Бюджет 2021 та агросектор: заборгованість за держпрограмами, відсутнє Мінагрополітики, недофінансування
Бюджет 2021 та агросектор: заборгованість за держпрограмами, відсутнє Мінагрополітики, недофінансування

Бюджет на 2021 рік сьогодні прийматиме парламент, а разом із ним – і питання  повернення Мінагрополітики та суми держпідтримки агросектору на наступний рік.

Читайте до теми: Агросектор у піке – причини падіння виробництва сільськогосподарської продукції в Україні

Нагадаємо кілька реперних точок бюджету на 2021 рік.

Перше – у проекті закону №4000 «Про Державний бюджет України на 2021 рік» на АПК закладено 4,5 млрд грн.  Тобто на 500 млн грн більше за цей рік. Як кіт наплакав. При тому, що агросектор формує бюджетні тили країни, дає валютну виручку, формує майже 20 % ВВП країни, сплачує 80 млрд грн податків, а йому дають 4,5 млрд грн! Щедро!

Читати до теми: Держбюджет 2021: що дістанеться українському агросектору, селу, громадам та бізнесу

Друге – в бюджеті на 2021 рік не закладено окремою строчкою фінансування діяльності Мінагрополітики. Що це означає? У першому кварталі Мінагрополітики не запрацює. Аби поновити Мінагрополітики  доведеться вносити рано чи пізно зміни в бюджет на 2021 рік про «окрему строчку» на його фінансування у 2021 році. Тобто чому цього не роблять одразу? Це інструмент для політичних торгів чи для заробляння?

Читати до теми: Звернення аграрних асоціацій та установ до Володимира Зеленського про відновлення Мінагрополітики

Третє – в новий рік агросектор входить із боргами по держпідтримці в 2020 році. Станом на 02.11.2020 аграріям фактично спрямовано бюджетні кошти через уповноважені банки та Укрдержфонд в обсязі 1 млрд 825 млн грн (45,6 % від затвердженого річного обсягу асигнувань). Тобто ще 2,2 млрд грн це перехідний борг.

Читати до теми: Держпідтримка аграріїв: виконання програм у 2020 та повернення боргів за 2019 рік

Як розподілилися виділені  кошти за затвердженими програмами:

  • на державну підтримку розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції – 0,87 млн грн,
  • фінансову підтримку розвитку фермерських господарств – 77,42 млн грн,
  • часткову компенсацію вартості с/г техніки та обладнання вітчизняного виробництва – 986,3 млн грн,
  • фінансову підтримку заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів – 761,75 млн грн.
     

 Тобто за логікою здорового бюджетного процесу у 2021 році аграрії мали б отримати сумарно, виходячи з цих цифр, 6,2 млрд грн.

Четверте – скасовану раніше норму про мінімум 1% аграрного ВВП на держпідтримку агросектору так і не повернули. Тому обіцяні Мінфіном у 2021 році 4,45 млрд грн – це морквина попереду віслюка! Агросектор мав би отримати мінімум 8 млрд грн. До цього Кабмін Дениса Шмигаля закликали всі: громадськість, аграрний комітет, асоціації. Але в уряді зробили обличчя «качечкою» і сказали «Денег нет, но вы держитесь».

Читати до теми: Аграрний комітет ухвалив правки до законопроєкту про держбюджет 2021 зі збільшенням дотацій АПК до 8,4 млрд грн

І даремно, бо підтримка агросектору дає один із хороших економічних мультиплікаційних ефектів: умовно кажучи – вкладена гривня дозволяє працювати спеціаліста кількох дотичних до АПК галузей.

Саме тому не економити, а навпаки віддати борг по держпідтримці за 2020 рік, а також наростити її в 2021 році до 1% аграрного ВВП країни закликає уряд секретар аграрного комітету, народний депутат («Партія «За майбутнє») Іван Чайківський:

Аби 2,2 млрд грн з держпідтримки АПК не «згоріли» в кінці року, я говорю про їх перенесення на 2021 рік та додати до вже погодженої в бюджеті суми. Сумарна держпідтримка (з урахуванням цьогорічних боргів) АПК на 2021 рік в ідеалі має становити близько 11 млрд грн».  

Читати до теми: Закон про держпідтримку та аграрний реєстр: які зміни запровадив парламент

П’яте – в рамках бюджетного процесу на 2021 рік не вирішеним є наразі питання «А якою буде державна система реагування на форс-мажори у секторі?». Іншими словами, що робитиме уряд, якщо раптом у наступному році знову вистрелить фактор неврожаю через погоду? Яку систему страховки та швидкого реагування для аграріїв парламент та уряд, аби знову не дати в штангу, як це було в цьому році? Коли через не своєчасне реагування держави на фінансові проблеми фермерів (через значні збитки завдані посухою) окремі фермери йшли на відчайдушні кроки і навіть накладали на себе руки?

Читайте до теми: Форвардні війни – трейдери проти сільгоспвиробників під наглядом МЕРТу

Запитується: де  проголосований закон про агрострахування? МЕРТ і досі його пише! Де зарезервована окрема бюджетна строчка для реалізації проектів зрошення на півдні України за бюджетний кошт, або під спільні проекти з міжнародними інверторами, як от китайцями? Суми значні: наприклад на 1 га потрібно інвестувати $2500, тобто близько $5 млрд для відновлення мережі зрошення на 2 млн га на півдні України. Але їх потрібно шукати, а не ставати в позу страуса, коли голова у піску – і хай весь світ почекає.

Читайте до теми: Поради уряду: як вирішити проблему посухи – агрострахування, зменшення ставки ПДВ, пільгова «нічна» електроенергія

Шосте – де гроші на земельну реформу? Є лише оцінка – у МЕРТі говорять про потребу в 500 млн грн. А реальні гроші – миші з’їли?

Сьоме –  депутати пропонують забрати з бюджетів місцевих громад ряд доходів: земельний податок хочуть залишити «Укрзалізниці», акциз за пальне – віддати державі. Так, бюджетний комітет перед другим читаннм за бюджет відхилив пропозицію депутатів залишити 13,5% акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального у казні місцевих громад. Для розуміння важливості цієї статті у наповненні місцевих бюджетів наведемо пару цифр: у 2015 році 5%-й акциз із роздрібної реалізації підакцизних товарів приніс 7,7 млрд грн, у  2017 році 13,44% акциз з пального – 13,2 млрд грн, а в  2020 році місцеві бюджети отримають за рахунок акцизів 14,1 млрд грн.

Словом, бюджетний пиріг для агросектору печуть знову ж таки на ілюзія, цинізмі та пустопорожніх обіцянка.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...