Держпідтримка аграріїв: виконання програм у 2020 та повернення боргів за 2019 рік
Стан виконання програми держпідтримки аграріїв-2020 та повернення боргу за 2019

МЕРТ у відповідь на запит AgroPolit.com відзвітував про стан виконання програми держпідтримки аграріїв на 2020 рік. За даними відомства станом на початок листопада аграріям перерахували 45,6% від загальної суми передбачених дотацій. Через уповноважені банки та Укрдержфонд було передано 1 млрд 825 млн грн з 4 млрд грн. Про детальний розподіл коштів держпідтримки у аналітиці, яка є у розпорядженні AgroPolit.com.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Мінекономіки передбачено видатки загального фонду в сумі 4 млрд грн за бюджетною програмою КПКВК 1201150 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» (далі – КПКВК 1201150).

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2017 № 77 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки сільгосптоваровиробників» (зі змінами), визначено напрями використання бюджетних коштів за бюджетною програмою КПКВК 1201150, а саме:

 • державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції;
 • фінансова підтримка розвитку фермерських господарств;
 • часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва;
 • фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів
 • фінансова підтримка розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства;
 • надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб — членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Читайте до теми: Держбюджет 2021: що дістанеться українському агросектору, селу, громадам та бізнесу

Станом на 02.11.2020 аграріям фактично спрямовано бюджетні кошти через уповноважені банки та Укрдержфонд в обсязі 1 млрд 825 млн грн (45,6 % від затвердженого річного обсягу асигнувань).

З них:

 • на державну підтримку розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції – 0,87 млн грн,
 • фінансову підтримку розвитку фермерських господарств – 77,42 млн грн,
 • часткову компенсацію вартості с/г техніки та обладнання вітчизняного виробництва – 986,3 млн грн,
 • фінансову підтримку заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів – 761,75 млн грн.

 

Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств

Передбачено 380 млн грн. Освоєно 77,42 млн грн:

 • фінансова підтримка сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Передбачено 60 млн грн. 
 • спеціальна бюджетна дотація за утримання корів молочного напрямку продуктивності. Передбачено 100 млн грн. 
 • бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 га) для новостворених фермерських господарств. Передбачено 104 млн 542 тис. грн.
 • часткова компенсація витрат, пов'язаних з наданими сільськогосподарськими дорадчими послугами. Передбачено 10 млн грн.

 

Читайте до теми: Держпідтримка аграріїв-2020. Скільки кому дісталося 

Станом на 04.11.2020 фактично спрямовано фермерським господарствам кошти в обсязі 77,4 млн грн, враховуючи за напрямами:

 • часткова компенсація вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, закупленого у фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, які здійснюють виробництво та/або його реалізацію – 8,5 млн грн;
 • здешевлення кредитів – 3,6 млн грн;
 • часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва – 24,4 млн грн;
 • бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) для фермерських господарств (крім новостворених) – 26 млн грн;
 • бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) для новостворених фермерських господарств – 12,6 млн грн;
 • погашення кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах державної казначейської служби, станом на 01 січня 2020 року – 2,3 млн грн.  

Фінансова підтримка на поворотній основі (безвідсоткові кредити) через Український державний фонд підтримки фермерських господарств

Передбачено — 67 млн грн. Освоєно — 0 грн.

Фінансування зі спецфонду, у розмірі до 500 тис. грн на одне ФГ. Можуть отримати на конкурсних засадах усі ФГ, окрім тих, які мають заборгованість перед Укрдержфондом та його регіональними відділеннями, яких визнано банкрутами.

Зараз, за програмою, оголошено конкурс і приймаються заявки від кандидатів з 21.07.2020 до 19.08.2020 у регіональних відділеннях Укрдержфонду.

Читайте до теми: GoЗаАгроДотаціями-2019

Державна підтримка через доплати на користь застрахованих осіб – членів/голів СФГ

Передбачено — 20 млн грн. Освоєно — 0 грн.

Доплата на користь застрахованих осіб-членів/голови СФГ без набуття статусу юридичної особи ЄСВ здійснюється впродовж 10 років у розмірі від 0,9-0,1 мінімального страхового внеску виключно за умови сплати решти внеску головою/членами СФ.

Термін подання документів:

не пізніше як за робочих днів до початку місяця до територіального органу ДПС за місцем свого обліку як платника внеску.

Державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції

Передбачено 1 млрд 100 млн 240 тис. грн. Освоєно 0,87 млн грн.

За період січень-жовтень нараховано та спрямовано 873,576 тис. грн. з яких:

 • 102,6 тис. грн – для погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства, за попередній бюджетний період;
 • 770,976 тис. грн – для компенсації вартості об’єктів, профінансованих за рахунок банківських кредитів, виплаченої не в повному обсязі у 2019 році через незалежні від отримувача причини.

Довідково: компенсацію отримали 3 суб’єкти господарювання.

За рештою напрямів підтримки, передбачених Порядком, виплата державної підтримки отримувачам передбачена у листопаді-грудні 2020 року.

Читайте до теми:  GoЗаАгроДотаціями-2018

Фінансова підтримка розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства

Передбачено 400 млн грн. Освоєно 0 грн.

На фінансову підтримку розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства у 2020 році передбачено спрямувати 400 млн грн, шляхом часткового відшкодування вартості:

 • придбання садивного матеріалу (після закладення насаджень) у розмірі до 80% вартості;
 • спорудження шпалери і встановлення систем краплинного зрошення у розмірі до 30% вартості (після завершення монтажних робіт);
 • нового будівництва та реконструкції холодильників для зберігання плодів, ягід, столових сортів винограду та хмелю власного виробництва, цехів первинної переробки технічних сортів винограду, плодів та ягід власного виробництва, об’єктів із заморожування плодів та ягід виробникам, які вирощують плоди та ягоди, у розмірі до 30% вартості;
 • придбання ліній товарної обробки плодів та ягід виробниками, які вирощують плоди та ягоди, автоматизовані лінії з висушування плодів, ягід та хмелю власного виробництва, лінії з переробки власно вирощених плодів, ягід та технічних сортів винограду на соки, пюре, виноматеріали у розмірі до 30% вартості після завершення пусконалагоджувальних робіт;
 • придбання техніки та обладнання (зокрема іноземного виробництва, які не виробляються в Україні) для проведення технологічних операцій у виноградарстві, садівництві, хмелярстві, згідно з визначеним Мінекономіки переліком, у розмірі до 30% вартості.

Порядком визначено термін подачі документів:

 • За відшкодування саджанців, шпалер, краплинного зрошення документи подаються до 01 листопада поточного року обласній комісії.
 • За відшкодування будівництва ліній, сховищ, обладнання документи подаються до 01 листопада до комісії Мінекономіки.

Обласні комісії забезпечують надходження до Мінекономіки до 15 листопада зведених відомостей про фактичні витрати та попередні обсяги компенсації.

Комісія Мінекономіки опрацьовує документи, які надійшли від обласних комісій та суб’єктів господарювання, і до 1 грудня здійснює пропорційний розподіл бюджетних коштів за напрямами в розрізі кожного суб’єкта господарювання, що затверджується наказом Мінекономіки.

Читайте до теми: Агросектор у піке – причини падіння виробництва сільськогосподарської продукції в Україні

Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва

Передбачено 1 млрд грн. Освоєно 986,3 млн грн.

Загальна сума компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва станом на початок листопада склала 986,3 млн грн, що становить 98 % від плану.

За період грудень 2019 року та січень-вересень 2020 року направлено коштів сільгосптоваровиробникам у розмірі 421,2 млн грн. Кошти отримали 3601 аграрії, які за вказаний період придбали 7447 одиниць сільгосптехніки та обладнання.

Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів

Передбачено 1,2 млрд грн. Освоєно 761,75 млн грн.

За період січень-вересень фактично використано майже 762 млн грн або 63,4% від плану.

Кошти спрямовано понад 3,6 тис. позичальників, які подали заявки до уповноважених банків. Загальний обсяг кредитів, залучений такими підприємствами склав 74 млрд грн, з них компенсовано державою – 17,6 млрд грн, у тому числі:

а) за видами кредитів:

 • короткострокових – 8,1 млрд грн (45,8 %);
 • середньострокових – 4,3 млрд грн (24,5 %);
 • довгострокових – 5,2 млрд грн (29,7 %);

в) за видами діяльності позичальників:

 • галузь тваринництва – 3,0 млрд грн (17,1 %);
 • іншими галузі – 14,6 млрд грн (82,9 %).

У поточному місяці Мінекономіки очікує від уповноважених банків реєстри компенсаційних виплат за січень-жовтень 2020 року, на підставі яких буде спрямовано бюджетні кошти для сільгосптоваровиробників для часткової компенсації відсотків за користування кредитами.

Читайте до теми: Що змінить для галузі законопроект №3318 «Про ветеринарну медицину та благопопуччя тварин». Аналіз документу

Заплановані виплати дотацій

Спеціальна бюджетна дотація за утримання корів молочного напряму продуктивності фермерському господарству, у власності якого перебуває від п'яти корів, ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства – за попередніми підрахунками за напрямом буде використано 40 млн 175,0 тис грн.

Повернення боргів за 2019 рік

За програмою КПКВК 1201150 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників».

За напрямком фінансова підтримка розвитку фермерських господарств спрямовано сільгосптоваровиробникам (2 110 фермерським господарствам) коштів на суму  62,5 млн грн, враховуючи (станом на 26 жовтня 2020 року):

 • здешевлення кредитів – 3 млн 573 тис грн.;
 • часткова компенсація вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, закупленого у фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, які здійснюють виробництво та/або його реалізацію – 8 млн 538 тис. грн.;
 • часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва – 24,4 млн грн.;
 • бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 га) для фермерських господарств (крім новостворених) – 25 млн 992 тис. грн.
 • розподіл коштів між уповноваженими банками відповідно до наданих ними реєстрів сільськогосподарських товаровиробників, які придбали техніку та обладнання у жовтні-листопаді 2019 року, на суму 565 млн грн. 

Читайте до теми: «Національна економічна стратегія-2030»: як розвиватимуть агросектор — сектори, податки, держпідтримка, кадрова політика, інновації, зрошення

Який очікуваний ефект від держпідтримки у 2020 році?

Очікуваний МЕРТ ефект від реалізації напряму часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва:

 • надходження до бюджетів всіх рівнів щонайменеше 2 млрд. грн.;
 • надходження податків і зборів у 2020 році від учасників програми та суміжних виробництв становитиме близько 2,3 млрд. грн.

Мультиплікатор сплати податків від реалізації програми у 2020 році становитиме 1:1,7.

Очікуваний ефект від програми підтримки розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства:

 • збільшення площ насаджень, обсягів виробництва високоякісної плодово-ягідної продукції, винограду та хмелю, нарощування потужностей із їх зберігання та переробки;
 • щорічно створення близько 5,0 тис. постійних робочих місць та понад 16 тисяч сезонних, відповідно збільшення надходжень до державного та місцевого бюджетів;
 • насичення плодово-ягідною продукцією внутрішнього ринку;
 • збільшення виробництва продукції з високою доданою вартістю;
 • нарощування експортного потенціалу;
 • скорочення обсягів імпорту.

Надання державної підтримки шляхом здешевлення кредитів у 2020 році сприятиме розширенню доступу сільськогосподарських виробників до пільгових кредитів та зменшення вартості таких кредитів.

Надання державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції сприятиме здешевленню залучених інвестицій, поліпшенню виробничої та технічної бази, збільшенню продуктивності тварин, забезпеченню ресурсної бази галузі та поліпшенню породного складу тварин.

Очікуваний ефект від програми розвитку фермерських господарств:

 • Збільшення кількості сімейних фермерських господарств через запровадження напряму доплати за ЄСВ та, відповідно, посилення її соціального захисту. 
 • Надання субсидій на 1 га новоствореним фермерським господарствам стимулює до створення та дає можливість на старті підтримати такі суб'єкти господарювання, які мають до 20 га. 
 • Дотація за утримання корів молочного напряму продуктивності фермерському господарству, у власності якого перебуває від п'яти корів, ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства стимулює нарощування поголів'я та легалізацію з підвищенням якості та безпечності виробництва молока.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 листопада 2020
Перелік агротехніки для держпідтримки розширено на 417 нових одиниць, – Мінекономіки
В рамках реалізації бюджетної програми «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Часткова компенсація вартості...
2 листопада 2020
В уряді повідомили суму на програму держпідтримки аграріїв на 2021 рік від Мінфіну
В уряді повідомили суму на програму держпідтримки аграріїв на 2021 рік від Мінфіну. Про це свідчить аналітика, яку...

Вибір редакції

17 червня 2022
Як розвиватимуть агроекспорт і три експортні артерії України – автотранспорт, Укрзалізниця та морські порти
Розблокувати транзит українського продовольства через морські порти і обговорити надання статусу кандидата Україні в члени ЄС – це київське...
22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...