Без права на ринок: прихильники і противники зняття земельного мораторію
Без права на ринок: прихильники і противники зняття земельного мораторію

Три місяці є в уряду, Мінагрополітики та депутатів, щоби презентувати законопроект «Про обіг земель». Таке роз’яснення надали у Верховній Раді України після голосування за проект Закону №9355-5 «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель» до 1 січня 2020 року. Водночас Всеукраїнське опитування місцевих рад по  Україні (проведено ГР «Кріпак» спільно  з  AgroPolit.com, показало: за зняття віддали голоси 10 рад, проти — 375, у тримались — 348 (детальніше ці результати в онлайн-режимі тут на «Карта громад: земельний мораторій»). 

Нагадаємо, проект №9355-5 розроблено Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин, його підтримали 231 народний обранець. Він був одним із вісімнадцяти, запропонованих Раді 20 грудня до голосування. Побачити порівняльний аналіз законопроектів про моратій в 2017-му та 2018 роках можна тут, а повний перелік – у розділі «Законодавство» на АgroРolit.соm тут.

Втім, із мораторієм наразі виникла юридична колізія. Після голосування ідейні послідовники скасування мораторію (О. Мушак, В. Пинзеник) зареєстрували дві постанови (№9355-П1 і №9355), які мають на меті відмінити мораторій. Підстава – кнопкодавство під час голосування за продовження, тож, на думку Пинзеника та Мушака, в залі не було достатньої кількості депутатів, тому рішення є нелегітимним.

Як пояснили АgroРolit.соm в комітеті з питань аграрної політики та земельних відносин, жодних юридичних наслідків (тобто, скасування мораторію), з 1 січня українці-власники паїв не відчують. Це більше схоже на «піар» окремих груп народних депутатів, а ці постанови, за словами співрозмовника видання, розглядатимуться на наступниій сесії (не раніш як 14 січня 2019 року).

Нагадаємо, 22 серпня 2018 року, набуло чинності рішення Європейського суду, згідно з яким мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення визнаний таким, що порушує права людини. 

Раніше АgroРolit.соm уже показував у 2017 році, хто і як з бізнесменів, депутатів та політиків ставиться до мораторію (тут). Після останнього голосування ми обновили аргументи команд «за» і «проти» й пропонуємо Вам побачити їх у коментарях прихильників та противників скасування мораторію:

КОМЕНТАРІ

Iрина Геращенко, народний депутат (БПП), перший заступник голови парламенту

«ВР, яка вважає своїм ключовим досягненням декомунізацію, проголосувала за введений Леніним принцип заборони на власність землі. Всі ці люди, які можуть вільно продавати свої квартири, машини, приватизовані за безцінь заводи й фабрики, акції, вважають селян кріпаками, тож знову заборонили їм вільно розпоряджатися землею.  Можна боротися з пам‘ятниками, перейменовувати села, але мати розруху в головах. Колективний «ленін» у 231 голові... зокрема в головах тих, хто вважає себе лібералами. Нагадаю, що насправді українські олігархи давно є латифундистами, які взяли землю в оренду на 49 років , експлуатують її нещадно й за безцінь. Це вони та міжнародні корпорації, які також, через різні схеми і СП, орендують українську землю, зацікавлені в відсутності ринку землі. Цікава статистика. У порівнянні з минулим роком, зменшилася кількість голосів депутатів, які підтримали мораторій – серед позафракційнийних, серед депутатів БПП, «Самопомочі», «Волі народу», «Відродження» й... навіть Опоблоку). Збільшилося – на 2 в «Батьківщині», на 5 – у Радикальній партії, на 14 – в НФ. Здрастуй, Ленін, гуд бай, декомунізаціє... І дякую всім, хто голосував проти чи утримався й не голосував. Особисто я не голосувала за цю комуністичну ганьбу. Це найганебніше рішення ВР за рік».

Олександр Бакуменко, народний депутат (БПП), заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин

«Хочу наголосити, що просто перенесення дати не матиме жодних правових наслідків. Але це питання ми повинні розглядати не лише в юридичному, а й у соціальному сенсі. Тому комітет вважає, щоб не допустити соціальної напруги, зазначену дату необхідно все ж перенести. Ми не можемо допустити політичних спекуляцій із цього питання. Найбільш оптимальним терміном ми вважаємо один рік»

Леонід Козаченко, народний депутат (БПП), голова парламентського підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі

«Для того, щоб підготувати необхідну нормативну базу для ринку сільськогосподарських земель, потрібно вирішити низку ключових питань: бути чи не бути мораторію на продаж землі іноземцям, максимальний розмір ділянки, яка може перебувати в руках однієї особи, як зробити землю предметом іпотеки, хто контролюватиме торгівлю землею — об’єднання фермерів (як у Німеччині), Держгеокадастр чи територіальні громади».

Іван Мірошніченко, народний депутат («Самопоміч»), член паралментського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин

«Ми втратили наший шанс зробити історичний крок по вирішенню земельного питання. На жаль, нам не вдасться цього зробити, ми втратили час. Ми продовжуємо те, що самі критикуємо. Ми продовжуємо мораторій, який до цього призвів. Якщо запитати фермерів про мораторій, вони скажуть, що не хочуть його знімати, але якщо запитати чи хочуть вони передати землю у спадщину – скажуть так, але без вільного ринку цього не зробити. Ми кажемо, що ринку немає. Але він-то є: через застави, евфітемзис та інше… Ми знаємо що ми хворі і треба йти до лікаря, але боїмося».

Юрій Соловей, народний депутат, заступник голови парламентського комітету з питань економічної політики

«Український чорнозем ще рік залишатиметься практично безкоштовним для латифундистів, які за копійки його орендують у селян. Україна ще на рік залишиться в одному ряду з Венесуелою, Північною Кореєю, Нікарагуа, де земля не є товаром. Українські громадяни ще на рік залишаться обмеженим в своєму праві вільно розпоряджатись своєю власністю. Україна, як держава, ще на рік позбавлена можливості провести земельну реформу, залучити понад $80 млрд інвестицій, подвоїти ріст ВВП, зруйнувати монополію агрохолдингів, зробити сильним місцевого дрібного фермера та відновити українське село. 
Вітаю! Мораторій на продаж сільськогосподарських земель продовжено! #Популізм переміг!
P.S. Послідовно третій рік підряд голосував проти. Шкода, що багато моїх колег, які поділяють таку ж позицію, так і не спромоглися проголосувати проти».

Віктор Пинзеник, народний депутат (БПП), член парламентського комітету з питань бюджету, екс-міністр  фінансів

Фото взято з: vse.media

«Був грудень 2101 року. Парламент укотре продовжив мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Ось уже сотий рік відповідний проект закону незмінно стоїть у порядку денному грудневих пленарних засідань Верховної Ради України. Нове покоління українських політиків виявилося гідним своїх дідів і прадідів – вірних послідовників вчення Маркса, Енгельса, Леніна…
На 100-річчя запровадження мораторію парламент звернувся з пропозицією відзначити ініціаторів запровадження мораторію Нобелівською премією за унікальний український винахід права власності – бути власником без права розпоряджатися власністю. Щось зі світу фантастики? Сподіваюся. Але 17 років уже минуло».

Максим Бурбак, народний депутат, голова депутатської фракції «Народний фронт»:

Фото взято з: file.liga.net

«Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення виправданий лише у випадку, коли за цей час буде створено якісний законопроект із чіткими прозорими правилами обігу земель. Саме з такою метою я зареєстрував законопроект про мораторій до липня 2020 року. По-перше, щоб тему землі не використовували в передвиборчих перегонах. А по-друге, за цей час новий уряд має розробити, а нова Верховна Рада ухвалити такий закон».

Олег Ляшко, лідер Радикальної партії 

«У 1917 році Ленін під гаслом «Землю – крестьянам» забрав у наших селян землю. Сьогодні влада намагається зробити те ж саме – позбавити українських селян землі.

Замість того, щоб дати фермерам дешеві кредити, обігові кошти, державну підтримку, дотації, нормальну ціну на молоко, відновлення соціальної сфери на селі, вони пропонують українцям величезний обман – ринок землі. У людей немає грошей, щоб купити землю. Її скуплять олігархи-латифундисти, а люди залишаться батраками.

Ми вимагаємо ухвалити не тільки мораторій на продаж землі, а й наші зміни до Конституції, які назавжди закріплять землю за нашими фермерами. Коли ми торгуватимемо продукцією замість сировини, відновимо агропереробку і тваринництво, будемо купатися, як вареники в маслі».

Юлія Тимошенко, лідер ВО «Батьківщина»

«Ми захистили національний скарб – українську землю! Парламент ухвалив закон про продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі.

Це був момент істини: хто за Україну, а хто готовий розпродати нашу державу з молотка.

Зверніть увагу, хто як голосував. Зі 135 депутатів БПП лише 59 проголосували «за». Це було зроблено навмисно. Тому що родина Порошенка в тіні вже прибрала до рук близько 1 мільйона гектарів сільськогосподарської землі. Тому його фракція і зривала мораторій. Але здорові сили перемогли.

А це означає, що після президентських виборів, ще маючи у власності людей і держави сільськогосподарську землю, ми дамо розвиватися сімейним фермам, створимо всю систему сприяння малим та середнім сільгосппідприємствам. Ми побудуємо переробку аграрної продукції і забезпечимо можливість фермерам, які вже давно живуть і працюють на землі, з часом цю землю придбати – і не на аукціонах, а під спеціальні пільгові кредити, які будуть розтерміновані на стільки, на скільки захочуть фермери. І не з драконівськими ставками, як зараз, а під максимум 3-5%.

Хочу навести приклад. У Канаді та Ізраїлі майже вся сільськогосподарська земля перебуває у державній або в комунальній власності. Це потужні країни. Вони мають землю, але не дають із нею поводитися, як заманеться. Й Україна буде такою. Але для цього треба прибрати мафію на чолі з її головним представником – Петром Порошенком. Все буде добре!».

Вадим Новинський, народний депутат, голова депутатської фракції «Опозиційний блок»

Фото взято з:  LIGA.net 

«Ми наполягаємо на тому, що ринок повинен бути справедливим до народу та прозорим для всіх його учасників. Для цього, по-перше, необхідно завершити створення Державного земельного кадастру з чіткими кордонами земельних ділянок та визначеними власниками. По-друге, має бути обґрунтований механізм оцінки землі. Так ми зможемо перемогти чорний ринок землі, який зараз працює на великих латифундистів і не дозволяє розвиватися сімейному фермерству. Заборону на відчуження земель сільськогосподарського призначення варто продовжувати не щороку, а до проведення референдуму. Давайте, нарешті, запитаємо в українського народу, якому, згідно з Конституцією, належать земля та її надра, про те, якою він бачить долю земель сільгосппризначення – чи буде пріоритетом розвиток дрібного й середнього фермерства, чи має статися укрупнення земель у руках великих власників».

Олег Березюк, голова фракції ВО «Самопоміч» у ВРУ

Фото взято з: samopomich.ua

«Важливо сьогодні – це продовження мораторію на продаж землі ще на рік. Бо якщо цього не відбудеться, то з 1 січня автоматично почнуть діяти квазіринкові умови, які будуть на користь кільком людям з уряду та президентської адміністрації.

Ми живемо в ХХІ столітті й розуміємо: немає кращого регулятора діяльності бізнесу, аніж ринок. Ринок є універсальним засобом врівноваження. Але ринок, який має чесні умови та прозорі правила. Сьогодні відкриття ринку землі в Україні буде виключно на користь олігархічній верхівці, 5-6 людям. Звичайнісінький фермер, який має тисячу, півтисячі, дві тисячі гектарів землі та навіть 15 тисяч, сьогодні неспроможний стати, порівняно з тими олігархічними колами, повноцінним і рівноправним учасником ринку.

Ринок землі в Україні може бути запроваджено тільки тоді, коли держава, яка сьогодні, на превеликий жаль, захоплена 5-6-ма олігархами, створить умови, за яких пересічний селянин, фермер може стати повноцінним учасником ринку землі.

Протягом трьох років парламент  щороку продовжує мораторій на продаж землі на рік для того, щоб були ухвалені відповідні вже готові законопроекти, які вирівнювали б можливості, зокрема дешевого й доступного кредитування фермерських господарств, для того, щоб фермер, який заробляє і має додану вартість, міг  за доступними цінами купити якісний насіннєвий фонд, якісну техніку, стати конкурентнішим на ринку і бути активним його учасником. Але, на жаль, цього уряд не зробив і не збирається робити, тому що він відстоює інтереси кількох людей. Мораторій і надалі треба продовжити».

Віктор Бондар, голова партії «Відродження»

Фото взято з: uk.wikipedia.org

«Депутатська група «Партія «Відродження» підтримала законопроект про продовження заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення (№9355-5).  Сільськогосподарська земля – це останній актив, який сьогодні залишається в руках України та українців. Тому я закликаю владу: не робіть кроків для знищення цього активу. Не дайте перетворити його на річ, яку ви віднесете міжнародним кредиторам, наче в ломбард. Ми закликаємо всіх сьогодні в залі голосувати за продовження  мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Найближчими роками треба працювати над підвищенням орендних ставок земель сільгосппризначення та доопрацювати законодавчу базу, яка регулює земельні відносини. Лише після цього можна говорити про зняття мораторію. Років за 10, коли з’явиться реальна вартість української землі, люди зможуть правильно розпорядитися своїм найціннішим активом. А сьогодні дайте їм нормальну орендну ставку, дайте на кілька років можливість із кожного паю заробляти гроші. І тоді вони отримають більше від оренди, ніж від продажу своєї землі за сьогоднішні копійки».

Олексій Мушак, народний депутат (БПП), член парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин

«Я радий всіх вітати із тим, що 17-й рік ми продовжуємо мораторій. Я також хочу відсвяткувати 15 років аргументу, що українці чомусь не готові до ринку землі. Весь світ уже готовий: відправляють людей на Марс, Ілон Маск неймовірні речі – гіперлупи –  робить, а ми ще думаємо, можна дозволити чи не можна дозволити українцеві вільно розпоряджатися своєю землею.

Також хотів би зазначити, що в цьому залі, на цій трибуні, в цьому скликанні – ми четвертий раз розглядаємо мораторій. Ну, якось треба щось уже міняти.

Що за цей час сталося? Сталися ті жахливі речі, про які нас переконують, що коли відкрити ринок землі – саме олігархи все скуплять, іноземці прийдуть. Так ось, під час мораторію, за який голосували вірні ленінці, агрохолдинг «Кернел» додав 200 тисяч гектарів землі. Агрохолдинг «Мрія» був викуплений саудитами. Тому, шановні, якщо ви боретеся проти цих жахливих речей, то насправді не треба  продовжувати  мораторій, треба запускати нормальний цивілізований ринок. І, мені здається, саме в цьому повинна бути суть, а не 17 років по колу ходити й казати, що українець якийсь не такий, що він недостатньо розумний, щоб розібратися, за якою ціною йому купувати чи продавати землю. Сходіть, врешті-решт, на ринок і спробуйте купити там картоплі удвічі дешевше, ніж вона коштує. Цього не буде. Так само не буде і з землею. Люди грамотні, розберуться.

Тому я сьогодні всіх закликаю до того, щоб ми чітко проголосували проти продовження мораторію. Це не запускає ринок землі, а знімає з нас психологічний бар’єр, що українцям щось заборонено. Навпаки, ми повинні сприяти тому, щоб українцям було дозволено на своїй Богом даній землі мати права та можливості. Дякую вам. Смерть мораторію!».

Вадим Івченко, заступник голови Комітету з питань аграрних відносин та земельної політики

«Ринок газу ми вже маємо. Запитайте у людей про ціни в їхніх платіжках. Ринок електроенергії ми ось-ось введемо. Ринок лісу вже є – ми вивезли половину Карпат під виглядом дров!

Ще потрібно ввести ринок землі. Аграрна політика сьогодні ґрунтується на тому, що ми віддаємо одним і тим самим компаніям мільярди коштів. Я хочу вам нагадати, колеги, що Україна нині у топі серед країн із розвинутим рейдерством і корупцією. І відкриття ринку землі для країни буде катастрофою.

А тепер з приводу  загальноєвропейських правил. Колеги, Канада – одна з найуспішніших країн: у власності «корони федерації» – 47% землі, у власності місцевої влади – 41%. Німеччина: заборонена зайва концентрація землі, не більше від 400-500 га. У Франції ти не можеш взяти землю, якщо ти не орендуєш більше… якщо ти орендуєш менш як 9 років, і зобов’язання покупця землі щодо особистого користування придбаної землі протягом 15 років на надання цієї землі в оренду. У Польщі максимальна власність господарства – 300 га. У Румунії – 3 мільйони 800 фермерських господарств.

Колеги, правила європейські, яких ви так прагнете у цьому парламенті, де є засилля латифундистів, де є засилля лобістів, не пройдуть. Тому сьогодні ще раз хочу наголосити: це тимчасовий, вимушений і безальтернативний захід. І ми пропонуємо, щоби ви підтримали законопроект, яким ми запроваджуємо мораторій і запроваджуємо орган держави, який викуповуватиме за ринковою вартістю паї у людей, котрі цього забажають».

Олег Кулініч, народний депутат («Відродження»), голова підкомітету з питань земельних відносин

Фото взято з: vidrodzhennya.org.ua

«Верховна Рада розглянула низку законопроектів щодо продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі. Проголосовано за законопроект, поданий представниками Аграрного комітету – «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель» №9355-5. За нього як основу і в цілому проголосував 231 народний депутат.

Майже усі розглянуті законопроекти відрізняються лише датою зняття мораторію. Пропонувалися різні дати зняття мораторію – від 22 квітня 2019 року до 1 січня 2030 року.

Але, по суті, в юридичному плані, це не має практичного сенсу. Мораторій діє до набрання чинності Закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». А такого закону немає. Тобто, хочу наголосити на тому, що просте перенесення дати не матиме жодних правових наслідків.

Втім, це питання ми повинні розглядати не лише в юридичному, а й й соціальному сенсі. Тож Комітет вважає, що для того, щоби не допустити соціальної напруги, вказану дату потрібно все ж перенести. Ми повинні були зняти політичні спекуляції з цього питання.

Більш оптимальним строком комітет вважає 1 рік, як пропонується у законопроекті №9355-5. Цей же законопроект зобов’язує Кабінет Міністрів України нарешті подати до Верховної Ради законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення, на який ми так довго чекаємо.

Тому комітет на своєму засіданні 18 грудня цього року підтримав законопроект №9355-5 і рекомендував Верховній Раді ухвалити його в цілому як закон.

Від себе хочу додати, що минулого тижня у Страсбурзі у складі української делегації я мав зустріч із депутатами Європарламенту, які представляють Комітет із сільського господарства та розвитку сільських територій. Темою зустрічі була політика щодо обігу земель сільськогосподарського призначення в країнах ЄС.

І що ми почули? Депутати Європарламенту, з якими ми зустрічалися, вважають, що зняття мораторію без ефективних запобіжників і без вирішення проблеми зайнятості на селі може призвести до дуже негативних наслідків.

Тому, поки ми не знайдемо оптимальної моделі регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення, говорити про введення обігу передчасно. Але хотів би запросити усіх до предметної дискусії з цього питання, якою б важкою вона не була, адже проблему обігу земель так чи інакше потрібно вирішувати».

Віктор Галасюк, народний депутат («Радикальна партія»), голова парламентського комітету з питань промислової політики та підприємництва

Фото взято з: informator.news

«В нинішніх умовах, коли у нас анексовано частину території, а в країні 2 млн вимушених переселенців, фермери часто не мають грошей на придбання основних засобів і добрив, не те що землі. Мільйони вимушених трудових емігрантів і більшість населення взагалі за межею бідності, тож це було єдине правильне рішення».

Олена Сотник, народний депутат «Самопоміч»):

Фото взято з: samopomich.ua

«Не голосувала за продовження мораторію і не бачу в цьому жодного раціонального сенсу:

  • фактично його не існує: люди «передають» свої права за різними правовими та напівправовими схемами. Я вже мовчу, що бабця чи дідусь за свій пай у селі в кращому випадку отримує мішок картоплі чи зерна. І зовсім мовчу про те, що орендатор використовує землю, абсолютно не думаючи про її відновлення і родючість – вона ж не його, та платить він копійки за користування; 
  • він фейковий за юридичною суттю – продавати не можна до моменту прийняття відповідного закону. За такого політикуму – ніколи;
  • ринок землі на те й ринок, щоб виникнути із пропозиції та споживання, а не політичної волі;
  • хотіли б поставити запобіжники, хто заважав внести три статті в земельний кодекс: заборона продажу іноземцям, обмеження в «одні руки», стартова ціна від мінімальної грошової оцінки».

Леонід Корейба, голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні

Мораторій потрібно скасовувати. Ал ризиковано проводити експерименти в часи економічного спаду країни. Є висока ймовірність, що частину земель буде скуплено набагато дешевше від «справжньої» ринкової вартості. Дуже важливо також провести якісну інвентаризацію таких земель, адже понад 2 млн помилок на сьогодні містить Національна кадастрова система. Запуск ринку будь-якою ціною не вартий потенційних ризиків. Земля не любить поспіху».

Мішель Терещенко, бізнесмен і політик

«Я – за приватизацію, але не через корупційні схеми. І тільки для того, щоб в Україні розвивалися невеликі господарства – сімейний бізнес і кооперативи».

Михайло Кухар, економіст IMG Group:

«У світі залишилося 6 країн, у яких діє мораторій на продаж землі. Скасування мораторію на продаж землі необхідне для того, щоб Україна просто долучилась до переліку цивілізованих країн. Адже у світі разом з Україною лише 6 країн, які ринку землі фактично не мають… Якщо проведемо за наступні 4 роки чи у 2019 році (рік виборів) земельну реформу (за мультиплікатора 2,6 і щорічного притоку інвестицій у $2 млрд), то це додатково збільшить ВВП України на $11 млрд».

Анатолій Амелін, співзасновник «Українського інституту майбутнього», директор програми «Економіка»

Фото взято з: hvylya.net

«Ринок землі і податок на виведений капітал могли б підміняти зростання української економіки до 8% на рік з нинішніх 3%. За нашими оцінками, доходи населення випереджують зростання економіки в 1,5-2 рази. Реальні доходи населення (за вирахуванням інфляції) росли на 15% в рік!»

Михайло Апостол, екс-нардеп, радник міністра МВС

«Шкода, звісно, та й не зрозумілі причини, коли поважні, розумні, авторитетні політики і нардепи, я не маю на увазі псевдоземельних експертів, які поля вживу не бачили, почали писати таку дурню про землю, обіг землі, мораторій. Раз так, то хотів би пояснити Вам те, чого ви не розумієте, і також отримати відповідь. Теперішні власники земельних паїв – це не ті, хто отримав землю 20 років тому та яким сьогодні 70-80 (!) років, а це їхні діти, онуки, інші родичі, які отримали її у власність за заповітом. То чому ж ці власники погані, чому їм немає пільгового кредиту, чому немає інвесторів, яким чином вони будуть щасливі, коли за безцінь продадуть своє безцінне багатство? І чому ті аферисти й так звані інвестори, що в них куплять цю землю, з різних причин будуть хорошими? Ким стануть колишні власники, за що житимуть і отримувати орендну плату, хто будуть ці майбутні добрі землевласники?Якщо земля – товар, а не засіб виробництва, як ви стверджуєте, то назвіть мені декілька статей затрат на її створення.  Сподіваюся, ви знаєте, про що я?».

Андрій Мартин, заступник голови ради асоціації «Земельна спілка України»

«Оскільки сьогодні Верховна Рада України в черговий раз героїчно «продовжить» ще на рік формально безстроковий мораторій на відчуження сільськогосподарських земель, а цей щорічний карнавал божевілля вже давно набув ознак передноворічної традиції, дозволю собі виконати вкрай невдячну місію і дати прогноз. Прогноз того, коли в нашій країні все-таки зникне заборона для власників ділянок розпоряджатися їхньою особистою власністю. Ви тільки не смійтеся, але, як мені здається, це відбудеться не раніше 15 березня 2031 року. Чому, запитаєте ви? Відповідь дуже проста: Мойсей був змушений водити євреїв по пустелі 40 років для того, щоб померли всі ті, хто пам'ятав рабство. А нам, очевидно, буде потрібно стільки ж часу від моменту початку земельної реформи, щоб встигли благополучно відійти в інший світ все початкові власники пайових ділянок, а нинішні «захисники села» вирушили на остаточну і безповоротну політичну пенсію. Так що, в масштабах історії, чекати майнової свободи громадянам України залишалося недовго: якихось нещасних 13 років ...».

Денис Марчук, заступник голови ВАР

Фото взято з: agravery.com

«Попри те, що в Україні постійно точаться дискусії стосовно можливого запровадження ринку землі, нам досі не було представлено законопроекту про обіг сільгоспземель. Крім того, в нашій країні досі існує низка невирішених проблем, які разом із відкриттям ринку матимуть катастрофічні наслідки для розвитку аграрної справи. За таких умов скасовувати мораторій на продаж сільгоспземель в Україні зарано, допоки не буде напрацьована детальна покрокова процедура їх введення в економічний обіг. Адже скасування земельного мораторію не повинно бути самоціллю.

Тому в цих умовах ВРУ продовжила мораторій на продаж сільгоспземель на 1 рік. За прийняття відповідного ЗП №9355-5, який підтримала і Всеукраїнська аграрна рада, проголосував 231 нардеп. Дякуємо усім депутатам, які підтримали цей важливий законопроект!».

Денис Нізалов, директор Київської школи економіки

Фото взято з: ukr.lb.ua

«Від дії мораторію втрачають передусім самі ж власники. Здебільшого вони не можуть обробляти землю, а тому здають в оренду за низьку ціну. А хто хоче продати, щоб використати кошти на щось інше, не може цього зробити. Якщо в людини є вибір – вона виграє, це однозначно. Вирішення цієї проблеми не зрушило з місця, і вигідне насамперед певним політичним групам, які прагнуть влади. Також це на руку окремій групі фермерів, яка має зиск від напівлегального чи нелегального ринку землі. В експертному середовищі є одностайна підтримка того, що не варто продовжувати мораторій, треба знімати. Сьогодні це питання до депутатів».

Валентин Наливайченко, лідер руху «Справедливість»

Фото взято з: vezha.org

«Земля має залишатися у власності громадян України. Продаж землі неможливий за такої корупції, за такого безладу в країні, особливо в питаннях земельного кадастру, виділення та сплати за користування земельними паями. Не можна дозволяти приватизацію землі. Особливо зараз – під час військової агресії Росії, коли частина Донецької та Луганської областей, АР Крим, наші українські землі окуповані російським агресором. Бо хто її скупить? Правильно – олігархи, іноземні компанії, посередники й корупціонери від цієї влади або попередньої. Земля – це те, що належить кожному українцеві, його дітям та онукам. Це найбільша цінність, яка є і повинна залишатися у власності українців. Новий президент повинен навести лад у земельному кадастрі, забезпечити справедливі сплати українцям за земельні паї, дати можливість фермерам й усім виробникам сільськогосподарської продукції працювати й заробляти».

Анатолій Гриценко, лідер «Громадянської позиції»

Фото взято з: kypur.net

«В Україні необхідно продовжити мораторій на продаж землі, аби не допустити її тотального розпродажу. У нинішніх умовах це буде не ринок землі, а базар, де замість нафтогазових олігархів країна отримає земельних. Цього не потрібно, інтереси людей мають бути захищені. Наразі немає жодних передумов знімати мораторій ні з точки зору фінансової міцності фермерів, ні у сприйнятті людьми, ні з погляду довіри до влади, ні щодо прозорих земельних кадастрів».

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

28 жовтня 2019
Прихильники і противники зняття земельного мораторію та вільного ринку землі — 2019
На цьому тижні парламент продовжить розгляд законопроектів про ринок землі в Україні. Після схвалення аграрним комітетом альтернативного №2178-10,...
8 січня 2019
Леонід Корейба: Третина проінвентаризованих земельних ділянок відсутні в Держземкадастрі
Вільний ринок землі та вибори — чи буде контакт? Які вихідні дані для земельних відносин залишив 2018-й  та чого чекати у новому році?...
28 грудня 2018
Згадати все: ТОП-10 подій в агросекторі за 2018 рік
Рік викликів і втрачених можливостей – таким став 2018-й для агросектору. AgroPolit.com проаналізував досягнення та провали і подає їх далі. ...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...