Земельна децентралізація — Show Is Go On, або Як Гройсман «кинув» Порошенка на землі!
Земельна децентралізація — Show Is Go On, або Як Гройсман «кинув» Порошенка на землі!

Земельна децентралізація (не)працює?! Присмак невизначеності залишився після тижня перетягування земельних віжок між прем’єром та Президентом у цьому питанні. Так, перший пішов «ва-банк» і оголосив з 1 лютого 2018 року передачу земель у власність об'єднаних територіальних громад (ОТГ) завдяки спеціальній урядовій постанові. Того ж таки тижня гарант плекав надії провести через Раду свій варіант законопроекту про земельну децентралізацію №7363. Однак парламент провалив голосування за його документ (161 голос) і ще за два альтернативні: депутати тричі ставили на повторне перше читання законопроекти, але набиралося лише 199, 198  і 223 голоси. Повторне голосування за ці законопроекти теж нічим не  увінчалося — 212 голосів.  Але без закону ніяк не обійтися, навіть маючи  постанову уряду, це тільки половинчастий крок. За яким тепер сценарієм піде земельна децентралізація? AgroPolit.com розбирався у деталях.

Що сталося в Раді?

6 лютого 2018 року парламент зробив декілька невдалих спроб узяти за основу законопроект №7363 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств та деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин». І це при тому, що документ було підготовлено в Адміністрації Президента (АП) та внесено як невідкладний ще 6 грудня минулого року!

Читати до теми: 7 меседжів Геннадія Зубка про децентралізацію в Україні

За словами Петра Порошенка, ці зміни повинні були стати черговим витком децентралізації в площині ОТГ. «Ми говоримо про деконцентрацію сфери земельних відносин. Деконцентрація — це синонім децентралізації, її складова частина», — анонсував появу законопроекту Президент на ІІ Всеукраїнському форумі об'єднаних громад «Ініціативи, що змінюють життя» ще 4 грудня.

Читати до теми: Відсутність закону про земельну децентралізацію збереже корупцію в земельних питаннях – заява

Законопроект поставили на голосування тільки через два місяці після внесення. Але депутати не лише його не підтримали, а й не стали навіть відправляти на повторне перше читання! В цьому випадку документ можна було б іще повернути до сесійної зали за деякий час. Тепер же АП доведеться заново пройти весь шлях, якщо там, звісно, все-таки вирішать втілити ідею (про це нижче).

Читати до теми: Стратегія уряду управління державними землями: ключові тези

Та й починати АП доведеться не з підготовки нової редакції, а з умовлянь союзників по провладній коаліції. Прийняти документ №7363 за основу погодився 161 депутат. Левову частку голосів — 97 — дав «Блок Петра Порошенка» (БПП), фракція якого налічує усього 136 депутатів. А ось союзна фракція «Народний фронт» забезпечила тільки 44 голоси (і тільки тому, що перед цим голосувався законопроект їхнього колеги — Андрія Іванчука, про акціонерні товариства), тоді як у ній 81 народний обранець. Всупереч звичаю не проголосувала лояльна до влади фракція «Радикальна партія», але в неї була причина — альтернативний законопроект їхнього лідера Олега Ляшка №7363-1.

Офіційне пояснення НФ: законопроект Президента суперечить Конституції. Згідно з проектом, ОТГ дійсно отримують у власність державні землі за межами населених пунктів. Для тих громад, які ще йдуть до об'єднання, розпорядником ресурсу будуть районні державні адміністрації. Однак, за чинним законодавством, громади та їхні органи самоврядування не мають права розпоряджатися держземлею. У НФ побачили в цьому привід не давати голоси.

Відповідно до статті 13 нашої Конституції, а також статті 142-ї й 143-ї, не можуть органи місцевого самоврядування розпоряджатися майном, яке їм не належить», — аргументував позицію фракції НФ її представник Леонід Ємець.

Читати до теми: Мартинюк розказав про механізм передачі держземель громадам

Як розповіли AgroPolit.com депутати  цієї політсили  у режимі «без диктофону», справжня причина криється в іншому. «Фронтовикам» нема чого допомагати із законом Президентові, адже «союзний» їм прем'єр Гройсман ще раніше запропонував механізм передачі державних земель у власність об'єднаних територіальних громад без зміни чинного законодавства. Відповідний документ уряд схвалив на засіданні 31 січня.

Ми знайшли механізм передачі об'єднаним територіальним громадам усіх державних сільськогосподарських земель у комунальну власність. Він не потребує змін до законодавства. Держгеокадастр спільно з ОТГ відведе землю й передасть громадам. Цю роботу треба завершити у 2018 році», — роз’яснив згодом Володимир Гройсман.

 За словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Максима Мартинюка, алгоритм дії при передачі земель складається з клопотання ОТГ до обласного управління Держгеокадастру, інвентаризації ділянок, їхньої реєстрації та передачі у комунальну власність. В уряді прогнозують, що наявні 665 ОТГ отримають у власність приблизно 760 тис. га вже в цьому році.

Читати до теми: В Україні нараховується понад 700 об’єднаних громад

До відома: 90% територій громад лежать поза межами населених пунктів. Однак громада не управляє цими землями, бо їхня більшість є землями сільськогосподарського призначення, якими розпоряджається Держгеокадастр.

За версією одного депутата з фракції БПП, Гройсман і «Народний фронт» заблокували ухвалення президентського законопроекту. «А без НФ домовлятися з радикалами щодо голосів вже не було сенсу», — дає він версію.

Читати до теми: Землі за межами населених пунктів — держава думає, як поділити (не) порівну?

«Гройсман переграв Банкову, зумівши організувати рішення Кабміну щодо земель, яке в об'єднаних громадах вітають. Щоправда, його буде складно «продати» на рівні всієї країни, адже це питання мало кого цікавить за межами ОТГ», — каже політолог Анатолій Октисюк.

Політтехнолог, близький до Банкової, наголошує на іншому підґрунті: «Не такий прем'єр далекий від Президента, як багатьом здається, зокрема, в «Народному фронті». Законопроект потрібен був групі «Кононенка — Березенка» (впливові депутати в орбіті Президента. — AgroPolit.com), які конкурують з Гройсманом за увагу Президента. У БПП Березенко завідує роботою партії на місцях, на нього насідали голови новостворених ОТГ через «земельне» питання. І прем'єр його обійшов. Триває боротьба за квоту в майбутньому списку президентської партії. Хто буде успішнішим, отримає більше місць і вище у списку для своїх людей», — каже співрозмовник.

Далі буде

Хоч як би там було, Банкова зупинятися не буде. Як розповів AgroPolit.com член «земельного» комітету Вадим Івченко («Батьківщина»), АП і фракція БПП все ж хочуть законодавчо врегулювати порядок передачі земель ОТГ.

Гройсман запропонував варіант передачі земель, але це, все ж, ручний режим. Скільки піде на затвердження відповідної документації Держкадастром в кожному конкретному випадку — ніхто не знає. З однією ОТГ впораються за місяць, а на другу піде півроку. Потрібна чітка процедура закону», — говорить Івченко. Тож,  як не  крути, потрібен закон!

Читати до теми: Між двох законопроектів ― у що впирається фінал децентралізації

За його версією, нова редакція законопроекту запропонує компромісний варіант: землі перейдуть у власність ОТГ, розпоряджатися ресурсом будуть місцеві ради, але право вето залишиться за районними держадміністраціями. Щиро кажучи, такий варіант теж суперечить конституційній нормі.

Моя думка: функцію контролю за виконанням земельного законодавства необхідно закріпити за конкретним державним органом. Таким сьогодні є державний земельний кадастр, або ж варто повертати земельну інспекцію», — зазначає депутат Івченко, який не зміг спрогнозувати, коли буде готовий новий варіант президентського проекту.

Читати до теми: Райради ліквідують, якщо в регіоні переважають об’єднані громади — парламенту готують закон

Його колега по комітету Андрій Вадатурський (БПП) сумнівається, що законопроект, навіть внесений у Раду, пройде. «Вибори все ближче. Посиляться політичні баталії за вплив на ОТГ та за фінансові потоки коло них. Тому я скептично оцінюю шанси нового законопроекту в Раді. Конструктивної роботи парламенту залишилося не більше двох-трьох місяців», — резюмує Вадатурський.

Читати до теми: Депутати визначилися зі шляхом розвитку земельної децентралізації

Але маємо і третій варіант. У рукаві Гройсмана є  №7118 проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин», розроблений Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Однак, як відомо, керує цим міністерством Геннадій Зубко, якого вважають людиною Президента. Тому тут іще те питання, чия це буде перемога у разі голосування за даний законопроект  у парламенті. За інформацією AgroPolit.com, попри те, що даний документ не  знайшов схвалення у агарному комітеті й депутати  рекомендували за результатами  його розгляду ставити на голосування своє дітище, однак цілком може статися так, що саме №7118 можуть винести на розгляд у сесійну залу, адже несхвалення комітетом не означає табу на його появу під куполом для голосування.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

8 травня 2019
Як 806 об'єднаним громадам ефективно використати 2,1 млрд грн бюджетних субвенцій у 2019 році?
24 квітня 2019 року уряд надав бюджетну субвенцію на розвиток об’єднаних територіальних громад в обсязі 2,1 млрд грн. Субвенцію...
2 травня 2019
Земельна децентралізація в Україні зупинилася: немає юридичних підстав для передачі земель
Земельна децентралізація в Україні зупинилася. Про це сказав перший заступник керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації сільських та...
1 квітня 2018
Рубікон децентралізації – успіхи головної реформи останніх 4 років
1 квітня децентралізації в Україні минає 4 роки. Саме 1 квітня 2014 року Кабінет Міністрів схвалив Концепцію реформи місцевого самоврядування та...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...