Закон про відкриття ринку землі готують до другого читання: депутатське протистояння
Парламентський комітет розглядає правки

Розгляд законопроекту №2178-10 наближається до кульмінаційного голосування Верховною Радою у другому читанні. Завдання комітету з питань аграрної та земельної політики – розглянути усі 4,5 тис правок, які було отримано від депутатів.

Крик, блокування на нічному засіданні 18 грудня

На засіданні профільного комітету, яке розпочалось після 17 години вечора, по завершенню роботи в сесійній залі 18 грудня поставили завдання розглянути кожну конкретну правку, запропоновану народними обранцями, як вимагає регламент.

Перед початком засідання стало відомо, що до 4,5 тис є ще додаткові правки, підготовлені спільно депутатами, які за пропозицією президента Володимира Зеленського передбачають обмеження придбання кількості землі в одні руки та про референдум, який має визначити, що будуть іноземці брати роль у ринку землі в разі його відкриття. Голова комітету Микола Сольський розповів, що група депутатів не проти нові правки не вносити на розгляд комітету, а запропонувати їх безпосередньо у сесійній залі, коли закон буде запропонований до голосування у другому читанні.

Понад 4 тис. правок до законопроекту про ринок землі № 2178–10 – це, фактично, блокування законопроекту. Але це блокування в межах регламенту й закону – є процедури, які ми маємо проходити. Велику кількість правок вносять ті, хто вважає закон про відкритий ринок непотрібним, хоча є необхідні правки: про референдум, про національні суб’єкти, про обмеження концентрації земель. Сьогодні під час засідання комітету у депутатів виникла пропозиція прийняти комітетські правки і включити їх в таблицю до розгялду в сесійній залі під час другого читання законопроекту. Ці правки мають однаковий статус з іншими правками, вони по суті ще не розглядалися», – розповів Микола Сольський.

Депутатам «Батьківщини», які раніше подали близько тисячі правок, пропозиція групи нардепів перенести голосування за останню частину правок в залу сесійну не сподобалась. Вимагали навіть відкласти розгляд усіх правок загалом, мовляв, не встигли підготуватись. Однак комітет переносити засідання не став та перейшов до роботи. Розгляд правок розпочали за списком, який надав секретаріат Верховної Ради.

Таким чином, не стали брати правки групами, які планували визначити тижнем раніше. Нагадаємо, 11 грудня на засіданні комітету пропонували посортувати запропоновані правки. Після засідання уже у коридорах комітетів сталась бійка. На діючого нардепа напали з кулаками екс-депутати зі «Свободи», які були присутні на комітеті, депутат Андрій Богданець потрапив до лікарні, а прокуратура Києва порушила кримінальну справу за статтею «Погроза або насильство щодо державного чи громадського діяча».

За зверненням членів комітету наступні засідання було перенесено у іншу залу та з можливістю проводити у закритому режимі, без присутності громадських діячів та колишніх обранців, але з журналістами.

Запланували засідання аграрного комітету і на наступний тиждень – 23, 24, 26, 27 грудня з 9:00, попри те, що наступний тиждень призначений для роботи  виборцями, більшість членів комітету рішення підтримали.

Першу сотню правок переважно розглядали без участі депутатів, які їх подавали – бо ті не прийшли на заплановане засідання. Юлія Тимошенко після оголошення кожної правки закликала депутатів не голосувати за їх проходження в комітеті та писати про це письмову заяву. Однак секретаріат комітету підтвердив, що розгляд відбувається у встановленому порядку. Противники відміни мораторію почали кричати та гупати по столах. Про це можна побачити у відео.

Ближче до ночі, о 23:00 депутати-противники відміни мораторію збіглись до крісла, де сидів голова комітету Микола Сольський та намагались заблокувати засідання гуртом. Це видно з онлайн трансляції.

Крісло у голови «віджали», мікрофон відсунули та заблокували роботу комітету. Відновити роботу комітету вдалось через 20 хвилин. Голова комітету Микола Сольський запропонував попрацювати ще годину, більшість членів комітету погодились далі працювати.

Опів на першу ночі робота комітету, який розпочався у середу, завершилась. Розглянули близько 200 поправок. Більшість  з них не набрала достатньої кількості голосів.

На нічній прес-конференції Юлія Тимошенко пообіцяла йти до суду та вимагати визнати незаконним засідання комітету.

Другий день розгляду правок – ранковий ривок та вечірня зустріч

Продовжили засідання в четвер, з 9-ї ранку. На засідання зареєструвались 20 народних обранців. Лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко пообіцяла запросити представників головного юридичного відділення Верховної Ради на зустріч голів фракцій. Та зазначила, що ті мають з’ясувати, чи законно відбувається засідання комітету з аграрних питань. За годину розглянули ще близько двох десятків правок та оголосили перерву до 17:30. Однак ввечері, після зустрічей голів фракцій засідання комітету не відбулося. Навіть прозвучала заява депутата від  «Слуга народу» Олександра Качура, що питання відкриття ринку землі можуть відкласти на наступний рік. Мовляв, 300 розглянутих правок — надто мало, щоб очікувати на швидкий розгляд у сесійній залі. 

Сьогодні аграрний комітет розглянув понад 300 правок. Але я думаю, по прогнозам, що 4000 тисячі правок вони вже не зможуть розглянути за декілька днів. Питання відкриття ринку землі буде відкладено на наступний рік, скоріше за все», — заявив Качура.

Цього ж дня Велика палата Конституційного Суду України розглядала справу за конституційним поданням 46 народних депутатів України, які попросили розтлумачити положення першого речення ч.1 ст.13 Конституції України, які звучать «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу» та ч.1 ст. 14  про те, що «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави». У Конституційному Суді пообіцяли роз'яснити громадськості своє бачення згодом. 

«З метою забезпечення повного та об’єктивного розгляду цієї справи та ухвалення Конституційним Судом України обґрунтованого рішення було направлено запити до закладів вищої освіти та наукових установ з проханням висловити позицію щодо питань, порушених у конституційному поданні», – повідомили у КСУ.

У розкладі подій на 20 та 23 грудня на сайті Верховної Ради засідання комітету з питань аграрної та земельної політики поки що немає. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 грудня 2019
Розгляд закону про ринок землі відкладуть на наступний рік, — «Слуга народу»
Питання відкриття ринку землі можуть відкласти на наступний рік. Про це заявив народний депутат від фракції «Слуга народу»...
9 грудня 2019
На «сірому» ринку України вже продано понад 1 млн га землі – Сольський
За договорами довгострокової оренди і емфітевзису в Україні близько 1,1 млн га підмораторних земель вже фактично продані, станом на серпень 2019...
13 листопада 2019
Законопроект про ринок землі №2178-10 проголосували у першому читанні
Законопроект про ринок землі — 2178-10 проголосовано парламентом у першому читанні. 240 народних депутатів віддали голоси...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...