Аграрії отримали з бюджету 1,5 млрд грн дотацій за 2021 рік
Аграрії отримали з бюджету 1,5 млрд грн дотацій за 2021 рік

Державна підтримка підприємствам АПК за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. Про це свідчать дані Мінагрополітики, які зібрав та проаналізував AgroPolt.com на базі відкритих даних Мінагрополітики та учасників ринку у рамках проекту GoЗаАгродотаціями.

Нагадаємо, що вся державна підтримка АПК (дотації) на цей рік поділяється на дві групи – традиційна (часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва, здешевлення кредитів, розвиток садівництва, виноградарства та хмелярства, фінансова підтримка розвитку фермерських господарств, розвиток тваринництва та переробки сільськогосподарської продукці) та нова (агрострахування, відшкодування втрат від посухи, розвиток меліорованих земель, виробництво органічної продукції, картоплярство та субсидія на гречку).

Які дотації виділено за цими програмами наразі?

Читати до теми: Розподіл держпідтримки АПК у 2021 році з покроковою інструкцією отримання коштів

Державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції

Порядок отримане дотації викладено у постанові КМУ від 07.02.2018 № 107. За одним із її напрямком (спеціальна бюджетна дотація за утримання кізочок, козематок, ярок, вівцематок) виділено 50,0 млн грн.  За іншими програмами заявки на виплати фіналізуються. Наприклад, подача документів за програмою дотація за приріст корів тривала до 1 вересня.

Серед інших напрямків цієї програми такі дотації:

 • Спеціальна бюджетна дотація за наявні бджолосім’ї;
 • Часткове відшкодування вартості племінних тварин, бджіл, сперми та ембріонів;
 • Часткове відшкодування вартості тваринницьких об'єктів;
 • Компенсація вартості об'єктів, профінансованих за рахунок банківських кредитів;
 • Часткове відшкодування вартості об'єктів із зберігання та переробки зерна.

 

Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств

Порядок отримання дотації для фермерів викладено у постанові КМУ від 07.02.2018 № 106.

Прийом заявок триває.

Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва

Порядок отримання дотації викладено у постанові КМУ від 01.03.2017 № 130. Сума коштів, виділених з бюджету, – 546,78 млн грн.

Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів

Порядок наданн дотації викладено у постанові КМУ від 29.04.2015 № 300. Сума виділених коштів – 564,7 млн грн.  При цьому Мінагрополітики продовжило термін подачі заявок банків від імені аграріїв на компенсацію відсотків за кредитами в рамках цьогорічної підтримки з бюджету – до 25 жовтня 2021 року.

Фінансова підтримка розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства

Порядок отримання дотації у постанові КМУ від 15.07.2005 № 587. Наразі розподілили (але ще не виплатили) 164, 5 млн за заявками за 2019-2020 роки, збір за якими тривав до 15 вересня. Як розповіли учасники ринку, фінансування розподілили «на лінії товарної обробки, обладнання для виноградарських і садівничих підприємств, на закупівлю саджанців».  За іншими напрямками даної програми збір заявок від аграріїв триває до 15 жовтня та 1 листопада відповідно. «Кошти ще виділятимуть на шпалеру, зрошення та саджанці», — розповів один із учасників ринку. 

Доплата фермерам за ЄСВ

Надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб – членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (постанова КМУ від 22.05.2019 № 565) – 389,7 млн грн. На останньому засіданні КМУ змінив порядок виплати коштів за програмою, що дозволило виплатити кошти. 

Державна підтримка страхування сільськогосподарської продукції.

Направлено на погодження до ЦОВВ.

Відшкодування втрат від повного пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру

11 серпня 2021 року уряд ухвалив постанову «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для відшкодовування втрат від пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру». Згідно з цією постановою через минулорічну посуху фермери за 1 га повністю втрачених посівів отримають 4,7 тис. грн, але компенсація не більш ніж на 50 га з одного господарства.

Держпідтримка сільгоспвиробників на меліоровані землі

Порядок отримання розроблений, але дотичні міністерства не погодили його.

Державна підтримка виробників органічної сільськогосподарської продукції

У бюджеті на 2021 рік передбачено суму 50 млн грн. Мали б бути такі програми: фінпідтримка виробникам органічної продукції в розмірі 5 тис. грн на 1 га оброблюваних угідь (але не більш ніж 20 га на господарство), на одну голову великої рогатої худоби, відшкодування до 30% вартості витрат на проведення сертифікації органічного виробництва. Як повідомили учасники ринку, наразі немає порядку розподілу цих коштів. Проблема в тому, що умовно  гроші на підтримку виробників органічної продукції – в Мінагро, а порядок розподілу коштів наразі закріплений за МЕРТом. Тож комісії щодо прийому заявок не було.

Державна підтримка виробників картоплі

Наприкінці серпня уряд отримав проект про розподіл коштів – про безповоротну компенсацію до 50% на будівництво картоплесховищ, цехів, створення комфортних умов ринку для виробників.

Державна підтримка сільгоспвиробників шляхом виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь (гречка)

11 серпня КМУ затвердив постанову про розподіл закладених коштів – 5000 грн за 1 га виробникам гречки з обмеженням до 300 га.

Державна підтримка сільськогосподарських підприємств за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн

Читати до теми: Бюджет-2020: які зміни очікують АПК та програми держпідтримки

Державна підтримка агросектору в Україні з 2018 по 2022 роки

2022 рік – пропонується 4,6 млрд грн 

2021 рік – 4,5 млрд грн

2020 – 4 млрд грн, але пізніше бюджет уточнювали в аграрній частині

2019  – 5,9 млрд грн

2018 — 6,3 млрд грн 

Читати до теми: Державна підтримка агросектору на 2020-2025 роки – стежте за руками законотворців

22 вересня аграрний комітет розгляне пропозицію уряду в частині агросектору і дасть свої пропозиції.

Нагадаємо, що Мінагрополітики пропонує розділити 4,6 млрд за такими програмами:

 • Відшкодування вартості с/г техніки;
 • Здешевлення кредитів та страхових платежів;
 • Розвиток тваринництва, рослинництва, садівництва, виноградарства та хмелярства;
 • Дотація на зрошення для 1200 с/г товаровиробників. 

715 млн грн закладено на земельну реформу:

 • на створення та оновлення топографічних карт і планів 565,9 тис. км2 пропонуєтья направити 329 млн грн;
 • на інвентаризацію 1,7 млн га державних земель – 220 млн грн;
  на розвиток меліоративних комплексів, утримання водогосподарських систем – 2,7 млрд грн.

У документі зазначається, що, крім того, на відновлення меліоративного комплексу передбачається можливість спрямування державних гарантій та 70% надходжень від викупу земельних ділянок с/г призначення фермерами.

Наталія Білоусова, головний редактор Аgropolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

6 грудня 2021
Бюджет 2022 року: наслідки для економіки та агросектору
Бюджет 2022 року — дозволить Україні підтримати штани, але потрібного економічного зростання він не забезпечить. Через невизначеність питання...
29 серпня 2021
Нараховано дотації за утримання кіз та овець
Нараховано спеціальну бюджетну дотацію за утримання кізочок, козематок, ярок, вівцематок. Про це повідомляє прес-служба Міністерства аграрної...
17 серпня 2021
Мінагро продовжує приймати заявки на отримання дотації 5 тис. грн за одну корову
У рамках фінансової підтримки розвитку фермерських господарств уряд надаватиме спеціальну бюджетну дотацію за утримання корів усіх напрямів...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...