Мішель Терещенко: Я – нетиповий кандидат у президенти, як Макрон у Франції, але з аграрним корінням
Мішель Терещенко, нащадок українських цукрозаводчиків, успішний виробник льону та ненаркотичних конопель, мер міста Глухів

Присмак української політики спробує змінити нащадок українських цукрозаводчиків, успішний виробник льону та ненаркотичних конопель, мер міста Глухів Мішель Терещенко. Нещодавно він  заявив про похід у велику політику в 2019 році – балотуватиметься на пост Президента. В ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com Мішель Терещенко розповів про свою передвиборну політичну та економічну програму, кардинальні зміни у підході до використання с/г земель та розвитку АПК, а також поділився планами щодо приборкання корупції:

AgroPolit.com: Після 15 років перебування в Україні, у вас залишилися бодай якісь ілюзії щодо реального стану речей у політико-правовій системі нашої країни?

Мішель Терещенко: Ілюзій немає, а от мрії залишаються. Після того як я провів три роки на посаді міського голови у Глухові, я впевнився, що 99,9% українців бажають жити в цівілізованій, заможній європейській країні. І це нормально. Проте є 0,01% людей, які не розуміють, що треба жити нормально. Вони будують олігархічну систему – державу-монстра. І, на жаль, ці люди обіймають керівні посади в країні. Відповідно, багато українців, які хочуть жити в країні європейського зразка, не можуть реалізувати своє бажання у Глухові чи інших українських містах. Вони переїзжають до Польщі, Франції, Німеччини. Це проблема. 8 млн мігрантів – це результат 5 років роботи команди Петра Порошенка.

Читайте до теми: Сьогодні жоден з олігархів… не підтримує чинного Президента

Плануємо провести низку економічних реформ: повністю прибрати ПДВ, податок на прибуток, митний збір – це все джерела корупції. Якщо казати образно, це корупційна гідра. Можна замінити людей на місцях, але система залишиться. Можна відрубати гідрі одну голову, та на її місці виросте інша.

AgroPolit.com: Але ж саме ці 0,01% громадян, які приходять до влади, це вихідці з 99,9% проєвропейсько налаштованих українців, саме вони очолюють систему, а потім блокують зміни. Як змінити цю ситуацію?

Мішель Терещенко: Насправді, змінювати систему – неважко. Я перевірив це на власному досвіді. Потрібні лише бажання і програма змін. Наприклад, моя передвиборна програма розпланована на три роки. Її  ключові пункти: боротьба з корупцією у судовій системі, правоохоронних органах (держпрокуратура, департамент захисту економічних інтересів держави, СБУ та поліція). Вона передбачає зміну роботи тих органів, які чинять тиск на бізнес.

Читайте до теми: Іноземні інвестиції в Україну заходитимуть, навіть якщо буде усічений земельний ринок

Планується проведення низки економічних реформ: повністю прибрати ПДВ, податок на прибуток, митний збір – це все джерела корупції. Якщо казати образно, це корупційна гідра. Можна замінити людей на місцях, але система залишиться. Можна відрубати гідрі одну голову, та на її місці виросте інша.

Нам потрібно одночасно відрізати всі голови цій гідрі. Наприклад, якщо взяти адміністрації, де працюють 30-40 тис. держслужбовців, то наразі держава не може їм платити гідну зарплату. Зараз ми пропонуємо мінімальну зарплату, але за ці кошти неможливо нормально жити. З’являються всі передумови для хабарництва та корупції. Тож ми плануємо ліквідувати всі ці адміністрації, прокуратуру та інші репресивні служби. Наша нинішня прокуратура – це інструмент часів Сталіна й Леніна від 1922 року. Це інструменти репресії, а не захисту державності.

Планую зменшити податкове навантаження на українців на 40%.

AgroPolit.com: А чим ці органи будуть замінені та які функції довірять новим структурам?

Мішель Терещенко: Замість прокуратури на місцях працюватимуть представники із захисту прав людини й інтересів держави під командою генпрокурора (attorney general), як у США. Буде створено наше Державне бюро розслідування (ДБР).

Також планую зменшити податкове навантаження на українців на 40%.

Якщо ви зараз маєте зарплату 10 тис. грн «брудними», то на руки ви отримуєте 6600 грн. Моя програма передбачає, що із тих самих 10 тис. грн буде вилучено податок на витрати – 2%. Ви будете отримувати на 30-40% більше, що дасть змогу купувати, інвестувати чи сплачувати послуги. Це дозволить дати поштовх бізнесу, звільнить економіку і створить на території України рай для інвесторів.

Читайте до теми: Мораторій на продаж землі – рятує чи вбиває Україну?

Обладміністрації та районні адміністрації нам не потрібні. У нас є справжня децентралізація. Всі ці люди будуть працювати як у нормальних цивілізованих країнах та отримуватти гідну зарплатню. Але спочатку треба повністю відрізати джерела корупції. Лише тоді з’являться інвестиції і гідні робочі місця.

AgroPolit.com: А як ви плануєте регулювати надходження до державного бюджету, звідки візьмете ресурси?

Мішель Терещенко: Всі податки будуть ліквідовані, окрім 2% податку на будь-які витрати (sale tax – як у США). Щоправда, в США цей податок становить 8-10%. Нам такий великий показник його не потрібен – вистачить 2%. Все, що наші громадяни будуть купувати (послуги, товари тощо) – включатиме 2%. Ці відсотки будуть регулюватися банком за допомогою компьютерної програми. Податок зніматиметься автоматично.

Читайте до теми: Про борги і реструктуризацію Наталії Яресько

А якщо ви будете виводити гроші з української банківської системи (знімати готівкою чи сплачувати покупку за кордоном) – доведеться сплатити вже 10%. Це буде податок на імпорт. Це все буде в автоматичному режимі. Не буде жодних митних зборів чи інших додаткових витрат, адже податок у 10% було сплачено раніше. Єдине, що перевірятиме митниця – чи товар, який ви бажаєте імпортувати, не є забороненим.

Моя програма передбачає, що у володінні землями України не будуть переважати великі агрохолдинги. Я і моя команда підтримуємо сімейний бізнес. Не буде такого, що один агрохолдинг володіє, наприклад, 400 тис. га земель, буде 400 родин, кожна з яких матиме по тисячі га землі.

AgroPolit.com: Боротьба з корупцією в Україні поставить перед будь-яким Президентом одне з ключових питань – що робити з ринком землі та мораторієм? Розкажіть, будь ласка, Ваше бачення.

Мішель Терещенко: Я багато років був громадянином Євросоюзу і бачив на власні очі приклад, як треба робити. Нам варто наслідувати досвід Франції. У Франції можна приватизовувати й купувати землю. Але якщо я захочу купити землю, то маю отримати дозвіл від земельного агентства (SAFER), яке опікується тим, щоби власники землі мали відповідний аграрний досвід (підкріплений документально). Адже кожен майбутній власник землі повинен продемонструвати бізнес-план, довести свою аграрну кваліфікацію. Якщо ви не знаєте, що робитимете на землі, яку бажаєте придбати, SAFER віддасть перевагу людям, які знають, що вони вміють і можуть зробити на землі.

Читайте до теми: Конституційний Суд не може зняти мораторій, бо це політичне рішення

До того ж, доведеться виконати декілька умов. Наприклад, у Франції заборонено залишати землю без культури. В Україні багато хто вирощує кукурудзу, соняшник. Збирають врожай у жовтні чи листопаді, а після цього із землею нічого не роблять. Це катастрофа! Ми втрачаємо 4-5% гумусу щороку. Це, переважно, стосується орендарів.

Якщо ж ви будете власником землі, то доведеться піклуватися про землю. Працюючи на землі, слід буде виконувати одну з головних вимог – захищати ландшафт, зберігати родючість землі, слідкувати за відсутністю забруднення. Це умови, які даватимуть шанс на успіх для родинного с/г бізнесу.

Читайте до теми: 25% українців живуть у селах, у Франції - лише 3%.Це великий шанс для України

AgroPolit.com: Тобто, Ви виступаєте за повну лібералізацію ринку, де і юридичні, й фізичні особи зможуть купувати землю?

Мішель Терещенко: Так. Моя програма передбачає, що у володінні землями України не переважатимуть великі агрохолдинги. Я і моя команда підтримуємо сімейний бізнес. Не буде такого, що один агрохолдинг володіє, наприклад, 400 тис. га земель, буде 400 родин, кожна з яких матиме по тисячі га землі. Я вам можу гарантувати, там, де будуть працювати родини, безвіповідальних загарбників не буде.

Читайте до теми: ТОП-7 меседжів Віктора Шеремети про держпідтримку для фермерів у 2019 році

Як тільки в Україні зникнуть джерела корупції, можна буде спокійно приватизовувати землю. Якщо я буду президентом – це можна буде зробити через три роки

AgroPolit.com: Коли, на Вашу думку, потрібно знімати мораторій на продаж с/г земель?

Мішель Терещенко: Я вважаю, що зняти мораторій будемо готові через три роки. Як тільки будуть відрізані від влади всі джерела корупції.

Щойно в Україні зникнуть джерела корупції, можна буде спокійно приватизовувати землю. Якщо я буду президентом – це можна буде зробити через три роки.

AgroPolit.com: Як Ви оцінюєте свої шанси на перемогу у президентській кампанії?

Мішель Терещенко: Ви знаєтие, президентські вибори – це історія любові між однією людиною і народом. Це генерал де Голль так сказав. У 1958 році Франція теж мала схожі проблеми. Парламент, політичні партії – це все було просякнуто корупцією. Де Голль прийшов і сказав, що він знає, як дати цьому раду та виправити ситуацію. Люди йому повірили, віддавши свої голоси за нього. Перед виборами не було ані біг-бордів, ані телевізійної реклами. Було лише розуміння і віра людей в те, що надія є. Що вони можуть довірити свій голос гідному кандидату – і той їх не зрадить.

Читайте до теми: Склад другого туру президентських перегонів може стати для всіх сюрпризом

Я працював три роки на посаді міського голови. За цей час ми довели, що працювати можна і без корупції. Глухів був маленьким острівцем посеред корупційного бюрократичного океану й неефективної роботи обладміністрації. А тепер нам потрібно перенести досвід Глухова на всю Україну.

AgroPolit.com: А як можна бути впевненим, що кандидат не зрадить очікувань виборців, наприклад, у Вашому випадку?

Мішель Терещенко: У моєму випадку можна звернутися до мешканців Глухова і запитати у них.

Я працював три роки на посаді міського голови. За цей час ми довели, що працювати можна і без корупції. Глухів був маленьким острівцем посеред корупційного бюрократичного океану й неефективної роботи обладміністрації. А тепер нам потрібно перенести досвід Глухова на всю Україну.

Ми продемонстрували, що навіть під час тотальної корумпованості по всій країні, можна з нею впоратися в одному конкретному місці.

Наприклад, на території всієї країни зараз діє закон про те, що всі держзакупівлі, які перевищують вартість 200 тис. грн., проводяться через ProZorro. У Глухові з квітня 2016 року діє розпорядження міського голови, що всі покупки, які перевищують 5 тис. грн., мають проводитися через ProZorro. Це був пілотний проект, і ми продемонстрували, що можна досягти успіху в економії державних коштів.

Читайте до теми: Електронні аукціони збільшать вартість оренди с/г земель на 10-20%

У мене та моєї команди є «план Маршалла» для України

AgroPolit.com: Україна за свою суттю – аграрна країна, тож багато українців чекають на репрезентативного кандидата, який відстоюватиме інтереси аграріїв. Яке місце у Вашій програмі має аграрний сектор?

Мішель Терещенко: Це батьківщина моїх предків. Я хочу тільки допомогти і зробити Україну раєм для інвесторів. Тут буде чи не єдина країна в Європі, де працюватиме вільна економіка з низьким податковим навантаженням та відсутністю корупції. Корупції не буде, адже ми знищимо корупційні джерела. У мене та моєї команди є «план Маршалла» для України.

Я цього року двічі був у Брюсселі,тож бачив, що ЄС починає реалізовувати власний план щодо України. Євросоюз інвестує великі кошти у виробництва, які будуються на кордоні з Україною: у Польщі, Словаччині, Румунії. Вони організують систему, яка дозволить залучати українців до роботи за кордоном. Для них це менший ризик, ніж будівництво підприємств в Україні, де процвітає корупція.

Читайте до теми: Може відбутися спроба відстояти вільний ринок землі Петром Порошенком

Вони воліють краще платити $500-600 українцям, які приїдуть на заробітки туди, ніж ризикувати вкладати інвестиції в Україну й будувати підприємства тут.

Ми запропонуємо їм іншу систему. По-перше, нам потрібно буде показати інвесторам, що корупції більше немає. Я вже казав раніше, що для цього потрібно зробити. По-друге, ми страхуватимемо інвесторів. Якщо взяти підприємство, наприклад у Німеччині, яке робить запчастини для автомобілів, має гарний ринок (володіє технологією, знає все про продукт), то таке підприємство може працювати і у нас. У цього підприємства є професійні кадри та бізнес-план, який реально демонструє, що через три роки у цього підприємства будуть прибутки. Ми їх запрошуємо працювати у нас і страхуємо їхні ризики, на той випадок, якщо плани (з незалежних від них причин) не будуть реалізовані.

Майбутнє – за сімейним с/г виробництвом. Україна може годувати всю Європу, якщо правильно використовувати потенціал.

AgroPolit.com: Сьогодні 40% доходу Україні приносить АПК. Яким Ви бачите аграрне майбутнє країни?

Мішель Терещенко: Якщо буде розвиватися сімейний бізнес – це буде успіхом для всієї країни.

Зараз EBITDA (аналітичний показник, котрий дорівнює обсягу прибутку до вирахування витрат, – ред.) на гектар дорівнює $450-500. Ми ж можемо досягти показника $800-1000 на гектар. У нішевому виробництві (льон) цей показник сягає $2 тис. на гектар. Але ми не можемо розраховувати лише на нішеве виробництво. Я вже казав, що не вважаю холдинги добром для України. Майбутнє – за сімейним с/г виробництвом. Україна може годувати всю Європу, якщо правильно використовувати потенціал.

AgroPolit.com: Як склалася доля Вашого бізнесу?

Мішель Терещенко: Взагалі, льон і коноплі – це дуже перспективна справа в Україні. Для мене це був фантастичний досвід і задоволення, принаймні, це краще ніж політика. Та треба робити все правильно. Я продав свій бізнес бельгійській компанії. Загалом, для України «зелений бізнес» – дуже перспективний напрям розвитку АПК. Він зараз у тренді й надалі буде зростати.

В Україні є велика частина АПК, яка не працює.

Читайте до теми: Розборки міського голови Глухова з місцевими депутатами

AgroPolit.com: Який напрям АПК Ви вважаєте найперспективнішим в Україні?

Мішель Терещенко: В Україні потрібно розвивати напрями, пов’язані з переробкою сировини, створювати підприємства, які даватимуть продукцію з високою доданою вартістю. До того ж, як я уже казав, потрібно змінити підхід до використання земель, щоби вони не простоювали з листопада до травня. Також нам потрібно підтримувати м’ясо-молочне виробництво.

В Україні є велика частина АПК, яка не працює.

Чому ми повинні імпортувати м’ясо, коли маємо власні потужності? Потрібно на державному рівні підтримати людей, які будуть займатися переробкою продукції, а не просто постачанням сировини на ринок. Це може бути м’ясокомбінат, птахофабрика чи молочний комбінат. Головне – працювати цивілізовано. Для цього потрібно запустити вільну економіку та зменшити навантаження на бізнес. Все інше у нас є: і ресурси, і працьовиті люди.

AgroPolit.com: Ви позіціонуєте себе як позасистемного кандидата. Але у Вас аграрне коріння з  французською пропискою. Ви мітите на місце Макрона в Україні? Якою бачите свою передвиборну кампанію?

Мішель Терещенко: Я – нетиповий кандидат у Президенти, як Макрон у Франції, але з аграрним корінням. Як я був нетиповим кандидатом у Глухові, таким є зараз кандидатом і на пост президента.

Читайте до теми: Якщо Аграрна партія висуне свого «Макрона» в президенти, у них з’явиться шанс на перемогу

Я – антисистемний. Ви не побачите мене на телеканалах олігархів, тому що вони мене туди не запросять. І це зрозуміло, адже я виступаю проти них. Ви не побачите мене на промосковських каналах. Хоча вони й кличуть, я принципово туда не піду. На бігбордах ви мене теж не побачите. Я не буду робити кампанію, використовуючи бігборди, бо це абсурд. Ми будемо зустрічатися з людьми і говорити з ними. Ми будемо створювати платформи для дебатів через соціальні мережі.

AgroPolit.com: Складається враження, що Ви більше все ж мітите до парламенту, аніж на посаду Президента. Під прапором якої політичної сили Ви підете в парламент?

Мішель Терещенко: Я розраховую на посаду Президента, але в нас не диктатура. Якщо люди не голосуватимуть за мою кандидатуру, у нас може бути непогана можливість сформувати власну фракцію у парламенті. Ми можемо створити нову політичну силу (як Макрон) або ж використати потенціал партії, яку ми вважаємо гідною.

Читайте до теми: Аналіз виконання ключовими політичними силами своїх програм

Нам імпонує позиція Української республіканської партії (УРП) – це перша політична партія України, не олігархічна, партія дисидентів, партія членів родини Небесної Сотні, це партія Левка Лук’яненка. Це партія з якою, на мою думку, ми можемо співпрацювати. Але це має бути їхнім рішенням. Там є політрада партії, голова і члени, якщо вони підтримають мою кандидатуру, я можу після цього погодитися, що ми разом будемо у парламенті.

Коли матимемо більшість у парламенті, то будемо кардинально змінювати виборчий закон. Адже сучасна виборча система – дуже несправедлива. Нам потрібна мажоритарна система на два тури, як у Франції

AgroPolit.com: Чи вважаєте Ви, що виборча система потребує змін?

Мішель Терещенко: Коли матимемо більшість у парламенті, то будемо кардинально змінювати виборчий закон. Адже сучасна виборча система – дуже несправедлива. Нам потрібна мажоритарна система на два тури, як у Франції.

Якщо при владі ще п’ять років буде Петро Порошенко, або ж Юлія Тимошенко (для мене – жодної різниці), ми втратимо націю, надію і державу. Ми будемо жити у «банановій республіці».

AgroPolit.com: Ви вже вкотре повторюєте «ми», коли кажете про свою передвиборну кампанію. А хто підтримує вас, хто належить до Вашої команди?

Мішель Терещенко: Є низка людей – активісти, партіоти України. Адже якщо ви патріот, то не можете бути корупціонером, я так вважаю. Кожного дня до нас приходять люди, які розділяють мої погляди, які бажають мене підтримати, які беруться за організацію штабу (в областях також). Я виступаю лише символічним прапором цього руху або, якщо завгодно, брендом. Я не робитиму все один, лише дам можливість відкрити «нову сторінку» для людей, котрі зараз думають, що політика – це не для них, адже всі політики корумповані. Я маю надію, що люди побачать – шанс і альтернатива є. Якщо при владі ще п’ять років буде Петро Порошенко, або ж Юлія Тимошенко (для мене – жодної різниці), ми втратимо націю, надію і державу. Ми будемо жити у «банановій республіці».

Читайте до теми: Моніторинг запровадження децентралізації в Україні — 2014-2018 роки

AgroPolit.com: Чи є в загальному українському політикумі якась фігура (сучасна чи в минулому), чия кандитатура могла б стати для вас прикладом?

Мішель Терещенко: Ні. Я не розглядаю будь-кого з українських політичних діячів як приклад для наслідування. Я буду президентом, який дасть українцям можливість жити в Європі.

Я народився у Франції, але я – українець. Так само, як Петро Порошенко, котрий народився в Молдові, але він теж українець.

AgroPolit.com: Ви прожили в Україні понад 15 років, хоча народилися у Франції. Ви себе ким відчуваєте, українцем чи французом?

Мішель Терещенко: Я народився у Франції, але я – українець. Так само, як Петро Порошенко, котрий народився в Молдові, але він теж українець.

AgroPolit.com: Припустімо, що Ви вже виграли вибори і стали позасистемним президентом, але у Верховній Раді сидить 450 народних депутатів, які ухвалюють закони. Як збираєтеся знаходити спільну мову з парламентарями, адже вони впливають на переважну кількість законотворчих ініціатив?

Мішель Терещенко: Буде час до парламентских виборів (6 місяців). Треба робити так, як Еммануель Макрон. Він теж прийшов один (без партії) до парламенту. Коли став президентом, то створив власну силу, яка через 6 місяців отримала більшість. Якщо люди підтримають мою кандидатуру, вони підтримають і нашу фракцію у парламенті.

Бесіду провели: головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова та журналіст Хворостяний Віталій

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 червня 2019
Мер-аграрій Мішель Терещенко балотуватиметься у Раду по мажоритарці від «Самопомочі»
Глухівський мер, аграрій з родини цукроварів Мішель Терещенко балотуватиметься у парламент за мажоритарним округом №159 у Сумській області. Про це...
14 листопада 2018
Аграрна партія не потрапила у ТОП-10 кандидатів на парламентські вибори
Аграрна партія посіла б 12 місце на парламентських виборах, якби вони відбулися наступної неділі. Про це свідчать результати соціологічного...
8 листопада 2018
В АПК України очікуються великі інвестиції з Нідерландів, – Адміністрація Президента
Один з найбільших трейдерів продовольчих товарів у світі, нідерландська компанія Louis Dreyfus Holding B. V збирається збільшити інвестиції в...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...