Бюджетна підтримка агросектору та об’єднаних громад у 2023 році  
Бюджетна підтримка агросектору та об’єднаних громад у 2023 році  

Державна підтримка агросектору та об’єднаних територіальних громад (ОТГ) у 2023 році – зріз програм та субвенцій у бюджеті-2023 проаналізував AgroPolit.com. Ми зробили акцент на цих двох напрямках, бо він них залежить добробуті благополуччя сільських жителів та аграріїв, а також – працівників АПК та власників паїв. Що ми побачили? Чіткої суми по підтримці АПК наразі сказати не можна – вона коливатиметься протягом року і розподілятиметься за трьома програмами (від Мінагрополітики, МЕРТу та кошти від міжнародних донорів). Щодо бюджетів громад:  загальний обсяг фінансів місцевих бюджетів – 605,1 млрд грн. Крім того, ОТГ отримали у своє розпорядження надходження 13,4% від акцизу за пальне, в перспективі – частина доходів від збору мінімального податкового зобов’язання.

Читати до теми: Держпідтримка агросектору у 2023 році
 

Агросектор – держпідтримка: кредити,  гранди садівництво/теплиці та міжнародні кошти


Перший напрямок – програма кредитування від МЕРТу «5-7-9»: ліміт кредиту зріс із 60 млн грн до 90 млн грн. Раніше озвучувалася сума в 20 млрд грн.

У 2022 році за програмою «5-7-9» видано 90 млрд 850 млн грн кредитів для понад 40 тис. аграріїв. У березні минулого року уряд розширив цю програму: аграрії отримували до 60 млн грн під 0 % річних, а на 80% суми могли отримати державні гарантії під заставу зерна.

Другий – програма безповоротних грантів (кошти на стимулювання садівництва і створення теплиць).  На це у бюджеті-2023 закладено 1,3  млрд грн. Наприкінці 2022 року було підписано 70 заявок на розвиток садів і 7 заявок на будівництво теплиць загальною вартістю 371 млн грн.

Третій – міжнародні кошти. Зокрема, як повідомило джерело AgroPolit.com у Кабміні, наразі вже відомо, що Світовий банк на $432 млн планує підтримати агровиробників у підготовці до посівної та жнив у 2023 році.

Нагадаємо, що у минулому році за цим напрямком через Державний аграрний реєстр 1,6 млрд грн таких міжнародних коштів було спрямовано у вигляді субсидій і дотацій за обробіток від 1 до 120 га с/г угідь та за утримання від 3 до 100 корів. Погоджено 31 тис. заявок.

Крім того, навесні міжнародні партнери підтримали аграріїв із декількома тисячами тонн насіння, а під час жнив через ФАО та USAID розпочався розподіл засобів для зберігання збіжжя. 31 000 рукавів для зберігання зерна та 105 комплектів техніки для завантаження зерна цього року буде надано в межах програми Мінагрополітики та ФАО (за підтримки урядів Японії й Канади), 8 000 рукавів розподілить USAID. Наразі через ДАР зареєстровано 86 тис. аграріїв.

Нагадаємо, що суми державної підтримки АПК за роками виглядають так:

 • 2021 рік – 4,5 млрд грн
 • 2020 – 4 млрд грн
 • 2019  – 5,9 млрд грн
 • 2018 — 6,3 млрд грн 

Читати до теми: Курс на Європу – що робить парламент для лобіювання інтересів агросектору?


 

Сільськогосподарська політика Євросоюзу
 

Тим часом з 1 січня 2023 року в Європейському Союзі почала діяти нова спільна сільськогосподарська політика (Common Agricultural Policy, CAP). Вона передбачає фінансування ЄС у розмірі €264 млрд підтримає європейських фермерів у переході до сталого та стійкого сільськогосподарського сектора та допоможе зберегти життєву силу та різноманітність сільських територій. Завдяки співфінансуванню та додатковому національному фінансуванню загальний державний бюджет, призначений для фермерів і сільських громад, на період 2023-2027 років досягне €307 млрд.  

Інші програми, що входять до компетенції CAP, такі як програма POSEI для найвіддаленіших регіонів, схема шкіл ЄС, програми просування, отримають додаткове фінансування ЄС у розмірі €6 млрд. Малі та середні ферми в 25 країнах ЄС отримають вищу підтримку доходів завдяки перерозподільній виплаті в розмірі 10,6% усіх прямих виплат. Це становитиме €4 млрд на рік, або в 2,5 раза більше, ніж перерозподільні виплати згідно з поточною CAP (2014-2020), яку застосовують лише десять держав-членів.

Підтримка САП для органічного виробництва у 2027 році збільшиться майже вдвічі порівняно з площею, фінансованою у 2018 році. Це стане основним внеском у досягнення амбіцій щодо збільшення органічних площ, які становитимуть від 5 до 30% у 2030 році.

На підтримку молодих фермерів CAP передбачає €8,5 млрд.

Заплановані інвестиції у виробництво відновлюваної енергії на фермах додадуть 1,556 МВт до потужностей ЄС з виробництва енергії.

Читати до теми: Громади і бюджет 2023 року – чи будуть гроші?
 

Місцевий бюджет громад

Загальний обсяг фінансового ресурсу місцевих бюджетів на 2023 рік – 605,1 млрд грн. Із них доходи місцевих бюджетів – 420,9 млрд грн:

 • за загальним фондом – 397,5 млрд грн;
 • за спеціальним фондом – 23,4 млрд грн;
 • трансферти з державного бюджету – 184,2 млрд грн

Основні нововведення та зміни, які стосуються місцевих бюджетів:

 • У 2023 році продовжено норму щодо зарахування збільшеного нормативу ПДФО до бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад на рівні 64% за рахунок зменшення нормативу зарахування ПДФО до державного бюджету (21%).
 • Горизонтальне вирівнювання для бюджетів місцевого самоврядування здійснено на основі очікуваних надходжень ПДФО у 2022 році.
 • Утворено фонд ліквідації наслідків збройної агресії, який спрямовуватиметься на будівництво громадських будівель, захисних споруд, ремонт об’єктів критичної інфраструктури, ремонт будівель для забезпечення житлом ВПО, розробка ПКД для зруйнованих об’єктів, закупівля шкільних автобусів, спецтранспорту для охорони здоров’я та комунальних підприємств з благоустрою.
 • Удосконалюється механізм визначення ліміту загального обсягу місцевого та гарантованого боргу.
 • Спрощуються норми щодо акцизу з пального.
 • Упорядковуються норми щодо фінансування охорони здоров’я у зв’язку із переходом на механізм державних фінансових гарантій.
 • Виключено із видатків місцевих бюджетів видатки на фахову передвищу освіту на умовах державного замовлення (стаття 90).
 • З 1 липня фінансування бюро судмедекспертизи буде передано з місцевих бюджетів до державного бюджету.
 • Продовжується до 1 січня 2025 року термін дії пункту 20-6 частини першої статті 91 БКУ щодо місцевих програм підтримки автомобільних підприємств санітарного транспорту.
 • Встановлено зарахування до державного бюджету єдиного податку, платником якого є електронний резидент (е-резидент).
 • Кабінету Міністрів України в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації надано повноваження щодо визначення особливостей передачі коштів на здійснення окремих видатків місцевих бюджетів від однієї до іншої місцевої ради у вигляді міжбюджетного трансферту до відповідного місцевого бюджету.
 • Для однозначного тлумачення положень та для забезпечення єдиної практики застосування норм бюджетного законодавства уточнено норму щодо здійснення військовими адміністраціями функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень.
 • До місцевих бюджетів і надалі зараховуватиметься ПДФО з грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

31 грудня 2022
Мінфін затвердив бюджети для 90% територіальних громад
Станом на 30 грудня 2022 року Міністерство фінансів прозвітувало про затвердження 1425 місцевих бюджетів, або 89% від їхньої загальної кількості (1...
29 грудня 2022
Бюджети громад отримають доходи від акцизу на пальне
Місцеві громади отримають у свої бюджети надходження 13,4% від акцизу за пальне. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «У 2023...
27 грудня 2022
Громади можуть самостійно визначати розміру шкоди за неправомірне використання землі – уряд
Рішенням уряду внесено зміни до пункту 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок,...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...