Рубікон децентралізації – успіхи головної реформи останніх 4 років
Рубікон децентралізації – успіхи головної реформи останніх 4 років

1 квітня децентралізації в Україні минає 4 роки. Саме 1 квітня 2014 року Кабінет Міністрів схвалив Концепцію реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Парламент, у свою чергу, 2014 року ухвалив Закон «Про співробітництво територіальних громад» і в 2015 році – Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який став основоположним для проведення децентралізації. За чотири роки децентралізацію стали називати однією з найуспішніших реформ у постмайданній Україні.

Про те, чого вдалося досягти в процесі децентралізації, та куди ми йдемо – читайте незабаром в інтерв’ю з віце-прем’єр-міністром – міністром регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадієм Зубком на AgroPolit.com. А до того AgroPolit.com дізнавався, чим може похвалитися головна реформа останніх 4 років.

Реформа зі старту

Маховик реформи місцевого самоврядування, або просто децентралізації, запустився ще навесні 2014 року. У перші два роки схвалені ключові законодавчі ініціативи, які склали підґрунтя для створення ОТГ, а саме: реформовано міжбюджетні відносини, децентралізовано повноваження у сфері будівельного контролю та надання адміністративних послуг, сформовано законодавство щодо державної регіональної політики та фінансування регіонального розвитку на основі принципів Європейського Союзу. ОТГ отримали додаткові повноваження та фінансові можливості, держава почала стимулювати створення центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів) в ОТГ та формування власної системи охорони здоров’я та освіти.

Громади стають ОТГ

Станом на 12 березня 2018 року в Україні створено 725 об’єднаних територіальних громад, з них у 665-ти уже пройшли вибори до ради, обрані голова ОТГ і старости; в 40 - призначені перші місцеві вибори 29 квітня; 20 очікують рішення ЦВК про призначення перших виборів. Активно процес створення нових адміністративних утворень відбувався вже у 2015 році. Так, влітку 2015 року в Україні налічувалося 159 ОТГ. Таким чином, за два з половиною роки створено додатково 506 ОТГ. Їхня кількість суттєво збільшувалася щороку, починаючи з 2015-го, коли загалом було створено 159 ОТГ, в 2016 році - 366, 2017-го - 665, а в 2018 році їх вже нараховується 725.

В ОТГ, станом на 12 березня, проживає 6,3 млн громадян України (+200 тис. від початку 2018 року). За даними Держстату, це - 14,9% населення України. Для порівняння, на кінець 2016 року в ОТГ проживали 3,1 млн українців.

Площа ОТГ на сьогодні складає 178,6 тис. км2, або 31% площі України.

Загальна кількість територіальних громад, які об’єдналися в ОТГ, досягла 3,372 (+59 з початку року), або 30,1% від загальної кількості рад базового рівня станом на 1 січня 2015 року.

Лідерами серед областей з кількості утворених ОТГ є Дніпропетровська (56), Житомирська (45), Тернопільська й Волинська - по 40 ОТГ. Найменше створено ОТГ у Закарпатській, Луганській, Київській та Донецькій областях - відповідно по 6, 8, і 9 ОТГ.

З іншого боку, зменшується кількість громад, які не об’єдналися. 7843 територіальні громади залишаються поза ОТГ.

У загальному рейтингу областей щодо формування ОТГ найкращі результати демонструють Житомирська, Хмельницька, Дніпропетровська, Волинська, Запорізька та Чернігівська області. Найгірше об’єднуються в територіальні громади у Закарпатській, Вінницькій, Київській, Черкаській та Луганській областях.

Кошти для ОТГ

Щоби стимулювати створення об’єднаних громад, у закон про децентралізацію та податковий кодекс включені норми про проведення фінансової децентралізації, яка дала змогу ОТГ отримати додатковий ресурс для виконання переданих повноважень. Зокрема, ОТГ отримали повноваження та ресурси, які раніше надавалися лише містам обласного значення, а саме - зарахування до місцевого бюджету 60% податку на доходи фізичних осіб. Крім того, територіальні громади отримують 100% з єдиного податку, податку на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності та податку на майно (нерухомість, земля, транспорт). З іншого боку, ОТГ отримали право на державні трансферти для виконання повноважень: дотації, освітня та медична субвенції, субвенція на розвиток інфраструктури громад тощо.

Бюджетна децентралізація в рази збільшила фінансовий ресурс, який залишається в громадах. За даними уряду, власні доходи місцевих бюджетів від 2014-го по 2017 рік зросли на понад 100 млрд гривень. Темпи зростання місцевих податків та зборів у ОТГ становлять 29,4% (за 11 місяців 2017 р.), що більше від середнього значення по Україні на 24,9%. Зокрема, плата за землю зросла на 20%, надходження податку на нерухоме майно – на понад 70%. Видатки бюджету розвитку в розрахунку на одну особу порівняно з минулим роком збільшилися у 1,5 разу.

Читати до теми: Олександра Шереметьєва: Єдина реформа, яка вдалася в Україні, - реформа децентралізації 

Як показує моніторинг, беззаперечним успіхом реформи стало і суттєве зростання місцевих бюджетів: з 68,6 млрд грн у 2014 році до прогнозованих 170,7 млрд грн у 2017. Реформа дає нові фінансові можливості для розвитку українських міст і сіл, для посилення спроможності громад, а отже й для поліпшення рівня послуг мешканцям», – каже Геннадій Зубко

Кожного року збільшуються субвенції з державного бюджету для формування інфраструктури в ОТГ. У 2017 році субвенція на потреби розвитку інфраструктури становила 1,5 млрд грн, а в 2018 році на ці цілі уряд заклав 1,9 млрд грн. За ці кошти у минулому році 366 ОТГ реалізували 2046 проектів.  

Адмінпослуги стають ближчими

В останні 2 роки ОТГ стали лідерами зі створення центрів надання адміністративних послуг. У 2015-2017 роках ЦНАП створювали лише органи місцевого самоврядування, передусім — об'єднані територіальні громади. Наприклад, із 50 нових ЦНАП, створених у 2017 році, 80% створено саме в об'єднаних територіальних громадах.

Створення ефективних і зручних адміністративних центрів дозволяє стимулювати громади до об'єднання та зробити мережу ЦНАП максимально розвинутою й доступною.

Наразі з 746 ЦНАПів, у територіальних громадах створено 71 ЦНАП. Решта створені в місцевих державних адміністраціях, відповідно до закону 2012 року про адміністративні послуги. Останні, зокрема, не вимагає створення ЦНАП в ОТГ.

Додаткові повноваження

Окрім фінансів, громади отримали додаткові повноваження - здійснення зовнішніх запозичень, самостійне обрання установ з обслуговування коштів місцевих бюджетів відносно розвитку та власних надходжень бюджетних установ. Також громади отримали повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства. Відтепер органи місцевого самоврядування можуть самостійно визначати містобудівну політику.

На рівень громад передано деякі повноваження центральних органів виконавчої влади з надання ключових адміністративних послуг: реєстрацію нерухомості, бізнесу та місця проживання.

З 1 лютого 2018 року Держгеокадастр розпочав процес передачі земель за межами населених пунктів у власність ОТГ. Процес запустив уряд, після того як прийняв розпорядження щодо передачі земельних ділянок с/г призначення державної власності у комунальну власність ОТГ, таким чином обійшовши вимогу дочекатися досі не прийнятих змін у законодавстві. Всі ОТГ одразу активно включилися в процес. Тому, за даними Мінагрополітики, вже 665 об’єднаних громад, на території яких розташовується 759 тис. га земель держвласності, підписали меморандуми про співпрацю з територіальними органами Держгеокадастру.

Відкриті питання

Для завершення процесу децентралізації на порядку денному залишаються десятки законопроектів, які стосуються регулювання земельних відносин та права громад розпоряджатися землями за межами населених пунктів. Також очікується прийняття законопроекту про муніципальну варту, проектів законів, які розмежують повноваження у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, інфраструктури між ОТГ, іншими органами місцевого самоврядування та виконавчою владою.

Список законопроектів, які потрібно прийняти, нараховує 17 проектів законів, зокрема зазначимо основні: про управління земельними ресурсами в межах території ОТГ (№7118), щодо статутів територіальних громад (№7297-1), про регулювання містобудівної діяльності (№6403), про місцевий референдум (№2145а-3) тощо.

В лютому 2018 року уряд схвалив законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України». Законопроект має врегулювати створення, ліквідації, встановлення меж та адміністративно-територіальних одиниць, назв населених пунктів та їхню категоризацію.

А вже 28 березня парламентський комітет із питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування рекомендував прийняти в першому читанні проект закону №6743 «Про міські агломерації». Він встановлює принципи та механізми утворення міських агломерацій, зокрема й за участі ОТГ.

Олександр Ярощук для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 жовтня 2018
Віртуальні кордони об’єднаних громад. Без зміни законів децентралізація провалиться
Об’єднані територіальні громади існують швидше у віртуальному просторі та на паперах, аніж реально. Адже зрозуміти чітко, де на мапі України...
2 травня 2018
Андрій Мартин: Держгеокадастр і надалі залишатиметься реальним «хазяїном всія земель»
 Земельний покер – саме так можна охарактеризувати події довкола подальшого майбутнього українських земель. «Карти» тримають...

Вибір редакції

19 вересня 2022
Агросектор і війна: що підготував уряд і парламент аграріям?
Агросектор вистояв в умовах військової агресії росії. АПК поступово оговтується і вчиться жити по-новому. Як допомагає та які кроки планує вжити...
21 вересня 2022
Держпідтримка агросектору у 2023 році
Наступного року аграріям доведеться покласти зуби на полиці, міцно стиснути зуби і затягнути паски під горло – грошей на підтримку агросектору...
17 серпня 2022
Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ...