Олена Ковальова: Органічний сектор потребує прийняття нового закону
Олена Ковальова, заступник Міністра аграрної політики і продовольства України

Виробництво органічної продукції — один із найбільш динамічних секторів в українському АПК. За даними Мінагрополітики, за останні 5 років виробництво органіки зросло на 90%, площі органічних с/г угідь збільшилися із 260 тис. га до 421,5 тис. га і складають 1% загальної площі с/г земель України. За останні 10 років створено більше 200 нових сертифікованих органічних господарств. Станом на червень 2017 року, зареєстровано більше 420 виробників органічної продукції. Тим не менш, ринок досі залишається у стані правової невизначеності: попри те, що у 2013 році Рада прийняла закон про органічне виробництво, він не вирішив основних питань і  є недосконалим. Рік тому міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий та його команда запропонувала нову модель органічного ринку в законопроекті №5448. Вона враховує правила ЄС та повністю адаптує українське законодавство до європейського.  Про базові пункти законопроекту «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу й маркування органічної продукції» (№5448), його  особливості та про ринок органічного виробництва в Україні AgroPolit.com розпитав заступника Міністра аграрної політики і продовольства України Олену Ковальову.

AgroPolit.com: Чому виникла потреба у прийнятті нового закону про органічне виробництво?

Олена Ковальова: Законопроект №5448 — це унікальний євроінтеграційний документ, який враховує правила та принципи, які вже діють на території України. Чинний Закон «Про виробництво та обіг органічної с\г продукції та сировини» не в повній мірі відповідає європейським вимогам і міжнародній практиці: він встановлює вимоги до продукції, а не до процесу виробництва, як це прийнято у всьому світі. Це створює складнощі для наших товаровиробників як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку, передусім через відсутність стандартів процесу виробництва. Тому, якщо виробник органічної продукції хоче її експортувати, наприклад, в країни ЄС, йому необхідно проходити процес сертифікації у тих органів, які використовують європейські правила.

Читати до теми: Органічна продукція — виклик чи додатковий шанс для дрібних виробників?

AgroPolit.com: Які основні зміни передбачено законопроектом №5448?

Олена Ковальова: Проект закону №5448 повною мірою враховує директиви й регламенти ЄС, які Україна взяла на себе зобов’язання імплементувати під час підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Він адаптує внутрішню систему контролю якості органічної продукції та узгоджує українське законодавство з європейським. У результаті, повністю зникають експортні технічні бар’єри для наших виробників.

З іншого боку, він створює кращі умови для споживачів: вони відчують, що продукція, яка є на полицях магазинів і маркована відповідним чином, справді є органічною. Органічною буде вважатися продукція, у якої сертифікований процес виробництва. Це — філософія органічного виробництва.

AgroPolit.com: Місяць тому створили робочу групу при профільному комітеті Верховної Ради, яка має доопрацювати законопроект №5448. Чому виникла потреба у цій робочій групі? Які її основні завдання?

Олена Ковальова: Законопроект №5448 має довгу історію. Над ним працювала команда з Мінагрополітики, громадських організацій, представників Швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», «Німецько-українського агрополітичного діалогу», Міжнародної федерації органічного сільського господарства, Європейської комісії. Він уже отримав схвалення у Кабінеті Міністрів та профільному комітеті Верховної Ради. Зараз готуємо його для прийняття у першому читанні.

Хоча проект закону №5448 унікальний, неможливо щось написати ідеально. Тому навіть сьогодні, коли він готується до першого читання, потрібно вдосконалити певні моменти. Є нюанси, які мають бути враховані. Тому й було створено робочу групу, адже ми всі розуміємо, що органічне виробництво — гарний поштовх для українського виробника і якісна продукція для внутрішнього споживача. 

Щорічний обсяг внутрішнього ринку споживання становить 21—22 млн євро

 AgroPolit.com: Яку частку ринку продукції АПК сьогодні займає органіка?

Олена Ковальова: За оцінкою Федерації органічного руху України, минулорічний обсяг внутрішнього ринку споживання становить 21—22 млн євро. Це суттєва цифра. Ми розраховуємо, що до кінця цього року вона збільшиться. Органічне виробництво в Україні — це сегмент високоякісної продукції, на яку орієнтовані жителі міст, люди молодого та середнього віку, які ведуть здоровий спосіб життя.

Станом на червень 2017 року, в Україні зареєстровано більше 420 виробників органічної продукції. Під сертифікованим органічним виробництвом зайнято 421,5 тис. га земель та ще 550 тис. га земель — під сертифікованими дикоросами (травами, ягодами і грибами).

AgroPolit.com: Що законопроект №5448 пропонує виробникам органічної продукції?

Олена Ковальова: Він дає змогу усунути парадоксальну ситуацію, в якій перебуває сектор: органічне виробництво в Україні розвивається швидкими темпами, проте не унормовано належним чином законодавчо.  Для того, щоб його не стримувати, необхідно створити сприятливі умови. Перше — внутрішні нормативні рамки, які б дали можливість на рівних конкурувати з виробниками з ЄС. Друге — можливість надавати підтримку виробникам. І третє — створити чіткі та прозорі правила гри.

Читати до теми: Олексій Мушак: Законопроект про органічне виробництво – це шанс для малих фермерів вийти на експорт

AgroPolit.com: Які основні ознаки органічного виробництва?

Олена Ковальова: Є декілька основних критеріїв. По-перше, органічне виробництво має бути відповідним чином сертифіковане. По-друге, для органічного виробництва мають застосовуватися специфічні та дозволені речовини та елементи технології, ощадливі до довкілля і безпечні для споживача. По-третє, створюється реєстр органічних виробників, сертифікуючих органів, органічного насіння. І, зрештою, новий законопроект №5448 формує систему контролю (нагляду) за процесом виробництва та виробниками відповідно до практики країн ЄС.

AgroPolit.com: Яким чином буде маркуватися органічна продукція? Чи захистить документ виробників та споживачів від псевдоорганіки?

Олена Ковальова: Розроблено логотип, яким маркуватиметься українська органічна продукція. Нещодавно він був успішно зареєстрований у Державній службі інтелектуальної власності. Українські виробники зможуть користуватися ним безкоштовно, правила застосування на даний час розробляються.

Крім того, законопроект встановлює обмеження щодо застосування слів або префіксів, які можуть ввести в оману споживача, наприклад, «біо», «органічне» тощо. Тим не менш, він передбачає перехідний період для виробників, які у своїй назві використовують ці слова.

У країнах ЄС можуть застосовуватися різні назви для позначення органічної продукції: «органічне», «біо». Але на території ЄС діють єдина марка та єдині вимоги до продукції.

У світі найбільше поширені декілька систем сертифікації та відповідного маркування: європейська, швейцарська, північноамериканська, японська. Якщо продукція отримує логотип «зелений листочок», це означатиме, що вона виготовлена відповідно до вимог ЄС. Українська виробники теж можуть його отримати у разі проходження сертифікації на відповідність стандартам органічного виробництва ЄС.

AgroPolit.com: Ви згадали про перехідний період для виробників, які використовують назви «органічне», «біо» та інші. Скільки він триватиме?

Олена Ковальова: Тривалість перехідного періоду для виробників, які у власних назвах продукції мають подібні слова чи словосполучення, законопроектом пропонується встановити в один рік – для проведення відповідних процедур по зміні назв. Важливим є інший перехідних період – від традиційного виробництва до органічного. Перехідний період може тривати від 2 до 5 років. Однак, якщо є паспорт поля, в якому записана його історія, зазначено, що на ньому протягом певного періоду не застосовувалися шкідливі агрохімікати, була відповідна технологія виробництва, що земля не забруднена — є ймовірність пройти процес сертифікації швидше. Як правило, найтриваліший процес сертифікації у тваринництві, тому що має бути доведено, що тварин годували органічними кормами,  не застосовувалися заборонені препарати, підтверджено інші вимоги. 

В Україні діє 17 органів сертифікації, з яких лише один української реєстрації

 AgroPolit.com: Хто сьогодні перевіряє і сертифікує органічну продукцію в Україні?

Олена Ковальова: В Україні діє 17 органів сертифікації, з яких лише один – український. Вони здійснюють сертифікацію за європейськими, швейцарськими та іншими стандартами, про які згадувалось раніше.

Законопроект №5448 окремо передбачає можливість надання держпідтримки безпосередньо органічним виробникам

 AgroPolit.com: Чи передбачається запровадження дотацій для виробників органічної продукції? Коли?

Олена Ковальова: Ми розуміємо, що найважче для органічного виробника — це процес конверсії. Тому міністерство визначило пріоритетним підтримку органічного виробництва в рамках Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Минулого року загалом на підтримку фермерів виділено 15,8 млн грн, цього року — 65 млн грн. Зараз Фонд підтримки надає безвідсоткові кредити обсягом до 500 тис. грн на 5 років. Органічний виробник має пріоритет на отримання підтримки. Для цього є дві причини. По-перше, у перехідний період може зменшуватися врожайність і, відповідно, прибутки. По-друге, виробник не може маркувати свою продукцію як органічну і реалізовувати з доданою вартістю, доки вона не буде сертифікована.

Виробники органічної продукції мають можливість брати участь у всіх державних програмах підтримки сільського господарства. Тим більше, що органічне виробництво — це той сектор, який дає значну маржу і створює додаткові робочі місця в сільській місцевості. Окрім того, що ми експортуємо продукцію з доданою вартістю.  Так, ціна на органічну і традиційну пшеницю при експорті різниться у понад півтори рази.

Сам законопроект №5448 окремо передбачає можливість надання держпідтримки безпосередньо органічним виробникам. У чинному законі пряма підтримка не передбачена. Крім цього, ми також, на рівні з традиційними виробниками, надаємо організаційну та інформаційну підтримку для просування продукції на ринок — кооперація, навчання, організація B2B поїздок, виставки тощо.

Читати до теми: Валентина Лановенко: Кожна четверта тонна органічної пшениці в Європі – з України

AgroPolit.com: Який економічний ефект у разі прийняття законопроекту №5448?

Олена Ковальова: Якщо ми говоримо про ефект для галузі, це як мінімум збереження тенденцій розвитку сектору. А вони вражають: за останні десять років ми потрапили до десятки країн світу за обсягами збору дикоросів та до двадцятки — за площею земель під органічним виробництвом. 

AgroPolit.com: Це вражає! Можете розповісти, як Україні це вдалося?

Олена Ковальова: На зовнішньому ринку, передусім у США, країнах ЄС, Канаді, є незадоволений попит на органічну продукцію. Рівень споживання в цих країнах збільшується,  однак обсягів власного виробництва не вистачає. Поки що ми лише приглядаємося до країн Азії, але вже починаємо продавати нашу органічну продукцію і на цьому ринку.

Україна має добрі стартові передумови для розвитку органічного виробництва. Це — наші ґрунти і практика застосування незначної кількості добрив та засобів захисту рослин, тривалі традиції  застосування ощадливих до довкілля агротехнологій. У зв’язку з цим у нас достатньо легко перевести на органічне виробництво значні площі земель.

AgroPolit.com: Які основні органічні продукти експортують наші виробники?

Олена Ковальова: Насамперед це зернові, які потім у країнах ЄС переробляють на борошно та корми. Добре продається наші органічні дикороси, соки, молочна продукція.

AgroPolit.com: Що буде з цінами після прийняття законопроекту №5448: підуть вгору чи обваляться?

Олена Ковальова: Я б не стала стверджувати, що його прийняття обвалить ціни. Ринок органіки — це специфічний сегмент високомаржинальної продукції, де присутній свій споживач: якщо він готовий платити — він платить. Не дивлячись на те, що собівартість виробництва може бути вищою, саме тут попит формує ціну.

AgroPolit.com: Коли, на вашу думку, законопроект №5448 може бути прийнятий у першому читанні? Чи є підтримка у парламенті та серед інших стейкхолдерів?

Олена Ковальова: Ми сподіваємося, що проект закону №5448 пройде перше читання на пленарному тижні у липні. Це дасть можливість робочій групі, яка сформована з народних депутатів, представників Мінагрополітики, громадськості та виробників, виокремити недоліки, які можуть бути в ньому, і сформувати позицію до другого читання. Зволікання з прийняттям органічного законопроекту  не піде на користь українським виробникам.

Я працюю з ним півтора року. Це один із тих випадків, коли ми можемо повністю адаптувати систему до європейської та створити сприятливі умови для виробників. У підготовці даного законопроекту №5448 брали участь усі учасники ринку та інші зацікавлені сторони. Сьогодні самі виробники просять його прийняти, адже це покращить ситуацію на ринку органіки, створить конкурентні умови та посилить впевненість споживача у тому, що продукція дійсно органічна.

 Олександр Ярощук для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 листопада 2017
Є чим пишатися — 7 перемог українських аграріїв
19 листопада в Україні щорічно відзначають День працівників сільського господарства. AgroPolit.com проаналізував аграрний запас нації за 26 років і...
17 липня 2017
Ольга Трофімцева: Прийняття «органічного» законопроекту допоможе європейцям більше довіряти Україні
Верховна Рада України вкотре не встигла прийняти проект Закону №5448 «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та...
22 червня 2017
Прийняття закону про органічну продукцію подвоїть внутрішнє споживання «чистих продуктів»
Підтримка парламентом органічного законопроекту в другому читанні прискорить зростання внутрішнього ринку споживання екологічно чистої продукції. Про...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...