Віце-прем’єріада Міхеїла Саакашвілі: наглядач за кредитом МВФ, каталізатор реформ чи передвісник конфліктів?
Міхеїл Саакашвілі кандидат на посаду віце-прем'єра з з реформ

Не стріляйте в піаніста, він грає як вміє.

Чим обернеться для України призначення Міхеїла Саакашвілі на посаду віце-прем’єра з питань реформ? Є багато варіантів, але ключове в іншому — амплітуда «результату» може бути колосальною. Тож куди нею занесе уряд, парламент і президента — питання відкрите.

Від чого вона залежатиме? Від багатьох факторів, озвучу лише три.

Перший — Саакашвілі як віце-прем’єр має стати головним рушієм економічних реформ в Україні. Тобто замкнути на собі всі реформи. Не буде реформ — стане крайнім. Будуть — спочатку додасть балів у рейтинг президентові Володимиру Зеленському, а далі перетвориться на його реального конкурента та «скалку» в оці для інших політичних гравців.

Читати до теми: Без чотирьох п’ять: перший рік президентства Володимира Зеленського

Другий — система балансів/стримувань та ставлення до своїх політичних опонентів. А з цим проблеми. Вже на вході у нього є публічний конфлікт із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим та колишнім президентом Петром Порошенком. Юлію Тимошенко після прикордонної спецоперацї з його порятунку він не буде лупити офіційно, а неофіційно частина електорату лідерки «Батьківщини» під кучеряві «тости» й обіцянки віце-прем’єра перекочує до нього. Навряд чи їй це сподобається.

Третій — чи поновлюватиме він свою політичну силу? Поки що ні. Зараз він стане командним гравцем «зеленої» команди. Чи надовго? А далі? Далі точно буде як мінімум спроба на посаду прем’єра.

Чи вплине його прихід на зміну аграрних правил на ринку? За логікою, він має стати драйвером усіх реформ, відтак і аграрної. Ви скажете — і що там реформувати? Ринок землі уже провели. Ба ні! Агросектор і реформи — це неорана цілина для дій. Візьмемо хоча б створення інфраструктури для ринку: перезапуск Держгеокадастру, створення Фонду регіонального розвитку, який із наступного року має фінансувати покупців землі. Додайте до цього питання держпідтримку агросектору, на якій Кабмін залюбки поставив би вже хрест. Чи буде Саакашвілі грати на цьому полі? Якщо так, то варто приготуватися до яскравих шоу, сміливих заяв, а згодом — і конфліктів у секторі. Словом, АПК може лихоманити.

Читати до теми: Бюджет-2020: які зміни очікують АПК та програми держпідтримки

Тепер про мотиви ставки Володимира Зеленського на Саакашвілі. «Реформатор», «свіжа кров», «нові обличчя» — і так далі за текстом. Все це ми чули. Але хіба президент не знає його досягнення на ниві реформ в Одесі, політичне реноме і стиль поведінки Міхеїла Саакашвілі? Сумніватися в його обізнаності не доводиться. Тож чому Володимир Зеленський іде на цей ризик? Аби зірвати джекпот зроблених реформ? А можливо, йому цей «білет» допомогли витягнути?

Дивним чином активізація Саакашвілі збігається з оновленою програмою з МВФ. Нагадаю, йдеться про $8 млрд від Фонду та ще близько $2 від інших міжнародних партнерів-кредиторів (ЄС, ЄБІ, СБ та інші), які підв’язані під рішення МВФ. З останнього: учора ЄС повідомив, що може надати Україні 1,2 мільярда євро кредитів за умови продовження реформ. Під реформою мається на увазі ухвалення змін у законодавство, яке унеможливить повернення Приватбанку колишнім власникам. Можливо, захід грузинського реформатора сьогодні — це спроба поставити контролера-політика за використанням цих сум, зрозумілого кредиторам? Про симпатії та допомогу американців до Саакашвілі написано чимало. Ця версія має право на життя. Тож я не здивуюся, якщо найближчими днями останню умову поновлення співпраці з фондом буде виконано — депутати проголосують банківський закон, а вже за кілька тижнів Україна отримає кредит МВФ. За цей час новий віце-прем’єр вступить (голосів за його призначення наразі не достатньо) у свої повноваження.

Далі пропоную вам оцінки політологів.

Саакашвілі — гарний оратор і легендарний політик, проте його стиль реформ не просто не підходить Україні, а й є шкідливим.

 Петро Охотін, політолог

 Можливе призначення Михеїла Саакашвілі віце-прем’єром з реформ — дебілізм і криза жанру. Або ж бездушне бажання української сторони скористатися іменем президента Грузії (2004-2013) для меркантильних цілей. Так, Михеїл Саакашвілі був успішним президентом. В інших умовах. То були роки піку інтересу до пострадянських країн з боку Заходу. Перший термін Саакі припав на «ситі» роки — з 2004 р. по 2007 рік. До кризи. За Міхо стояли люди рівня Бендукідзе. Врешті-решт, великою мірою реформи здійснювалися за кошти західних держав. Масштаби України та стан світової економіки не дозволяють навіть думати про таке. Жоден із цих факторів не спостерігається в Україні. Швидше за все, Михеїла Саакашвілі хочуть цинічно використати як ширму для приватизації стратегічних об’єктів і скорочення витрат держави. Зробити «зіц-прєдсєдатєлєм Фунтом»: ніхто з місцевих не хоче підписуватися на таку роль. Дуже прикро, що безвихідним становищем гнаного друга України намагаються скористатися в команді.

Слуга народу, Михеїл Саакашвілі, вартий бути консультантом, викладачем, шоуменом, але не українським політиком. Риторика Саакашвілі завжди була такою: менше держави. У наш час на Заході йде зворотній процес — держава посилює нагляд за виробництвом і підтримує вразливі верстви населення. Іншими словами, Саакашвілі — гарний оратор і легендарний політик, проте його стиль реформ не просто не підходить Україні, а й є шкідливим.

А ось Володимиру Зеленському я би радив придивитися до біографії Саакашвілі. Він теж грався в гучні гасла та нарцисизм. Міг увійти в історію як реформатор і людина, яка захистила Грузію. На жаль, участь у шоу з перетином кордону та перекриття Грушевського привели до того, що серйозно сприймати Міхо не можна.

 Людина, яка була президентом, не може бути підлеглим.

Володимир Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента»

Про можливе призначення Саакашвілі віце-прем'єром. Це буде повторення помилки Порошенка. Запрограмований конфлікт — спочатку всередині уряду, а потім неминуче публічне протистояння між Саакашвілі та президентом Зеленським...

Треба враховувати лідерські амбіції Саакашвілі. Людина, яка була президентом, не може бути підлеглим. Досвід роботи в нього набагато більший, ніж у Шмигаля та майже всіх урядовців. Окрім того, треба враховувати вибуховий темперамент Саакашвілі та його конфліктність. Це може бути змагання, нехай неофіційне, зі Шмигалем. Може бути спалах відновлення конфлікту з Аваковим. Якщо Саакашвілі не вдасться продемонструвати успіхи, він почне звинувачувати олігархів, керівництво уряду чи самого президента у тому, що йому заважають.

Призначення Міхо на високу посаду в уряд зараз може мати негативні наслідки для Зеленського і погано позначиться на його відносинах із Дональдом Трампом.

Кость Бондаренко, директор Фонду «Українська політика»

Призначення Міхеїла Саакашвілі на високі державні посади вже проходив свого часу Петро Порошенко, тож його сумний досвід повинен бути врахований. Саакашвілі — вельми токсичний персонаж, який навряд чи додасть «плюсів» Зеленському. Більш того, якщо президент прийме таке кадрове рішення і призначить Саакашвілі на посаду віце-прем'єра, це стане однією з найбільших помилок Зеленського.

Саакашвілі вже не знає, як і куди себе прилаштувати: то він, сидячи в Одесі, намагається гнати інформаційні хвилі, то він шле пропозиції уряду Грузії закрити кримінальні справи проти нього хоча б на час, а він тим часом почне допомагати Грузії інвестиціями, тепер він уже мітить в український уряд.

У будь-якому разі, не слід забувати про наявний конфлікт між Саакашвілі і Аваковим, який із призначенням Саакашвілі на посаду віце-прем'єра може загостритися й отримати новий розвиток. Якщо Зеленський хоче заблокувати роботу уряду і зробити уряд недієздатним, то призначення Саакашвілі стане найкращим способом досягти цього.

Крім того, не варто забувати, що свого часу кандидатуру Саакашвілі порекомендував Петрові Порошенку американський демократ, а нині головний конкурент Трампа на президентських виборах в США — Джо Байден, щоби працевлаштувати якимось чином Саакашвілі. Призначення Міхо на високу посаду в уряд зараз може мати негативні наслідки для Зеленського і погано позначиться на його відносинах із Дональдом Трампом.

 

Зеленський може стати на ті самі граблі, що й Порошенко.

Тарас Семенюк, політичний експерт

Саакашвілі почав з'являтися в медіа, особливо на окремих телеканалах. Крім цього, невідомо, які повноваження нададуть політикові на посаді віце-прем'єра з питань реформ. Очевидно, що це може бути стартом його кар'єри на посаду прем'єр-міністра України… Саакашвілі відомий своєю екстравагантною поведінкою, вміє створювати яскраве шоу. Крім цього, щоби прорахувати політика, треба знати його психотип. У Саакашвілі він є досить чіткий: це людина, яка ніколи не гратиме другорядні ролі. Він хоче бути концертмейстером у політиці, тому він буде створювати довкола себе шоу, формувати колорит як найбільшого антикорупціонера, реформатора…

Зеленський може стати на ті самі граблі, що й Порошенко. Відомо, як тоді з'явився Саакашвілі та чим це скінчилося. Мені незрозуміло, чому Зеленський іде на таке призначення, але очевидно одне — Саакашвілі може затьмарити прем'єр-міністра Шмигаля. Тобто, останній, фактично, працюватиме в тіні Саакашвілі.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

27 березня 2020
Україна очікує від МВФ допомоги на суму близько $9 млрд
Додаткові потреби України у зовнішньому фінансуванні, які виникли у зв’язку з поширенням коронавірусу, становлять близько $3,5-4 млрд. Ці кошти...
12 березня 2020
Денис Шмигаль: Україна не виконала 2 вимоги МВФ, серед яких — земельна реформа
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україні лишається виконати ще 2 вимоги Міжнародного валютного фонду для отримання $5,5 млрд траншу...
5 березня 2020
Шмигаль назвав агросектор пріоритетним завданням уряду
Новий прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав пріоритетні завдання уряду. Про це повідомляє АgroРolit.com «Найважливіше —...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...