаним переможцем, хоча система його може визнати в автоматичному режимі. Виконавець аукціону визначає, що такий аукціон анулюється і проводиться повторно. Це вважаєте скаргою? Я вважаю, що ні.

AgroPolit.com: А загальна кількість скарг і звернень стосовно техзбоїв щодо проведених земельних аукціонів?

Віктор Вишньов: Не ведемо фіксації таких звернень, тому й статистики щодо їхньої загальної кількості немає.

AgroPolit.com: Чи є механізм визнання земельного електронного аукціону недійсним?

Віктор Вишньов: Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оскарження та, відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. За своєю правовою природою електронні земельні торги є договором купівлі-продажу, тож визнати електронні земельні торги недійсними можна виключно за рішенням суду. Згідно зі статтею 210 Земельного кодексу України, угоди, укладені з порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ренти, дарування, застави, обміну земельних ділянок, визнаються недійсними за рішенням суду.

Читати до теми: Blockchain-кадастр, як Держгеокадастр народив мишу!

AgroPolit.com: Чи є аукціони, які визнавали недійсними, котрі проводив СЕТАМ?

Віктор Вишньов: Визнання аукціону дійсним чи недійсним — це повноваження організатора аукціону. Можете звернутися до організаторів і дізнатися у Держгеокадастрі, чи визнавали якісь аукціони такими. Це не до нас. Адже, по-перше, ми не є єдиним майданчиком, через який проводяться земельні аукціони. По-друге, анульованим може бути аукціон, якщо є лише один учасник, який подав цінову пропозицію. Тоді він буде анульований і проводитиметься новий аукціон. Або учасник може бути визнаний переможцем, підпише договір оренди, але не заплатить орендну плату за цим договором у встановлений законом термін. Такий аукціон також анулюють. На жаль, учасники не завжди звертають увагу на нормативну базу. Тому радимо учасникам обов’язково дивитися правила торгів.

AgroPolit.com: Скільки заплановано провести аукціонів у 2019-му і на яку кількість земель?

Віктор Вишньов: Ми не знаємо цих даних, адже СЕТАМ тільки технічно забезпечує проведення електронних торгів. Ще є дві сторони крім нас (електронного майданчика) — організатор (Держгеокадастр) і виконавець (землевпорядна організація). В кожній області, напевно, організатор складає плани, скільки підготувати ділянок для проведення торгів. Ми б хотіли, щоб їх було якомога більше, але це залежить не від нас. На даний момент у системі оголошено 568 аукціонів. Ця інформація відкрита. Що буде далі — питання не до нас, а до Держгеокадастру та виконавців.

AgroPolit.com: Як у майбутньому унеможливити технічні неполадки для учасників електронних торгів, які відбуваються на базі СЕТАМ?

Віктор Вишньов: Система працює в штатному режимі. Моя порада до учасників — уважно читати правила торгів. Дивитися за ставками інших учасників, хто яку поставив, відповідно, робити свої ставки вищими. Якщо ви розумієте, що у вас можуть бути перебої зі зв’язком, чи не працюватиме техніка, потрібно продумати все, щоби в день проведення аукціону проблем не виникало. Ми не приймаємо рішень щодо того, дійсний чи недійсний аукціон.

AgroPolit.com: Як правильно зафіксувати програмний збій учасникам торгів, який люди бачать на комп’ютері (наприклад, не спрацьовує кнопка для проведення наступного кроку, або якийсь інший елемент програмного забезпечення), щоб це було для СЕТАМу, як електронного майданчика проведення торгів, аргументом?

Віктор Вишньов: Ми не ухвалюємо жодних рішень щодо визнання дійсним чи ні будь-якого аукціону. Це питання не до нас. Ми перевіряємо питання технічного доступу до системи. Якщо це з боку учасника торгів, то ми не можемо жодним чином контролювати це. Якщо у нього раптом зник інтернет, чи хоч яка б помилка йому не виходила на екран, хоч як би він її фіксував, це проблема учасника аукціону. Наше завдання — організація процесу так, щоб він був однаковим і з рівним доступом для всіх.

AgroPolit.com: Можливо, варто організувати торги таким чином, щоб учасники в один день приходили і грали за комп’ютерами, за однакових умов?

Віктор Вишньов: Можете запропонувати це Держгеокадастру, якщо вони погодяться. Я не думаю, що це проблема. Але чим тоді такі аукціони будуть відрізнятися від публічних аукціонів з молотком: всі зберуться в одній кімнаті й дивитимуться хто які ставки робить? Електронний аукціон дозволяє торгуватися з будь-якої точки, де є доступ до мережі… Перевіряйте свої технічні можливості виходу в інтернет.

AgroPolit.com: Ви кажете, що ваша система на 100% надійна і не дає збоїв. А чим це підтверджено?

Віктор Вишньов: Ми перевіряємо торги за кожною скаргою наших учасників і всі торги працюють у штатному режимі.

Читайте до теми: Земельний Blockchain – (не) довіряти?

AgroPolit.com: Я маю на увазі саме програмне забезпечення, котре, як Ви кажете, дуже надійне і не може давати збоїв. Чим засвідчені ці 100%?

Віктор Вишньов: Програмне забезпечення в рамках пілотного проекту використовує технологію Blockchain для забезпечення зберігання даних у рамках ще одного пілотного проекту, затвердженого постановою КМУ. Ви всі ставки можете перевірити через ноду аудитора, тримачем якої є Фонд Східна Європа (неурядова громадська організація).

AgroPolit.com: Це ліцензія, чи що це?

Віктор Вишньов: Ні, не ліцензія. Ми використовуємо технологію Blockchain — відкрите програмне забезпечення, розроблене американською корпорацією Bitfury, визнаного лідера із запровадження блокчейн-технологій, зокрема в державному секторі. Вона успішно працює на сайті OpenMarket у рамках реалізації арештованого майна, а також на OpenMarket.Land. Нода аудитора — це спеціальний механізм перевірки прийняття системою ставок. Ми, в принципі, можемо розгорнути її у будь-якого охочого. Можемо і вашому виданню таку ноду надати, де учасник торгів зможе перевірити, чи було його ставку зафіксовано у системі. Сьогодні тримачем такої ноди є Фонд Східна Європа — досить авторитетна неурядова організація, яка повністю справляється із цим завданням. Ми надаємо технічні вимоги до обладнання, тож якщо хтось захоче отримати таку ноду аудитора — без питань.

AgroPolit.com: Чи маєте ви атестат та експертний висновок від Держспецзв’язку на використання захищених вузлів доступу до мережі інтернет на державних ресурсах?

Віктор Вишньов: Оператори телекомунікаційних послуг, які забезпечують послуги передачі даних для системи електронних земельних торгів, мають у наявності позитивні висновки служби Держспецзв’язку України на захищений вузол доступу до мережі інтернет.

AgroPolit.com: Хто конкретно (СЕТАМ чи якась інша компанія — якщо так, то вкажіть її та на підставі чого вона це здійснює), відповідає за захищеність і контроль ПЗ, яке використовується для проведення земельних електронних торгів?

Віктор Вишньов: Тут потрібно визначити, що саме ви маєте на увазі. Є програмне забезпечення, яке відповідає за сам процес торгів разом із телекомунікаційно-мережевим комплексом, а є ПЗ, яке використовується для мережевого комплексу та захисту мережі. За ПЗ, яке використовується для забезпечення процесу торгів, відповідають співробітники ДП «СЕТАМ», а за захист мережі відповідають наші партнери-оператори телекомунікаційних послуг, які забезпечують послуги передачі даних для системи електронних земельних торгів.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

17 червня 2019
Головний торговець державними землями збирається в парламент
Генеральний директор СЕТАМ Віктор Вишньов  йде у народні депутати України за виборчим округом №63 (Бердичівський, Андрушівській,...
25 березня 2019
Земельні електронні аукціони СЕТАМ — державна земля у (не)безпеці?
Півроку в Україні діє пілотний проект (затверджений постановою Кабміну) про проведення земельних аукціонів для продажу права оренди на державні землі...
12 березня 2019
У «СЕТАМ» прокоментували «збої роботи» системи при проведенні електронних земельних торгів
У ДП «СЕТАМ» виключають варіант, що система земельних електронних торгів працює некоректно. Про це в інтерв'ю AgroPolit.com...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...