Ростислав Кравець: Мін'юст повинен навести порядок зі своїми реєстрами
Ростислав Кравець: Мін'юст повинен навести порядок зі своїми реєстрами

У Мін'юсті заявили, що антирейдерські аграрні штаби, які зараз відновили роботу, будуть діяти стільки, скільки потрібно для забезпечення безпеки фермерів. Для цих штабів спеціально не прописували кінцеві терміни роботи, і вони повинні вберегти від зриву посівну кампанію. Про це заявила заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова. За її словами, особисту відповідальність за роботу штабів в Україні несуть голови облдержадміністрацій.

Які повноваження і ресурси мають антирейдерські аграрні штаби, в ефірі радіостанції Голос Столиці прояснив адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.

AgroPolit.com: Наскільки антирейдерські штаби допомагають фермерам у вирішенні проблем з рейдерськими захопленнями?

Ростислав Кравець: Ну, на мій погляд, про ефективність тут не йдеться, тому що робота таких штабів повинна бути спрямована на те, щоб в принципі запобігти і унеможливити будь-які зміни власників, зміни орендарів, зміни права оренди землі. Насправді ж попередня практика роботи так званих антирейдерських штабів зводиться виключно до того, що розглядаються скарги, які передаються в правоохоронні органи, при цьому самі аграрії, у яких відібрали зерно або змінили право власності на певні земельні ділянки, фактично залишаються незахищеними, тому що правоохоронні органи не працюють, а саме існування таких антирейдерських штабів підштовхує до думки, що всі ці реєстри, які існують в Україні, можна певним чином у ручному режимі, без належних правових підстав змінювати. Тому тут не стільки повинна бути робота антирейдерських штабів, скільки Мін'юст повинен навести порядок зі своїми реєстрами.

Читати до теми: Ростислав Кравець: Потрібно, щоб НААН та інші державні інститути показали план подальшого використання та розвитку земель, які їм підпорядковуються

AgroPolit.com: Мін'юст нічого не робить, щоб навести порядок в цих реєстрах?

Ростислав Кравець: Дуже важко одразу сказати, що вони роблять чи не роблять, тому що проблема залишається, і проблема з кожним роком тільки збільшується і збільшується. Створення цих антирейдерських штабів — додаткове цього підтвердження. І продовження їх роботи. Ну, навіщо регулювати роботу реєстрів в ручних режимах, оскаржувати якісь перереєстрації, договори оренди, яких не було, коли просто потрібно навести лад у себе в реєстраційній службі і зі своїми документами.

Більшості випадків так званого рейдерства пов'язані виключно з тим, що власники земельних ділянок, які там по 5-10 років їх орендують, забувають переукласти договори оренди.

AgroPolit.com: Які найчастіші схеми рейдерських захоплень фермерських господарств?

Ростислав Кравець: У більшості випадків питання стосується оренди земельних ділянок. Коли один посадив, а інший приїхав і зібрав урожай. При цьому той, хто зібрав урожай, показує, що у нього укладено договір оренди і він зареєстрований належним чином на цю земельну ділянку. У більшості випадків це пов'язано не стільки з рейдерством, скільки взагалі з правовою безграмотністю і абсолютно недбалим підходом до своїх прав. Тому що більшість орендарів землі забувають продовжити договори оренди, забувають направити відповідне повідомлення власникам цих земельних паїв для продовження договорів, і більш «спритні» бізнесмени цим користуються, переукладають договори оренди на себе, причому це все відбувається в законодавчому полі. І таким чином присвоюють собі урожай. Звичайно, вже є рішення Верховного суду щодо подібних питань, де розглядаються такі справи відносно того, що повинна бути компенсована певним чином вартість цього врожаю. Але знову ж таки, у більшості випадків все це так зване рейдерство пов'язано виключно з тим, що власники земельних ділянок, які там по 5-10 років їх орендують, забувають переукласти договори оренди.

Читати до теми: Гра в імітацію» продовжується. Коли вже урядова антирейдерська комісія продемонструє результати?

AgroPolit.com: Організаторам подібних захоплень потрібен відкритий доступ до потрібного реєстру, щоб розуміти, у кого продовжено договір оренди, а у кого ні?

Ростислав Кравець: Така інформація є більш-менш відкритою. Немає якихось таких великих секретів, на який період укладено договір оренди. Тому тут більше, як я і говорив, йдеться не про рейдерство, а про певні юридичні нюанси договорів оренди, які не дотримуються старими орендарями цих земельних ділянок. Бо таких відвертих крадіжок врожаю... тому що це радше не рейдерство, а саме крадіжка, і вони завжди були, і антирейдерські комісії до цього жодного відношення не мають. Антирейдерські комісії — це тільки до реєстрації договорів оренди або підробки документів і фактичних маніпуляцій із земельним кадастром, коли у нас вже скільки існує цей земельний кадастр, скільки про це говорили, виділили гроші, а досі існує накладення одних дільниць на інші, досі не узгоджені межі земельних ділянок, чим багато хто і користується. Але знову ж таки, про всі ці незбіжності відомо було не вчора, про це відомо вже п'ять-сім років. І досі не виправити цю ситуацію, і намагатися її виправляти перед посівною або після посівної, в ручному режимі, я вважаю, це просто чергове підтвердження некомпетентності державних органів.

AgroPolit.com: Некомпетентність чи все ж таки є певна зацікавленість державних органів у збереженні подібної ситуації?

Ростислав Кравець: Звісно, вони ж повинні виправдовувати своє існування, щоб про них пам'ятали, що є такі органи, куди завжди можна прийти, поскаржитися, про щось попросити. Говорити про якусь корупцію в цих органах я не можу, тому що сам за руку не ловив, але знову ж таки, їх існування є нонсенсом. Тому що я не думаю, що в якійсь іншій аграрній країні існують подібні комісії. Хоча законодавча база — точно така сама. Все це пов'язано з тим, що робота земельного кадастру в принципі проходила і проходить в ручному режимі, а не в автоматичному та погодженому, хоча на це вже виділено, як я говорив, мільярди і бюджетних коштів, і кредитних коштів, і різних грантів, але досі існують ці накладення земельних ділянок, прив'язки до різних точок, і таким чином люди, які про це знають, наприклад, в сусідніх районах, цим користуються. Тобто земельна ділянка може належати двом різним районам і у двох людей бути абсолютно законні документи на одну і ту саму земельну ділянку. І чим тут допоможе антирейдерська комісія? Для мене — загадка.

Читати до теми: Справу ТОВ «Нива-2010» сьогодні розглянуть в Адміністративному суді Києва

ПРО ФУНКЦІЇ АНТИРЕЙДЕРСЬКОЇ КОМІСІЇ

AgroPolit.com: Які повноваження антирейдерських комісій? З якими питаннями звертатися до них фермеру?

Ростислав Кравець: Насамперед це питання, пов'язані з реєстрацією права оренди та права власності на земельні ділянки. Тобто йому потрібно буде звертатися в ці антирейдерські комісії, які створені при обласних управліннях юстиції, з відповідними скаргами, якщо він побачить, припустімо, що на його земельній ділянці хтось намагається посадити або зібрати врожай. Тобто, зрозуміло, що він прийде, йому покажуть інші документи іншого власника цієї земельної ділянки, і він буде саме з цими документами оскаржувати, що ось незаконно було передано право власності на ці земельні ділянки. Але у Мін'юсту за минулі роки або за минулий рік було порушено аж 17 кримінальних справ. Повірте, для України це просто нічого. І знову ж таки, порушення кримінальної справи та доведення її до логічного завершення, ми прекрасно розуміємо, що це абсолютно дві принципові різниці. І чи будуть покарані безпосередньо винуватці таких розбіжностей або умисних підробок документів – це ще дуже велике питання, тому що в даному випадку насамперед відповідальність повинні нести держава та державні органи.

Нагадаємо, наприкінці 2017 року в Україні змінили процедуру оренди землі. Таким чином Мін'юст унеможливив реєстрацію подвійних договорів оренди.

Тим часом голова Асоціації фермерів Іван Томич в ефірі «ГС» зазначив, що фермерські штаби дають позитивні результати в боротьбі з аграрним рейдерством.

Повний передурк з Радіостанція Голос Столиці

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 квітня 2018
Кабмін відновить роботу штабів із боротьби з агрорейдерством
Уряд України на засіданні в середу відновить роботу міжвідомчих штабів із боротьби з рейдерством в аграрній сфері. Про це повідомив міністр юстиції...
8 лютого 2018
Антирейдерська комісія запобігла нанесенню збитків державі на суму 3,7 млрд грн
Антирейдерська комісія Мін’юсту повернула у власність АТ «Родовід Банк» 113 га землі у Києві, які були незаконно відчужені. Про це...
22 січня 2018
Антирейдерська комісія уряду «забуксувала» і не працює — заява
Робота антирейдерської міжвідомчої урядової комісії буксує і вона фактично не працює. Про це повідомив у своєму блозі AgroPolit.com народний...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...