Олена Ковальова: Загальна сума підтримки фермерських господарств та кооперації у 2018 році складе 1 млрд грн
Олена Ковальова, заступник Міністра аграрної політики і продовольства України

Уряд взяв курс на підтримку фермерства. Прем’єр Володимир Гройсман заявив, що завершується розробка програми підтримки українського фермерства і наступного року бюджетна підтримка на ці цілі становитиме не менше 1 млрд грн. Міністерство  аграрної політики та продовольства вже оприлюднило  проект  цієї програми і пішов відлік публічного її обговорення. Як влада пропонує підтримувати  фермерів? І що таке взагалі сьогодні українське фермерство (скільки господарств зареєстровано,  що вони  виробляють,  яку частку земельного  фонду обробляють тощо)? Про  це та інше  в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповіла заступник міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова:

AgroPolit.com: 31 липня Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило на сайті концепцію підтримки фермерських господарств і кооперацій. У чому її суть?

Олена Ковальова: Концепція окреслює основні напрямки державної підтримки, на які зосередить увагу уряд протягом наступних трьох років. Основні акценти – на розвитку тваринництва та переробці продукції у невеликих обсягах, зокрема, на кооперативних засадах. Ми вирішили профінансувати саме цей напрямок, бо його потенціал розкритий частково:  90% фермерських господарств зорієнтовані на рослинництво і лише 1,8% – на  тваринництво.

Читати до теми: Уряд закликають надати земельну іпотеку дрібним виробникам і сімейним фермам

З огляду на це, ми плануємо профінансувати тваринництво у декілька етапів. По-перше, частина коштів піде на підтримку зростання поголів’я худоби, закупівлю молодняку великої рогатої худоби та дрібної рогатої худоби. По-друге, інвестуємо кошти в будівництво тваринницьких ферм. Декілька років тому існували подібні програми, вони були досить ефективними. Певна заборгованість у фермерів була, але лише через відсутність інвестиційного капіталу. По-третє, вперше значна частина коштів піде на придбання переробного обладнання – часткову компенсацію його вартості. Передбачаємо, що для фермерських господарств відсоток компенсації може становити близько 30%.

У пріоритеті держпідтримки на 2018 рік буде садівництво

AgroPolit.com: Кого ще плануєте підтримати, окрім тваринників?

Олена Ковальова: У пріоритеті держпідтримки на 2018 рік буде садівництво. Хочемо виділити кошти на холодильне обладнання та профінансувати нові галузеві проекти. Також – посприяти розвитку зернової та круп’яної галузей. Є вітчизняні й закордонні лінії виробництва, які забезпечать внутрішній ринок якісною і недорогою продукцією.

Окремо зараз розмірковуємо над створенням програми підтримки для нових фермерських господарств.

Хочемо надати сільськогосподарським кооперативам та господарствам пріоритетне право в отриманні підтримки відсоткової ставки за кредитами

AgroPolit.com: Як плануєте розвивати кооперативи?

Читати до теми: Олена Ковальова: Органічний сектор потребує прийняття нового закону

Олена Ковальова: Так, кооперація – один із напрямків. Окрім виділення коштів для їхнього розвитку, фінансуватимемо навчальні програми. За кордоном існують спеціальні агенції, де люди протягом певного періоду (рік-півтора) навчаються правильно вести господарство і сприймати його не лише як важку щоденну працю, а й як прибутковий бізнес.

Також хочемо надати сільськогосподарським кооперативам та господарствам пріоритетне право в отриманні підтримки відсоткової ставки за кредитами. Цього року на це ми виділили 300 млн грн.

AgroPolit.com: Як зараз працює Український державний фонд підтримки фермерських господарств?

Олена Ковальова: Робота злагоджена під керівництвом Покришки Олександра Васильовича. Наразі у фонді триває прийом фермерських проектів, які фінансуватимуться коштом цієї бюджетної установи. 16 серпня прийом заявок завершиться. Тому фермери можуть спробувати свої сили ще й тут. На ці потреби  у фонду  є 65 млн грн.

Читати до теми: Гектари роздору, або Як фермери з міністром земельний компроміс шукали

AgroPolit.com: Які ще позитивні зміни чекають галузь, виходячи із концепції?

Олена Ковальова: Наступного року ми б хотіли виділити кошти для страхування посівів. Адже цьогорічна весна показала – багато що залежить від погоди. А обігові кошти фермери мають звідкись брати.

AgroPolit.com: Яку суму плануєте виділити на всі програми підтримки?

Олена Ковальова: Загальна сума підтримки фермерських господарств та кооперації складе 1 млрд грн.

AgroPolit.com: Звідки візьмете кошти для фінансування та коли розпочнете впроваджувати концепцію у життя?

Олена Ковальова: Концепція розпочне діяти із 1 січня 2018 року після затвердження урядом. Кошти на підтримку ми візьмемо із 1% ВВП, тобто із 6,3 млрд грн державної підтримки.

AgroPolit.com: Хто ініціатор концепції?

Олена Ковальова: Це було спільне рішення. Воно з’явилося у ході спілкування та співпраці з фермерами, асоціаціями, громадськими організаціями. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив створити цю концепцію після «Агро-2017», а ми підтримали.

AgroPolit.com: Зараз тривають розмови про те, щоб із нового сесійного сезону Верховної Ради підняти питання про повернення спецрежиму та збільшення відсотку фінансування АПК, який сьогодні складає 1% від ВВП. Що можете сказати з цього приводу?

Читати до теми: Товарний безвіз для АПК. Як підняти з колін тваринництво?

Олена Ковальова: Якщо підтримка буде більшою, то це, безумовно, позитивно вплине на роботу наших товаровиробників. Адже якщо порівнювати обсяги підтримки в інших країнах світу, то нам є куди рости. Але в нашому випадку потрібно зважати на можливості бюджету.

в Україні працює 47 697 сільськогосподарських підприємств. Фермерства складають 70,6%

AgroPolit.com: Скільки сільськогосподарських підприємств є в Україні? Яку частку з них складають фермерства?

Олена Ковальова: За останніми даними, сьогодні в Україні працює 47 697 сільськогосподарських підприємств. Фермерства складають 70,6%. Сьогодні це найбільш переважаюча організаційно-правова форма господарювання на селі.

AgroPolit.com: А яка кількість фермерів налічується в Україні?

Олена Ковальова: За даними Держстату (від 1 листопада 2016 року), кількість діючих фермерських господарств становить 33682 одиниць. Вони обробляють 4, 439 млн га землі. Тобто, на одне господарство припадає в середньому близько 131,7 га сільськогосподарських угідь. Найбільша кількість фермерських господарств налічується у Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Дніпропетровській, Херсонській, Кіровоградській областях. А найменша – у Рівненській, Івано-Франківській, Чернівецькій та  Чернігівській областях.

Близько 80% фермерств обробляють земельні ділянки площею до 500 гектарів.

AgroPolit.com: Яку кількість землі обробляє одне фермерське господарство?

Олена Ковальова: Це переважно невеликі площі землі. Близько 80% фермерств обробляють земельні ділянки площею до 500 гектарів.

AgroPolit.com: У фермерських господарствах працюють наймані працівники чи постійні члени господарств?

Олена Ковальова: Якщо опиратися на статистичні дані, то кількість найманих працівників більша. У відсотковому співвідношенні це виглядає так: члени фермерських господарств складають 34,5 тис. осіб (36,8 %), наймані працівники – 59,2 тис. осіб (63,2 %).

AgroPolit.com: Від чого це залежить?

Олена Ковальова: Це залежить від кількості площ, які обробляє кожне окремо взяте фермерство, якості ґрунтів тощо.

Читати до теми: Мінагрополітики та ФАО розробляють програму підтримки аграріїв Донецької та Луганської областей

AgroPolit.com: Скільки складає частка ВВП фермерських господарств у загальній структурі виробництва?

Олена Ковальова: Нині це не надто високі показники – близько 7–8% щороку. При цьому найбільша кількість сільськогосподарської продукції генерується галузі рослинництва – понад 90%.

AgroPolit.com: Які культури займають найбільшу частку в рослинництві?

Олена Ковальова: Ті, які користуються найбільшим попитом, – зернові, зернобобові культури, соняшник та олійні рослини.

AgroPolit.com: Із рослинництвом зрозуміло, а з тваринництвом у таких господарствах як?

Олена Ковальова: У 2016 році виробництво фермерськими господарствами м’яса склало 56,3 тис. т (2,4% у структурі виробництва м’яса),  молока – 183,6 тис. т (1,8%), яєць – 95,3 млн штук (0,6%), вовни – 55 т (2,6%), меду – 124 т (0,2%). Загалом це непогані показники.

AgroPolit.com: Розкажіть про фермерства, які займаються вирощуванням великої рогатої худоби. Скільки це у цифрах?

Олена Ковальова: За нашими підрахунками, на початку 2017 року у фермерських господарствах налічувалося: великої рогатої худоби – 105,7 тис. голів (2,9% від загальної чисельності стада), корів – 39,9 тис. голів (1,9%), свиней – 273 тис. голів (4,1%), овець та кіз – 40,1 тис. голів (3,4%), коней – 1,5 тис. голів (0,5%), птиці – 2,1 млн голів (1,0%), бджолосімей – 5,3 тис. (0,2%).

В Україні поруч із фермерськими господарствами працює 4,1 млн особистих селянських господарств

AgroPolit.com: Поряд із фермерськими господарствами співіснують особисті селянські господарства (ОСГ). Скільки їх?

Олена Ковальова: Сьогодні в Україні поруч із фермерськими господарствами працює 4,1 млн особистих селянських господарств, 20% із яких виробляють товарну продукцію та є потенційними фермерськими господарствами.

AgroPolit.com: У яких галузях задіяні ОСГ і наскільки ефективно вони працюють?

Олена Ковальова: ОСГ зайняті у виробництві більш трудомістких та менш рентабельних галузей і забезпечують значну частку у виробництві окремих видів продукції. Це майже 97% – картоплі, 89% – овочів відкритого ґрунту, 63% – овочів закритого ґрунту, 90% – продовольчих баштанних культур, 84% – плодово-ягідних культур, 80% – молока, 75% – м’яса ВРХ, 59% – м’яса свиней, 94% – м’яса овець, 83% – вовни.

Загалом вони працюють дуже ефективно, ця категорія господарств є селоутворюючою та поєднує власні економічні інтереси із соціальною відповідальністю перед громадою.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

28 серпня 2017
Денис Ковальський: Український аграрний бізнес піде вгору, коли міністром стане фермер
Із 1 серпня набула чинності Угода про Зону вільної торгівлі між Канадою та Україною. Для вітчизняних аграріїв це привід не лише спрогнозувати ризики...
21 серпня 2017
Андрій Ярмак: Щорічний обсяг продажу молочної продукції одноосібниками оцінюється у 20 млрд грн
Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило на сайті концепцію підтримки фермерських господарств і кооперацій. Вона окреслює...
2 серпня 2017
Фермери отримають нове джерело інформації про ринкову ціну продукції
Для малих і середніх с/г виробників з’являється джерело інформації про ринкову ціну на продукції. Про це повідомила заступник керівника проекту...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...