«Зелене» світло аграрній децентралізації — аналіз закону 2194
«Зелене» світло аграрній децентралізації — аналіз закону 2194

Верховна Рада України зуміла ухвалити у другому читанні та в цілому законопроєкт №2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». За це рішення 28 квітня 2021 року нардепи проголосували в кількості 284 голосів. AgroPolit.com зібрав коментарі фахівців та реакцію на ухвалення закону нардепів, аграріїв та землевпорядників.

Нагадаємо, раніше голосування за цей законопроєкт було провалене – його відправили на повторне друге читання, а згодом, коли автори врахували застереження і спробували ще раз винести його на голосування до зали Верховної Ради, цей законопроєкт було «торпедовано» противниками земельної реформи. Повторне друге читання законопроєкту №2194 зустріло спротив у вигляді 3128 правок. Протягом останніх двох місяців Верховна Рада розглядала ці поправки, і лише наприкінці квітня закон було проголосовано.

Законопроєкт було проголосовано силами майже всіх фракцій ВР, крім «Батьківщини». Навіть серед противників законопроєкту фракції політичної партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА — ЗА ЖИТТЯ» знайшлося 7 голосів «За».

«Батьківщина» всім складом вийшла піт трибуну – показали свої картки, які вони витягли зі слотів, щоб не голосувати. Однак закон все одно набрав необхідну кількість голосів.

Зміни, які передбачає один з ключових законопроєктів у реалізації земельної реформи – законопроєкт 2194, полягають у таких пунктах:

Норми 2194

1. Передача земель у комунальну власність. Усі землі за межами населених пунктів визнаються комунальними в силу закону, крім земель, що використовуються держорганами, НААНУ.

2. Скасування необхідності отримання погодження на зміну цільового призначення земельної ділянки у низці держорганів, в т.ч. КМУ та ВРУ щодо особливо цінних земель.

3. Приватизація земельних ділянок, що під будівлями, або тих, які використовувалися на основі технічної документації. Технічна документація виготовляється без надання дозволу та подається відразу на затвердження разом із заявою про приватизацію ділянки або надання її в оренду.

4. Конкретизовано порядок набуття права власності і за набувальною давністю. Якщо особа використовувала земельну ділянку протягом 15 років, але не має прав на неї, така особа може звернутися до органів місцевого самоврядування та приватизувати таку ділянку.

5. Площа земельної ділянки, що виставляється на аукціон, не повинна бути більшою ніж 20 га.

6. Стартова ціна продажу земельної ділянки на аукціоні: для сільськогосподарських земель – не менша за нормативну грошову оцінку, для інших земель – не менша за експертну оцінку.

7. Особам, які мають право постійного користування та або оренду, що оформлена після постійного користування, надається можливість викупу земельних ділянок за ціною НГО з розстрочкою платежу на 5 років.

8. Контроль за охороною та використанням земель переходить повністю до місцевого самоврядування. Інспектор визначається виконкомом відповідної ради, має право складати протоколи про порушення та виносити постанови.

9. Спрощення процедури виготовлення та погодження землевпорядної документації. Розширюється коло повноважень сертифікованих інженерів-землевпорядників.

10. Вводиться обов’язкове страхування відповідальності сертифікованих землевпорядників.

11. Оцінювачам земель тепер не потрібно буде додатково мати сертифікат землевпорядника.

12. Зменшено кількість сертифікованих інженерів-землевпорядників, які необхідні для роботи юридичної особи, що надає такі послуги, до однієї особи.

13. Визначено параметри, за якими робиться інвентаризація масиву земель сільськогосподарського призначення. Інвентаризація масиву земель сільськогосподарського призначення, не менше, ніж 75 % земель якого належить одній або декільком особам на правах власності або користування, може проводитись за відсутності рішення відповідних органів.

14. Виключено державну експертизу землевпорядної документації.

15. Деталізовано порядок забезпечення переважного права на придбання землекористувачем земельної ділянки, в т.ч. і в закон про Нотаріат.

16. Сертифікованим інженерам-землевпорядникам надаються права державних кадастрових реєстраторів. Проєкт пілотний. Порядок визначається Кабміном. Строк проєкту – 2020-2022 роки. Після цього періоду має бути звіт до ВРУ з метою ухвалення рішення про закріплення цих прав на постійній основі.

17. Також вводиться моніторинг, який здійснюватиме Держгеокадастр. Періодичність – три місяці. Включатиме узагальнені дані щодо землекористування: площі в розрізі адміністративно-територіальних одиниць, власність,користування тощо. До вимог програмного забезпечення кадастру та реєстру речових прав додається вимога про технічну можливість моніторити кількість земель, що рахуються у власності та або користуванні фізичної чи юридичної особи.

Коментарі

Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства, голова Держгеокадастру, уповноважений президента із земельних питань

Півтора року боротьби і 2194 – прийнято!

Це історично доленосна подія, один із найважливіших законів в моєму житті, який підтверджує невідворотність земельної реформи, за яку я відповідаю в нашій державі.

Я вітаю усіх, хто зі сподіваннями дивиться на реформи в Україні і розуміє, що земельна реформа – реальний показник змін на краще в нашій країні. Хто щоразу пам'ятає, що ця реформа – про права українців та громад, і не слухає маніпуляції чиновників, які дбають про свої особисті інтереси.

Тепер право розпоряджатися землями передано місцевим громадам остаточно і безповоротно. Держгеокадастр відтепер лише сервісна органзація, максимально дерегулювана, з ліквідовинами корупційнійними поноваженнями в управлінні земельними ресурсами.

Хронологія боротьби за 2194:

1 жовтня 2019 року було подано проєкт закону 2194 “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин”

14 листопада 2019 року  прийнято у першому читанні.

А далі почалося: подання правок, провалене друге читання, подання поправок до повторного другого читання і переноси розгляду. 

Лише 2 грудня 2020 року законопроєкт переданий на повторне друге читання. І нарешті 28 квітня, за рік після скасування мораторію, ми ухвалили надважливий закон! Законодавчий спам зашкалював – понад 3 тисячі правок, кожну з яких було розглянуто.

Ці події накладалися на чимало особистих втрат, тиску, провокацій, поливання брудом, залякування. Розумію, що легше не буде, маніпуляцій не уникнути, і чим ближче до відкриття ринку землі, тим агресивніше і цинічніше вони ставатимуть. Але запуск реформи відбудеться!

Дякую депутатам, які підтримали законопроєкт та окрема вдячність колегам з аграрного комітету!

Ми продемонстрували сьогодні спроможність знайти такий формат редакції земельної децентралізації, який об’єднав голоса п’яти фракцій в парламенті. Далі буде закон 2195 (електронні аукціони) і 3205 (фонд гарантування кредитів фермерам). Слідкуйте за новинами.

Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про земельну децентралізацію та дерегуляцію

Сьогодні, 28 квітня, на засіданні Верховної Ради України прийнято у другому читанні та в цілому законопроєкт №2194, який реформує систему управління у сфері земельних відносин та забезпечує передачу земель державної власності у комунальну власність територіальним громадам. Таке рішення підтримало 284 народних депутатів.

«Дякуємо народним депутатам за дійсно історичне голосування і рішення. Реалізація цього законопроєкту поглибить земельну децентралізацію і стане ще одним кроком до запровадження прозорого ринку землі в Україні. В основі документу – спрощення доступу до земельних ресурсів населення та бізнесу, розширення повноважень місцевих громад та впровадження цифрової трансформації земельних відносин», — прокоментував Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Серед основних нововведень законопроєкту:

 • передача земель у комунальну власність сільських, селищних, міських рад;
 • скасування зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою;
 • запровадження незалежного контролю документації із землеустрою через громадську експертизу / рецензування;
 • надання відомостей документації із землеустрою статусу публічних, відкритих та загальнодоступних даних;
 • інтеграція та уніфікація землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної діяльності;
 • запровадження страхування професійної відповідальності виконавців робіт із землеустрою як альтернативи державному контролю;
 • зменшення вартості робіт та тривалості часу, що витрачається на виконання процедур, пов’язаних з проведенням землеустрою;
 • зменшення ризиків хабарництва та корупції.

Олег Тарасов, народний депутат, голова підкомітету з питань удосконалення структури державного управління в сфері агропромислового комплексу

Нарешті, після 11 пленарних днів розгляду законопроект 2194 щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин прийнято в цілому!

Це дуже важливий проект у пакеті земельної реформи, розробка, обговорення та розгляд якого затягнулись більше, ніж на рік.

Нагадаю, про основні пропозиції цього проекту:

 • передати землі державної власності, які знаходяться за межами населених пунктів, територіальним громадам;
 • надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності, затвердження планів детального планування території за межами населених пунктів;
 • скасувати ряд погоджувальних і дозвільних процедур у сфері земельних відносин.

Безумовним позитивом є те, що робота парламенту нарешті розблокована. На черзі ще один законопроект із пакету земельної реформи під реєстр. # 2195, яким буде врегульовано порядок проведення електронних аукціонів із продажу прав на землю державної та комунальної власності.

Тож працюємо далі, до повного впровадження земельної реформи!

Микола Кучер, народний депутат України, член депутатської групи «Довіра». Член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики

Верховна рада дала "зелене" світло аграрній децентралізації

284 голоси — ЗА

Ухвалено законопроєкт №2194 щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин у другому читанні та в цілому.

Переконаний, що він є надзвичайно важливим і визначальним для завершення децентралізації та запровадження комплексної земельної реформи. Цей Закон суттєво скоротить корупцію в сфері земельних відносин та збільшить матеріальну базу місцевого самоврядування.

Більше півтора місяця Верховна Рада розглядала цей законопроєкт та тисячні правки до нього.

͟͟ Хо͟ч͟у͟ ͟щ͟е͟ ͟р͟а͟з͟ ͟п͟о͟я͟с͟н͟и͟т͟и͟,͟ ͟н͟а͟ ͟щ͟о͟ ͟в͟п͟л͟и͟в͟а͟є͟ ͟З͟а͟к͟о͟н͟ ͟т͟а͟ ͟а͟с͟п͟е͟к͟т͟и͟,͟ ͟я͟к͟і͟ ͟в͟і͟н͟ ͟р͟е͟г͟у͟л͟ю͟є͟ :

 • Передача земель державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) у комунальну власність сільських, селищних, міських територіальних громад. Тепер розпоряджатися нимb буде не Держгеокадастр у Києві або Вінниці, а депутати відповідних рад на місцях.
 • Громади та органи місцевого самоврядування отримують більше повноважень у сфері земельних відносин.
 • Функціоналу Держгеокадастру обмежується виключно кадастровою діяльністю та геопросторовими даними.
 • Спрощується доступ населення та бізнесу до земельних ресурсів та усуваються адміністративні бар’єри під час складання документації землеустрою.

Що дуже важливо для людей Передбачається скорочення та усунення низки бюрократичних процедур, зменшення кількості довідок та зменшуються строки їх оформлення.

Зникнут такі явища як:

 • державна експертиза землевпорядної документації,
 • погодження проєктів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, авторського нагляду за виконанням проєктів землеустрою.
 • Спрощуються процедури виготовлення та погодження землевпорядної документації.
 • Розширюється коло повноважень сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Окрім цього:

 • Скасовується необхідності отримання погодження на зміну цільового призначення земельної ділянки у низці держорганів, в т.ч. КМУ та ВРУ щодо особливо цінних земель.
 • Дозволяється приватизація земельних ділянок, що під будівлями, або тих які використовувались на основі технічної документації. Технічна документація виготовляється без надання дозволу та подається відразу на затвердження разом із заявою про приватизацію ділянки або надання її в оренду.
 • Конкретизовано порядок набуття права власності і за набувальною давністю. Якщо особа використовувала земельну ділянку протягом 15 років, але не мала прав на неї, така особа може звернутись до органів місцевого самоврядування та приватизувати таку ділянку.

Міхеїл Саакашвілі, голова Виконавчого комітету Національної ради з питань реформ

Верховна Рада ухвалила у другому читанні надважливий закон №2194 про земельну реформу, який ми попередньо затвердили на Нацраді та який був частиною програми Президента.

Це дійсно історична подія! На його ухвалення нетерпляче чекали і громади, і бізнес, до цього закликала міжнародна спільнота і це суттєвий крок для реформування нині зарегульованих, корумпованих земельних відносин і приведення їх до європейських стандартів!

Цей закон:

 • повертає органам місцевого самоврядування право розпоряджатися землями місцевих громад за межами населених пунктів – це основа для реформи децентралізації;
 • суттєво дерегулює земельні відносини, скасовує низку погоджувальних і дозвільних процедур та спрощує доступ до земельних ресурсів для громадян;
 • захистить права землекористувачів;
 • дозволить викорінити корупцію та ін.

Велика подяка та привітання з історичними для країни змінами Міністру аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко , голові комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Миколі Сольському та всім депутатам, які підтримали цей закон!

Володимир Тимофійчук народний депутат України

Земля в громадах: Парламент прийняв законопроект №2194

Законопроект передбачає передачу землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад.

Він також встановлює чіткий механізм порядку фіксування у Державному земельному кадастрі меж громад.

Органи місцевого самоврядування отримують повноваження змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності.

Також органи місцевого самоврядування, згідно з законопроектом, матимуть повноваження затверджувати детальне планування території за межами населених пунктів.

Законопроект пропонує, крім іншого, і відмовитися від існування спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, із передбаченням існування натомість центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кадастрової діяльності та геопросторових даних.

Олександр Гнітецький, експерт із земельних питань

Хоч і затяжна, але перемога децентралізації та здорового глузду. З чим нас усіх і вітаю.

Варто подякувати Народним обранцям, які змогли знайти в собі сили перебороти всі поправки та прийняти важливе та правильне рішення, яке лише прискорить земельну реформу в нашій країні.

Тут, кому цікаво, з тексту до другого читання вказано крім яких земель)

Крім земель:

 1. що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
 2. оборони;
 3. природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
 4. зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 5. під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;
 6. під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
 7. визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

ПС. Варто буде дочекатися документу з врахуванням правок, які були враховані, але вже є над чим працювати, щодо набрання чинності окремих положень)))

Цей Закон набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування

Сергій Лабазюк, народний депутат України, член депутатської групи «Партія «За майбутнє», член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики

«Поправочний спам» до законопроекту #2194 щодо земельної децентралізації завершено.

Позаду понад 3000 поправок і майже 2 місяці блокування роботи парламенту

Нарешті в питанні, яке потребувало вирішення ще 2-3 роки тому, поставлено крапку — #землі держвласності передаються місцевим громадам

Що передбачає даний проект!?

 • землі державної власності за межами населених пунктів передаються до комунальної власності сільських, селищних та міських рад. Тепер розпоряджатися ними буде не Держгеокадастр у Києві чи іншому місті, а депутати відповідних рад на місцях.
 • виконавчим органам місцевого самоврядування надаються повноваження для контролю за використанням та охороною земель;
 • у державній власності залишаються землі, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади та загальнонаціонального значення (землі оборони, земельні ділянки лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, зони відчуження та інші).
 • можливість публічно відслідковувати долю земельної ділянки з моменту надання дозволу на її відведення;
 • що дуже важливо для людей – скорочується ряд бюрократичних процедур, зменшується кількість довідок та строки їх оформлення. Це дасть змогу подолати корупцію в сфері земельних відносин та збільшить матеріальну базу громад.

Місцеві органи самоврядування тепер отримають змогу збалансувати свої бюджети, провести інвентаризацію земель та ефективно управляти своїми територіями.

2194 прийнято!!! За — 284 народних депутата!

«Проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» — один із головних законопроектів щодо земельної децентралізації! Декілька місяців ми витратили (а точніше втратили) на те, щоб зробити очевидні речі — передати землю громадам!!! Знову повна торба фейків, маніпуляцій та відвертої брехні, не змогли ввести в оману народних депутатів, які підтримали кожну громаду і надали можливість управляти тими ресурсами, які по праву належать саме громадам!

На черзі продовження розгляд прийнятого законопроекту, його «технічна» частина, а саме « Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» під номером 2195! Плануємо завтра в другій половині дня зайти в розгляд цього питання. До другого читання було подано 776 правок. Так що боротьба за земельну децентралізацію триває!

А на сьогодні — всих причетних вітаю з такою складною та довгою перемогою!!!

 


Андрій Мартин, заступник Голови Ради Асоціації «Земельна спілка України»

Законопроект 2194 ухвалений парламентом в цілому. 284 "за". Не люблю пафосних фраз, але коли цей законопроект стане законом, це стане однією з фундаментальних віх у розвитку земельних відносин в Україні.


Дмитро Костюк, народний депутат України

2194 прийнято! Земельна реформа на фінішній прямій! Громади отримають землі! А люди позбавляться зайвої бюрократії в земельних питаннях, яка завжди генерувала корупцію!

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 квітня 2021
Верховна Рада дала старт земельній децентралізації
Учора Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроект «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо...
30 березня 2021
Для прийняття законопроекту про земельну децентралізацію Раді потрібно два тижні – Чайківський
Аби розглянути подані депутатами поправки до законопроекту про земельну децентарлізацію (2194), потрібно близько двох сесійних тижнів. Таку думку...
23 березня 2021
Разом із законами про земельну децентралізацію слід приймати антимонопольне земельне законодавство, — Анатолій Шумський
Паралельно із голосуванням за земельну децентралізацію (законопроект 2194), парламенту потрібно оператвино підготувати та прийняти антимонопольне...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...