Кабмін має розробити систему фінансової підтримки під заставу сільськогосподарської землі
Уряд закликають надати земельну іпотеку дрібним виробникам і сімейним фермам

Кабмін має розробити систему фінансової підтримки під заставу сільськогосподарської землі і надавати її першочергово дрібним агровиробникам. Таку ініціативу висловив в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com народний депутат («Самопоміч»), член комітету з питань аграрної політики та земельних відносин та учасник міжвідомчої робочої групи з розробки земельної реформи Іван Мірошніченко.

Нагадаємо, він запропонував модель земельної концепції, яка складається з трьох блоків: перший – запуску механізму оренди землі, другий – розробка державних програм фінансування для середніх і дрібних виробників та фермерів, третій – власне відкриття ринку землі з усіма «запобіжниками».

Політик пояснив, що фінансовому сектору Україні за останні роки завдали серйозного удару.

Недовіра до банків спровокована низкою факторів, які призвели до забирання людьми мільярдів гривень із системи. Вони мають на це право, бо їх обдурили. Воюючій країні важко залучати зовнішні інвестиції для бізнесу. Тому сподіватися, що за ці 3 роки щось кардинально зміниться в банківському секторі, не варто. Дива не буде», – каже депутат.

Однак, саме держава правильними діями може повернути людям втрачену довіру:

Саме вона через свої фінансові інститути (банки) повинна гарантувати альтернативу та  надати кредитування під землю і забезпечити власників паїв, які бажають проводити бізнес, дешевим позичковим ресурсом. Вона може розробити державні програми і надавати під забезпечення землею пільгову позику, наприклад, на створення сімейних ферм, теплиць тощо. Якщо якась родина чи декілька родин виявлять бажання спробувати себе в аграрному бізнесі, то вони повинні мати право закласти землю, взяти на неї кредит (компенсація кредитної ставки). І коли за 3 роки запуститься ринок землі, у них буде молочна ферма чи фруктовий сад. Саме так слід вирощувати малий та середній бізнес. Це – світова практика і треба її застосовувати в Україні».

На думку члена комітету з питань аграрної політики та земельних відносин, кредитувати мали б насамперед – державні, але було б добре, якби долучилися й приватні.

Однак, оскільки економічні ризики великі, то, на мій погляд, ключова роль все-таки буде за державою. Я думаю, що потрібно приймати швидке і революційне рішення про те, що у випадку дефолту виробника земля переходить у власність держави. Далі варто справедливо її оцінити (не дешево, а навіть із певним запасом), дати фермерам під неї кредити на 10 років під 6–7% річних», – пояснює він.

На його думку, може бути кілька варіантів фінансування під землю державою. Перший – цільове рефінансування від НБУ.

Земля – це надійне забезпечення, тому надруковані під неї гроші – це не аванс в космос, не пуста емісія, а забезпечена, «зв’язана» емісія (гроші витрачатимуться в Україні)», – пояснює Мірошніченко.

Другий – передбачити у бюджеті на  2018 рік кошти на державну програму фінансування проектів розвитку сімейних ферм і малих фермерських господарств під заставу прав власності та прав користування землею сільськогосподарського призначення.

У середньостроковій перспективі (3–5 років) варто закріпити бюджетне пільгове та довгострокове кредитування через державні та приватні банки малих господарств і сімейних ферм. Передусім це стосується таких сфер, як садівництво, овочівництво, ягідництво, тваринництво (виробництво молока, сиру, органічних продуктів), будівництво теплиць», –додає народний депутат.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 серпня 2017
Вільний ринок землі має передбачати підтримку сімейних фермерських господарств — думка
Кінцева мета земельної реформи — підвищення конкурентоспроможності виробників і географічна диверсифікація сільськогосподарського виробництва....

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...