Перезавантаження Держгеокадастру – на посаду голови претендують 11 осіб
Нові кадри в Держгеокадастрі

На посаду голови Державної служби геодезії та картографії претендують 11 кандидатів. Їхні декларації вже є на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Подати документи на посаду очільника служби можна було спочатку до 12:00 15 жовтня. Згодом, було продовжено фінішну дату подачі заяв до 17 жовтня. 

А у конкурсному оголошенні на Урядовому порталі сказано, що 18 жовтня відбудеться перше тестування кандидатів на знання іноземної мови. Після цього вони мають здати тест на знання законодавства, письмовий іспит на виконання ситуаційних завдань і пройти співбесіду. За даними AgroPolit.com, серед конкурсантів є один фаворит, який має великі шанси очолити Держгеокадастр. Про нього ми напишемо пізніше.

Це вже друга спроба цього року перепризначити керівника відомства. Нагадаємо, у липні цього року Кабінет Міністрів України оголошував конкурс на посаду голови Держгеокадастру та запланував кадрові зміни у відомстві. Тоді нового очільника після конкурсу не вибрали навіть із 5-ти кандидатів (Руслан Хомідов, Сергій Музиченко, Андрій Кавецький, Людмила Приходько, Денис Улютін).

Читайте до теми: 5 кроків для передачі державної землі ОТГ – експертна думка

Конкурс — 11 претендентів

Кого ж пропонують цього разу? Їх одинадцять. Детальніше про них читайте у їхніх досьє на сайті AgroPolit.com:

Башлик Денис Олександрович — директор департаменту міжнародної співпраці та ринку земель Держгеокадастру. Його свого часу привів на посаду  Максим Мартинюк, екс-голова Держгеокадастру.

Богданов Андрій Петрович — колишній депутат Криворізької міськради, працівник держкомпанії «Укргазвидобування».

Власенко Сергій Геннадійович — фінансовий директор ТОВ «Факторинг-Фінанс».

Драган Юрій Вікторович — керівник ГО «Асоціаця фермерів та приватних землевласників України», голова фермерського господарства «Черняхівський хліб».

Кавецький Андрій Володимирович — екс-керівник Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.

Краснолуцький Олександр Васильович — заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Леонов Роман Миколайович — власник ТОВ «Характерник», яке займається наданням картографічних послуг та юридичним консультуванням.  

Музиченко Сергій Юрійович — керівник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.

Приходько Людмила Олександрівна — начальник головного управління Держгеокадастру у Київській області.

Улютін Денис Валерійович — заступник Державного секретаря Кабінету міністрів України.

Хомідов Руслан Володимирович — перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Читайте до теми: До 1 серпня 2020 року всі сільгоспземлі будуть внесені в Держгеокадастр, – уряд

За даними джерела AgroPolit.com у Кабінеті Міністрів України ключовим кандидатом на головну посаду у Держгеокадастрі є Денис Башлик, якого у 2017 році призначив на роботу директором департаменту у цьому ж відомстві чинний тоді перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України, а згодом в.о. міністра АПК Максим Мартинюк. Водночас, із цього приводу виникає питання: якщо кандидату довірять керівництво службою, то що, обіцянка президента Зеленського та кроки Олексія Гончарука щодо перезавантаження Держгеокадастру і наповнення новими обличчями — мильна бульбашка? І в нову систему повертаємо кадри попередників?

Нагадаємо, ще на початку вересня було озвучено позицію влади — через високі корупційні ризики та низький рівень довіри до роботи нинішньої служби слід перекроїти роботу Держгеокадастру. У перші дні вересня президент України Володимир Зеленський назвав структуру одним із найбільш корупційних органів влади поряд із Укравтодором та Держекоінспекцією. Й запросив уряд не пізніш як до 1 січня провести кадрове перезавантаження. Через два тижні після заяви Зеленського уряд призначив Вадима Гончаренка виконувачем обов’язків голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та оголосив новий конкурс. 

Читайте до теми: Як реформувати агросектор — 5 тез міністра економіки Тимофія Милованова

Реформування Держгеокадастру — план

Незалежно від того, кого оберуть на посаду керівника, перед ним стоятиме завдання реформувати службу. По-перше, тому, що у процесі реалізації земельної реформи функції Держгеокадастру буде змінено. У зведеному законопроекті №2178 «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» передбачено, що Держгеокадастр позбавляється контролюючих функцій у сфері земельних відносин. Зокрема, контроль за самовільним зайняттям земельних ділянок передається сільським, селищним, міським радам; контроль за правопорушеннями, які мають екологічний характер — державній екологічній інспекції; інші контролюючі функції перейдуть до обласних державних адміністрацій.

До того ж, експерти ринку пропонують за перебігу реформ Держгеокадастру доручити відомству роботу над картографією та сповіщенням громадян про зміни на мапах України.

Так, Держгеокадастр має стати частиною анонсованого президентом Володимиром Зеленським проекту «Країна у смартфоні», пропонує голова громадської організації «Прозора земля» Володимир Коваленко. В такому разі, каже він, люди навіть із віддалених сіл могли б заходити зі своїх телефонів на сайти й дізнаватися, не виїжджаючи з дому, усю необхідну інформацію про реєстри країни:

Він (Держгеокадастр, – прим.) має зникнути.  Натомість усі його функції, пов’язані з землею (які не відійдуть на місця разом із передачею с/г земель) слід автоматизувати. Тобто вся земля та процедури з її реєстрацією, перереєстрацією тощо має бути «в цифрі»… Покупець земельної ділянки, натиснувши на екран смартфона, зможе отримати з єдиного реєстру максимально повну інформацію про земельну ділянку, а проаналізувавши інформацію через цю систему, взяти участь у відкритих торгах. А продавець зможе за декілька кроків сформувати лот і продати земельну ділянку за найвищу ціну на конкурентних засадах через систему електронних торгів «ПроЗорро», — пояснив експерт.

Голова громадської організації Володимир Коваленко дає свої рекомендації до перезавантаження Держгеокадастру:

  1. Держгеокадастр повинен займатися тим, що прописано у нього в назві: геодезією, картографією і кадастром. Всі інші повноваження, які цей орган зараз виконує, є схемами корупції. 
  2. Необхідно прибрати непотрібні багаторівневі перевірки документації із землеустрою — погодження, експертизи, перевірку документації при внесенні в кадастр тощо. До речі, Держгеокадастр сертифікує розробників такої документації, що повинно гарантувати якість і законність розробленої документації. Також Держгеокадастром повинна бути гарантована відкритість і доступність даних Державного земельного кадастру й інша вихідна інформація, яка дасть можливість розробникам володіти усіма вихідними даними для якісного виконання роботи.
  3. Якщо держава не в силах контролювати людський фактор і таким чином викорінити корупцію, то необхідно створити такі умови й правила у відносинах з державними органами та органами місцевого самоврядування, які б виключили можливість зловживання повноваженнями. Що, власне, ми зараз і спостерігаємо у діях уряду — законодавча лібералізація усіх процесів і виключення людського фактора шляхом створення електронних сервісів для отримання послуг від держави. Тому насамперед необхідна автоматизація отримання всіх послуг від Держгеокадастру і зміни в земельне законодавство.
  4. Подання заяв через єдиний електронний кабінет в онлайн-режимі (ця функція повинна бути реалізована через сайт Державні послуги онлайн «Дія» — «Країна в смартфоні»).
  5. Проект відведення земельної ділянки має розроблятися в електронній формі, формуючи проект (заповнюючи необхідну форму документа й завантажуючи дані) безпосередньо в раніше відкритому кабінеті. Спеціальне програмне забезпечення в автоматичному режимі за заданим алгоритмом ухвалює рішення про узгодження цього проекту. У разі відсутності підстави для узгодження проекту програма надсилає заявнику та розробнику проекту звіт із причинами відмови і варіанти усунення помилки.
  6. Після отримання позитивного рішення про погодження проекту система автоматично проводить реєстрацію земельної ділянки в державному земельному кадастрі.

Більше пропозицій з реформування Держгеокадастру зібрано у матералі AgroPolit.com «Земельний «автомат Калашникова»: залишити чи реформувати Держгеокадастр?» Андрій Мартин. Тож, доктор економічних наук, заступник голови ради Асоціації «Земельна спілка України» каже так:

…завжди має бути відомство, яке створюватиме точні плани й карти на всю територію Україну, щоб вони могли використовуватися у різних сферах — від ведення кадастру та містобудування й закінчуючи національною обороною. Нинішній Держгеокадастр мусить бути позбавлений розпорядчих і наглядових функцій задля перетворення на відомство, яке надає якісні кадастрові й картографічні сервіси», — радить Мартин

Також рекомендують запровадити максимум цифрових технологій, прозорими зробити конкурси та кваліфікаційні іспити. Це стосується і тієї інформації, яка нині передається з паперами й відомостями із закритих нині електронних баз, вважає Леонід Корейба, керівник організації «Центр розвитку земельних відносин в Україні»:

Всі довідки, копіювання, електронна подача земельних ділянок для реєстрації у ДЗК, отримання відомостей із ДЗК (як це передбачає законодавство, та це не працює) має бути онлайн. Менше спілкування з чиновниками — менше клопоту громадянам і спокус для службовців… Окремим питання у подоланні корупції в Держгеокадастрі є питання сертифікації інженерів землевпорядників та геодезистів. Цей процес необхідно зробити прозорим, публічним, такі іспити мають відбуватися під відеозапис, із залученням громадськості та ЗМІ», — каже Корейба.

Про вагоме недопрацювання Держгеокадастру у процесі передання до власності ОТГ державних земель сільськогосподарського призначення зазначає Іван Фурсенко, перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад:

За даними Держгеокадастру, 2018 року Кабмін передав до власності 646 ОТГ (із запланованих 665) понад 1,5 млн га земель. Водночас, згідно з даними Державного реєстру речових прав, право комунальної власності було зареєстровано менш ніж на половину цих земель, а інша половина й досі юридично залишається у власності держави!.. Вказане пов’язано із вибірковим процесом проведення інвентаризації землі Держгеокадастром і неналежним чином оформлення документації на земельні ділянки, які передаються», — пояснює галузевий експерт.

Зміна повноважень Держгеокадастру захистить власників земель, як державних, так і приватних, від корупційних втручань та маніпуляцій і створить більш безпечне середовище для запранованого у майбутньому вільного обігу земель. Переконаний правник, партнер юридичної фірми «Софія» Олександр Поліводський:

Це відомство контролює приватних користувачів земельних ділянок щодо, наприклад, самовільного захоплення земельних ділянок. Однак водночас це відомство наділене повноваженнями управляти землями державної власності, вести роботи з землеустрою, розпоряджатися землями, виступати номінальним власником земель. Чи може за таких умов воно саме себе контролювати? До того ж, інших профільних органів, які б контролювали, наприклад, самовільне захоплення державних земель, у нас немає. Все це створює передумови того, що земельне відомство може або вибірково визначати винних осіб, або заплющувати очі на власні недоліки, або окремі посадові особи мають можливість незаконно надавати земельні ділянки бізнесу без будь-якого оформлення та суттєвої небезпеки виявлення таких порушень», — пояснив Поліводський.

Водночас, після переформатування роботи Держгеокадастру, виконувати наглядові функції на ринку землі, деякі експерти рекомендують доручити окремій структурі. Із робочою назвою «Земельна інспекція». Це має бути незалежний орган, із фахівцями відповідного фаху, здатними виконувати контроль та охорону земель. 

Тим часом, за умовами конкурсу, новий керівник Держгеокадастру має бути призначений на 5 років із посаловим окладом окрім премій та виплатами за вислугу років на рівні 24 тис грн. Кандидат має мати загальний стаж роботи не менше від 7 років, рівень освіти не нижче магістра, а також володіти англійською або французькою мовами. Також вимагаються певні якості характеру. Як, наприклад, здатність мотивувати інших людей, вміння управляти своїми емоціями та вміння фокусувати зусилля для досягнення результату діяльності. Ім'я переможця відбору має бути оприлюднено до середини листопада.  

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

2 жовтня 2019
Держгеокадастр відкрив базу про виділення та оренду земель
Держгеокадастр зробив доступним для пересічних українців базу даних про виділення та передачу земель, а також про звернення громадян. Про намір...
29 вересня 2019
Половина перевірок Держгеокадастру виявила порушення земельного законодавства
Територіальні органи державної податкової служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в вересні здійснили понад 2 тис. перевірок щодо...
25 вересня 2019
У Держгеокадастру заберуть функцію розпоряджання землями
У нового керівництва Держгеокадастру не буде функції розпоряджання землями. Відповідне нововведення буде прописано в окремому законопроекті. Про...

Вибір редакції

18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...
11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...