Олександр Бакуменко: Скоцик захворів на «вождизм»…
Олександр Бакуменко, в.о голови парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин

Схоже на те, що в Аграрній партії України (АПУ) продовжують чистити кадри. Минулої п’ятниці політрада закликала своїх членів-депутатів, які входять до фракції БПП у Верховній Раді (їх двоє – Леонід Козаченко й Олександр Бакуменко) та до провладних фракцій у місцевих радах, здати партійні квитки або вийти за «власним бажанням». Рішення приймали у кращих традиціях радянського  політбюро – тягнули підкилимно та без попередження частини партійців. Це підтвердив у ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com Леонід Козаченко, якого теж забули повідомити. Така «амнезія» у керівництва Аграрної партії трапляється не вперше! Нагадаємо, що 4 грудня 2016 року частину голів обласних парторганізацій і членів політради та президії також забули повідомити про зміну складу керівних органів. Самі партійці розцінили тоді такий крок голови партії Віталія Скоцика як витіснення з партії неугодних і посилення в керівництві політсили групи «нашоукраїнців» на чолі з Романом Безсмертним та Віктором Матчуком. Цього разу «зміну кадрів», схоже, готують чужими руками, а саме – членів політради. Підстава – бідність і поглиблення економічної кризи, як результат роботи уряду під керівництвом Володимира Гройсмана. Що буде з  «агропартійцями», незгодними піти з влади? Питання, мабуть, риторичне.  Втім, чи згодні з  таким фактичним переходом Аграрної партії в опозицію самі партійці? Та як вони розцінюють манеру прийняття доленосних рішень для політсили? Про це та про  інше AgroPolit.com розпитав в.о голови парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Олександра Бакуменка, якого також попросили вийти з коаліції.

 AgroPolit.com: Голова «Аграрної партії» Віталій Скоцик вимагає від Вас і Козаченка піти з БПП або скласти партквитки. Ви збираєтеся це робити?

Олександр Бакуменко: Ні, я цього не робитиму. Одна з причин – довіра людей, які дзвонять мені зараз і просять не робити необдуманих кроків. Мене знають як людину, яка захищає аграрний сектор, протягом 15 років є членом політради АПУ та має безкомпромісну позицію у важливих  питаннях для сектору. Але з Аграрною партією сьогодні відбувається щось дивне й негативне. Підтвердження цього – популістичні заяви її лідера Віталія Скоцика. Для мене стало несподіванкою, що до цього долучилася і політрада, яка проголосувала за відкликання депутатів-членів АПУ з місцевих, районних та обласних рад парламенту. Чи це такий повний «одобрямс», чи люди просто перестали відстоювати свої позиції? Я поки що не  розумію до кінця.

Що мене вразило: напередодні проведення політради минулої п’ятниці, я двічі говорив зі Скоциком. Ми обговорювали рішення аграрного комітету на Парламентських слухання щодо обігу землі  і про те, що  АПУ має їх розглянути, щоб зорієнтувати членів партії на можливі механізми обігу землі. Я навіть не знав, що на порядку дня було питання про відкликання депутатів. На засіданні мене не було з поважних причин, і от увечері я дізнаюсь, що нас із Козаченком попросили залишити коаліцію. Як можна було приймати таке рішення, не порадившись із нами? Але це значно ширше питання, бо воно стосується членів партії в обласних  і районних радах, які йшли під  прапорами  АПУ.

Окрім того, ця заява політради свідчить про зміну курсу Аграрної партії – про перехід в опозицію до влади. Як це розуміти? Мабуть, так, що сьогодні дуже вигідно бути популістом і казати: «Ми хороші, ми – за людей! Решта – погані!», але водночас не брати на себе відповідальність за майбутнє країни. Я ніколи цим не займався і популістом не буду. Якщо я захищаю аграрний сектор, то роблю це професійно.

Я не розумію, що зараз відбувається всередині Аграрної партії

AgroPolit.com: Раніше Віталій Скоцик вже пропонував Вам піти через «самоволку» в Раді із законопроектом про емфітевзис. Чим закінчилася тоді ця історія?

Олександр Бакуменко: Так, було. Але потім він вибачився. Хіба можна виключити людину за те, що її погляди не збігаються із поглядами частини однопартійців? Статут партії  цього не передбачає. До того ж, я працював над документом давно, і півроку тому попросив членів політради озвучити свої зауваження до нього, внести поправки. Втім, жоден із них не вніс жодної поправки. Скажу вам чесно, я не розумію, що зараз відбувається всередині Аграрної партії. Зі Скоциком у мене немає особистого конфлікту, я один із тих, хто пропонував зробити його керівником партії.

Заява політради – повний популізм. В Аграрній партії з’явилося псевдолідерство. Спочатку я мовчав про це, але бачу, що ситуація набирає небезпечного повороту.

AgroPolit.com: Ви згодні з тим, що сказано в заяві політради – в економіці усе погано?

Олександр Бакуменко: Заява політради – повний популізм. В Аграрній партії з’явилося псевдолідерство. Спочатку я мовчав про це, але бачу, що ситуація набирає небезпечного повороту. Згадаймо спочатку одну деталь. Чому АПУ набрала 5% на місцевих виборах? До її лав на початку долучилися люди – відомі представники місцевого агробізнесу, які на своїх плечах та іміджі «винесли» партію до перемоги. Коли ми обирали Скоцика головою, то я вважав, що він молодий, розумний, амбіційний лідер, тому повинен її очолити. Скоцик багато що зробив, але сьогодні він захворів на «вождизм», а це ні до чого доброго не приводить.

Міністр Кутовий і його команда – ефективні. Хоча є й проблеми.

 Що сьогодні найважливіше для країни, а, відтак, і для будь-якої партії? Консолідація суспільства, зробити  важку роботу, але популістам до цього байдуже. Натомість Аграрна партія переходить в опозицію? Чому раптом? Як тільки потрібно щось робити – назад? І заява політради партії тому підтвердження. Про що вона? Один популізм: «Під керівництвом Володимира Гройсмана країна занурилася у бідність, поглибилася економічна криза в АПК. Відповідальність за це несуть також усі народні депутати, які проголосували за прийняття програми дій цього уряду та підігрували йому в законодавчій площині. Насамперед, народні обранці, які входили і входять у коаліцію «Європейський вибір!». Що це? До коаліції раніше входило 300 народних депутатів, які прийшли до влади після  Майдану, і намагалися відстояти права народу. Хіба це було погано? Ні. Я був одним із активних розробників Угоди про коаліцію депутатських фракцій «Європейська країна», особливо, щодо частини про АПК.

Давайте відійдемо від популізму і проаналізуємо  статистику за 2016 рік. Проблеми є.  Але,  якщо бути  чесними, то не  все так,  як  намалювали  в партії. Аграрний комітет Ради прийняв (подобається це комусь чи ні) рішення визнати задовільним «Звіт про діяльність уряду в питаннях АПК»: 19 депутатів – за,  0 – проти  і 1 – утримався. Чому так?

ПРО РОБОТУ АГРАРНОГО  КОМІТЕТУ І УРЯДУ

Індекс обсягу сільськогосподарського виробництва за 2016 рік зріс за цей рік на 106,1%, а в сільгосппідприємствах – на 109,8%, тобто ВВП АПК зріс на 10%. Міністр Кутовий і його команда – ефективні. Хоча є й проблеми: наприклад, тваринництво втратило 2,5% рівня виробництва. Але для цього є об’єктивні підстави. Ви знаєте, що я завжди відстоював спецрежим справляння ПДВ для АПК. У 2015 році аграрні депутати заблокували трибуну та вели жорсткий діалог із Яценюком, тому завдяки наполегливості нам вдалося зберегти тоді ПДВ повністю, у 2016 – 50% для тваринництва, 80% – для виробників молока, м’яса ВРХ, 15% – для рослинництва. 2016 року тема спецрежиму вилилась у кілька законопроектів: спочатку №3851-1 (повне збереження), далі – про зниження ставки  ПДВ,  як у країнах ЄС, потім – розпочався активний діалог з урядом Гройсмана, у якому брали  участь  усі галузеві асоціації, і  вони були задоволені такими відносинами між  урядом, комітетами ВРУ та бізнесовою спільнотою. Цьогоріч діє інша система оподаткування. Але люди повинні зрозуміти, що втратили небагато. Чому? Тому що за рахунок компенсації ПДВ при експорті зернових та введення прямої бюджетної підтримки вдалося максимально компенсувати втрати від відміни спецрежиму ПДВ (у системі спецрежиму ПДВ питома вага рослинництва становила 75%).

Друге важливе досягнення (чого не робили до нас) аграрного комітету – профільні галузеві асоціації  активно  беруть  участь  у законотворчій діяльності через участь у роботі нашого комітету. Ми завжди відкриті для співпраці. Це – значне досягнення. І от коли ми організували вищезгадану робочу групу під керівництвом першого віце-прем’єр-міністра Степана Кубіва щодо оподаткування АПК, то було 7 місяців тяжкої праці, й у результаті – вийшли на зовсім інший режим підтримки галузі.

Були  й інші важливі рішення, які аграрний комітет готував із  Мінагрополітики, урядом та асоціаціями. Так, уперше за всю історію вітчизняного АПК, на 5 років закріпили 1% від ВВП на пряму підтримку аграріїв. Цього року ця сума становить 5,5 млрд грн. Причому 4 млрд грн із них призначаються для підтримки внутрішнього ринку: тваринництво, овочівництво, садівництво, виноградарство, цукровики тощо. Таким чином для них перекривається втрата спецрежиму. Аграрії вже отримали перші дотації. Також поновили виділення коштів на підтримку вітчизняного виробництва с/г техніки (550 млн грн).

Якщо ж дивитися на бюджет 2017 року загалом, то в ньому, окрім названих факторів, є й інші важливі. Так, на здешевлення кредитів комерційних банків виділено 300 млн грн, на підтримку хмелярства, виноградників, садівництва – 75 млн грн, кредити фермерам – 65 млн грн, на підтримку тваринництва – 170 млн грн та інші програми – 287 млн грн. Бюджет прямої підтримки АПК збільшився у 15 разів. Так, я згоден, що галузі ще складно, але за час роботи уряду Гройсмана ВВП держави зріс на 2,3%! МВФ не мав заперечень проти такої підтримки АПК. При цьому керівництво Аграрної партії не бачить реальних дій, а грає на хвилі популізму.  Це неправильно й нечесно.

Все вказує на те, що вище керівництво АПУ почало готуватися до виборів. Вони думають, що заскочать на місця в Раді на хвилі популізму.

AgroPolit.com: Тобто Ви вважаєте, що причина усунення Вас із лав партії – це вождизм Скоцика?                                                                                              

Олександр Бакуменко: У Скоцика сьогодні великий відсоток вождизму і бажання зайняти симпатичну нішу на електоральному полі виборців. Все вказує на те, що вище керівництво АПУ почало готуватися до виборів. Вони думають, що заскочать на місця в Раді на хвилі популізму. Але не треба порівнювати парламентські вибори з місцевими. Рейтинг Аграрної партії сьогодні близько 1%. І на фоні цього бачимо одну особу, яка постійно скрізь їздить, проводить якісь  форуми, на біг-бордах висить її фото, але результату немає! Я сьогодні є  в.о. голови аграрного комітету, та жодного законопроекту від Аграрної партії в комітет не надійшло. Оце і є показником ефективності роботи її  лідера та керівництва. Це вам не словами смітити. Зате є пусті лозунги: «Ми дамо, ми зробимо…». Немає питань, але що ви вже робите і даєте? Ми з Козаченком – парламентські «провідники», які готові підтримати всі конструктивні ініціативи АПУ, допомогти з їхньою реалізацією, але біда в тому, що ані Скоцик, ані його зами жодних ініціатив не подають.

Я – автор 120 законопроектів, 17 з них стали законами, які допомагають розвиватися аграрному сектору. У реалізації цих законопроектів брали участь національні асоціації і фермери, маючи досить активну позицію.

Справа, на мій погляд, не лише у Скоцикові та його специфічному баченні ситуації. Ми всі пропустили момент, коли партія перейшла від демократичного централізму до вождизму.

AgroPolit.com: Те, що партія займає особливу позицію, залежить від небажання Скоцика працювати? Чи він просто не бачить проблеми?

Олександр Бакуменко: Мені складно оцінювати причини цього явища. Його спитайте, він краще знає. Я бачу лише невтішний результат його, як лідера, і партії. Для мене Аграрна партія  від  самого  початку її появи була хорошим і вдалим політичним проектом. В аграрній країні вона має бути. Але десь усі проспали  цей важливий момент. Справа, на мій погляд, не лише у Скоцикові та його специфічному баченні ситуації. Ми всі пропустили момент, коли партія перейшла від демократичного централізму до вождизму.

Я й надалі працюватиму у парламенті, виходити з  коаліції не буду

AgroPolit.com: Якими будуть Ваші подальші дії в ситуації, що склалася?

Олександр Бакуменко: Я й надалі працюватиму у парламенті, виходити з  коаліції не буду. Але є три моменти, з якими щось потрібно робити. Перший – перехід АПУ в опозицію до влади. Рішення про відкликання депутатів Аграрної партії з усіх рад – це набагато складніше, ніж здається на перший погляд. Вони рубають гілку, на якій сидять. Як на мене, його слід розглядати лише на з’їзді партії. Другий – треба всім консолідуватися для формування ефективної аграрної політики. Я вважаю, що сьогодні варто  максимально використовувати усі можливі важелі для цього, включаючи  аграрний комітет.  Третій – багато серйозних партійців,  які привели АПУ до перемоги на місцевих виборах (Чернігівська, Черкаська, Хмельницька, Донецька області), та інші невдоволені діями керівництва партії. Це не випадково.  Їх витискає вождизм Скоцика та його оточення.

Керівництво АПУ вже зрозуміло, що відкликання депутатів з обласних та районних рад – удар головою в штангу. Це буде скасовано найближчим часом… Я підставлю своє плече урядові Гройсмана, бо бачу в ньому хорошого прем’єра і реальні результати роботи  його команди

AgroPolit.com: Однак є рішення політради для всіх депутатів. Якщо його не виконати, чим це загрожує?

Олександр Бакуменко: Наскільки мені відомо, то керівництво АПУ вже зрозуміло, що відкликання депутатів з обласних та районних рад – удар головою в штангу. Тому це буде скасовано найближчим часом. Щодо нас із Леонідом Козаченком, то ми лишаємося працювати й надалі в коаліції. Я не щур, який біжить із корабля. Я підставлю своє плече урядові Гройсмана, бо бачу в ньому хорошого прем’єра і реальні результати роботи  його команди. Цей уряд багато зробив для аграріїв і для стабільного  дотування галузі у п’яти наступних бюджетах (2017–2022 роки).

AgroPolit.com: Тоді Вам доведеться піти з Аграрної партії?

Олександр Бакуменко: Я не  планую виходити з Аграрної партії. Якщо мене виключать із неї, бо я порушив Статут, то  це  буде їхнім рішенням,  яке ще потрібно  провести  і пояснити рядовим партійцям.

AgroPolit.com: Ви говорили після цієї політради зі Скоциком?

Олександр Бакуменко: Ні, я з ним не говорив і не маю бажання. Він виніс на порядок денний питання про виключення нас із Козаченком з лав партії, навіть не попередивши про свій намір. Коли я говорю з лідером партії і не знаю, що виносять такі питання на політраду –  це некоректно, непорядно й політично безграмотно.

AgroPolit.com: Ви знали, що буде засідання партії?

Олександр Бакуменко: Так, але мені не було відомо, що на ньому обговорюватиметься питання виходу народних депутатів України із провладних фракцій.

Сьогодні в Аграрній партії порушено головне – принципи демократичного централізму. Все більше повноважень віддано президії, голові партії – і це  відбилося прийняттям непрофесійних рішень по всій вертикалі АПУ. Мене найбільше хвилює навіть не те, чому Віталій Скоцик це робить, а чому політрада підтримує?

AgroPolit.com: Така ж ситуація була, коли змінювали склад президії і політради партії у грудні 2016 року, коли ці рішення також протягнули підкилимно. Як Ви думаєте, може, ноги ростуть ще звідти?

Олександр Бакуменко: Така тактика зародилася не сьогодні – безперечно. Ознаки вождизму почали проявлятися десь півтора року тому. Просто більшість  партійців працює на совість, їм ніколи плести  інтриги. Можливо, саме тому це й помітили лише зараз. Сьогодні в Аграрній партії порушено головне – принципи демократичного централізму. Все більше повноважень віддано президії, голові партії – і це  відбилося прийняттям непрофесійних рішень по всій вертикалі АПУ. Мене найбільше хвилює навіть не те, чому Віталій Скоцик це робить, а чому політрада підтримує?

Очевидно, що люди із близького оточення впливають на Скоцика…

AgroPolit.com: Давайте поговоримо про першопричини розколу. Ваші однопартійці стверджують, що найшла коса на камінь тоді, коли до партії увійшли колишні представники від «Нашої України», той же Роман Безсмертний та Віктор Матчук. Це пов’язані речі, на Ваш погляд?

Олександр Бакуменко: Я не говоритиму, що на 100% – так, але очевидно, що люди із близького оточення впливають на Скоцика… Партія втрачає сьогодні демократичність, і це обов’язково  призведе до  якогось  внутрішньопартійного розколу, який зіграє тільки проти неї. Я раніше дуже не хотів говорити на цю тему, бо проти будь-якого розколу. Адже в країні, де розвивається аграрна сфера, має бути політична партія, яка б захищала інтереси АПК. Втім, цього не  відбувається. Підтвердження більш ніж досить: усі бачили, як «відсували» від управління партією Геннадія Новікова з позиції заступника голови партії, хоча більше половини  парторганізацій у партії були саме із «Аграрного союзу». Це просто вражає.

AgroPolit.com: Як Ви вважаєте, чи можна сьогодні змінити ситуацію в партії та що стане відправною точкою?

Олександр Бакуменко: Я думаю, що можна, і я це роблю зараз, спілкуючись із вами. Я хочу, щоб люди знали позицію не лише лідера партії, а й інших її членів, які не словами, а ділом доводять, що вони з аграріями.

Скоцик не став тим новим лідером, якого хотіли б  бачити аграрії. Йому не вистачає «політичної» харизми

AgroPolit.com: Ви вважаєте, що «Аграрна партія» має світле демократичне майбутнє на чолі з Віталієм Скоциком?

Олександр Бакуменко: На мій погляд, Скоцик не став тим новим лідером, якого хотіли б  бачити аграрії. Йому не вистачає «політичної» харизми. Я, на жаль, не бачу також, щоб партія співпрацювала із органами влади! Ні у Президента, ні в прем’єра, ні в парламенті він не буває. Де ж він відстоює  інтереси галузі? На телеекранах і форумах? Скоцика не можна назвати серйозним впливовим політиком, який змушує владу діяти чи впливає на прийняття рішень. Йому не  вистачає  політичної сили та ваги, яка змусить владу рахуватися з Аграрною партією. А от загравання з виборцями, популізм, бажання здаватися гарним є, але це не означає бути таким!

AgroPolit.com: То чи варта справа заходу?

Олександр Бакуменко: Дивитимемося,  як розвиватимуться події.  Якщо побачу, що  члени партії не підтримують мою позицію, тоді покладу партійний білет і піду. 

З’їзд 4 грудня 2016 року поклав початок «своєрідній» стратегії керівництва Аграрної партії,  яка направлена на задоволення їхніх власних амбіцій

AgroPolit.com: Усе вирішить з’їзд партії?

Олександр Бакуменко: Або з’їзд, або політично-партійна дискусія, у ході якої все  остаточно з’ясується. Йдеться не просто про Бакуменка, а про членів районних та місцевих рад, обласних партосередків, аграрних бізнесменів, членів партії. Відбувається бурхливе обговорення на цих рівнях,  яке до чогось конкретного  призведе. Каталізатором подій був з’їзд, коли змінили склад президії, нікого не запитавши. З’їзд 4 грудня 2016 року поклав початок «своєрідній» стратегії керівництва Аграрної партії,  яка направлена на задоволення їхніх власних амбіцій.

AgroPolit.com: Ви вважаєте, що Скоцик хоче витіснити всіх аграріїв і переформатувати партію?

Олександр Бакуменко: Я не знаю, кого хочуть завести, але абсолютно точно зараз «видаляють» із партії справжніх лідерів, які багато чого зробили й змінили свого часу. Чому це відбувається, я пояснити не можу. Я ніколи не був ворогом партії і в  мене не було особистих  партійних амбіцій. Ми з Козаченком серйозно працюємо у парламенті й результати нашої роботи втілені в конкретні законопроекти.

AgroPolit.com: Як гадаєте, Вас хочуть вивести з гри, бо ставки піднімаються?

Олександр Бакуменко: На що піднімаються ставки? Партія пасе задніх – за даними соціологічних опитувань, її підтримують близько 1%.

AgroPolit.com: Тоді чому Вас хочуть позбутися?

Олександр Бакуменко: Не розумію причин. Мені здається, їм просто хочеться створити інформаційний привід, щоб бути на слуху. 

Про «спонсорство» Юрія Косюка

AgroPolit.com: На ринку сутички між вами та Скоциком пояснюють не лише бажанням пропіаритися, а й тим, що на нього «забив» Ваш старий друг, бізнесмен Юрій Косюк, тож Аграрна партія в пошуку нового спонсора.

Олександр Бакуменко: Я та інші члени політради завжди були проти того, щоби до неї заходили великі гравці. Поясню, чому. Якщо партія сильна, то вона не може бути маргінальною, вона має формуватися знизу догори, а не навпаки. І ще момент, великі гравці не вірять у цю партію.

Юрій Косюк і не заходив туди жодного разу. Його там не було. Він не фінансував Аграрну партію Це я вам точно можу сказати. І жодна із 70 компаній «Союз птахівників» туди не входила, на превеликий жаль.

AgroPolit.com: Офіційно – можливо, а  неофіційно – так. Наші джерела стверджують, що були в корзині АПУ і «яйця» Косюка.

Олександр Бакуменко: Мені це невідомо. Хочу наголосити, що особисто я проводив багато розмов із лідерами аграрного бізнесу щодо підтримки партії.

Моє завдання – не зруйнувати конструкцію Аграрної партії, а консолідувати правильних людей і втримати її на плаву

AgroPolit.com: Зараз у Вас є шанс звернутися до Скоцика через ЗМІ. Щоб Ви хотіли йому сказати?

Олександр Бакуменко: Я б хотів сказати, що не можна допускати політичних помилок і роз’єднувати партію. Потрібно максимально використовувати ті можливості, які є сьогодні. Рішення про  відкликання депутатів із  районних, місцевих рад  і парламенту – це величезна політична помилка, яка ні до чого хорошого у партії не приведе. У мене немає особистих образ, просто я вважаю, те, що сьогодні відбувається, призведе до негативних наслідків. Перехід Аграрної партії в опозицію – це стратегічний політичний промах, і на позачерговому з’їзді потрібно це питання ставити невідкладно. Я не пам’ятаю, щоб хтось давав політичну індульгенцію  політраді АПУ зі Скоциком приймати таке рішення. Це занадто.

AgroPolit.com: Ви зможете після всього потиснути Скоцикові руку?

Олександр Бакуменко: Так, спокійно. Кожна людина має право на помилку. Але добре, якщо усвідомлення своєї неправоти приходить вчасно. Сьогодні не можна приймати поспішні рішення, треба повернутися до зміни положень уставу, розібратися із тим, як і в чому обмежувати повноваження голови партії тощо. Люди повинні почати слухати, щоб  лишатися у політиці. Це – важливо. Моє завдання – не зруйнувати конструкцію Аграрної партії, а консолідувати правильних людей і втримати її на плаву. Адже ідея партії не змінилась.

Наталія Білоусова,  головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 жовтня 2018
Бунт в Аграрній партії – в чому причини? (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
ЧАСТИНА №3: У ПОШУКАХ ПРАВДИ – МІН'ЮСТ РОЗСУДИТЬ  В Аграрній партії триває чергова сцена «марлезонського» балету. Цього разу...
17 вересня 2018
Олег Корбан: Аграрну партію хочуть перетворити на нову Партію регіонів
Аграрна партія України (АПУ) тріщить по швах. «Лісове зібрання» політради 13-го вересня тільки посилило розлом в середині політсили....
14 березня 2017
Олексій Мушак: Аграрна партія немає власної  концепції земельного ринку
Аграрна партія України немає чіткого бачення проведення земельної реформи, попри те, що  в політиці знаходиться 20 років.  Таку думку...

Вибір редакції

18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...
11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...