Аграрні закони в умовах війни: продовольча безпека, земля, рейдерство, зрошення
Аграрні закони в умовах війни: продовольча безпека, земля, рейдерство, зрошення

За останні 2 місяці парламент прийняв шість важливих аграрних законів для полегшення діяльності сільгоспвиробників в умовах воєнних дій. Продовольча безпека, земельні відносини (орендні відносини, реєстрація права власності та інше), виробництво сільськогосподарської продукції, утворення ОВК та розвиток зрошення/меліорації, протидія рейдерству за участі чорних реєстраторів та державних нотаріусів і містобудівна діяльність – ключові теми цих законів. Окрім того, 226 голосів депутатів «за» очікує ще ряд законопроектів.

AgroPolit.com пропонує вам ключові положення цих документів, а також – пригадаємо інші важливі законодавчі зміни щодо роботи ринку АПК в умовах війни  (ліцензування пального, ввезення насіння, виробництво біоетанолу, резервування аграріїв на посівну, експорт у ЄС та інше).

 

Закон № 2145-IX  (реєстраційний номер – 7178) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану». 

Ключові положення:

В умовах воєнного стану функціонування Державного реєстру речових прав є обмеженим, тому замість державної реєстрації прав запроваджена державна реєстрація договорів про використання земель


Територіальні громади можуть укладати договори на земельні ділянки сільськогосподарського призначення без аукціонів

Детально про всі положення законопроекту і основні питання до трактування викладених у ньому норм дивіться у презентації за посиланням посиланням.

Закон 7289 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану».

Ключові положення:

 • В умовах тимчасового призупинення роботи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру надає територіальним громадам сіл, селищ, міст можливість передавати в оренду земельні ділянки, що переходять до комунальної власності територіальних громад, без державної реєстрації права комунальної власності такі земельні ділянки.
 • Здійснювати гранично оперативне надання земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені (евакуйовані) із зони бойових дій, без проведення земельних торгів із жорсткими обмеженнями умов оренди. При цьому підприємства, яким надаватимуться ділянки у разі переміщення (евакуації) виробничих потужності із зони бойових дій, визначатимуться спільним рішенням обласної військової адміністрації, з території якої переміщуються (евакуюються) виробничі потужності, та обласної військової адміністрації, на територію якої такі потужності переміщуються (евакуюються).
 • Надання у постійне користування земельних ділянок комунальної власності для розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб здійснюватиметься виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
 • Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок, надання земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені (евакуйовані) із зони бойових дій, будівництва річкових портів (терміналів), залізничних логістичних центрів (виробничо-перевантажувальних комплексів) здійснюватиметься без розроблення документації із землеустрою, без супутніх витрат та затвердженої містобудівної документації на підставі мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури сільської селищної, міської ради.
 • Забороняється використовувати для таких цілей природоохоронні території, землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, порушувати обмеження у використанні земель (у тому числі в сфері забудови).
 • У період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено, встановлюються спеціальні правила реєстрації встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок районними військовими
  адміністраціями у Книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану.
 • У разі неможливості надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки Міністерство аграрної політики та продовольства України уповноважується затверджувати усередненіпоказники нормативної грошової оцінки земель на одиницю площі, які можуть застосовуватися у випадках обов’язкового проведення нормативної грошової оцінки земель, передбачених статтею 13 Закону України «Про оцінку земель».
 • Міністерству аграрної політики та продовольства України надається право призупиняти та відновлювати функціонування Державного земельного кадастру з міркувань безпеки, встановлювати обмеження щодо повноважень державних кадастрових реєстраторів та інші особливості ведення Державного земельного кадастру в умовах воєнного часу.
 • Для оперативного вирішення завдань експлуатації та підтримання в належному стані об’єктів технічної інфраструктури в умах воєнного часу оператору газотранспортної системи, оператору газорозподільної системи, оператору системи розподілу, оператору системи передачі, підприємствам централізованого водопостачання і водовідведення, теплогенеруючим, теплотранспортуючим, теплопостачальним організаціям, операторам електронних комунікацій надається право безперешкодного та  безкоштовного доступу до земельних ділянок усіх форм власності, на яких розташовані об'єкти таких операторів, підприємств, організацій, а також в межах їх охоронних  (спеціальних) зон. Гранично спрощуються умови проведення капітальних та інших планових робіт, а також ліквідації аварії або загрози її виникнення  (аварійних ситуацій).
 • Створюються правові передумови для забезпечення громадян та суб’єктів підприємницької діяльності в умовах воєнного часу послугами зі складання документації із землеустрою, топографо-геодезичних і картографічних робіт, оцінки майна, експертної грошової оцінки земельних ділянок, що є критичними для функціонування земельно-майнових відносин. У період воєнного стану запроваджується надання органами Служби безпеки України спеціальних дозволів на виконання топографо-геодезичних вишукувань.
 •  Спрощується передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності за відсутності затвердженої містобудівної документації на місцевому рівні, для таких цілей розміщення виробничих потужностей підприємств, переміщених (евакуйованих) із зони бойових дій та розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб.

 

Закон 7264 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану»

Ключові положення:

 • На період воєнного стану та протягом 90 днів з дати його завершення спростити державну реєстрацію пестицидів і агрохімікатів
 • Розширити перелік агрохімікатів, дозволених до ввезення в Україну, виробництва, торгівлі, застосування та рекламування без їх державної реєстрації;
 •  Дозволити відбирати зразки фахівцям приватних лабораторій та агрономам-інспекторам; спростити порядок уповноваження приватних лабораторій;спростити фітосанітарні вимоги при переміщенні продукції рослинного походження та дозволити оформлення електронного фітосанітарного сертифіката;
 • Надати можливість для українських органічних виробників, які здійснювали виробництво за стандартами ЄС, перейти на українські стандарти виробництва без додаткового перехідного періоду (якщо це відбувається у рамках одного і того органу сертифікації), а також можливість для таких виробників отримати державну підтримку;
 •  Відтермінувати на 3 роки з дня завершення воєнного стану відповідні вимоги Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» щодо облаштування та оснащення прикордонних інспекційних постів за європейськими стандартами;
 •  Спростити та дозволити транзитне переміщення живих тварин через територію країн, в яких фіксуються випадки небезпечних хвороб тварин, за умови якщо відповідні тварини походять з господарств тих країн, що є вільними від небезпечних хвороб тварин.

 

Закон України № 2079-IX «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель, який сприятиме збільшенню площ землі, на якій застосовується гідротехнічна меліорація».

 

 • Встановлює правовий статус організацій водокористувачів (ОВК), порядок їх створення, діяльності, припинення, а також права та обов’язки її членів.
 • Гарантує рівні прав великих і дрібних землекористувачів (члени ОВК) при прийнятті ключових рішень.Пропонується спростити адміністративні процедури щодо будівництва та експлуатації меліоративних мереж та їх окремих об'єктів.
 • Дозволяє приватизацію насосних станцій, що не використовуються не менше десяти років. Ця норма діє за умови, що жодна ОВК протягом двох років після прийняття закону не звернулася із заявою про отримання у власність об’єктів меліоративної мережі, до складу якої входить насосна станція.

Детальніше про закон – у матеріалові Зрошення, меліорація та іригація — план проведення водної реформи в Україні

 Закон 7282 «Про внесення змін до деяких законів України щодо першочергових заходів реформування сфери містобудівної діяльності».

Ключові положення:

 • Запровадити новий спеціальний вид містобудівної програми – «Програма комплексного відновлення населеного пункту (території)» – містобудівна програма, яка має визначати основні просторові та соціально-економічні пріоритети і комплекс пріоритетних заходів для забезпечення відновлення населених пунктів (територій), які постраждали в результаті бойових дій, терористичних актів, диверсій, надзвичайних ситуацій, а також є місцями концентрації соціально-економічних, інфраструктурних, екологічних та інших кризових явищ.
 • Запровадити нормативні процедури розміщення тимчасових споруд та їх комплексів, призначених для тимчасового проживання та обслуговування населення. Дані процедури передбачають розроблення Схем розміщення тимчасових споруд для життєзабезпечення населення.
 • Запровадити особливі умови встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності, які допускають можливість в окремих випадках не дотримуватися правил співвідношення між видом цільового призначення земельної ділянки та видом функціонального призначення території, визначеним містобудівною документацією.
 • Запровадити процедуру розміщення виробничих потужностей підприємств, переміщених (евакуйованих) внаслідок збройної агресії РФ.
 • Удосконалити процедури обстеження об’єктів нерухомого майна, які зазнали пошкодження, що передбачає розроблення ЦОВВ, що забезпечує формування державної політики у сфері будівництва Методики проведення обстеження пошкоджених будівель і споруд, оформлення його результатів.
  Встановити особливості розроблення, затвердження, реєстрації та внесення змін до будівельних норм на період дії воєнного стану, відповідно до яких усувається вимога щодо створення та зберігання фондів будівельних норм за рахунок коштів місцевих бюджетів, визначивши джерелом фінансування робіт з нормування у будівництві лише кошти державного бюджету.

Закон дозволяє, зокрема, встановлювати та змінювати цільове призначення земельної ділянки державної та комунальної власності під час дії воєнного стану. Але ця норма містить цілу низку обмежень. Так, вона не поширюється на природоохоронні та ландшафтно-рекреаційні території, землі історико-культурного призначення, водного фонду (крім розміщення річкових портів / терміналів). На цих землях заборонено зводити й тимчасове житло для внутрішньо переміщених осіб. Висновок про можливість або неможливість розміщення на земельній ділянці відповідного об’єкта надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом 10 робочих днів із дня отримання запиту про його надання.

Закон № 3774 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству».

Він закриваємо велику частину схем, він направлений на боротьбу з так званим реєстраційним рейдерством.

Ключові положення:  

 • Дуже часто від маніпуляції нечесних реєстраторів та нотаріусів страждають саме фермери, у яких рейдери відбирають земельні ділянки. Часто способом відібрати у фермера землю є підробка загальних зборів акціонерів сільгосппідприємств, на яких зазвичай змінюють директора підприємства, і згодом йде подальша атака на актив. Раніше це можна було зробити за підписом двох осіб – голови та секретаря зборів, які обираються на цих же зборах. Законом запропоновано встановити, що протокол зборів стосовно зміни керівника товариства має бути підписаний всіма учасниками зборів, які голосували за таке рішення, і голосів яких достатньо для його ухвалення. Також ускладнена процедура розірвання договорів оренди землі аграрними компаніями.
 • Запроваджено інформування в режимі реального часу власників юросіб про проведення реєстраційних дій щодо їхнього активу.
 • Переглянуто роботу антирейдерської колегії при Мін’юсті: це швидкий інструмент реагування – до неї може звернутися людина, у якої незаконно відібрали майно.

Детальний розбір цього законопроекту – найближчим часом на сторінках AgroPolit.com.

Чекають розгляду у сесійній залі чимало законопроектів. Пройдемося по них.

Законопроєк №3783 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо посилення відповідальності за окремі кримінальні та адміністративні правопорушення у сфері господарської діяльності, службової діяльності, діяльності осіб, що надають публічні послуги та кримінальні правопорушення проти авторитету органів державної влади».
Ключові положення:

Більш жорстке покарання за підробку документів та втручання в роботу реєстрів. Посилення покарання за 8 «рейдерськими статтями». Це зміни до Кримінального кодексу України, якими достатньо серйозно посилюється відповідальність за найбільш поширені рейдерські правопорушення: підробка документів, печаток, штампів, протиправне заволодіння майном підприємства та інші.  Пропонується збільшення у 10 разів штрафів для осіб, які подають на державну реєстрацію підроблені документи – до рівня від 85 000 до 170 000 грн.

 Читати до теми: Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується

Законопроект № 7233 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо справляння єдиного внеску та обліку спирту етилового денатурованого та продукції хімічного і технічного призначення».

 Ключові положення:

До законопроекту внесено правки для спрощення аграріям доступу до ринку біоетанолу. Нагадаємо, що частка біоетанолу у складі палива в Україні наближається до 10% (е10), у США – 83% (е85). Зміна законодавства створить нові робочі місця у переробці цукру та кукурудзи.  

Законопроект № 7274 «Щодо звільнення від земельного податку окремих суб'єктів, що боронять незалежність і територіальну цілісність України».

Йдеться про представників Збройних сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Нацполіції, Державної прикордонної служби, Нацгвардії, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки та управління державної охорони України.

Очікується реєстрація законопроекту КМУ «Про дерегуляцію ведення бізнесу в Україні».

Ним пропонується на законодавчому рівні закріпити право на ведення господарської діяльності в період воєнного (надзвичайного) стану без оформлення дозволу, а шляхом подання декларації до відповідних органів влади.  Зробити це буде можливо, незалежно від місцезнаходження та місця провадження діяльності суб'єкта господарювання. Відповідно до закону такі декларації матимуть рівноцінний правовий статус з ліцензіями та дозволами, одержаним за звичайною процедурою у мирний час. Декларацію можна подати через ЦНАП або онлайн – через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, додаток або портал Дія.

Перелік прийнятих протягом 2021 року аграрних законів: держпідтримка, торгівля, земля, децентралізація та захист довкілля
 

Уряд також вжив ряд заходів по спрощенню ведення агродіяльності в Україні.

1. Спрощено реєстрацію сільгосптехніки у період воєнного стану. 

2. Офіційно затверджена форма книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану.

3. Оновлений порядок бронювання військовозобов’язаних.

4. Кабмін розширив перелік агровиробників, які мають право на державну підтримку.

5. Порядок державної реєстрації тваринницьких потужностей згідно з вимогами ЄС.

6. Змінено умови транзиту продукції тваринного походження через ЄС.

7. Міндовкілля оприлюднило методику для визначення шкоди ґрунту через бойові дії.

8. Алгоритм отримання виписки/витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формування чи документів, що містяться в реєстраційній справі відповідної юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної, ФОП

9. Оновлені умови здійснення експорту продукції тваринництва у країни ЄС.

10. Спрощено  маркування  імпортованих харчових продуктів і кормів в умовах воєнного стану.

11. Відмінено ліцензування експорту кукурудзи й соняшникової олії.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
18 квітня 2022
Микола Сольский розповів як вплинула війна на посівну, пальне, експорт, продовольчу безпеку та елеваторну інфраструктуру АПК
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів АgroРolit.com про те, як війна на посівну, пальне, експорт,...
8 лютого 2022
Озвучено закони щодо децентралізації, які Рада повинна ухвалити у 2022 році
  У 2022 році Верховна Рада України має ухвалити низку законопроєктів, які узаконять саме поняття громад як нових...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...